Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Vody stále ubývá, šetřit s ní je nejen ekologické, ale i ekonomické

I zhýčkaný obyvatel Prahy si začíná uvědomovat, že vždy tekoucí voda z kohoutku je luxus. Voda sice pokrývá 71% zemského povrchu, jenže z toho je 96,5 % slané vody a jen 3,5 % vody sladké. A z ní pouze 0,5 procenta lze využít jako vodu pitnou. Je tedy jasné, že úspory vody v domácnosti mají smysl.

PowderRain je velmi efektivní vodní proud například při vymývání šamponu, přispívá také k úspoře vody, protože snižuje její spotřebu téměř o třicet procent. | foto: Hansgrohe

Dnes už žije osm procent světové populace v zemích, kde se projevuje silný nedostatek pitné vody, dalších dvacet pět procent v zemích, kde je situace jen o málo lepší. Pokud budou tyto trendy pokračovat, budou v roce 2025 žít v zemích s vážným nedostatkem pitné vody dvě třetiny lidí.

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Dostupné pitné vody přitom stále ubývá, ve srovnání s rokem 1950 poklesly její stavy na méně než polovinu. Společnost sice denně řeší úmrtí běženců na moři, ale o tom, že kvůli nedostatku pitné vody umírá ročně 1,8 milionu dětí, se příliš nemluví. Není to asi dostatečně „akční“.

Kromě ekonomických problémů představuje nedostatek pitné vody především zdravotní problém: přes 2,5 miliardy lidí trpí špatnými hygienickými podmínkami. Na průjmová onemocnění a malárii umírá ročně asi 3,1 milionu lidí. Z nich by 1,6 milionu mohlo být zachráněno, pokud by měli přístup k dostatku nezávadné vody a žili v lepších hygienických a zdravotních podmínkách.

Úspory vody nejsou jen problémem subsaharské Afriky, i když ta bývá označována za místo, kde je tento problém nejpalčivější. I v Česku se začíná bojovat s nedostatkem vody. Zákazy napouštění bazénů a zalévání zahrad pitnou vodou jsou už běžné, vesnic, do nichž je nutné dovážet pitnou vodu v cisternách, stále přibývá. A jak se říká, bude hůř…

Rady, jak šetřit vodou v domácnosti, by se měly brát konečně brát vážně. Byť mezi nimi nelze objevit převratné nápady.

Tipy na úsporu

Tlačítko na WC

Velký podíl vody spotřebované v domácnosti (asi 35 l na osobu a den) připadá na splachování záchodu. Montáž zastavovacího tlačítka pro splachováni nebo splachování dvojím množstvím vody se v tomto případě zvláště vyplatí, protože na „malé“ spláchnutí většinou postačují 3 l vody. Ročně lze tedy ušetřit až 10 000 l pitné vody na osobu.

Pro muže pisoár

V domácnostech s více muži (a to i malými syny) rozhodně stojí za úvahu pořízení pisoáru. Proti klozetům vyžadujícím až šest litrů vody na jedno spláchnutí pisoáru postačí většinou jediný litr vody. Existují i pisoáry zcela bezvodé, kde stačí jednou denně použít speciální přípravek na opláchnutí, případně menší množství vody.

Ušetřit lze i při mytí rukou

Při mytí rukou, čištění zubů nebo holení nenechávejte vodu téct. Podle typu armatury tak promarníte za minutu sedm až třináct litrů vody. Používejte kalíšek na čištění zubů. Pro holení za mokra stačí malé množství vody, které před holením napustíte do umyvadla.

Kapající nebo ledabyle (ne)zavřená baterie může z rodinného rozpočtu vzít za rok částku ve stokorunách, ale i tisících.

Standardem by měly být už pákové baterie, které šetří v porovnání s kohoutkovými (dvourukojeťovými) kolem třiceti i více procent nejen za vodu, ale i její ohřev.

„Běžná umyvadlová baterie spotřebuje přibližně třináct litrů vody za minutu. .... Díky příměsi vzduchu a speciálnímu omezovači průtoku je spotřeba vody v umyvadlových bateriích s technologií EcoSmart redukována až o šedesát procent. Všechny naše umyvadlové baterie mají standardně průtok 5 l/min.,některé dokonce jen 3,5 l/min., “ vysvětluje Radka Nováková ze společnosti Hansgrohe.

Vanu nahraďte sprchou

Na koupel ve vaně je potřeba přibližně 100 až 140 l vody. Při sprchováni se oproti tomu spotřebuje vody daleko méně, vystačíte klidně s 20 litry.

U sprchování si chce ovšem každý „užít“ příjemný pocit. Proto byl vyvinutý inovativní druh sprchového proudu s označením PowderRain. Je mnohem jemnější než běžné sprchové proudy, místo jednoho proudového otvoru má totiž u každé trysky hned šest malých otvorů, které proud díky nové technologii přeměňují na tisíce mikrokapek.

