Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kvůli návštěvě Václava Havla měl kolem svého domu i ostřelovače

Jiří Planner směl po studiu na gymnáziu z kádrových důvodů jen rozvážet náklaďákem pečivo. Naštěstí ho přátelství s Jiřím Suchým, Waldemarem Matuškou a dalšími tvůrci i láska k hudbě zavedly až k funkci provozního ředitele divadla Semafor, které pomáhal zakládat. V roce 1963 emigroval do Spojených států.
Pohledu z ulice dominuje „hacienda“ okno.

Pohledu z ulice dominuje „hacienda“ okno. | foto: Ája Bufka

Hollywood miluje špionážní a kriminální příběhy. Co jste provedl, že váš dům a okolí hlídali ostřelovači?
V roce 1991 na zdejší universitě UCLA dostal Václav Havel, československý prezident, medaili jako ocenění za své celoživotní dílo. Tehdy jsme se dohodli to oslavit jen soukromou večeří v malém kruhu přátel.

Jiří Planner

Byli v bazénu ukryti potápěči, aby vás ohlídali před nepřáteli ve stylu agenta 007?
Ne, nikoho jsem tam já a ani bezpečnostní ochranka nenašli. Problém byl, že žiji na předměstí Los Angeles nedaleko Pacifiku. Václav si nepřál, aby nás někdo hlídal. Přesto v křoví kolem domu byli agenti a uzavřeli všechny příjezdové cesty. Je to jejich povinnost, podle mezinárodních smluv týkajících se bezpečnosti návštěv prezidentů z celého světa.

Václava Havla jste přivítal v zajímavém domě...
Španělská koloniální architektura je součástí hnutí „Colonial Revival“, které se počátkem 20. století rozšířilo po celých Spojených státech. Charakteristikou stylu je bílý štukovaný exteriér, střecha z červených tašek a velké okno přezdívané „hacienda“ v obývacím pokoji s výhledem do ulice. Často nesmí chybět ani skoro pět metrů vysoký strop a podobně.

Dohromady byly tyto prvky spíše cíleným výběrem než nutností, zdůrazňují krásu a atmosféru starého světa z materiálů úzce spjatých s kalifornským neformálním stylem. Nemělo by se ani zapomenout na arkádu souvislých oblouků chránících vstup do domu před nepřízní počasí z příjezdové cesty.

Obývací pokoj je i plný vzpomínek

Co všechno jste s domem musel udělat?
Dům jsem kompletně zrestauroval a rozšířil s využitím dobových materiálů a povrchových úprav. Byly zachovány klasické prvky, fasády i lomené stropní trámy v obývacím pokoji včetně ikonického krbu.

Kdo byli původní stavitelé?
Tento dům byl projektován v roce 1928, pravděpodobně tehdejšími developery Elwain Steinkampem a William T. Richardsonem, kteří postavili řadu půvabných rezidencí v západní části Los Angeles.

Malé domky se vyznačovaly kvalitním zpracováním. Měly většinou jen dvě ložnice, obývací pokoj s jídelnou a jednu koupelnu navíc s jednoduchým sociálním zařízením a velkým množstvím zajímavých dobových funkcí.

Dům je postavený ve stylu španělské koloniální architektury.

Například?
Mezi mnoho přitažlivých atributů patří podlahy z tvrdého dřeva, obloukové stropy se stupňovitou podporou, trojité korunové lišty, krb na dřevo (který jsem podle nových požadavků přestavěl na plyn), vestavěné skříně, vitríny a regály.

Není žádným překvapením, že tento jedinečný styl architektury je i nadále populární a zachycuje fantazii Američanů jako ideální příklad pro stavby v mírných klimatických pásmech. Domy španělského koloniálního obrození se stále hojně vyskytují a staví na Floridě a v Kalifornii. Odpovídá to fascinaci Američanů jejich koloniálním dědictvím.

A pokud jde o dispozici?
Vchod do budovy se klasicky otevírá přímo do jídelny. Zouvat se podle zdejších zvyklostí není potřeba. Jen v malém koutku, který se nazývá „mudroom“, je možno odložit svrchníky a klobouky nebo nechat odpočívat doprovázející zvířecí miláčky.

Vedlejší úzká chodba, na jejíchž stěnách mám galerii zarámovaných fotografií přátel, propojuje celou budovou s dalšími místnostmi a vede až k zadnímu venkovnímu prostoru.

