Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Martin s Lucií si navrhli srub na míru. Perfektně vyhovuje celé rodině

  1:00
Když si Martin v roce 2004 vyhlédl louku, na níž by postavil dům, nebyla to stavební parcela. Musel čekat zhruba pět let na změnu územního plánu. Dost času na to, aby si s partnerkou Lucií rozmysleli podobu svého budoucího domova do všech detailů.
Srub si Martin s Lucií navrhli na míru tak, aby poskytoval prostor a komfort...

Srub si Martin s Lucií navrhli na míru tak, aby poskytoval prostor a komfort celé rodině. | foto: Martin Zeman, www.datelier.cz

A ne ledajakého domova, měl to být rovnou srub. Dokonalý srub. Proto vyrostl nejdříve jeden, řekněme třeba testovací. „První srub jsem začal stavět s kamarádem v roce 2009“, vysvětluje Martin, „chtěl jsem si vyzkoušet výhody, nevýhody a specifika takové stavby. Druhý srub jsem stavěl (s řadou získaných zkušeností) již pro svou rodinu.“

Hlavní ideou Martina a Lucie bylo maximální využití přírodních materiálů - na střeše měl být přírodní štípaný kámen, izolace konopná, příčky hliněné, okna dřevěná. Ovšem během stavby bylo nutné udělat řadu ústupků, ať již z důvodů technologických nebo finančních.

Vnitřní příčky tedy například nejsou hliněné, ale z pórobetonu. Ale parapety jsou žulové, mezi kládami je vložena izolace z konopí, ve střeše je dřevovláknitá izolace, jako střešní krytina byla použita štípaná šedá břidlice, lehčí než původně zvolený druh kamene.

Lucie také nechtěla, aby dům působil jako tmavá chata, proto je zde velké množství prosklených ploch, orientovaných na jihozápad, a příčky jsou kvůli prosvětlení v bílé barvě.

Ne vše se podaří napoprvé

Na pozemek nevede voda ani plyn, pouze elektřina. S tím bylo třeba počítat již od počátku stavby a na základě těchto skutečností dimenzovat septik a zajistit vlastní studnu a přítok vody.

Pragmatické sdělení se při Martinově vyprávění mění v pravé dobrodružství. „Máme vlastní studnu, vrt je hluboký cca 28 metrů, ale jsou z něj napájeny všechny tři sruby, které zde stojí. Přívod vody byl trochu komplikovaný - někdo z řemeslníků zapomněl v našem domě zavařit hlavní přívodní trubku, která je pod kuchyní. Po instalaci kuchyňské linky a prvním natlakování začala voda téct pod celým domem. Hlavní potrubí nebylo možné vykopat a zavařit dodatečně bez nezbytné demontáže kuchyňské linky a rozkopání podlahy včetně podlahového vytápění. Naštěstí jsem do domu nechal zavést druhé záložní potrubí, bylo zabudováno z druhé strany stavby. Kvůli této chybě je nyní vedení od vrtu k domu dlouhé ne 10, ale asi 250 metrů.“

Dvoupodlažní srub hned při vstupu překvapí otevřeným prostorem se zrcadlovou posuvnou šatní stěnou v délce přes čtyři metry, ve které se odráží mohutná srubová kulatina v přírodním odstínu z protilehlé strany.

Na velkou otevřenou předsíň navazuje chodba, odkud vedou dveře na toaletu a do koupelny, která se dále otevírá do obytného prostoru s moderní kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Přímo z tohoto prostoru vedou schody do patra, kde jsou dva dětské pokoje, pracovna, ložnice, koupelna, WC a šatna.

„Velkou starost mi dělaly schody“, vysvětluje Martin, „nechtěli jsme srubové, takže na horním rameni posledního schodu je kluzná plocha, po níž se podle potřeby a míry sedání schodiště posouvá. Dalším problémem byly posuvné dveře, vedoucí z obytného prostoru na terasu. Nad nimi jsou jen dvě klády celé a jedna poloviční a ty roznášejí zatížení břidlicové střechy. Následkem vysychání dřeva v obvodové konstrukci došlo k podvěšení osmimetrové prosklené stěny. Proto bylo nezbytné klády sešroubovat a na dvou místech podložit. Zpevnění stěny jsme vyřešili posuvným portálem v hliníkovém rámu, protože hliník je lehký a pevný. Rám je ve stejném barevném odstínu, jako dřevěné rámy oken.“

Lucie nechtěla, aby dům působil jako tmavá chata, proto je zde velké množství prosklených ploch orientovaných na jihozápad a příčky jsou kvůli prosvětlení v bílé barvě.

