Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. září 2020 Zita

Strašnice byly láskou na první pohled a vyhoření bytu výzva, říká Novák

  1:00
„Představit pražské Strašnice jako čtvrť, ve které rád bydlím, jsem pojal jako výzvu. Zapátral jsem v minulosti a přemýšlím, co bych na ní mohl zlepšit,“ směje se Rosťa Novák, zakladatel a principál novocirkusového souboru La Putyka. Článek přinesl magazín City Life.

Do Strašnic se přestěhoval z Vinohrad díky rodině. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Rosťa Novák se směje často, gestikuluje ve vzduchu a svým vyprávěním o La Putyce ve vás vzbudí touhu měnit okolní svět k lepšímu. O to se snaží nejen při představeních, ale i samotným divadlem. 

Vlastníma rukama ho spolu s ostatními členy souboru a diváky vybudoval v prostoru bývalých holešovických jatek a neúnavně se už pět let snaží přeměnit areál v evropské společensko-kulturní centrum. Letos chystá velkou rekonstrukci domovské scény a celých Jatek 78. Divadlu se přitom v mládí zuřivě bránil.

Fotogalerie

Dispozice a rodinné zázemí měl excelentní. Osm generací předků z matčiny strany se věnovalo loutkářství, Rosťa je vnukem Matěje Kopeckého. Jeho otec Rostislav Novák starší hrál přes dvacet let ve Studiu Ypsilon. Ve dvou a půl letech mu profesor dětské psychologie Zdeněk Matějček diagnostikoval mozečkovou nezralost, dnes známou pod zkratkou ADHD. 

„Děti s ADHD dospívají často fyzicky dříve než jejich vrstevníci, ale mentálně později. Moc nerozumějí světu kolem sebe, bývají hyperaktivní a potřebují neustálý pohyb. Sport může být jeden z ventilů, jak se vybít a zároveň zvládat své emoce,“ popisuje Rosťa důvod, proč ho rodiče odmala vedli ke sportu. 

Nakonec nastoupil na sportovní gymnázium. Po prvním roce však s vrcholovým sportem musel skončit – lékaři mu zjistili rozštěp obratle v páteři. „Přestoupil jsem na Gymnázium Přípotoční, potkal jsem Lukáše Trpišovského, s kterým jsem pak studoval gymnázium i DAMU a pět let působil v Divadle Archa. Lukáš stál i u zrodu La Putyky. Díky němu jsem objevil divadlo,“ vypráví u Strašnického divadla, kde se poprvé postavil na jeviště. 

Se třídou zde hráli Malého prince, teď je zavřené. „Začínalo tu divadlo Járy Cimrmana a hrál tu i skvělý soubor X10, ale přesunul se do centra, nechodili sem diváci.“

Až při natáčení časosběrného dokumentu o své rodině si uvědomil, proč se tak urputně snažil divadlu vyhnout. „Měl jsem podvědomý strach, že nedokážu naplnit očekávání diváků a odborníků důstojně pokračovat v odkazu předků. Sportem jsem bojoval proti rodinné tradici, ale teď jsem rád, že v ní pokračuji,“ přemítá Rosťa, který vytvořil unikátní spojení novodobého cirkusového umění s divadelnictvím. 

V Cirku La Putyka už desátou sezonu prolíná akrobatická čísla s audiovizuálními prvky, hraním a vyprávěním příběhu. Vybírá si témata, s kterými osobně rezonuje. Naposledy hlediště na Jatkách 78 vyprodala hra ADHD, ve které velmi věrně představuje svět dětí a dospívajících s touto diagnózou, jejich rodičů i vnímání této odlišnosti v historii. 

„V obrovské zahradě ve vnitrobloku moje děti vyrostly a já to tu mám díky nim...

