Smutný panelákový byt se proměnil na zajímavé bydlení za rozumnou cenu

  1:00
Panelákové byty se mění a to i několikrát za dobu svého užívání. Zatímco první úpravy před desítkami let byly omezené tehdejšími materiály a technologiemi, současné už odpovídají požadavkům na moderní bydlení. To je i případ bytu v Řepích, v domě s typovým označením VVÚ ETA.
Do kuchyně použili klienti nábytek z IKEA a béžový patchworkový obklad Sicily.

Do kuchyně použili klienti nábytek z IKEA a béžový patchworkový obklad Sicily. | foto: Ing. arch. Michal Janků

Dnes byt užívá syn s manželkou, který jej „zdědil“ po rodičích jen s drobnými kosmetickými úpravami.

Původní umakartovou koupelnu nastříkali tehdejší majitelé v té době oblíbeným Variopaintem.

„V bytě dlouho zůstalo vše na svém místě, jen stěny a strop včetně podlahy nastříkal táta v té době oblíbeným Variopaintem se strukturou černošedého kamene. Na část stěny a stropu a na dveře nalepili rodiče kvůli prostorové iluzi pás zrcadlové fólie. Dříve tam bývala ještě pračka, a jak jinak než s vyústěním do vany. Když jsme se chtěli vykoupat, museli jsme přelézat kabely a hadice visící z protější stěny. No, hrůza,“ vzpomíná syn.

Záchod, aby zmizelo dřevěno-umakartové nadělení, natřeli majitelé celý černým latexem. Ze tmy tak zářil jen bílý kombi záchod. Mladý začínající pár alternativních umělců preferující nekonvenční řešení a přírodní materiály se obrátil na architekta Michala Janků s žádostí o pomoc při hledání optimální varianty rekonstrukce koupelny, tedy v dobrém poměru cena-výkon-design.

Rekonstrukce za dostupnou cenu

Mladý pár se rozhodl vybavit si koupelnu kompletně výrobky značky JIKA. Jsou poměrně levné, snadno dostupné a také kvalitní, což si ověřovali mezi známými, kteří měli už přestavby koupelen za sebou.

Pro toaletu využili z nabídky JIKA podomítkový WC modul, do koupelny umyvadlo s nábytkem, sprchový kout, baterie i keramické obklady. Oslovil je set Tigo, nejen díky úsporným rozměrům nebo netradičními tvary umyvadel, ale také výraznou zelenou barvou nábytku. Téměř stejným odstínem zelené si totiž už před časem vymalovali ložnicovou část bytu.

Společně s architektem zkoušeli různé varianty uspořádání nové koupelny. Bohužel tento typ klasického panelákového jádra typu VVÚ-ETA a uspořádání sousedních místností neumožňovaly mnoho řešení. Překvapivě se však i v tomto poměrně malém prostoru našla řada zajímavých dispozic.

Došlo i na mírné „nafukování“, jak si klienti přáli, protože samo jádro je obvykle vestavěno mezi panely s několikacentimetrovou mezerou. Zde to bylo skoro 20 cm, které získali navíc. Pár centimetrů přibylo i posunutím dveří do haly. Uvažovali o rozšíření koupelny na úkor vedlejšího pokoje, zkoušeli propojit koupelnu s toaletou do jedné místnosti, nakonec se však vrátili k základnímu členění.

A to z úsporných důvodů: jejich rozpočet byl přece jen dost limitovaný, ale také s perspektivou, že zde nebudou časem sami. Do koupelny vybral architekt umyvadlo dokonce o šířce 100 cm. Vyvrátil tedy původní představu klientů, že do tak malého prostoru budou muset dát jen velmi malý typ.

Do rohu umístil sprchový kout (Tigo) s ideálním asymetrickým rozměrem 80×100 cm a termostatickou baterií Mio. Zbylo i místo na nezbytný koupelnový nábytek a otopný žebřík.

Vizualizace toalety

Toaleta je vybavena závěsným klozetem. Původně architekt uvažoval se zkrácenou mísou z řady Tigo, která byla navržena právě pro tento typ panelových přestaveb. Díky podomítkovému modulu s bočním uchycením se podařilo získat několik centimetrů v délce navíc. Po odstranění jádra se zvětšila i šířka toalety. Nebyl tedy problém vyhovět přání klientů a zavěsit sem o něco větší klozet Pure, který si vyhlédli v koupelnové galerii Laufen.

Na toaletu architekt doporučil přidat i malé umývátko. Kontrolní dvířka ke stoupačkám a vodoměru se podařilo díky šikovnosti obkladače zamaskovat neviditelně do antracitového obkladu. Mimochodem, obkladač pracoval výhradně s ručním nářadím a úhlovou bruskou, kterou dokázal přesně uříznout jak rovné části, tak kruhové otvory pro baterie a vypínače.

Nepotřeboval žádné speciální vrtáky ani stolové pily s vodním chlazením, což bylo zejména u dlaždic formátu 60×60 cm, navíc s velmi tvrdým slinutým střepem, docela obdivuhodné.

