Žižkovský byt v sobě spojil skandinávský design a moravskou preciznost

  1:00aktualizováno  1:00
Majitelka bytu strávila část života ve Švédsku, kořeny její rodiny jsou však na jižní Moravě. Toto spojení dalo vzniknout jejím představám o vysněném bytě: na jedné straně čisté linie a skandinávská barevnost, na druhé důraz na kvalitní řemeslné zpracování. Realizaci své vize svěřila architektům.

Celému hlavnímu obytnému prostoru dominuje dubový jídelní stůl pro šest osob, který vznikl podle originálního návrhu architektonického studia. | foto: Zdeněk Porcal, Studio Flusser

Originální vize majitelky bytu se ujala dvojice architektů z pražského studia StAr atelier, Ing. Martina Karafiátová a Ing. arch. Jan Maloušek. „Náš úkol spočíval v navržení reprezentativních prostor novostavby bytu, ve kterém již byly nainstalovány dubové podlahy i dveře s dýhou z evropského ořechu. Také dispozice kuchyně byla z hlediska instalací již předem daná,“ říká Martina Karafiátová. „Zásah“ architektů se tak týkal přibližně 50 m2 interiéru čtyřpokojového bytu.

Pro podtrhnutí téměř čtvercového půdorysu haly vybral tandem architektů kruhový...

Pro podtrhnutí téměř čtvercového půdorysu haly vybral tandem architektů kruhový koberec vyrobený z paprskovitě uspořádaných kousků kůže, na který umístili stolek ve stylu art deco.

I přes vstupní omezení a přání klientky, aby se dělalo co nejméně stavebních zásahů, navrhli architekti potřebné úpravy týkající se hlavně osvětlení a uspořádání kuchyně. Ta totiž v původním řešení vůbec neodpovídala požadavkům majitelky na dostatečný prostor pro přípravu jídla.

Kuchyňskou linku, záměrně navrženou tak, aby byla v hlavním obytném prostoru „neviditelná“, tak protáhli architekti přes roh, až k prosklené stěně, ústící na balkon. Samostatně stojící kuchyňský ostrůvek pak prostorově oddělil část pro vaření od jídelny, přičemž zároveň zvětšil užitnou plochu kuchyně. Nové pozice svítidel, zejména těch stropních, pak reagovaly na nově vytvořené dělení hlavního obytného prostoru.

Vstupte!

Vstup do bytu tvoří dlouhá úzká předsíň, jejíž hranice vymezuje vysoká skříň v jasném tyrkysovém odstínu a dubová lavice, vedle které je vstup do malé šatny s botníkem.

Fotogalerie

„Na bok skříně jsme doplnili jemný designový detail v podobě tří háčků, které běžně fungují jako dveřní madla, ale mohou plnit i zcela novou funkci, návštěva si na ně může odložit svůj kabát nebo bundu,“ upozorňuje Martina Karafiátová.

Pro dosažení optického rozšíření celého prostoru byla naproti skříni a lavici umístěna velkoformátová zrcadlová stěna, která sahá až ke stropu. Odráží se v ní další část bytu, vstupní hala. „Nechtěli jsme, aby se z této haly stal jen další prostor spojující ostatní místnosti, přáli jsme si, aby sloužila jako plnohodnotná součást bytu,“ vysvětluje designérka.

Pro podtrhnutí téměř čtvercového půdorysu haly vybral tandem architektů kruhový koberec dánské značky Bo concept vyrobený z paprskovitě uspořádaných kousků kůže, na který umístili stolek ve stylu art deco vytvářející zajímavý kontrast s designovým svítidlem Hope od Luceplanu.

„Svítidlo je složené z řady tenkých, takzvaných polykarbonátových Fresnelových čoček, které na okolní stěny promítají působivý diamantový vzorec,“ popisuje autorka projektu.

Výsledný dojem z celého prostoru pak pomohl dotvořit obraz na stěně, který je příjemnou připomínkou jihomoravských kořenů majitelky bytu.

Velkoformátová okna nabízejí jedinečný výhled na zalesněný svah. Ten zároveň...

Velkoformátová okna nabízejí jedinečný výhled na zalesněný svah. Ten zároveň poskytuje dostatek soukromí, takže nejsou nutné žaluzie či rolety.

Pro gurmánská dobrodružství i relaxaci

Na vstupní halu navazuje hlavní multifunkční místnost celého bytu, jejíž součástí je jak kuchyňský a jídelní kout, tak i obývací část pro odpočinek či setkávání s přáteli. „Vstup do místnosti a obývací část jsou přirozeně vymezeny elegantní nízkou komodou, která vznikla podle našeho návrhu a kombinuje dubové části v přírodním a mořeném odstínu s lakovanými plochami,“ uvádí Martina Karafiátová.