Pohled na dům přes bazén

Jaká je celková plocha nemovitosti?
Na pozemku o ploše 623 m2 je bazén a garáž přeměněna na bydlení pro hosty. V budově o velikosti 151 m2 jsou tři ložnice, dvě sociální zařízení, obývací pokoj a kuchyň. Ta má speciální okénko umožňující podávat jídlo přímo za tepla k jídelnímu stolu.

Jde o inspiraci z grotesek z éry Charlie Chaplina s jediným rozdílem, že jídla se nerozvážejí jako kdysi vláčkem po miniaturních kolejnicích, ale každý host se u výdejního okénka musí dokázat postarat sám o sebe.

Prostoru za domem dominuje bazén. Jaký vliv měl na koupi vaší nemovitosti?
Miluji plavání. Kdysi jsem byl dokonce v závodním družstvu Slavie VŠ a skoro denně jsme trénovali v tehdejším bazénu AXA.

Jeho údržba a využití?
Starat se o bazén není nijak náročné, ale jeho vytápění je drahé. Miluji teplou vodu, 25 stupňů Celsia je pro mě ideální. To se tady nedá po celý rok udržet, a tak mi nezbývá než se od listopadu do dubna uskromnit a příliš do vody neskákat.

Bylo složité přestavět jednu z místností na kancelář a knihovnu?
Z bývalé manželské ložnice se mi to podařilo. Nic však nebylo jednoduché. Někdo si může myslet, že se tady díky konstrukcím ze dřeva stluče pár prken a je vymalováno. Není tomu tak. Je potřeba se podřídit místním předpisům, které jsou kvůli častým zemětřesením velice náročné.

Profesionální sporák byl Jiřího velkým přáním.

Renovoval jste celý dům s maximálními požadavky na kuchyň. Vaříte rád?
To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem to udělal. Přál jsem si mít profesionální sporák a spotřebiče a nad nimi prosklený stropní světlík.

Kdysi jsem sbíral tištěné kuchařky a podrobně je studoval. Určitě jich mám dodnes nejméně stovku. Teď už ale skoro vůbec nevařím. Kamarádi odešli do „věčných lovišť“ a mně samotnému postačí nenáročný jídelniček.

Váš kuchyňský repertoár?
Samozřejmě se neobešel bez české klasiky, svíčkové a knedlo-vepřo-zela. Tatarský biftek byl mojí, ale i mých kamarádů a hostů nejoblíbenější specialitou.

Jídelna má „podávací“ okénko do kuchyně.

Jiří Planner

*1935

Narodil se  v Praze. Kvůli svému strýci Františku Plannerovi, který byl papežským komořím ve Vatikánu a komunistický režim ho prohlásil za hlavu centrální špionážní služby, směl po studiu na Akademickém gymnasiu ve Štěpánské ulici z kádrových důvodů jen rozvážet náklaďákem pečivo. Po emigraci v roce 1963 kariéru úspěšného producenta vyměnil za nejistou budoucnost v USA.

Pracoval 17 let jako zpravodaj Svobodné Evropy v New Yorku, z kterého se přestěhoval v osmdesátých letech minulého století do Los Angeles, kde dodnes žije.

Vdovec Jiří Planner si pořídil dům i na Floridě, aby byl blíž Olze Matuškové, vdově po Waldemaru Matuškovi, s níž ho pojí již několik let více než přátelství. Každý však bydlí ve svém domě.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z maringotky je chata na kolečkách, ke které lze zapřáhnout i koně

28. dubna 2024

Nedaleko jihočeského Husince, v blízkosti Šumavy, stojí stařičká maringotka, kterou si její nový...

Architektura, bez které celebrity nedokážou žít. Občas se jim nevyplatí

5. května 2024

Láska, sex i vraždy, to vše se odehrávalo v domech, které jsou spojené s architekturou francouzské...

Vybourali příčku a obývací kuchyň jen září. Hvězdou je materiál, který roste

4. května 2024

Agne pochází z Litvy, nedávno se za prací přestěhovala do Prahy, kde si právě rekonstruuje svůj byt...

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Sousedka pronajímá část domu na oslavy a svatby. Bydlení je peklo

3. května 2024

Premium Sousedka si před rokem předělala kus svého domu a prostory začala veřejně pronajímat na oslavy,...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....