Vody stále ubývá, šetřit s ní je nejen ekologické, ale i ekonomické

aktualizováno 
I zhýčkaný obyvatel Prahy si začíná uvědomovat, že vždy tekoucí voda z kohoutku je luxus. Voda sice pokrývá 71% zemského povrchu, jenže z toho je 96,5 % slané vody a jen 3,5 % vody sladké. A z ní pouze 0,5 procenta lze využít jako vodu pitnou. Je tedy jasné, že úspory vody v domácnosti mají smysl.

PowderRain je velmi efektivní vodní proud například při vymývání šamponu, přispívá také k úspoře vody, protože snižuje její spotřebu téměř o třicet procent. | foto: Hansgrohe

Dnes už žije osm procent světové populace v zemích, kde se projevuje silný nedostatek pitné vody, dalších dvacet pět procent v zemích, kde je situace jen o málo lepší. Pokud budou tyto trendy pokračovat, budou v roce 2025 žít v zemích s vážným nedostatkem pitné vody dvě třetiny lidí.

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Dostupné pitné vody přitom stále ubývá, ve srovnání s rokem 1950 poklesly její stavy na méně než polovinu. Společnost sice denně řeší úmrtí běženců na moři, ale o tom, že kvůli nedostatku pitné vody umírá ročně 1,8 milionu dětí, se příliš nemluví. Není to asi dostatečně „akční“.

Kromě ekonomických problémů představuje nedostatek pitné vody především zdravotní problém: přes 2,5 miliardy lidí trpí špatnými hygienickými podmínkami. Na průjmová onemocnění a malárii umírá ročně asi 3,1 milionu lidí. Z nich by 1,6 milionu mohlo být zachráněno, pokud by měli přístup k dostatku nezávadné vody a žili v lepších hygienických a zdravotních podmínkách.

Úspory vody nejsou jen problémem subsaharské Afriky, i když ta bývá označována za místo, kde je tento problém nejpalčivější. I v Česku se začíná bojovat s nedostatkem vody. Zákazy napouštění bazénů a zalévání zahrad pitnou vodou jsou už běžné, vesnic, do nichž je nutné dovážet pitnou vodu v cisternách, stále přibývá. A jak se říká, bude hůř…

Fotogalerie

Rady, jak šetřit vodou v domácnosti, by se měly brát konečně brát vážně. Byť mezi nimi nelze objevit převratné nápady.

Tipy na úsporu

Tlačítko na WC

Velký podíl vody spotřebované v domácnosti (asi 35 l na osobu a den) připadá na splachování záchodu. Montáž zastavovacího tlačítka pro splachováni nebo splachování dvojím množstvím vody se v tomto případě zvláště vyplatí, protože na „malé“ spláchnutí většinou postačují 3 l vody. Ročně lze tedy ušetřit až 10 000 l pitné vody na osobu.

Pro muže pisoár

V domácnostech s více muži (a to i malými syny) rozhodně stojí za úvahu pořízení pisoáru. Proti klozetům vyžadujícím až šest litrů vody na jedno spláchnutí pisoáru postačí většinou jediný litr vody. Existují i pisoáry zcela bezvodé, kde stačí jednou denně použít speciální přípravek na opláchnutí, případně menší množství vody.

Ušetřit lze i při mytí rukou

Při mytí rukou, čištění zubů nebo holení nenechávejte vodu téct. Podle typu armatury tak promarníte za minutu sedm až třináct litrů vody. Používejte kalíšek na čištění zubů. Pro holení za mokra stačí malé množství vody, které před holením napustíte do umyvadla.

Kapající nebo ledabyle (ne)zavřená baterie může z rodinného rozpočtu vzít za...

Kapající nebo ledabyle (ne)zavřená baterie může z rodinného rozpočtu vzít za rok částku ve stokorunách, ale i tisících.

Standardem by měly být už pákové baterie, které šetří v porovnání s kohoutkovými (dvourukojeťovými) kolem třiceti i více procent nejen za vodu, ale i její ohřev.

„Běžná umyvadlová baterie spotřebuje přibližně třináct litrů vody za minutu. .... Díky příměsi vzduchu a speciálnímu omezovači průtoku je spotřeba vody v umyvadlových bateriích s technologií EcoSmart redukována až o šedesát procent. Všechny naše umyvadlové baterie mají standardně průtok 5 l/min.,některé dokonce jen 3,5 l/min., “ vysvětluje Radka Nováková ze společnosti Hansgrohe.

Vanu nahraďte sprchou

Na koupel ve vaně je potřeba přibližně 100 až 140 l vody. Při sprchováni se oproti tomu spotřebuje vody daleko méně, vystačíte klidně s 20 litry.

U sprchování si chce ovšem každý „užít“ příjemný pocit. Proto byl vyvinutý inovativní druh sprchového proudu s označením PowderRain. Je mnohem jemnější než běžné sprchové proudy, místo jednoho proudového otvoru má totiž u každé trysky hned šest malých otvorů, které proud díky nové technologii přeměňují na tisíce mikrokapek.

Žádné kohoutky, ani páčky – nové termostatické baterie ovládáte pouhým...

Žádné kohoutky, ani páčky - nové termostatické baterie ovládáte pouhým stisknutím tlačítka, což přináší další úsporu vody, není třeba čekat, až odteče několik litrů a voda měla požadovanou teplotu.

PowderRain je velmi efektivní například při vymývání šamponu a také přispívá k úspoře vody, protože snižuje spotřebu vody u ručních sprch téměř o třicet procent, jen na dvanáct litrů za minutu. Je i méně hlučný.

