Úterý 4. srpna 2020, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. srpna 2020 Dominik

Vody stále ubývá, šetřit s ní je nejen ekologické, ale i ekonomické

aktualizováno 
I zhýčkaný obyvatel Prahy si začíná uvědomovat, že vždy tekoucí voda z kohoutku je luxus. Voda sice pokrývá 71% zemského povrchu, jenže z toho je 96,5 % slané vody a jen 3,5 % vody sladké. A z ní pouze 0,5 procenta lze využít jako vodu pitnou. Je tedy jasné, že úspory vody v domácnosti mají smysl.

PowderRain je velmi efektivní vodní proud například při vymývání šamponu, přispívá také k úspoře vody, protože snižuje její spotřebu téměř o třicet procent. | foto: Hansgrohe

Dnes už žije osm procent světové populace v zemích, kde se projevuje silný nedostatek pitné vody, dalších dvacet pět procent v zemích, kde je situace jen o málo lepší. Pokud budou tyto trendy pokračovat, budou v roce 2025 žít v zemích s vážným nedostatkem pitné vody dvě třetiny lidí.

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Dostupné pitné vody přitom stále ubývá, ve srovnání s rokem 1950 poklesly její stavy na méně než polovinu. Společnost sice denně řeší úmrtí běženců na moři, ale o tom, že kvůli nedostatku pitné vody umírá ročně 1,8 milionu dětí, se příliš nemluví. Není to asi dostatečně „akční“.

Kromě ekonomických problémů představuje nedostatek pitné vody především zdravotní problém: přes 2,5 miliardy lidí trpí špatnými hygienickými podmínkami. Na průjmová onemocnění a malárii umírá ročně asi 3,1 milionu lidí. Z nich by 1,6 milionu mohlo být zachráněno, pokud by měli přístup k dostatku nezávadné vody a žili v lepších hygienických a zdravotních podmínkách.

Úspory vody nejsou jen problémem subsaharské Afriky, i když ta bývá označována za místo, kde je tento problém nejpalčivější. I v Česku se začíná bojovat s nedostatkem vody. Zákazy napouštění bazénů a zalévání zahrad pitnou vodou jsou už běžné, vesnic, do nichž je nutné dovážet pitnou vodu v cisternách, stále přibývá. A jak se říká, bude hůř…

Fotogalerie

Rady, jak šetřit vodou v domácnosti, by se měly brát konečně brát vážně. Byť mezi nimi nelze objevit převratné nápady.

Tipy na úsporu

Tlačítko na WC

Velký podíl vody spotřebované v domácnosti (asi 35 l na osobu a den) připadá na splachování záchodu. Montáž zastavovacího tlačítka pro splachováni nebo splachování dvojím množstvím vody se v tomto případě zvláště vyplatí, protože na „malé“ spláchnutí většinou postačují 3 l vody. Ročně lze tedy ušetřit až 10 000 l pitné vody na osobu.

Pro muže pisoár

V domácnostech s více muži (a to i malými syny) rozhodně stojí za úvahu pořízení pisoáru. Proti klozetům vyžadujícím až šest litrů vody na jedno spláchnutí pisoáru postačí většinou jediný litr vody. Existují i pisoáry zcela bezvodé, kde stačí jednou denně použít speciální přípravek na opláchnutí, případně menší množství vody.

Ušetřit lze i při mytí rukou

Při mytí rukou, čištění zubů nebo holení nenechávejte vodu téct. Podle typu armatury tak promarníte za minutu sedm až třináct litrů vody. Používejte kalíšek na čištění zubů. Pro holení za mokra stačí malé množství vody, které před holením napustíte do umyvadla.

Kapající nebo ledabyle (ne)zavřená baterie může z rodinného rozpočtu vzít za...

Kapající nebo ledabyle (ne)zavřená baterie může z rodinného rozpočtu vzít za rok částku ve stokorunách, ale i tisících.

Standardem by měly být už pákové baterie, které šetří v porovnání s kohoutkovými (dvourukojeťovými) kolem třiceti i více procent nejen za vodu, ale i její ohřev.

„Běžná umyvadlová baterie spotřebuje přibližně třináct litrů vody za minutu. .... Díky příměsi vzduchu a speciálnímu omezovači průtoku je spotřeba vody v umyvadlových bateriích s technologií EcoSmart redukována až o šedesát procent. Všechny naše umyvadlové baterie mají standardně průtok 5 l/min.,některé dokonce jen 3,5 l/min., “ vysvětluje Radka Nováková ze společnosti Hansgrohe.

Vanu nahraďte sprchou

Na koupel ve vaně je potřeba přibližně 100 až 140 l vody. Při sprchováni se oproti tomu spotřebuje vody daleko méně, vystačíte klidně s 20 litry.

U sprchování si chce ovšem každý „užít“ příjemný pocit. Proto byl vyvinutý inovativní druh sprchového proudu s označením PowderRain. Je mnohem jemnější než běžné sprchové proudy, místo jednoho proudového otvoru má totiž u každé trysky hned šest malých otvorů, které proud díky nové technologii přeměňují na tisíce mikrokapek.

Žádné kohoutky ani páčky – nové termostatické baterie ovládáte pouhým...

Žádné kohoutky, ani páčky - nové termostatické baterie ovládáte pouhým stisknutím tlačítka, což přináší další úsporu vody, není třeba čekat, až odteče několik litrů a voda měla požadovanou teplotu.

PowderRain je velmi efektivní například při vymývání šamponu a také přispívá k úspoře vody, protože snižuje spotřebu vody u ručních sprch téměř o třicet procent, jen na dvanáct litrů za minutu. Je i méně hlučný.

