Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Chalupu v Daňkovicích opravoval svépomocí. Výsledek je dechberoucí

Dlouho opuštěnou chalupu v Daňkovicích koupil Marek Štukhejl v červenci 2018. Dům naštěstí neprošel v minulosti rekonstrukcí a díky tomu měl původní atmosféru. Dal si za cíl vrátit stavení dřívější krásu a udělat z něj perlu místní zástavby. A to se mu také podařilo.

Daňkovice leží v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Lokalita je proslulá dochovanou lidovou architekturou, a tak bylo na co navazovat. Marek Štukhejl se rozhodl pro co největší zachování původních dobových prvků, které obohatil novými postupy. Přízemí chalupy je konzervativnější, půda naopak modernější. V zadním štítu vzniklo prostorné okno a je zde i moderní koupelna. 

„Rekonstrukce probíhala svépomocí 14 měsíců, začal jsem střešním pláštěm, následně přístavbou a pak proběhlo kompletní repasování oken. Chalupa se dočkala nových inženýrských sítí i fasády. Došlo i na proměnu zahrady a nové oplocení,“ vypočítává Marek Štukhejl. Venkovní práce byly dokončeny v říjnu 2019. Zimní měsíce umožňovaly práce v interiéru. 

Stav domu před proměnou byl žalostný.

Celé přízemí chrání proti vlhkosti a dřevomorce odvětrání v podlahách externím vzduchem, který odchází šachtou průlezného komína. Dalším opatřením jsou drenáže okolo chalupy, sanační omítka v soklové části domu a vápenná omítka z hydraulického vápna v interiéru a exteriéru. Přirozeným opatřením proti vlhkostem a pro zdraví domu je původní sklep se studánkou, kam se stahuje spodní voda z okolí.

„Světnice s kuchyňským koutem jsou v původním uspořádání, komín je nově vyvložkovaný. Světnice má zaizolované nové prkenné podlahy, nová celoomítaná kamna jsou s ležením, původní je překládaný strop i dveře s obložkovými zárubněmi. Do místností s dřevěnými podlahami jsem dal žebrové litinové radiátory. Podlahové vytápění je všude tam, kde je položená dlažba,“ vysvětluje Štukhejl. 

V kuchyňském koutu je původní nika s poličkami, kamna s plotnou jsou nově postavená z původních kachlů, komín získal navíc udírnu. 

Během rekonstrukce došlo i na bourací práce. Ze síně lze nově vstoupit do zahrady a z chodby je nově možný vstup na schodiště. Koupelna s odděleným WC vznikla z malého chlívku. Součástí přízemí je bývalá komora, dnes ložnice pro seniory.

Festival venkovské architektury

Festival v obci Krásné, který se koná od pátku 21. srpna do soboty 22. srpna, se věnuje architektuře venkova. Během dvou dnů se zájemci z řad laické veřejnosti mohou účastnit přednášek, na kterých vystoupí architekti z celé republiky. Hovořit se bude především o přírodním stavitelství, soběstačných domech, nadčasových a inspirativních staveb a jejich vztahu k lidové architektuře.

Přístavba je zaizolovaná, vytápěná, s dostatkem úložných prostor a vysokým mrazákem v nice pro uskladnění potravin. V zadní části je kolna pro uskladnění dřeva, sportovního a zahradního náčiní, vešla se i příruční dílna.

Na půdě otevřené do štítu jsou dva postranní pokoje a střední trakt s odpočinkovou galerií a koupelnou. Na chodbě je opravená moučnice pro uložení knih a houpačka. 

„Celá soustava krovu je v původním stavu, bez jakýchkoliv nových konstrukčních prvků. Štít je zaizolován slaměnými panely. Na horní galerii je nově implementována plechová bouda jako novotvar jdoucí do přímého kontrastu s okolním řešením. Uvnitř je moderní koupelna, která dává stavení novou dynamiku. Na malém prostoru se mi podařilo poskládat vše potřebné. Je zde sprcha, toaleta, vana, umyvadlo i sušák,“ říká Marek Štukhejl. 

Zahrada je rozdělená na tři části: volnočasovou, rovinatou s kamennými zídkami a posezením na modřínové terase a užitkovou s vyvýšenými truhlíky, políčkem a ohništěm. Nezbytně nutná byla předzahrádka s kytkami a bylinami. Vše doplňuje laťkový plot s žulovými sloupky natřenými na bílo.

  • Nejčtenější

Zpěvačka a hokejista si zařídili skvělý domov v šumperáku. A nelitují

Zpěvačka Karolina Neuvirthová a bývalý dlouholetý brankář NHL Michal Neuvirth se nedávno vrátili domů. Ještě v zámoří...

Kapelník Moravanky prodal dům za čtyři dny. V novém si nemůže zvyknout

Zakladatel a kapelník legendární Moravanky, uznávaný trumpetista Jan Slabák (79), nedávno učinil zásadní životní...

Obešli úředníky. Když do obýváku prší, sedí před televizí s deštníky

Kdo chce mít v Tokiu dům, musí mít hodně peněz. Nebo mít štěstí a dobrý nápad jako mladí manželé, kteří si na rohové...

Architekti zachránili byt s nesmyslnou dispozicí a sloupem uprostřed

Byt ve tvaru lichoběžníku není až tak běžným jevem. Právě takový si koupili mladí manželé v novostavbě v Praze 10. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Jan Smigmator utekl s rodinou na chalupu. Plánuje ji zbourat

Opatření spojená s koronavirem prakticky ze dne na den připravila o práci herce i hudebníky. Kdo měl chatu nebo...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Architektky nechaly v bytě pouze obvodové zdi, vznikl vzdušný interiér

Rekonstrukce starších bytů většinou začínají změnou dispozice. A bouráním příček. Nejinak tomu bylo i v případě...

Z ruiny starého domu si vytvořili ráj na zemi. Využili vše, co našli

Dům mladé rodiny najdete v Dolních Kounicích, jihomoravském městečku bohatém na historické památky. Byl postavený ve...

V chatě se zastavil čas před šedesáti lety, radikálně ji změnili

Norové o sobě říkají, že jsou mistry v chataření. Pravděpodobně mají pravdu. Chaty budují na jakémkoliv místě, nejlépe...

Zámek v Čechách pod Kosířem strašně vytrpěl. Krásné časy jsou zpět

Když zámek Čechy pod Kosířem získal v roce 2008 do vlastnictví Olomoucký kraj, začala rozsáhlá obnova areálu, která...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...