Dům v ostrovním hrabství Gloucestershire působí jako švihácká rezidence. Zbohatlíky ale nečekejte. Majitelé jsou vzdělaní starší manželé, kteří na důchod odešli z města na venkov, kde si nechali přestavět svou starou chatu na nový domov. Na zahradě se jim pasou ovečky a z kuchyně do ložnice jezdí majitelka na koloběžce.
Studio Loyn & Co je velšská architektonická kancelář, která funguje ve městě Penarth nedaleko Cardiffu už od roku 1992. Když ji před třemi lety oslovila dvojice umělců v důchodu s tím, že by si přáli proměnit klasické venkovské tudorovské stavení na celoroční rezidenci, bylo jasné, že půjde o radikální proměnu. Poetický pozemek s malinkým domkem v mírně se svažujícím kopci s výhledem do krajiny nabízel stovky možností.
Právě to byla ovšem nejnáročnější část celého úkolu, vysvětluje hlavní osobnost architektonického studia, Chris Loyn v dokumentu režiséra Edwarda Bishopa. Klienti si žádali násobně větší objekt, než jaký na pozemku stál, který si přáli nenásilně propojit s jejich uměleckou prací.
Bylo nutné vymyslet způsob, jak stavbu přifouknout a nezpůsobit krásné přírodě újmu. Polozapuštěním rezidence do svahu a členěním domu do menších celků za pomoci dvorků a atrií vznikla plně komfortní a nečekaně sofistikovaná stavba se zelenou střechou.
Její celková rozloha je pět set devadesát metrů čtverečních. Při pohledu na ni nikoho nenapadne, že by v úrodné zeleni venkova působila neadekvátně, přitom se jedná o moderní minimalistický projekt.
Z původních budov, které na pozemku stály, zbyly jen obvodové stěny a staly se základem pro privátní dvorky domu. Z míst, které ještě nedávno byly exteriéry a obklopovaly dům, se stal interiér nového domu a tam, kde dvojice pod starou střechou žila, je dnes volná obloha.
Originální nápad, který tvůrce k hlavnímu motivu přestavby přivedl, architektonický tým pojmenoval „outside-inside“. Myšlenka zaujala i poroty světových soutěží. Loni dokončený dům již získal několik prestižních cen a nominací, včetně „oscarové“ sošky Královského institutu britských architektů (RIBA).
Stavbu protíná centrální chodba, která slouží jako improvizovaná umělecká galerie. Na sever od osy domu jsou pracovny a ateliéry majitelů a pokoj pro hosty, kteří hojně umělecký pár navštěvují.
Směrem na jih je velkorysý společenský prostor propojené kuchyně, jídelny a obývacího pokoje s nádhernými výhledy do krajiny a dvě samostatné ložnice manželů. Majitelé se po domě, který má skutečně úctyhodné rozměry a s malým domkem, na který byli před tím zvyklí, se nedá porovnávat, pohybují za pomoci malé koloběžky.
K domu paří také dvě vodní jezírka, dvorky jsou vyzdobeny sochami a rostou na nich olivovníky. Celý dům je zařízen eklekticky starým nábytkem z původního bydliště a dekoracemi z četných cest dvojice. To, co ve starém domě zahlcovalo prostor, se zde téměř ztrácí, ale krása užívaných věcí činí z novostavby skutečný a originální domov.
Nového nábytku je v domě poskrovnu. Výjimku tvoří na míru vyrobená kuchyňská linka, vestavěné úložné prostory a knihovna, z doplňků pak jen svítidla. Architekt Chris Loyn říká, že harmonická atmosféra, která v domě působí, vznikla díky úzké spolupráci architekta a umělců. Klienti přesně naformulovali své požadavky, aniž by ale limitovali stavitele a designéry.