Nebp zkuste sprchu Crometa 85 Green, která má průtok 6 l/min. Přitom pocit ze sprchování je díky technologii EcoSmart stejný, jako kdybyste se sprchovali pod sprchou s mnohem větším průtokem.

Nádobí patří do myčky

Ve srovnání s ručním mytím nádobí a v myčce dojdete k velmi podstatným úsporám, u úsporných programů vám vystačí dokonce pouze pětina vody v porovnání s mytím pod tekoucí vodou.

„Problém s vodou a jejím nedostatkem výrazně nahrává myčkám. Studie univerzity v Bonnu, která hodnotila mimo jiné různé zvyklosti při mytí nádobí napříč Evropou, shromáždila zajímavá čísla. Pokud zapnete myčku, až když je naplněná – testovalo se dvanáct sad nádobí –, ani ten ’nejúspornější umývač’ nádobí ji ve spotřebě vody nedokáže překonat. Zatímco myčka si na jeden mycí program bere maximálně panáct litrů vody, některé programy myjí ještě s výrazně nižší spotřebou, nejúspornější kvalitní ruční umytí nádobí spotřebovalo 60 l,“ vysvětluje Jiří Šeba ze společnosti Miele.

Kvalitní myčky už sice umí přizpůsobit spotřebu vody množství znečištěného nádobí, přesto je nejlepší pouštět spotřebič zaplněný. S tím souvisí i pečlivé ukládání nádobí tak, abyste její objem maximálně využili.

U baterií se běžně používají perlátory omezující spotřebu vody.

U baterií se běžně používají perlátory omezující spotřebu vody.

Pračky šetří vodu i energii

Při výběru pračky se vždy vyplatí sledovat energetický štítek včetně spotřeby vody. Pokud nemáte pračku s takzvanou množstevní automatikou, která si sama řídí množství vody a tím i spotřebu energie, měli byste prát až po jejím naplnění. Pračky vybavené přímým vstřikováním mají nižší spotřebu vody a tím i energie na její ohřev.

„Pokud je pračka vybavena funkcí Time manager, můžete si sami určit délku doby praní nebo množstevní automatiku. Není tak nutné využít celou kapacitu bubnu pračky, spotřeba vody a energie je výrazně nižší,“ vysvětluje René Kubaník z firmy Electrolux.

Pozor na protékání záchodu

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste...

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste doma, můžete vytopit celý dům.

Závada na splachovači toalety bývá příčinou zbytečně vysoké spotřeby vody. Pokud se průtok vody nezastaví správně ihned po spláchnutí, protéká dál přibližně 25 litrů vody za hodin. Za jeden den je to v penězích kolem 50 Kč a více.

Kdyby zůstala toaleta rozbitá celý rok, například v delší dobu neobývaném bytě, proteklo by zhruba 220 m³ vody. Jestliže jeden krychlový metr vody přijde třeba na 83 Kč (včetně DPH), roční ztráta může být 18 000 Kč.

I kapající kohoutek totiž může způsobit výrazný růst nákladů za vodu. Pokud by jeden kohoutek v bytě silně kapal celý rok, je to bezmála 9 000 Kč. A takových kapajících kohoutků může být v domě či bytě samozřejmě víc.

Autor:
  • Nejčtenější

Ve stodole si postavili patrovou chatu. Na myši a pavouky si už zvykli

Stará stodola na Kokořínsku má nové využití. Díky své majitelce a šikovnému architektovi se proměnila v rekreační...

Mlýn jako z pohádky. Do rekonstrukce se majitelka pustila až v důchodu

Kdo se bojí, nesmí do lesa ani do mlýna na samotě. Paní Pavla měla odvahy dost, když se nedávno pustila do záchrany a...

Starý mládenec si pořídil byt, kde se nechává vším doslova hýčkat

Bydlení starého mládence může i příjemně překvapit. Důkazem je apartmán Ocean View v Kapském městě. Za impozantní...

Pancho žije na Smíchově. Rodina je na 200 metrech čtverečních spokojená

Velký půdní byt na pražském Smíchově obývá autorka a ilustrátorka dětských knih Lucie Seifertová spolu se svým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní dům získal s novým majitelem nádhernou zahradu i bazén

Zatímco někteří lidé se jen těžko odhodlávají k výměně pohovky nebo nové výmalbě, jiní dokážou proměnit každé dva roky...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Dešťové sprchy v koupelnách už nabízejí i vodopády místo masáže

V horkých dnech, které nyní panují, mnozí sní o osvěžujícím dešti. Zatímco venku se jej jen tak nedočkáme, dešťové...

Vody stále ubývá, šetřit s ní je nejen ekologické, ale i ekonomické

I zhýčkaný obyvatel Prahy si začíná uvědomovat, že vždy tekoucí voda z kohoutku je luxus. Voda sice pokrývá 71%...

Panelákovou koupelnu byste nepoznali, pomohly metry přidané z ložnice

Téměř každá koupě staršího panelového bytu začíná likvidací umakartového jádra. Současné požadavky na hygienu jsou už...

Klenotnictví v koupelně: z baterií se může stát šperk na přání

Spousta černé barvy, ale také baterie připomínající šperk, jejichž konečný vzhled si může zákazník zvolit podle svého...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Vojta Kotek měl nehodu na motorce, skončil v nemocnici

Vojta Kotek (32) skončil po úterní nehodě v nemocnici. Podle informací iDNES.cz byl herec a režisér převezen na...