Majitelé se společně s architektem dohodli, že oproti původnímu návrhu ponechají dvě boční stěny (v koupelně a na toaletě) v původním „betonovém“ stavu.

K zelenému nábytku, bílé keramice a chromovaným bateriím si klient vybral béžový patchworkový obklad Sicily. Přestože šlo o použití především na podlahu, trval na obkladu, který má oproti dlažbě menší a jemnější dekor.

Nebyla to kombinace, kterou preferoval architekt, přesto se ukázalo ve 3D vizualizacích, že to spolu s dalšími zvolenými odstíny funguje dobře a odpovídá to celkovému ladění interiéru.

Jako neutrální základ na stěny použili antracitovou dlažbu City 60×60 cm (obě se značkou JIKA). Černý strop a antracitové stěny tak vytvářejí pocit neukončeného prostoru (tedy stejná myšlenka, jako byla na původní toaletě po rodičích).

Prostor se podařilo ještě znásobit úzkým zrcadlem přes celou výšku zadní stěny vedle sprchového koutu. Během bouracích prací majitelé objevili, že za jádrem zůstal neporušený kvalitní původní betonový panel, dokonce ještě s papírovou přelepkou výrobce Prefa Holešovice z roku 1987. Společně se dohodli, že oproti původnímu návrhu ponechají dvě boční stěny (v koupelně a na toaletě) v tomto původním stavu.

Majitelé se společně s architektem dohodli, že oproti původnímu návrhu ponechají dvě boční stěny (v koupelně a na toaletě) v původním „betonovém“ stavu.

Betonové stěrky a imitace betonu jsou v poslední době velmi oblíbené. Je paradoxní, že často za drahé peníze se v moderních interiérech vytvářejí novodobé imitace a na druhé straně ve starých panelových domech, také za nemalé peníze, naopak beton lidé pracně zakrývají perlinkou a štukovými omítkami.

V paneláku někde stačí strhnout tapety nebo jen odstranit jádro a máte čistý originální beton zadarmo. Zde byla nakonec původní betonová stěna ponechána dokonce ve střední hale (původně předsíni).

Co s pračkou

Věčným problémem v koupelnách je pračka. Paneláky původně s pračkou neuvažovaly. Soudruzi předpokládali, že budou fungovat společné domovní prádelny. Ale ty se moc neujaly. Zatímco jinde ve světě tento společný způsob sdílení praček funguje bez problémů, u nás, ať už z důvodu nedostatečné vybavenosti těchto prádelen, nebo jen díky odlišné mentalitě naší společnosti, prostě ne. Architekt proto navrhl dát pračku do kuchyně. Klienti požádali architekta i o návrh kuchyně, kterou plánovali společně s koupelnou přebudovat.

Do kuchyně použili klienti nábytek z IKEA.

Základní vybavení měli vyhlédnuté v prodejně IKEA, takže s řešením pračky zabudované do kuchyňské linky nebyl problém. Obklad na stěnu za linkou dali stejný jako v koupelně a toaletě. Béžový patchwork z produkce JIKA tak designově stmelil oba nově zrekonstruované prostory.

Rekonstrukce interiéru v panelovém domě je vždy náročná práce. Nekvalitně provedené detaily a špatné materiály značně komplikují a prodražují revitalizaci těchto bytů. Zejména podlahy jsou často tak nerovné, že by bylo potřeba vylít vyrovnávací stěrku několik centimetrů, pokud byste chtěli dosáhnout roviny.

Z cenových důvodů se tedy hledají kompromisy a podlaha zůstává, jemně řečeno, trochu živá. Tak tomu bylo i v tomto bytě. Na první pohled však nikdo nic nepozná, protože vinylová podlaha s dřevěným dekorem opticky všechny nerovnosti srovná.

Mladý pár už v nově zrekonstruované koupelně a kuchyni bydlí. Další části bytu ještě čekají na svou definitivní proměnu. Čeká se na peníze, ale hledá se i čas, protože další interiérové úpravy si chtějí dělat svépomocí.

Majitele oslovil set Tigo, nejen díky úsporným rozměrům nebo netradičními tvary umyvadel, ale také výraznou zelenou barvou.

O projektu

Návrh: Ing.arch. Michal Janků a klient

Dispozice: byt: 3+1

Vybavení: koupelna a toaleta – výrobky včetně keramických obkladů značky JIKA

Kuchyň: nábytek Ikea, keramický obklad JIKA

Autor:

Nejčtenější

Nádhernou roubenku zachránili a pak ji museli zavřít. Měli k tomu dva důvody

Truskavna je obec na hranici CHKO Kokořínsko, na kraji Truskaveckého dolu. Zde si Jarda s manželkou pořídili rozlehlé stavení, které je památkově chráněným statkem z konce 18. století. Bez peněz a...

Bára Nesvadbová bydlí v kouzelném domě za Prahou. Skrytá oáza je plná zvířat

Bára Nesvadbová nás pozvala do svého dvougeneračního domku na okraji Prahy. Spisovatelce a spoluzakladatelce nadačního fondu Be Charity vyšel nedávno nový román a je tak v jednom kole. Ráda se z...