A pokračuje: „Na pravé straně je na míru vyrobená kuchyně. Pojali jsme ji jako jídelní laboratoř, kde vznikají pochoutky pro pravé gurmány. Díky svému účelnému uspořádání v kombinaci s bílými dvířky ve vysokém lesku působí kuchyně tak, jako by se ztrácela v prostoru a ustupovala do pozadí. Umožňuje tak více vyniknout ostatním prvkům v interiéru.“

Celému prostoru pak dominuje dubový jídelní stůl pro šest osob, který vznikl podle návrhu architektonického studia. Stůl doplňují ikonické černé židle Grand Prix od dánské značky Republic of Fritz Hansen, jejichž design byl navržen již v roce 1957. Svými geometrickými liniemi jemně kontrastuje s ručně vyráběným skleněným lustrem Spillray v kouřovém odstínu od italské značky Axolight. 

Kuchyň pojali architekti jako jídelní laboratoř, kde vznikají pochoutky pro...

Kuchyň pojali architekti jako jídelní laboratoř, kde vznikají pochoutky pro pravé gurmány.

Levá část místnosti je určena k relaxaci a útulné prostředí pro bezstarostný odpočinek v ní pomáhá vytvářet pohodlná sedací souprava, huňatý šedý koberec a vysoká lampa poskytující intimní osvětlení.

Součástí obývací části je i stěna s televizí a hifi soupravou. Dvojité zkosení této stěny využili architekti při návrhu horizontální úložné skříňky a polic na knihy, u nichž odlišné odstíny dubu korespondují s rozdílnými úhly, které skříňka a police svírají.

„Jedinečné hře linií a tvarů v celém prostoru pak dodávají lehkost hravé dekorativní prvky, ať už v podobě originálních 3D porcelánových prvků ze série Birds od studia Piršč, kterými je opatřena hlavní obytná stěna v krémovém odstínu, nebo obřích španělských designové hodiny umístěných u vstupu do místnosti,“ upozorňuje designérka.

Dostatečný přísun denního světla do interiéru zajišťují velkoformátová okna nabízející jedinečný výhled na zalesněný svah. Ten zároveň poskytuje dostatek soukromí, díky tomu okna vůbec nevyžadují využití rolet nebo jiného zastínění, a jsou tak doplněna pouze elegantními šedými závěsy s jemnou strukturou.

Autoři projektu

StAr atelier založili Ing. Martina Karafiátová a Ing. arch. Jan Maloušek v roce 2005. Jejich motto zní: Tvoříme srdcem, myslíme hlavou a těšíme se na každý nový projekt.

Jsou dva. Stavařka s kladným vztahem k architektuře a architekt, co má rád klasickou stavařinu. Mají rádi nové věci, ale inspirují se v historii. Ke každému řešení přistupují se stejným nadšením a profesním přístupem. S týmem specialistů v jednotlivých technických oborech dokážou projekt dovést od prvotního návrhu až k realizaci stavby. V portfoliu mají rodinné domy, ale i školky, školy, administrativní budovy, hotely, veřejné a soukromé interiéry.

Autor:

Nejčtenější

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Tři interiéry, kde se nebudete nudit. Sázka na měď se vyplatila

Byt La Corte se úspěšně zúčastnil i soutěže Interiér roku.

Interiéry jako z učebnice architektury. Taková je práce tvůrců z ateliéru ZOAA. Netradiční technologie, perfektní...

Byt v secesním domě se po rekonstrukci proměnil na moderní bydlení

Hra s velkými plochami a s nepřímým osvětlením jsou doménou tohoto interiéru....

Leckterý architekt by se při představě rozsáhlých stavebních úprav možná lekl, autor realizace Filip Hejzlar nerovnosti...

Další z rubriky

Malá Strana je nádherný svět s čakrou inspirace, říká převozník Bergman

Zdeněk Bergman bydlí v Nerudově ulici a z terasy dohlédne přes malostranské...

Malou Stranu si ročně prohlédne 8 milionů turistů. Po Starých zámeckých schodech vyběhnou na Hrad a Nerudovou ulicí se...

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Byt v secesním domě se po rekonstrukci proměnil na moderní bydlení

Hra s velkými plochami a s nepřímým osvětlením jsou doménou tohoto interiéru....

Leckterý architekt by se při představě rozsáhlých stavebních úprav možná lekl, autor realizace Filip Hejzlar nerovnosti...

Najdete na iDNES.cz