„V obrovské zahradě ve vnitrobloku moje děti vyrostly a já to tu mám díky nim vlastně rád. Dospěl jsem do věku, kdy si cením klidu a ten Strašnice poskytují měrou vrchovatou, ale jako mladý bych se zbláznil nudou. Tady není ani kino.“

Impulzem byla jeho zkušenost dítěte i rodiče dítěte s ADHD, při realizaci spolupracoval s psychology, stovkou dětí, jejich rodiči i učiteli. Obdiv sklidil jak u diváků, tak u divadelních kritiků i odborníků. Na divadelních prknech vystupoval i se svým synem v představení Family, s otcem hraje v Black Black Woods. 

Jako součást rodiny vnímá i celý soubor, mnoho členů je z původního uskupení, společně tráví spoustu času a vybudovali i divadelní prostor Jatka 78. „Pět let jsem věnoval čas a energii rozkvětu holešovické tržnice, možná uzrál čas i na Strašnice. Praha 10 má krásná místa, která jsou však zdevastovaná, například kulturní dům Eden, divadlo Mana nebo Vzlet,“ uvažuje Rosťa.

Boží klid

Do Strašnic se přestěhoval z Vinohrad kvůli rodině. S manželkou Kristinou Záveskou-Novákovou hledali větší byt pro tři děti. Našli ho v cihlovém domě s velikou zahradou. „První noc jsem se budil tichem. To jsem do té doby vůbec neznal. Na Vinohradech cinkají tramvaje, jezdí auta, venku se pořád někdo baví, tady je ticho. A nad ránem začínají zpívat ptáci.“ 

Strašnice

  • První zmínky o obci pocházejí z roku 1185, kdy patřila Vyšehradské kapitule. Po bitvě u Štěrbohol v roce 1757 byly Strašnice zpustošené a pomalu ožívaly až do počátku 20. století.
  • Za první republiky tu vznikaly chudinské slumy i dělnické čtvrti. Kolonie Za Dráhou (v okolí Mokřanské ulice) přestala být považována za nouzovou až v roce 1962 a ulice konečně získaly jména, kolonie Na Slatinách je nepřístupná.
  • Starou zástavbu nahradily v 70. a 80. letech paneláky a činžovní domy.
  • Mezi architektonické perly patří Trmalova vila, největší krematorium v Evropě konstruktivistické Krematorium Strašnice a moderní Radio Svobodná Evropa nebo kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie.
  • Chcete-li se o Strašnicích dozvědět více, projděte se po 3,5km naučné stezce. Začíná u stanice metra Strašnická.

Okamžitě se zamiloval, a když před pěti lety byt kompletně vyhořel, vzal to jako výzvu vybudovat si domov snů. S architekty ze studia DDAANN vytvořil oázu klidu. „Doma si chci odpočinout, naučil jsem se práci a rodinu oddělovat a užívám si, že tu žijeme trochu jako na venkově. Všichni se známe. Rád chodím na sklenku vína do obchodu Cheesy Market, vozí tam skvělé sýry, těstoviny a omáčky z Itálie, příjemná je cukrárna Dolce Carosello nebo restaurace U Kašpárka. Akorát mě štve, že řadu drobných krámků na ulici Turnovského přerušuje herna, kasino. Raději bych si tam došel koupit lokální ovoce, zeleninu nebo dobroty od farmářů, ale je tu pouze jeden obchůdek na Černokostelecké,“ zamýšlí se Rosťa.

Strašnice protínají tři hlavní tahy – Černokostelecká, Průběžná a Úvalská a na rozdíl od ostatních čtvrtí nemá moc zelených ploch. Zástavba cihlových činžovních domů střídá dvoupodlažní domky sídliště Solidarita a rodinné vilky. 

