Bytový dům nemá SVJ, proplacení výměny oken si část majitelů vydupala

  1:00aktualizováno  1:00
Bydlím v domě se čtyřmi byty. Na opravy si šetříme na účtu vedeném pod mým jménem, SVJ nemáme. Tři byty vyměnily stará okna za nová na vlastní náklady. Z toho dva chtějí vše proplatit, protože okna patří do společných prostor. Považuji to za protiprávní jednání, píše čtenářka do seriálu Sousedské války.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Bytový dům je starý, okna byla v dezolátním stavu a po deseti letech od koupě vlivem velkých dešťů zatékalo do bytů vlastníků, kteří bydlí pod půdním prostorem. Tři majitelé si okna vyměnili, čtvrtý si nechal původní. Dva se na mě obrátili s žádostí o proplacení nákladů ze společných prostředků.

V paneláku bují plíseň

Bydlím v zatepleném, revitalizovaném a centrálně vytápěném panelovém domě. Sousedka má stále otevřené okno, a to i ve velkých mrazech. Kvůli ní platíme zbytečně moc za topení, sousední byt bojuje s plísní a lidé nad ní mají ledovou podlahu, píše čtenář do seriálu Sousedské války.

S tím však ostatní nesouhlasili, především proto, že nemáme zřízené SVJ (společenství vlastníků jednotek). Povinnost založit SVJ vzniká v bytovém domě, kde je minimálně pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých majitelů.

Právník nám však sdělil, že všechna okna a dveře spadají do společných prostor bytového domu. Nakonec jsme vše proplatili, ale přesto si myslím, že výklad nebyl správný. Jak bychom měli v tomto případě postupovat?

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Pavel Hassman, RE/MAX 4You a Jiří Kuďousek, advokát

Spoluvlastnictví nemovitosti občas vyžaduje společná rozhodnutí. Často na počátku spoluvlastníci dobře fungují pouze na základě ústních dohod. Potíže se zpravidla objevují v okamžiku, kdy se zájmy jednotlivých stran začnou rozcházet. V těchto případech je vždy nejlepší najít dohodu. Té se lépe dosahuje, jsou-li práva a povinnosti jednotlivých spoluvlastníků dobře definována. Jinak se brzy ukáže, že fungování na bázi dohody bez ustanovení SVJ může být dost problematické.

Podle právníka Jiřího Kuďouska je třeba posoudit, zda jsou předmětná okna společnými částmi domu či nikoliv. Co vše je společnými částmi domu, vždy upravuje dokument, na základě kterého jednotky v domě vznikly: prohlášení vlastníka budovy o vymezení jednotek, smlouva o výstavbě, rozhodnutí soudu. Daný dokument je uložen ve sbírce listin u příslušného katastru nemovitostí, kde je možné si z něj pořídit kopii.

Ve většině případů jsou okna skutečně společnými částmi domu. Nicméně zejména u starších jednotek se lze setkat i s úpravou, kdy okna přístupná pouze z jednotky náležejí výhradně k dané jednotce a jsou tak v jejich výlučném vlastnictví. V takovém případě by o výměně oken rozhodoval vlastník dané bytové jednotky, který by rovněž nesl náklady na výměnu oken.

Pošlete příběh

sousedé

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Pokud jsou však okna opravdu společnými částmi domu, pak v popisované situaci (kdy v domě není zřízeno společenství vlastníků jednotek - SVJ) rozhodují o jejich výměně a zároveň nesou veškeré náklady s tím spojené skutečně všichni vlastníci jednotek v domě a to podle ustanovení občanského zákoníku o správě společné věci.

Vlastníci jednotek v popisovaném domě by měli zvážit zřízení SVJ. Založení SVJ může být pro vlastníky jednotek výhodné už z toho důvodu, že v případě správy domu a pozemku bez vzniku SVJ jsou vlastníci jednotek odpovědní společně a nerozdílně, zatímco v případě existence SVJ ručí vlastníci jednotek za dluhy SVJ pouze podle velikosti spoluvlastnických podílů.

