Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální krok: z interiéru tuctového panelákového bytu vytvořil s pomocí masivního dřeva takřka horský chalet neboli horskou chatu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Mužík

Základem materiálového minimalismu se pro architekta Milana Jirouše stalo dřevo, konkrétně dubové podlahové krytiny Kährs, doplněné sklem a textilním čalouněním. Puristické pojetí interiéru díky originálnímu využití dřeva a dalším promyšleným detailům (například televize zabudovaná v zádech čalounění jídelní lavice, zrcadla opticky násobící prostor a podobně) vytvořily útulné bydlení.

V obložení stěn je skrytá i pračka a sušička.

Při totální proměně bytu šetřil architekt s dveřmi, těch je tu poskrovnu. Kromě těch vstupních zůstaly jen troje. Pouze dveře u toalety vytvářejí soukromí pomocí mléčného skla, ostatní včetně dveří u koupelny či ložnice jsou z čirého skla.

„A ty jsou stejně pořád otevřené... Je to byt pro manželský pár, pro dva lidi, kteří spolu léta žijí. Bydleli v rodinném domě, ale děti jim vylétly z hnízda, tak se přestěhovali do paneláku. Cestují po světě a chtějí si to užít, nechtějí sekat trávu a starat se o dům. Při rekonstrukci jsme tedy upřednostnili potřeby manželů,“ vysvětluje architekt Milan Jirouš, proč navrhl takto otevřený prostor.

Interiér plný zrcadel s upířím efektem

Původní dispozici 3+1 proměnil architekt vybouráním příček ve vzdušné 2+kk, které navíc opticky zvětšují velké plochy zrcadel. „Díky zrcadlům má klient dvojitý prostor za jedny peníze,“ vysvětluje s lehkou ironií architekt Jirouš. „Lidé se nejdřív zrcadel bojí, že se na sebe budou pořád koukat, ale po nějaké době už se nevnímáte. Vznikne takzvaný upíří efekt, kdy se člověk přestane v zrcadle vidět a nevnímá zrcadlo, ale velkorysost prostoru.“

V bytě o ploše padesát pět metrů čtverečních „spotřeboval“ architekt tři sta metrů čtverečních dubových krytin v tmavším dekoru Dub Ydre.

Povrch lamel ošetřený přírodním olejem je upravený technikami, které zvýrazňují povrch dřeva, jako jsou kartáčování, ruční škrábání a opracování Riverstone, kdy se místa okolo suků ohoblují do hloubky, čímž se suky zvýrazní a navodí dojem starých prken.

„Používám jen olejované podlahy – jsou příjemné na dotek a hlavně cítíte to dřevo. Když je nalakujete, vytvoříte na dřevě slupku a už se dotýkáte laku, nikoli dřeva,“ vysvětluje architekt.

Už z číselného údaje o množství krytiny je zřejmé, že při jejím použití nezůstalo jen u podlah. „Vícevrstvé dřevěné podlahy jsou super materiál, jsou lepené, tedy klasický sendvič s povrchem z masivu, takže jsou tvarově stálé a nekroutí se. Lze z nich udělat nábytek, položit je na podlahu, přilepit na stěny i na strop. Interiér tak získá úžasné klima i v letních měsících. V paneláku jím byt i trochu odhlučníte. Člověk má potřebu pořád na ty stěny sahat, je to přírodní materiál, žádný fake,“ vypočítává přednosti materiálu Milan Jirouš.

Stejné lamely (dub Ydre) byly použité na podlahu, na nábytek i jako obklad stěn a stropu.

Vědomě se totiž zaměřuje na věci z kvalitních materiálů. „Jsem z Krkonoš, takže mám vazbu na dřevo a sádrokarton nemusím – je to laciný šmejd. Mám svoje vyučené české řemeslníky a pracujeme se dřevem, stejně tak i všechny další věci děláme v českých prvovýrobách. Například čalounění sedaček, jídelního sezení, postele i stěny za ní nám vyráběla na zakázku rodinná firma Polstrin Design z Hradce Králové.“

Materiálový minimalismus s křišťálem po babičce

Základem interiéru bytu je minimalistické pojetí materiálů a tvarů, které prostor sjednocují a vytvářejí jej pocitově větší a vzdušnější. I čalounění v jednotném odstínu holubičí šedi s hrubší texturou tuto stylovou čistotu vizuálně dotváří.

