Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zuzana Osako má domov jako malovaný, miluje folklor i Japonsko

  1:00
Ilustrátorka a oděvní návrhářka Zuzana Osako se narodila na Moravě, žila v Itálii a Japonsku. Teď se třemi dětmi bydlí v rodinném domě v Roztokách u Prahy. Folklor je pro ni součástí života a milované profese. Vánoce proto slaví tradičně.
Obývací pokoj se povedlo otevřít a propojit s kuchyní. Stejně jako v ostatních...

Obývací pokoj se povedlo otevřít a propojit s kuchyní. Stejně jako v ostatních místnostech nahradily křiklavou rudou jemné pastelové tóny. Místo zlata a křišťálových lustrů dala Zuzana přednost takzvanému vintage venkovskému stylu. | foto: Petr Adámek

V sedmnácti Zuzana odjela na prázdniny do Japonska. Dostala nabídku od modelingové agentury pracovat jako modelka. Netušila tehdy, jak jí letní brigáda změní život. V Tokiu potkala budoucího manžela, proběhla tradiční japonská svatba, postupně se narodily tři děti.

Zuzana Osako (37), ilustrátorka, zakladatelka a majitelka značky Tradice

Rodina se nejdřív stěhovala zpátky na Moravu, manželé nechali zrekonstruovat Zuzanin rodný dům. Po smrti tchána Zuzana pro změnu následovala manžela opět do Japonska, aby byli nablízku jeho mamince.

„Bydleli jsme tu pět let, měli jsme hezký dům. Když přišlo zemětřesení, připadala jsem si jako v třesoucí se papírové krabici. Vždycky jsem si říkala, jakou máme v Česku pohodu, nehrozí nám žádné přírodní katastrofy. Jen se musí v zimě topit,“ připomíná Zuzana.

Daleko od domova poznala také odlišný styl bydlení, který vyvrací představu o minimalisticky čistých interiérech. „Byty jsou převážně malé, rodina bydlí obvykle na 70 m2. Kuchyně vypadají jako u nás v sedmdesátých letech. Spí se ve vydýchaném obýváku, místo pohovek a postelí fungují skládací futony a rohože. Přes den visí přes zábradlí balkonů přehozené matrace, aby se vyvětraly. Pokud Japonci získají místnost navíc, neudělají z ní překvapivě ložnici, ale skladiště věcí.“

Když je tílko, jupka padne...

Českých Vánoc se nikdy nevzdala, vzala si je s sebou do země vycházejícího slunce, a to včetně ozdob. „Hlavním svátkem je zde Silvestr, rodina se schází u jejího nejstaršího člena. Děti dostávají místo hraček malé obálky s penězi. Před osmnácti lety Vánoce připomínaly spíš den sv. Valentýna. Umělé stromky stačilo zastrčit do zásuvky, okamžitě spustily Merry Christmas. Situaci změnila třeba IKEA, když začala prodávat živé stromky,“ vzpomíná Zuzana, která nezahálela a studovala malbu japonskou tuší.

Technikou jejího rozmývání pak vytvořila soubory kreseb jihomoravských žen v krojích. Malba je pro ni největší zábavou a odpočinkem, kreslí oděvní návrhy, ilustruje knížky. Od dětství kreslila různé postavy, chtěla navrhovat šaty. Maminka v ní viděla budoucí modelku a v deseti letech ji vzala na konkurz. Časem se pak díky modelingu k vysněné módě dostala, v Miláně rok studovala oděvní design.

Zuzana byla také členkou správní rady Jihomoravské komunitní nadace, podílela se na projektu Živý folklor. Chválí, že lidé přestali vyhazovat kroje do kontejnerů, přinášeli je. Nejlepší kousky se povedlo zachránit.

Současné podnikání nastartovala právě jupka od kroje. „Nosila jsem ji k otrhaným džínům. Mladé holky si řekly, že takovou mají doma po babičce také. Došily jsme k nim sukně a oblečení fungovalo jako kostým přizpůsobený dnešní módě, nepřidával na objemu.“ Později pak založila Zuzana oděvní značku Tradice. Se střihy jí pomáhá dokonce historička.

Zklidňující zákroky

Po několika letech strávených v Japonsku přišlo opět stěhování do Čech. V pořadí poslední dům, který manželé koupili, stojí v klidné části Roztok u Prahy. Předešlí majitelé stavbu z roku 1820 ne příliš citlivě zrekonstruovali, nešetřili zdobnými prvky ani okny z plastu. Přidali patro a obytné podkroví.