Legendární boxer Osička žije v pražském Karlíně s věrnou parťačkou Cindy

Bývalý šampion v boxu Rosťa Osička se dnes věnuje především malování a poezii. Jeho byt v pražském Karlíně připomíná jeden velký ateliér. Svůj domov obývá s fenkou Cindy, protože zvířata hrají v jeho...

Rodina si pomohla k penězům. Chytrý nápad jim splácí půjčky i náklady na život

Někdy je nejlepší zapadnout tím, že se vlastně příliš zapadnout nepokoušíte a nepopíráte svou jinakost. Bytový dům Oak & Alder, který vyrostl na předměstí Seattlu, svou fasádou z povětrnostní...

Ohromující dům postavili díky materiálu, na který se už pomalu zapomnělo

Je jedinečný, neopakovatelný. Vykružují ho odvážné křivky, překvapuje rafinovanými klenbami, ohromuje. Kryje se s členitým profilem zahrady, kterou nese na své střeše a splývá s ní. Mexický projekt...

Při stavbě domu použili místo betonu levnou hlínu. Počkejte si na překvapení

Výhled na příboj a rozbrázděné skály na pobřeží majitelům pozemku dočista učaroval. Sledovat by je dokázali celé dny. Proto plán na rekreační obydlí pojali tak, aby se ze svahu sestupující stavba...

26. dubna 2025

Ze starého domku a stodoly u Klatov vytvořili úžasný rekreační domek

Fasáda z opalovaného modřínového dřeva, která nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, představuje pohledově nejvýraznější prvek ve zdařilé rekonstrukci vesnického stavení. Navíc původní stodola ustoupila...

26. dubna 2025

Dvě jubilea Josefa Gočára. Poznáte i méně známé stavby slavného architekta?

Slavný český architekt by letos oslavil hned dvě jubilea. Vydejme se proto po jeho stopách, o nichž se zase tolik neví.

25. dubna 2025  14:32,  aktualizováno  14:32

Byt jako z hororu prošel ohromující proměnou. Obrovská dřina se vyplatila

Není to úplně klasická rekonstrukce. Spíš kompletní přepracování starého bytu v historické budově, kde paměť sahala sto třicet let do minulosti. Četné renovované a repasované prvky ji tu s nádechem...

25. dubna 2025

Štěnice nám zamořily byt. Lezou od souseda, bývalého popeláře. Co mám dělat?

Bydlím v obecním bytě a už nějaký čas bojuji se štěnicemi. Štěnice nám do bytu lezou prokazatelně od souseda, který přiznal, že už pět měsíců má doma nějaké černé brouky. Prý nevěděl, co to je, a tak...

25. dubna 2025

Ve Znojmě si berou děti do práce, z kanceláří pro ně vznikl pohádkový svět

Projekt dětské skupiny Nevokids představuje citlivou rekonstrukci původních kancelářských prostor, které se proměnily na úžasně inspirativní prostředí pro nejmenší. Nechybí zde nic, co děti milují a...

25. dubna 2025

Bára Nesvadbová bydlí v kouzelném domě za Prahou. Skrytá oáza je plná zvířat

Bára Nesvadbová nás pozvala do svého dvougeneračního domku na okraji Prahy. Spisovatelce a spoluzakladatelce nadačního fondu Be Charity vyšel nedávno nový román a je tak v jednom kole. Ráda se z...

24. dubna 2025

Po odchodu dětí si rodiče v Košicích dopřáli kuchyň podle svých představ

Výměna kuchyně bývá někdy hodně těžká, zejména pokud k ní máte nejen praktický, ale i citový vztah. Onou pověstnou poslední kapkou pro změnu může být okamžik, kdy doslouží některý z vestavných...

24. dubna 2025

Nádhernou roubenku zachránili a pak ji museli zavřít. Měli k tomu dva důvody

Truskavna je obec na hranici CHKO Kokořínsko, na kraji Truskaveckého dolu. Zde si Jarda s manželkou pořídili rozlehlé stavení, které je památkově chráněným statkem z konce 18. století. Bez peněz a...

23. dubna 2025

Autoři nejlepších interiérů roku 2024 dostanou jako cenu svítidla ze střepů

I ze střepů lze vytvořit krásné věci. To dokazuje studio Dechem, založené duem Michaelou Tomiškovou a Jakubem Janďourkem. V současnosti „vdechují“ druhý život střepům z nepovedených výrobků a pod...

23. dubna 2025

Legendární boxer Osička žije v pražském Karlíně s věrnou parťačkou Cindy

Bývalý šampion v boxu Rosťa Osička se dnes věnuje především malování a poezii. Jeho byt v pražském Karlíně připomíná jeden velký ateliér. Svůj domov obývá s fenkou Cindy, protože zvířata hrají v jeho...

22. dubna 2025

Z bytu na Letné je opět funkcionalistická architektonická perla

Rekonstruovat byty ve starých, ale hlavně architektonicky zajímavých domech bývá často velká radost. Je zde stále co objevovat a čím se inspirovat. To platí i o třípokojovém bytě ve...

22. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.