Celý interiér je obložený dřevěnou předstěnou, pod kterou architekt schoval množství úložných prostor. Ale třeba i jídelní stůl má zásuvky na schování drobností jako u stolů z dob našich dědů. „Nemám rád poličky, je to jen zlo pro hromadění nesmyslů, na které pak sedá prach,“ pokračuje architekt, přesto pár horizontálních ploch v bytě vzniklo.

Na nich našel místo český křišťál po babičce. „Je to vlastně recyklát. Paní jej měla v kredenci a byla strašně překvapená, že takové věci může do interiéru krásně použít.“

Povrch lamel ošetřený přírodním olejem je upravený různými technikami, například Riverstone, kdy se místa okolo suků ohoblují do hloubky, čímž se suky zvýrazní a navodí dojem starých prken.

Televize by podle architekta neměla být dominantou interiéru, proto ji schoval v zádech sedačky. Stejně tak na první pohled není vidět ani topení, rovněž skryté pod obložením. Do „čistého“ konceptu patří i nábytek bez viditelných madel a úchytů, který se otevírá jen zatlačením na dvířka.

„Klient občas přijde s nápadem: pojďme ten interiér něčím rozbít, pane architekte. Tak se ho zeptám, jestli jej rozbijeme šutrem nebo dynamitem? Samozřejmě přeháním... Srovnaný a zharmonizovaný interiér vytváří klid. A jakmile se nastěhujete, tak si necháte přehozený svetr přes židli, sednete si v červeném tričku na sedačku, do koupelny si dáte kartáček a najednou máte interiér ,rozbitý‘ samotným uživatelem.“

Zrcadla zvětšují prostor i v koupelně.

Pozornosti architekta neušel jediný detail, natož pak vstupní dveře, se kterými si rovněž pohrál: z vnitřní strany jsou zrcadlové s téměř nepostřehnutelnou nerezovou klikou.

„Vstupní dveře vnímám jako prvek na odejití, což je svým způsobem nepříjemný moment, tak se je snažím pocitově v interiéru upozadit nalepeným zrcadlem. Jednak se v něm prohlédnete, jak vypadáte, než vyjdete na veřejnost, což je užitečné. A současně někdy zafungují i jako dobrý fór, když přijde návštěva, protože nemůže najít cestu ven. A je na majiteli, kdy jí cestu ukáže,“ uzavírá Milan Jirouš.

Technické informace

Generální dodavatel: Architekt Milan Jirouš

Projektant: Ing. arch. Milan Jirouš, Ing. Petr Mužík

Dodavatel podlahových krytin: Kratochvíl parket profi

Podlahové krytiny: Třívrstvé dřevěné krytiny Kährs, kolekce Småland, dekor Dub Ydre, 1-lamelový, rozměr 2420×187×15 mm

Dodavatel a výrobce sedacích souprav a čalounění: Polstrin Design

Realizace: 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V červenci podepsali a před Vánocemi bydleli. Mělo to ale jednu nevýhodu

2. května 2024

Matúš, Ivana a jejich dvě děti si na samém konci okrajové části rovinatých Košic postavili na...

Navrhl domy pro Mars i Měsíc, využít je mohou i chudí v Africe a Indii

7. května 2024

Architekt Nader Khalili navrhl konstrukční systém Earthbag „SuperAdobe“. Vyvinul ho v reakci na...

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Dům s interiérem v černé a šedé není nudný ani studený, přesvědčte se

6. května 2024

Třípodlažní rodinný dům volal po rekonstrukci, proto majitelé oslovili ateliér BekArch. Architekti...

Havlíčkovy sady ve Vysokém Mýtě prošly unikátní obnovou. Středobodem je fontána

6. května 2024

Město Vysoké Mýto se před deseti lety pustilo do jedinečného projektu – obnovy historických parků,...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej rozhodla zrušit. Jako...

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...