„Je tu však dobrá energie, uvnitř je hodně světla, úžasný klid, k domu chodí srnky. Ráno zpívají ptáci, což mě inspirovalo k pořízení tapety s ptačím motivem,“ vypočítává přednosti Zuzana.

Zádveří se podařilo zjemnit výmalbou v pastelových tónech, nechybí obrazy s tematikou moravského folkloru. Pokračuje se hned do salonu, kam chodí zákaznice na zkoušky oblečení.

V domě zůstalo také výrazné stylové zařízení, samé zlato, rudá barva, lakované povrchy, velká zrcadla, křišťálové lustry. Koupelna byla plná egyptských motivů. Protože nebylo jisté, jak dlouho tu rodina bude bydlet, pustili se manželé jen do menších úprav, například otevřeli dispozici obývacího pokoje. Nová kuchyň v mírně rustikálním provedení má pracovní ostrůvek i praktické sezení s úložným prostorem pod oknem. Toto řešení vymyslela Zuzana.

Zářivé stěny se povedlo ztlumit neutrálními tóny výmalby. Pozornost od lakovaných podlah a lesklých povrchů odvedly tapety s velkými vzory na stěnách v ložnici a salonu, kam chodí zákaznice na zkoušku oblečení. Doma není televize, nikomu ovšem nechybí. V obývacím pokoji se na stěně promítají filmy, Zuzana si ráda pouští koncerty ze záznamu.

Folklor na každý den

Zuzana se v Japonsku naučila techniku kresby tuší. Ilustruje knížky a kreslí dekory pro kolekci bytových doplňků.

Zuzana Osako má ráda vzory ,Toile de Jouy‘ (většinou modrobílé, zachycující život francouzského a anglického venkova). Látky používala nejdřív jako podšívky oděvů. Když je přinesla domů, napadlo ji udělat z nich pár věcí do interiéru a vytvořila novou kolekci.

Bavlněné a plátěné utěrky, chňapky, ubrusy či pytlíčky na bylinky jsou potištěné urostlými šohaji a děvčaty v krojích, které sama namalovala. Jak říká, „moravanství“ má v krvi a lásku k folkloru ovlivnilo Podluží, kde vyrůstala a kde dodnes najdete dědiny s malovanými domy a žudry nade dveřmi, a odkud nezmizely lidové tance a muzika.

Autorem hitu Vínečko bílé je mimochodem místní rodák Fanoš Mikulecký. „Prababička měla sedm dětí a celý život chodila v kroji. Děda hrál na trombon. Pralo se v sobotu, kroje se sušily venku na stromech,“ vzpomíná.

Národní tradice a folklor byly zároveň součástí jejího manželství. Dnes už bývalý manžel je muzikant, hraje na bambusovou japonskou flétnu. Aby si prohloubila znalosti v oboru, Zuzana se nedávno pustila do studia etnologie. V Japonsku viděla, jak se lidé celý život učí, o čaji, hudbě, květinách.

„Svět je globální, nicméně má smysl zachovat si identitu, umět ji prezentovat. Japonské děti vyprávějí běžně o folkloru, nevím, co by řeklo české dítě,“ mrzí ji a dodává: „Tradice sdružují dobré lidi. Až mladší syn odmaturuje, vrátím se možná na Moravu.“

Pracovní ostrůvek si Zuzana přála. Je centrem kuchyně, kde se rodina potkává nejčastěji.

Autor:

Nejčtenější

David Koller prodává svůj dům v centru Mikulova s vinicí, studiem a zkušebnou

Zpěvák, skladatel a bubeník David Koller prodává v centru Mikulova rozlehlý dům, jehož základy sahají až do 17. století. Nemovitost, která stojí na pozemku velkém 2 505 metrů čtverečních, prošla...

Rodičům postavil na zahradě v Pečkách důmyslně promyšlený dům ze dřeva

Na první pohled nenápadná dřevostavba v Pečkách na Kolínsku skrývá příběh promyšleného bydlení v souladu s přírodou. Tam, kde dříve stála jen rozlehlá zahrada s rodinným domem, vzniklo nové místo k...

Češi si postavili stylovou vilu na Srí Lance. Je rájem surfařů i rodin s dětmi

Veronika a Pavel si postavili před třemi lety vysněnou vilu přímo v srdci srílanské džungle. Majitelé využívají vilu několik měsíců v roce a ve zbytku roku své bydlení pronajímají. S čím se museli...

Komu patří společná zídka? Je vyboulená, bortí se a já mám prý postavit novou

Premium

Mám společnou zeď se sousedy. Z jejich strany je vyboulená, protože je vlhká. Z mé strany je trochu mokřejší, ale jinak je v pořádku. Sousedé tvrdí, že je zeď moje a mám ji nechat zbourat a postavit...

