Manželé koupili starší domek už před lety a pomalu jej upravovali. Václavova smrt vše zastavila. A protože pokus Marty pokračovat v rekonstrukci málem skončil tragédií, kdy se rodina přiotrávila kysličníkem uhelnatým kvůli problémům s kotlem a skončila na JIP, přišel Martin bratr Vojta s nápadem přihlásit ji do televizní show Jak se staví sen – extra. Sestra o tom neměla ani tušení.
Marta by potřebovala vyřešit víc věcí, zejména však vytápění a teplou vodu, ale také ložnici pro mladé, pro syna z prvního manželství a jeho partnerku, případně dětský pokoj pro vnoučata.
Nová kuchyň pak byla její sen už několik let. Architektka Hana Šmejkalová a designérka Jaroslava Hájková tak měly před sebou spoustu úkolů, avšak pouze pět dní na jejich realizaci.
Pět místností za pět dní
„První část se jevila jako snadná. Marta si přála novou kuchyň, a to se nám jevilo jako celkem snadno realizovatelné. Když jsme potom procházely zbytek přízemí, na první pohled jsme si říkaly, že by je stačilo jen trochu ´učesat´ a dát celému interiéru jednotný koncept. Projekt nám však začal trochu objemově bobtnat,“ vzpomínají Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková.
Druhá část projektu, a to vestavba nové ložnice v podkroví, je však zaskočila. Humor je přešel. Provizorně a značně amatérsky zateplená půda znamenala začít úplně od začátku. Houpající se podlaha po odkrytí ukázala mnohem horší problém: pod deskami se našla spousta staré suti i volné trámy, vše muselo pryč, protože se zbytečně a nepřiměřeně zatěžoval strop nad obývacím pokojem.
Stejně tak výměna starého plynového kotle nakonec odhalila, že skutečný stav věcí je v mnohem horším stavu, než se zpočátku zdálo, a bylo třeba koordinovat v rekordním čase práce kotlařů, kominíků a plynařů.
„Pokud bychom na proměnu měly více času, určitě bychom jej věnovaly důkladnější úpravě přízemí, a to zejména opravám a výmalbám stěn a pravděpodobně také výměně původní podlahy, kterou jsme nakonec musely právě z časových důvodů zachovat,“ prozrazují autorky projektu.
Pokud jde o designový koncept proměny, má vlastně dvě roviny. Samostatnou je horní ložnice, která je určena mladým manželům, tedy respektuje jejich vkus. Je to moderní prostor realizovaný ve velmi světlých přírodních tónech pouze s drobnými akcenty v černé barvě.
Přízemí volně navazuje na styl, který Marta sama naznačila zahájením renovace vlastními silami. Proměnou prošla jídelna, obývací pokoj, kuchyň, hala se schody i ložnice v patře.
„Nejen z nedostatku času, ale také z respektu k ekologii a ekonomii jsme se rozhodly zachovat stávající podlahy, tedy keramickou dlažbu a lamináty a také interiérové dveře, které byly nedávno vyměněné,“ popisuje Hanka a Jarka.
Vycházely z Martina barevného ladění a použily řadu odstínů béžové, krémové a hnědé s velkým akcentem na zemité ladění interiéru. Jako kontrast jim opět posloužily detaily v černé barvě, a hlavně hodně zelených rostlin.
Jedinou výjimku tvoří Martina ložnice, designérky se totiž dozvěděly, že má ráda modrou barvu, a proto ji využily. Nejzajímavější prvek v této místnosti však představuje zajímavý 3D plastický obklad stěny, který evokuje vlnu horizontu.
Při předávání se slzám nikdo neobránil, od Marty až po Vojtu, který i se synem Patrikem hodně pomáhali při vyklízení i stavbě. I designérky měly slzy na krajíčku. Pověstnou tečkou na závěr bylo vystoupení skupiny Dymytry, kterou miluje celá rodina včetně malého vnuka Tadeáška. Ten zná i slova jejích písniček, což se u tak malého klučiny jen tak nevidí.
Premiérový díl pořadu Jak se staví sen jste mohli vidět v pondělí 17. ledna ve 21.40 na Primě, další díly půjdou opět v pondělí ve stejnou dobu.
Náklady na proměnuStavební práce 86 000 Kč Stavební materiál 65 000 Kč Kuchyňská sestava 64 363 Kč Kuchyňské spotřebiče 66 138 Kč nové dveře a zárubně 7 960 Kč sedačka + křeslo 113 670 Kč podlahy 28 650 Kč nábytek, dekorace a doplňky 294 121 Kč celkem: 725 902 Kč |
AutorkyIng. arch. Hana Šmejkalová: Hana absolvovala obor architektura a stavitelství na ČVUT v Praze a po zahraniční stáži na TUE v Nizozemsku zakotvila u interiérového designu. Několik let pracovala v pražském studiu, poté na nějaký čas přesídlila do Londýna. Má za sebou desítky rekonstrukcí bytů a rodinných domů a je mistryní v práci s prostorem a centimetry. Ve svých realizacích klade důraz na to, aby nejen design, ale i funkčnost byly odrazem individuality klienta. Jaroslava Hájková: Interiérovému designu se Jarka naplno věnuje posledních pět let. S návrhy interiérů „koketovala“ už od dětství. To hlavní rozhodnutí přišlo během studia na pražské Interier design škole Intermezzo. V té době se sice ještě pohybovala ve světě manažerských pozic v amerických korporacích, ale úspěšné zakončení studia v roce 2015 rozhodlo. Její předností je umění naslouchat, pochopit osobnost a individualitu klienta – a to vše převést do konkrétního návrhu. Obdivuje eklektismus. Od roku 2017 má vlastní studio Variété Design. |