SVJ jsou vlastníci jednotek povinni založit v domě, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků. Nicméně i v situaci, kdy nejsou splněny podmínky pro povinné založení SVJ, může být společenství vlastníků založeno, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci jednotek. 

Společenství vlastníků jednotek je garancí toho, že se vlastníci vyhnou nepříjemnostem do budoucna. Ne vždy je možné se se sousedy domluvit. Nehledě na to, že pokud dojde ke změně majitele a v domě se objeví někdo nový, mohou dobré vztahy a s tím i spojené ústní dohody, přestat zcela fungovat.

Autor:

Ze sousední řadovky je ubytovna. Mejdany a neustálý křik nám ničí život

1

Bydlíme v řadovce a máme problém se sousedním domem. Majitelka ho pronajala firmě, která jej...

Autodílna ve dvoře nám ničí život. Hluk je slyšet i přes zavřená okna

1

Bydlím na sídlišti v panelovém domě, v našem vnitrobloku je autodílna, jejíž noční zásobování...

Vykradli mě. SVJ mi mříže nedovolí, prý by náš panelák zohavily

1

Bydlím na pražském sídlišti v přízemí panelového domu. Minulý rok mě v noci, když jsem spala,...

Nájemnice poskytuje v bytě sexuální služby. Hlasité zvuky jsou problém

sex

V bytovém domě v Praze si obyvatelé nevědí rady se sousedkou. Majitel byt 2+kk pronajal dvacetileté...

Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Na domovních nástěnkách a vchodových dveřích se objevují sousedské vzkazy...

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na...

Soused zabránil stavbě plotu. Letos už jeho souhlas není potřeba

1

Koupili jsme neoplocený pozemek, na kterém stavíme dům. Máme čtyři psy, tak je plot nutností....

S bratrem mám kvůli bydlení věčné spory. Bojím se, že to nikdy neskončí

1

Rodiče mi darovali pozemek vedle svého domu, ve kterém bydlí společně s mým bratrem. Na mém pozemku...


Nejčtenější

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Dům, zahrada, sad. Rodina si splnila sen o klidném životě na vesnici

Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku.

Příroda, klid, venkov, žádný signál, divoká zvěř a v noci absolutní tma. Na takovém místě si Petr se Šárkou postavili...

Byt pro mladý pár a psa měl štěstí. Odvážné nápady z něj udělaly palác

Byt stojí v centru Sao Paula, největšího a nejbohatšího města Brazílie.

Architektonická kancelář Pascali Semerdjian přestavěla byt v brazilském Sao Paulu. Bydlí v něm mladá dvojice vášnivých...

Jak se staví sen: proměna kuchyně, kde nebyla původně ani dvířka

Nová kuchyň je v romantickém venkovském stylu, proto zde přibyly i trámy z...

Lucie si před 18 lety postavila s manželem dům a svou vysněnou farmu. Zachraňovala týrané koně, ale manželství se jí...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Po 23 letech zrekonstruovali dům. Zvedli stropy a zbourali příčky

Nyní je kuchyň víc otevřená, přitom kompaktní a praktičtěji řešená s prostorným...

Před třiadvaceti lety zamířila Jitka s Pavlem z bytu v panelovém domě do vlastního. Koupili rozestavěný rodinný domek,...

Ze sousední řadovky je ubytovna. Mejdany a neustálý křik nám ničí život

1

Bydlíme v řadovce a máme problém se sousedním domem. Majitelka ho pronajala firmě, která jej provozuje jako ubytovnu....

Autodílna ve dvoře nám ničí život. Hluk je slyšet i přes zavřená okna

1

Bydlím na sídlišti v panelovém domě, v našem vnitrobloku je autodílna, jejíž noční zásobování probíhá pod okny dvou...

Najdete na iDNES.cz