„Chybí mi tu náměstí, na kterém by se lidé scházeli. V poslední době oživily rodiny s dětmi park mezi Strašnickým divadlem a ulicí Turnovského, krásný a zajímavý byl také rodinný klub Jablíčkov v jednom ze sklepů. Strašnice jsou perfektní čtvrť pro rodiny s dětmi. Je tu klid, do centra pět minut a zároveň hodně sportovního vyžití. Se syny rádi chodíme do skateparku a na lezeckou stěnu na Gutovku nebo bruslit na nový zimní stadion IceRink. Před třemi lety jsem začal trénovat na závod Ironman a každý den ráno jsem běhal desetikilometrový okruh, objevil jsem tak Strašnice z úplně nové perspektivy,“ vypráví Rosťa. 

„Fascinuje mě, jaké má lidské tělo neuvěřitelné možnosti, hranice si tvoříme jen v hlavě. Účastním se závodu pro tu radost z vítězství sám nad sebou, cítím, jak se mění způsob uvažování i v mých ostatních aktivitách. Nekladu si malé cíle, sice to nemusí vyjít, ale chci to zkusit,“ uzavírá Rosťa Novák.

Rostislav Novák ml. (39 let)

Pochází ze slavné loutkoherecké rodiny, po studiu gymnázia a DAMU se stal také hercem. Hrál ve Stavovském divadle, v Divadle Archa či Minor, v seriálu Cirkus Bukowsky či Velmi křehké vztahy a v mnoha filmech, například Piko nebo Hořící keř. 

Před 10 lety založil soubor Cirk La Putyka a před pěti lety otevřel společensko-divadelní prostor Jatka 78 v Holešovické tržnici. Na přelom září a října chystá novou hru Don Quijote, v prosinci uvede oblíbené představení Up & Down se symfonickým orchestrem. Rád běhá závod Ironman, vaří a navštěvuje zajímavé restaurace. Je ženatý, má tři syny.

La Putyka - Jatka 78

31. října 2014


Chudinská kolonie v Praze Na Slatinách je pravý slum 

29. března 2015

Autoři:
  • Nejčtenější

Kdy doděláte podlahy a záclony, ptají se majitelů. Těm se bydlí skvěle

Ladně usazený ve svahu, atypický tvarem i řešením, stejně jako místo, na kterém stojí. Střídmý barevností a štědrý...

Pro tři děti potřebovali „nafouknout“ 3+1 v paneláku. Podařilo se

Mladí manželé si pořídili panelákový byt 3+1. S rozrůstající se rodinou rostla i potřeba změnit dispozici bytu a...

Kapelník Moravanky prodal dům za čtyři dny. V novém si nemůže zvyknout

Zakladatel a kapelník legendární Moravanky, uznávaný trumpetista Jan Slabák (79), nedávno učinil zásadní životní...

Obešli úředníky. Když do obýváku prší, sedí před televizí s deštníky

Kdo chce mít v Tokiu dům, musí mít hodně peněz. Nebo mít štěstí a dobrý nápad jako mladí manželé, kteří si na rohové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Nejpodivnější dům na světě stojí mezi čtyřmi kameny

Casa do Penedo stojí na úpatí pohoří Fafe v severním Portugalsku. Dům, který byl dokončen 13. října 1974, dokonale...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  • Další z rubriky

VIDEO: Nejstarší stavba v Česku ukrývá tajemný autogram. Podívejte se

Budečská rotunda neboli rotunda svatých Petra a Pavla, to je nejstarší stavba na území České republiky. Překvapivě však...

Osmany Laffita o hvězdárnu v Nižboru dlouho bojoval. Z ruiny má 11+1

Premium Jednou z dominant obce Nižbor na Křivoklátsku je bezesporu bývalá hvězdárna. Její kupole upoutá už z dálky. Hvězdárna...

V bytě nejdříve řešila, kam s mnoha páry bot. Designéry tím zaskočila

Lenka Pavlíčková se nedávno nastěhovala do bytu 2+kk v půdní nástavbě zrekonstruovaného vinohradského činžáku. Na...

Kupte si byt s předzahrádkou. Jaké jsou nyní v Praze na prodej?

Bydlíte v hlavním městě a máte i kousek vlastní zeleně s terasou, trampolínou pro děti a výběhem pro psa. Byty s...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...