Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kuchyňský ostrůvek z mosazi od pasíře může klidně sloužit i sto let

Našla si byt v krásném historickém domě na pražských Vinohradech, v nové střešní přístavbě. A byť ta neměla atmosféru a genia loci historického domu, přesto byla majitelka velmi spokojená. A to i díky tomu, že architektka Iva Hájková splnila její představy o konečné podobě bytu.
Kuchyňský ostrůvek z broušené mosazi vyrobil pasíř.

Kuchyňský ostrůvek z broušené mosazi vyrobil pasíř. | foto: Archiv studia

Dům prošel generální rekonstrukcí a ke cti developera je třeba říci, že interiér chodeb se mu podařilo zachovat v původním materiálovém stylu, který navazuje na historický odkaz domu. Za zmínku stojí třeba krásně renovované žulové schodiště a citlivě rekonstruované původní zábradlí.

Mosazné detaily jsou v broušeném provedení.

Genius loci historického domu ovšem skončil před vstupními dveřmi do bytu. Po jejich otevření se ocitnete v nově postaveném bytě, který nemá s patry pod sebou nic společného. Nízké stropy, plastová okna či nepromyšlená dispozice potřebovaly změnu. A radikální.

A protože se povedla, je projekt přihlášený v soutěži Interiér roku 2019, v kategorii Soukromý interiér – novostavba. Rekonstrukce. Uzávěrka soutěže je 20. února, vyhlášení vítězů se uskuteční na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 31. března 2020.

Chybí hrdost i kvalitní práce

Před sto lety stavěli architekti a stavaři domy s vizí, aby sloužily po generace. Neměli pokročilé technologie a materiály dnešní doby. Neměli ani moderní nástroje dnešní doby, přesto uměli postavit domy a byty, ze kterých dýchá um, kvalita, neokázalý luxus. A tyto domy a byty slouží v původním stavu svým majitelům velmi často i v dnešní době.

Čím to, že dnes se běžně předělávají interiéry po deseti, patnácti letech a ty historické sloužily mnoho desítek let? Tehdejší architekti a stavaři měli hrdost ke své profesi, dělali ji rádi, věřili v to, co dělají, a dělali to pořádně a z pořádných materiálů.

Při realizaci interiéru tohoto bytu, a nejen při této realizaci, pracovala architektka Iva Hájková se stejnou vizí jako architekti a stavaři před sto lety.

„Snažili jsme se vytvořit byt, který bude mít potenciál sloužit generace. Cílem bylo navrhnout interiér moderní, avšak postavený na základech původních materiálů, které pomyslně přeneseme do současné doby. Velmi jsme dbali na to, aby kombinace původních materiálů a současných trendů nevytvořila kýč,“ vysvětluje Iva Hájková.

Příklad? Pod pojmem „přenesením do současné doby“ najdete třeba použitou mosaz, ale nikoli leštěnou, nýbrž broušenou. Dřevěný nábytek v dobových barvách stejně jako terazzová dlažba není v lesku, ale v matu.

Minimalistické pojetí je nadčasové, kvalitní materiály mohou sloužit desítky let.

Keramické vypínače Berker nemají typické obliny, moderní vzhled však vychází z historických tvarů. Pro designovou řadu 1930 (série glas)  se tak stal ideovým kmotrem legendární styl školy Bauhaus.

Díky tomu se tyto keramické vypínače uplatňují v mistrovských architektonických dílech, restaurovaných do původní podoby. Jsou instalovány například i v brněnské vile Tugendhat. Rádi je však používají architekti například i do interiérů ve zrekonstruovaných činžovních domech.

Podobných „přemostění z historie do současnosti“ zde lze nalézt více.

Ostrov z mosazi

Protože majitelka oslovila architekty v dostatečném předstihu před dokončením hrubých stavebních prací developera, podařilo se změnit dispozici a celý prostor více otevřít a prosvětlit, a upravit elektroinstalace přesně podle nové dispozice.

„Stropy jsme zvýšit nedokázali, proto jsme zvolili moderně pojaté dřevěné dveře v matné barvě slonové kosti, které mají nadsvětlíky až ke stropu a tím jsme docílili optického zvýšení stropu,“ upozorňuje Iva Hájková.

Kuchyňský ostrůvek z broušené mosazi vyrobil pasíř. Doby minulé evokují i zásuvky a vypínače Berker vycházející z historických tvarů.

Majitelka si přála byt v minimalistickém stylu, který by působil uhlazeným, uspořádaným a neokázale luxusním dojmem. Aby se do nového bytu vnesl genius loci historického domu, zrodil se nápad, jak dát bytu charakter, šmrnc a navíc i trochu rebelství.

„Navrhli jsme a na zakázku nechali vytvořit kuchyňský ostrov z broušené mosazi. Žádná náhražka, pravá ručně broušená mosaz. Mosazný ostrov vyrobil velmi šikovný pasíř tak, jak by jej vyráběli pasíři před sto lety. Každý kousek mosazi musel vyměřit, nařezat, sletovat, ručně kartáčovat pro moderní vzhled, sestavit a nakonec několik set kilogramů těžký ostrov dostat na místo, kde může sloužit minimálně dalších sto let,“ říká autorka projektu.

Výsledek vnáší do elegantního, minimalistického bytu kus neuhlazeného rebela, na kterého, když sáhnete, zůstane na něm stopa, kterou nelze běžným způsobem smýt. Mosaz na lidský dotyk reaguje a zanechá po dotyku jemnou stopu, otisk. A to je záměr!

Díky tomu získala majitelka pro rodinu nezaměnitelné místo, kde každé rodinné setkání zanechá otisk, a to doslova: „Tady se žije, tady je náš otisk.“

Mosazné postele si dobře rozumějí i s plastem boxu Componibili (Kartell) od Anny Castelli Ferrieri, který se vyrábí už více než 50 let.

Autorka projektu

Ing. Iva Hájková

absolvovala Stavební fakultu ČVUT a dvouletou školu návrhu interiéru. Věnuje se návrhům a realizaci interiéru rezidenčních projektů. Zaměřuje se na propojení celého prostoru jak esteticky, tak funkčně, od návrhu přes realizaci až po finální úklid. Vše, co navrhne, pečlivě hlídá až do nejmenších detailů při realizaci.

Autor:
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Rodina si postavila pohodlný dům z betonu na úpatí Kremnických vrchů

11. května 2024

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu stojí v místě Suchý vrch, na...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...