Podlahy v patře jsou z lehčeného betonu, na němž je položena plovoucí podlaha. Pro lehčený beton se Martin rozhodl proto, aby zatížení stěn v přízemí nebylo spolu s hmotností střechy příliš velké. S lehčeným betonem byly sice problémy, ale i přes veliký obsah polystyrenu je instalované podlahové topení plně funkční.

Obvodová stěna u podesty měla být původně prosklená na celou výšku schodiště. Ovšem více než sedmimetrová celoskleněná plocha ve srubové konstrukci by mohla být příčinou nestability, střešní krytinou měly být navíc desky z přírodního kamene, těžká střecha by stěnu s měnící se pevností také příliš zatěžovala. Nestabilitu by mohly způsobit i písky a jíly v podloží. Výsledkem je tedy dělené okno, na střeše je nakonec břidlice.

Díky orientaci vůči světovým stranám, velkým proskleným plochám a kombinaci dřeva a bílých stěn působí srub vzdušným a světlým dojmem. Na velkou terasu v patře lze vstoupit ze dvou dětských pokojů. Poskytuje krásný výhled na okolní lesy.

Po úzkokolejné dráze na horizontu projíždí několikrát denně vlak, v sezóně tu jezdí i jeden z unikátních historických úzkokolejných parních vlaků ve střední Evropě.

Z jednoho polínka krb nevytopíš

Primárním zdrojem vytápění srubu je kanadská krbová vložka. „Hrubá stavba byla postavena v roce 2012 a dům si stále ještě sedá, přestože již ne příliš,“ pokračuje Martin, „nyní máme rezervu ještě asi pět centimetrů. Samozřejmě nejrychleji dům sedal, když jsme začali topit, celkově to bylo asi 17 centimetrů. První rok, kdy srub sedal nejrychleji, jsme topili pouze minimálně, aby byl rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou co nejmenší a dřevo vysychalo pozvolna. V opačném případě by se mohly tvořit velké praskliny.“

Jelikož při provozu krbového topidla dochází k vysoušení vzduchu a následně nežádoucímu rychlému vysychání obvodových stěn, je nezbytné při topení krbem nebo krbovou vložkou také udržovat v dřevostavbě optimální vlhkost. K tomuto účelu slouží zvlhčovač.

I v ložnici měl být, stejně jako v dětském pokoji, velký balkón, orientovaný na východ. Nakonec byl nahrazen galerií, výškově oddělenou od zbylé části ložnice a odizolovanou 500 mm tepelné izolace. V ostění oken je instalováno bodové osvětlení.

Pro vytápění byl do daného prostoru zvolen bezroštový systém spalování a katalytická jednotka (keramická vložka, hluboká sedm centimetrů, kterou prochází odchozí spaliny), které zajistí velice úsporný provoz krbové vložky.

Odchozí spaliny jsou katalyzátorem zadrženy, tudíž dochází k prodloužené době hoření a současně i k dosažení výborných emisních výsledků s nejnižším obsahem CO spalin.

Intervaly přikládání se díky katalyzátoru prodlužují až na 16 hodin. Horní podlaží domu je vytápěno teplovzdušnými rozvody s instalovaným pomaloběžným ventilátorem s filtry.

Ovšem v případě nutnosti vytápění celého domu je pochopitelně potřeba dosáhnout dostatečné distribuce tepla i do nejvzdálenějších prostor, proto jsou otáčky ventilátoru řízeny automaticky dle teploty.

Součástí teplovzdušného rozvodu je i teplovodní výměník napojený na akumulační nádrž s objemem 1 000 litrů, která je zdrojem teplé vody pro podlahové topení a TUV. Při topení v krbu je voda v nádrži nahřívána krbem.

Dalším zdrojem vytápění je tepelné čerpadlo vzduch/voda a záložním zařízením je elektrická patrona v nádrži. Celkové náklady na energie v domě činily za rok 2015 dvacet pět tisíc korun plus čtyři kubíky dřeva.

„Dřív jsme bydleli ve čtyřicet let starém domě s minimálními izolacemi, nevyhovující elektřinou, starými dlažbami i koupelnou, to vše je s novým domem nesouměřitelné. A navíc vůně dřeva a zcela jiné mikroklima - ve starém domě byla při 20 stupních zima, tady je při stejných podmínkách pocitová teplota příjemnější,“ říká Lucie.