Činžák po proměně fascinuje, v přízemním bytě se cítí jako v domku

Vrátili se z dlouholetého pobytu v Anglii a v pronajatém bytě na Vinohradech to pro ně stále nebylo „jako doma“. Teprve pořízením vlastního bytu v přízemí nuselského činžáku získal starší pár zázemí....

Jeden pokoj pro tři holčičky: architektka přišla na skvělé řešení

Stačilo pár let, a ze šťastné mladé dvojice byli rodiče se třemi holčičkami. I proto bylo tak důležité, aby se byt ve starém funkcionalistickém domě s původními dveřmi a starými parketami co nejlépe...

25. března 2025

Malý domek za 360 tisíc zachraňuje. Vejde se kuchyň, postel a koupelna

Sedmačtyřicetiletý Elvis Summers z Los Angeles se ve svém volném čase věnuje stavbě maličkých domků. Obydlí dlouhé 6 metrů nabízí kuchyňku, prostor na spaní a koupelnu.

25. března 2025

Uzoučký dům má 31,5 m2. Vecpal se šikovně do bývalé uličky

Jeden z nejužších domů v Británii, nazývaný Domeček pro panenky, je na prodej za 235 tisíc liber, v přepočtu za sedm milionů korun. Zajímavá nemovitost stojí v městě Porthleven v anglickém Cornwallu.

24. března 2025

Činžák po proměně fascinuje, v přízemním bytě se cítí jako v domku

Vrátili se z dlouholetého pobytu v Anglii a v pronajatém bytě na Vinohradech to pro ně stále nebylo „jako doma“. Teprve pořízením vlastního bytu v přízemí nuselského činžáku získal starší pár zázemí....

24. března 2025

Dům s okem je mimořádná práce. S malým rozpočtem dokázali majitelé zázraky

Když už rekonstruovat, tak raději kompletně. Od takového totálního přístupu architekt Christoph Wagner spíš zrazuje. Soudí, že podobné projekty, dělané na jeden zátah, ve výsledku škodí, než aby...

23. března 2025

Byt navrhli tak, aby měla výhled z okna i milovaná fenka

Byt s panoramatickým výhledem na oceán, pláže a přístav. Takový najdete na jedné z hlavních tepen Las Palmas de Gran Canaria. Za jeho skvělou proměnou stojí Nayra Iglesias z In Out Studia. Interiér...

23. března 2025

Neviditelný dům je špičkovou prací polských architektů. Musíte ho hledat

Opájí se výhledy na řeku Vislu a roviny Mazovských plání. Je navýsost moderní, prostorný. A přesto, že nabízí přes 310 metrů čtverečních užitné plochy, je v krajině téměř neznatelný. Dům zasazený do...

22. března 2025

Slavný zpěvák Chris Brown si sám vyzdobil dům. Jeho kresby děsí děti

Je velmi úspěšný zpěvák, skladatel, tanečník, ale i tvůrce grafitti. Chris Brown je však také násilník, za napadení své přítelkyně Rihanny dostal podmínku na pět let a šest měsíců veřejných prací....

22. března 2025

Palác pro výstředního miliardáře nebo zámek. Co postavily první ženy architektky

Před dvěma týdny jsme oslavili Mezinárodní den žen, u kterého ještě chvilku zůstaneme. Zaměříme se na průkopnice v oboru architektury, tedy v oblasti, která se po staletí považovala za mužskou...

21. března 2025  14:37

Komu patří společná zídka? Je vyboulená, bortí se a já mám prý postavit novou

Premium

Mám společnou zeď se sousedy. Z jejich strany je vyboulená, protože je vlhká. Z mé strany je trochu mokřejší, ale jinak je v pořádku. Sousedé tvrdí, že je zeď moje a mám ji nechat zbourat a postavit...

21. března 2025

Mentalista a kouzelník Michal Nesveda má čarovný domov v pražských Kobylisích

Byt, v němž člověk zakopává o kouzelnické rekvizity. V pražských Kobylisích takto bydlí mladý kouzelník, iluzionista a mentalista Michal Nesveda. Spolu se svým milovaným pejskem Neivou sdílí útulný...

21. března 2025

Milovník aut vejde z vyvoněné garáže své vily rovnou do kuchyně

Interiér novostavby rodinné vily u Brna byl navržený s respektem k návrhu domu od ateliéru Radko Květa. Hlavním cílem studia ideacollective však bylo vytvořit prostor odpovídající životnímu stylu...

21. března 2025