Nebp zkuste sprchu Crometa 85 Green, která má průtok 6 l/min. Přitom pocit ze sprchování je díky technologii EcoSmart stejný, jako kdybyste se sprchovali pod sprchou s mnohem větším průtokem.

Nádobí patří do myčky

Ve srovnání s ručním mytím nádobí a v myčce dojdete k velmi podstatným úsporám, u úsporných programů vám vystačí dokonce pouze pětina vody v porovnání s mytím pod tekoucí vodou.

„Problém s vodou a jejím nedostatkem výrazně nahrává myčkám. Studie univerzity v Bonnu, která hodnotila mimo jiné různé zvyklosti při mytí nádobí napříč Evropou, shromáždila zajímavá čísla. Pokud zapnete myčku, až když je naplněná – testovalo se dvanáct sad nádobí –, ani ten ’nejúspornější umývač’ nádobí ji ve spotřebě vody nedokáže překonat. Zatímco myčka si na jeden mycí program bere maximálně panáct litrů vody, některé programy myjí ještě s výrazně nižší spotřebou, nejúspornější kvalitní ruční umytí nádobí spotřebovalo 60 l,“ vysvětluje Jiří Šeba ze společnosti Miele.

Kvalitní myčky už sice umí přizpůsobit spotřebu vody množství znečištěného nádobí, přesto je nejlepší pouštět spotřebič zaplněný. S tím souvisí i pečlivé ukládání nádobí tak, abyste její objem maximálně využili.

U baterií se běžně používají perlátory omezující spotřebu vody.

U baterií se běžně používají perlátory omezující spotřebu vody.

Pračky šetří vodu i energii

Při výběru pračky se vždy vyplatí sledovat energetický štítek včetně spotřeby vody. Pokud nemáte pračku s takzvanou množstevní automatikou, která si sama řídí množství vody a tím i spotřebu energie, měli byste prát až po jejím naplnění. Pračky vybavené přímým vstřikováním mají nižší spotřebu vody a tím i energie na její ohřev.

„Pokud je pračka vybavena funkcí Time manager, můžete si sami určit délku doby praní nebo množstevní automatiku. Není tak nutné využít celou kapacitu bubnu pračky, spotřeba vody a energie je výrazně nižší,“ vysvětluje René Kubaník z firmy Electrolux.

Pozor na protékání záchodu

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste...

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste doma, můžete vytopit celý dům.

Závada na splachovači toalety bývá příčinou zbytečně vysoké spotřeby vody. Pokud se průtok vody nezastaví správně ihned po spláchnutí, protéká dál přibližně 25 litrů vody za hodin. Za jeden den je to v penězích kolem 50 Kč a více.

Kdyby zůstala toaleta rozbitá celý rok, například v delší dobu neobývaném bytě, proteklo by zhruba 220 m³ vody. Jestliže jeden krychlový metr vody přijde třeba na 83 Kč (včetně DPH), roční ztráta může být 18 000 Kč.

I kapající kohoutek totiž může způsobit výrazný růst nákladů za vodu. Pokud by jeden kohoutek v bytě silně kapal celý rok, je to bezmála 9 000 Kč. A takových kapajících kohoutků může být v domě či bytě samozřejmě víc.

Autor:

Nejčtenější

Češi utíkají na chalupy. Za tvrdou dřinou, fajn partou i tajnými zálety

Zkušenost s víkendovým druhým bydlením má zhruba polovina obyvatel republiky.

Stará fráze „Co Čech, to chalupář“ platí dál. Mezi staršími je chataření a chalupaření hitem, čím dál víc baví i...

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Katastrofa jí změnila život. Vrátila se domů a vytvořila nádherný ráj

Portorikánka Sylvia se po takřka dvou dekádách vrátila na rodnou půdu a...

Patnáct let jezdila Sylvia na karibský ostrov Vieques, kde odpočívala od hektického New Yorku, do kterého se...

Malý byt s tepelným čerpadlem majitel zrekonstruoval za čtyřicet dní

V obývacím pokoji se dá pohodlně odpočívat, je tu i malý jídelní kout....

Rekonstrukce malého pražského bytu pod střechou trvala pouhých čtyřicet dní. Majitel Tomáš Iľko si navrhl úpravy, které...

Rekonstrukce bytu, kde se snadno bouralo. Zmizel průchozí pokoj

Prostor mezi nosným sloupem a stěnou vyplňují otevřené police. Kuchyň je tak...

Mladý pár si pořídil své první bydlení ve starším domě. Byt byl v původním stavu, čekal na kompletní rekonstrukci....

Další z rubriky

Moderní koupelnu zdobí stěna obložená oblázky, majitelé ji vyrobili sami

Manželé se rozhodli pro dvě umyvadla, která jsou mimořádně praktická zejména v...

Svépomocné zařizování interiéru nemusí skončit neúspěchem. I ve vlastní režii můžete vytvořit originální koupelnu,...

Čtrnáct let stará koupelna po proměně aneb co dokáže mozaika

Koupelna po rekonstrukci: oživení místnosti zajistila mozaika Black a Red ze...

Zatímco dům či byt bývá po deseti letech „v plné kondici“, o jeho vybavení to platit nemusí. I když věci fungují,...

Peníze se občas splachují do záchodu. Přesněji v něm mizí

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste...

Pitné vody neustále ubývá, přitom až 70 procent se využije pouze na splachování WC a v koupelně. Dne 22. března se...

Najdete na iDNES.cz