Srub potřebuje prostor. Více než hektarový pozemek a les za zády jsou ideální kombinací.

Samozřejmě je nezbytné stále topit, protože dřevo neakumuluje teplo, takže majitelé přikládají třeba po čtyřech až pěti hodinách a na noc naloží plný krb. V noci se spínají ventilátory, teploty v pokojích upravují zabudované termostaty.

Jedinou místností, kde není teplovzdušný rozvod, je koupelna v podkroví. Tam je radiátor, kvalitní izolace a podlahové topení v prostém betonu s vyšší akumulační schopností, než má lehčený beton.

Co by udělali jinak?

„Dnes bych nedělal příčky z pórobetonu, ale hliněné, šetrné k přírodě. Dále bych více zaizoloval střechu. Ta je izolována pouze 40 centimetry dřevovláknité izolace, v ložnici je to jen 30 centimetrů,“ přiznává Martin.

Především v letních měsících je tato vrstva nedostatečná, problém majitelé vyřešili napojením klimatizační jednotky na stávající předimenzovaný teplovzdušný rozvod.

Rekuperační jednotka, která je nyní napojena na vedení z krbové vložky, zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu v celém obytném prostoru bez zbytečného odčerpávání energií do exteriéru.

„Také máme zbytečně velkou vanu,“ připojuje se Lucie, „nevyužíváme ji především kvůli septiku. Napustíme ji proto jen občas pro děti. Při výběru jsme si omezení septikem neuvědomili, chtěli jsme prostě velkou rohovou vanu.“ 

Vychytávky v domě

  • Při topení krbem se nelze nikdy zcela ubránit určité prašnosti a nečistotám v blízkém okolí spotřebiče. Proto je v domě centrální vysavač a v krbové obestavbě nainstalovaná stěnová štěrbina - nečistoty tak do ní stačí namést a je uklizeno.
  • Místo velkých celoprosklených vikýřů byla původně plánována střešní okna, a to i v ložnici. Z důvodu chybějících výhledů byla nakonec střešní okna použita pouze v šatně a na WC. Ložnice je od šatny oddělena i protihlukově, takže když prší, déšť nikoho neruší.
  • Původně architekt navrhl malý komín, vzhledem k celkové hmotě stavby, proto byl rozšířen krákorcovou deskou a tepelně zaizolován. Nyní má rozměr 90 × 90 cm, dobrý tah a pěkný vzhled. Majitelům by se líbil i s kamenným obložením, ale pak by byl velmi těžký.

Technické parametry:

  • Zastavěná plocha: 149 m2
  • Užitná plocha: 270 m2
  • Ošetření stěn: olejový nátěr Kreidezeit 
  • Teplo: tepelné čerpadlo vzduch/voda, kanadská krbová vložka Regency s katalytickou jednotkou, rekuperační jednotka propojená s teplovzdušnými rozvody
  • Celková tloušťka stěny: 350 - 400 mm
  • Projekt: Vlastní 
  • Realizace: Jaroslav Had, Volyně

Další zajímavé sruby a roubenky najdete v aktuálním čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.

Autor:

Nejčtenější

David Koller prodává svůj dům v centru Mikulova s vinicí, studiem a zkušebnou

Zpěvák, skladatel a bubeník David Koller prodává v centru Mikulova rozlehlý dům, jehož základy sahají až do 17. století. Nemovitost, která stojí na pozemku velkém 2 505 metrů čtverečních, prošla...

Rodičům postavil na zahradě v Pečkách důmyslně promyšlený dům ze dřeva

Na první pohled nenápadná dřevostavba v Pečkách na Kolínsku skrývá příběh promyšleného bydlení v souladu s přírodou. Tam, kde dříve stála jen rozlehlá zahrada s rodinným domem, vzniklo nové místo k...

Češi si postavili stylovou vilu na Srí Lance. Je rájem surfařů i rodin s dětmi

Veronika a Pavel si postavili před třemi lety vysněnou vilu přímo v srdci srílanské džungle. Majitelé využívají vilu několik měsíců v roce a ve zbytku roku své bydlení pronajímají. S čím se museli...

Komu patří společná zídka? Je vyboulená, bortí se a já mám prý postavit novou

Premium

Mám společnou zeď se sousedy. Z jejich strany je vyboulená, protože je vlhká. Z mé strany je trochu mokřejší, ale jinak je v pořádku. Sousedé tvrdí, že je zeď moje a mám ji nechat zbourat a postavit...

