Co vás přivedlo právě sem?
Hledal jsem klidné místo, které má blízko k přírodě. Chovám lovecké psy, s nimiž denně běhám nebo jezdím na kole. Prostředí je tu opravdu nádherné a nemám to daleko ani do centra Prahy. Dům jsem nestavěl podle svých představ, ale líbil se mi. Navrhli jej američtí architekti pro developerskou společnost.
Proč jste se rozhodl změnit původní podobu interiéru?
Dřív mě hodně ovlivnily interiéry v Palm Beach, které jsou hojně zařízeny v koloniálním stylu, často se tam vyskytuje také art deco. Můj původní interiér působil těžce, barvy byly tlumené a nesl stopy koloniálního stylu. Potřeboval jsem změnu. Cítil jsem to vnitřně, ale i interiér mého domu mi už připadal okoukaný. Mám změny rád. I ve své práci neustále vymýšlím něco nového.
Kamarád Václav Žák, který se velmi zajímá o architekturu, interiéry a design, mě seznámil s architektem Martinem Frankem. Jeho práce mě nadchla, líbilo se mi také, že vše dotahuje až do posledního detailu. Původně jsem chtěl jen malé změny v interiéru, když jsem ale pochopil podstatu nového konceptu, rozhodl jsem se pro jeho kompletní proměnu.
Jen jsem si přál, aby interiér působil vzdušně a uvolněně, aby byl pro mě i mé hosty maximálně pohodlný a nepůsobil okázale. Očekával jsem pánský vzhled s využitím přírodních materiálů. Nic nafintěného!
Vím, že architekt Frank pro vás připravoval interiér právě v době, když jste pobýval v Miami. Neměl jste obavy z návratu?
Nechal jsem mu volné ruce. Nemám potřebu regulovat cítění architekta, jinak bych nemusel jeho služby využívat. Mé představy znal a já jeho práci také. Než jsem odlétal, probrali jsme si celkovou koncepci a měl jsem jen základní představu o stylu, použitých materiálech a barevnosti. Zbytek jsem už nechal na něm.
Trošku jsem se při návratu domů chvěl, protože jsem vůbec netušil, jaký bude výsledek. Ten ale předčil mé očekávání, interiér je úžasný! Ve finále k tomu přispěl i kamarád Vašek Žák, který je zároveň i mým společníkem a manažerem naší restaurace Noi a našeho byznysu s produkty pro psy značky Hunter. Doma bylo vše připravené do nejmenších detailů. I v chladničce jsem měl své oblíbené potraviny.
Zasahovalo se nějak do dispozičního uspořádání?
Upravovalo se všechno včetně elektroinstalací a došlo i na drobné stavební úpravy. Dům mi teď připadá logičtěji uspořádaný, prostornější, mohu ho lépe využívat. Martin dal jednotlivým místnostem novou náplň, například předělal krb a kolem něj vznikla odpočinková zóna s dalšími místy k sezení.
Dříve jsem měl před krbem dlouhý jídelní stůl a sedací soupravu jen v zadní televizní místnosti. Prostor mezi byl nevyužitý. Cítím se tady skvěle, kamkoliv vstoupím. Všechny předměty jsou funkční a mají svůj smysl.
Vidím, že jste opravdu spokojený.
Ano, jsem nadšený! Moc se mi líbí, jak Martin pojal osvětlení. Mohu s ním krásně pracovat a vytvářet zde různé světelné scény, které je možné i stmívat. Světlé lněné čalounění, jemné průsvitné záclony... Připomíná mi to tu interiéry Soho house beach v Miami i řecký Mykonos. Cítím se tu příjemně.
Přál jste si zachovat některé předměty z předchozího vybavení?
Myslím, že byly jen tři. Moc rád mám staré křeslo, Eames Lounge Chair, které jsem před lety koupil a patří k mým oblíbeným kusům, také starý televizor Bang & Olufsen, který je na pojezdu, a pak ještě přehrávač od stejné značky, který se už dnes nevyrábí.
A co vybavení kuchyně, které je součástí vašeho podnikání?
Samozřejmě nemohly chybět ikonické předměty KitchenAid včetně slavného robotu, které jsem s Martinem konzultoval, a spotřebiče Miele, které preferuji. Sám jsem si zvolil nádobí Artesano od značky Villeroy & Boch, které se sem stylově přesně hodí. Jde o silnější porcelán zajímavě kombinovaný se dřevem. Sáhl jsem po nádobí Mauviel, nožích Zwilling či odšťavovači Vita Juicer. Velmi mi záleží na tom, aby bylo vše dokonale funkční a čisté.
Slovo architekta
„Ušlechtilý, symetricky řešený konzervativní dům byl skvěle vyvedený v exteriéru, ovšem interiér zaostával. Protože jsem vytvářel bydlení pro mladého činorodého člověka, nechtěl jsem, aby interiér vyhlížel strnule a usedle. Navazoval jsem na exteriér. Jistou konzervativnost a noblesu jsem přenášel i sem, ale snažil jsem se, aby interiér působil dynamicky,“ popisuje architekt Martin Frank.
Použil větší barevný i materiálový kontrast. Tmavé kusy nábytku působí konzervativně, ale jsou nadčasové. Zatímco sedací nábytek je čalouněný světlým mačkaným lnem, který sem spolu se záclonami vnáší ležérnost. Okna, dveře i podlahu bylo třeba zachovat a na danou barevnost navázat.
„Nazlátlou barvu podlahy jsem potlačil šedou a mužský dojem z prostředí docílil pomocí industriálních doplňků, například svítidel s hrubými dráty, obnaženými žárovkami a prvky mosazi. Interiér odráží energickou osobnost kosmopolitního a zcestovalého člověka a jeho způsob života. Je vzdušný, ležérní, ale i elegantní a praktický,“ dodává Martin Frank.
Na přání redakce časopisu není spuštěna diskuse.
Majitel domuPavel Staněk, majitel společnosti Potten & Pannen – Staněk group Po roční stáži u prestižniho výrobce nádobí v Toledu v Ohiu se vrací do České republiky a v roce 1992 zakládá vlastní společnost Potten & Pannen – Staněk group. Se společníky otevřel prodejny Just your friend s chovatelskými potřebami pro psy značky Hunter a otevřel thajskou restauraci Noi na Malé Straně. |