Činžák po proměně fascinuje, v přízemním bytě se cítí jako v domku

Vrátili se z dlouholetého pobytu v Anglii a v pronajatém bytě na Vinohradech to pro ně stále nebylo „jako doma“. Teprve pořízením vlastního bytu v přízemí nuselského činžáku získal starší pár zázemí....

Jeden pokoj pro tři holčičky: architektka přišla na skvělé řešení

Stačilo pár let, a ze šťastné mladé dvojice byli rodiče se třemi holčičkami. I proto bylo tak důležité, aby se byt ve starém funkcionalistickém domě s původními dveřmi a starými parketami co nejlépe...

25. března 2025

Malý domek za 360 tisíc zachraňuje. Vejde se kuchyň, postel a koupelna

Sedmačtyřicetiletý Elvis Summers z Los Angeles se ve svém volném čase věnuje stavbě maličkých domků. Obydlí dlouhé 6 metrů nabízí kuchyňku, prostor na spaní a koupelnu.

25. března 2025

Uzoučký dům má 31,5 m2. Vecpal se šikovně do bývalé uličky

Jeden z nejužších domů v Británii, nazývaný Domeček pro panenky, je na prodej za 235 tisíc liber, v přepočtu za sedm milionů korun. Zajímavá nemovitost stojí v městě Porthleven v anglickém Cornwallu.

24. března 2025

Činžák po proměně fascinuje, v přízemním bytě se cítí jako v domku

Vrátili se z dlouholetého pobytu v Anglii a v pronajatém bytě na Vinohradech to pro ně stále nebylo „jako doma“. Teprve pořízením vlastního bytu v přízemí nuselského činžáku získal starší pár zázemí....

24. března 2025

Dům s okem je mimořádná práce. S malým rozpočtem dokázali majitelé zázraky

Když už rekonstruovat, tak raději kompletně. Od takového totálního přístupu architekt Christoph Wagner spíš zrazuje. Soudí, že podobné projekty, dělané na jeden zátah, ve výsledku škodí, než aby...

23. března 2025

Byt navrhli tak, aby měla výhled z okna i milovaná fenka

Byt s panoramatickým výhledem na oceán, pláže a přístav. Takový najdete na jedné z hlavních tepen Las Palmas de Gran Canaria. Za jeho skvělou proměnou stojí Nayra Iglesias z In Out Studia. Interiér...

23. března 2025

Neviditelný dům je špičkovou prací polských architektů. Musíte ho hledat

Opájí se výhledy na řeku Vislu a roviny Mazovských plání. Je navýsost moderní, prostorný. A přesto, že nabízí přes 310 metrů čtverečních užitné plochy, je v krajině téměř neznatelný. Dům zasazený do...

22. března 2025

Slavný zpěvák Chris Brown si sám vyzdobil dům. Jeho kresby děsí děti

Je velmi úspěšný zpěvák, skladatel, tanečník, ale i tvůrce grafitti. Chris Brown je však také násilník, za napadení své přítelkyně Rihanny dostal podmínku na pět let a šest měsíců veřejných prací....

22. března 2025

Palác pro výstředního miliardáře nebo zámek. Co postavily první ženy architektky

Před dvěma týdny jsme oslavili Mezinárodní den žen, u kterého ještě chvilku zůstaneme. Zaměříme se na průkopnice v oboru architektury, tedy v oblasti, která se po staletí považovala za mužskou...

21. března 2025  14:37

Komu patří společná zídka? Je vyboulená, bortí se a já mám prý postavit novou

Premium

Mám společnou zeď se sousedy. Z jejich strany je vyboulená, protože je vlhká. Z mé strany je trochu mokřejší, ale jinak je v pořádku. Sousedé tvrdí, že je zeď moje a mám ji nechat zbourat a postavit...

21. března 2025

Mentalista a kouzelník Michal Nesveda má čarovný domov v pražských Kobylisích

Byt, v němž člověk zakopává o kouzelnické rekvizity. V pražských Kobylisích takto bydlí mladý kouzelník, iluzionista a mentalista Michal Nesveda. Spolu se svým milovaným pejskem Neivou sdílí útulný...

21. března 2025

Milovník aut vejde z vyvoněné garáže své vily rovnou do kuchyně

Interiér novostavby rodinné vily u Brna byl navržený s respektem k návrhu domu od ateliéru Radko Květa. Hlavním cílem studia ideacollective však bylo vytvořit prostor odpovídající životnímu stylu...

21. března 2025