Žádné kohoutky, ani páčky - nové termostatické baterie ovládáte pouhým stisknutím tlačítka, což přináší další úsporu vody, není třeba čekat, až odteče několik litrů a voda měla požadovanou teplotu.

PowderRain je velmi efektivní například při vymývání šamponu a také přispívá k úspoře vody, protože snižuje spotřebu vody u ručních sprch téměř o třicet procent, jen na dvanáct litrů za minutu. Je i méně hlučný.

Nebp zkuste sprchu Crometa 85 Green, která má průtok 6 l/min. Přitom pocit ze sprchování je díky technologii EcoSmart stejný, jako kdybyste se sprchovali pod sprchou s mnohem větším průtokem.

Nádobí patří do myčky

Ve srovnání s ručním mytím nádobí a v myčce dojdete k velmi podstatným úsporám, u úsporných programů vám vystačí dokonce pouze pětina vody v porovnání s mytím pod tekoucí vodou.

„Problém s vodou a jejím nedostatkem výrazně nahrává myčkám. Studie univerzity v Bonnu, která hodnotila mimo jiné různé zvyklosti při mytí nádobí napříč Evropou, shromáždila zajímavá čísla. Pokud zapnete myčku, až když je naplněná – testovalo se dvanáct sad nádobí –, ani ten ’nejúspornější umývač’ nádobí ji ve spotřebě vody nedokáže překonat. Zatímco myčka si na jeden mycí program bere maximálně panáct litrů vody, některé programy myjí ještě s výrazně nižší spotřebou, nejúspornější kvalitní ruční umytí nádobí spotřebovalo 60 l,“ vysvětluje Jiří Šeba ze společnosti Miele.

Kvalitní myčky už sice umí přizpůsobit spotřebu vody množství znečištěného nádobí, přesto je nejlepší pouštět spotřebič zaplněný. S tím souvisí i pečlivé ukládání nádobí tak, abyste její objem maximálně využili.

U baterií se běžně používají perlátory omezující spotřebu vody.

Pračky šetří vodu i energii

Při výběru pračky se vždy vyplatí sledovat energetický štítek včetně spotřeby vody. Pokud nemáte pračku s takzvanou množstevní automatikou, která si sama řídí množství vody a tím i spotřebu energie, měli byste prát až po jejím naplnění. Pračky vybavené přímým vstřikováním mají nižší spotřebu vody a tím i energie na její ohřev.

„Pokud je pračka vybavena funkcí Time manager, můžete si sami určit délku doby praní nebo množstevní automatiku. Není tak nutné využít celou kapacitu bubnu pračky, spotřeba vody a energie je výrazně nižší,“ vysvětluje René Kubaník z firmy Electrolux.

Pozor na protékání záchodu

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste doma, můžete vytopit celý dům.

Závada na splachovači toalety bývá příčinou zbytečně vysoké spotřeby vody. Pokud se průtok vody nezastaví správně ihned po spláchnutí, protéká dál přibližně 25 litrů vody za hodin. Za jeden den je to v penězích kolem 50 Kč a více.

Kdyby zůstala toaleta rozbitá celý rok, například v delší dobu neobývaném bytě, proteklo by zhruba 220 m³ vody. Jestliže jeden krychlový metr vody přijde třeba na 83 Kč (včetně DPH), roční ztráta může být 18 000 Kč.

I kapající kohoutek totiž může způsobit výrazný růst nákladů za vodu. Pokud by jeden kohoutek v bytě silně kapal celý rok, je to bezmála 9 000 Kč. A takových kapajících kohoutků může být v domě či bytě samozřejmě víc.

Autor:
  • Nejčtenější

Bazén mají kousek od pohovky v obýváku, stěrka na podlaze řeší úklid

Jednoduchý, čistý, funkční, střídmý. Takový je interiér rodinného domu v novostavbě na okraji Roztok pro mladou rodinu....

Zpěvák Johnny Cash si pečlivě naplánoval dům, život však dopadl jinak

V roce 1961 si postavil slavný Johnny Cash dům o rozloze necelých 420 metrů čtverečních ve venkovském Casitas Springs v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitelka bytu mi odmítá vrátit kauci. Vymalování prý stálo dvacet tisíc

Seriál Před ukončením nájmu jsem se s majitelkou bytu dohodla, že byt vymaluje na mé náklady, které mi odečte z kauce. Bratr...

Zpěvák Jary Tauber žije s přítelkyní v bytě u Kladna a sní o vlastním domě

Zpěvák a kytarista Jary Tauber (27) bydlí s přítelkyní Anežkou v bytě na Kladensku. Na novém domově oceňuje především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused si udělal na poli tankodrom. Řev motorů a výfukové plyny nás zabíjejí

Premium Žijeme na vesnici v domě a trápí nás majitel pole, který na něm zaparkoval vojenskou techniku, autobusy i nákladní...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Peníze se občas splachují do záchodu. Přesněji v něm mizí

Pitné vody neustále ubývá, přitom až 70 procent se využije pouze na splachování WC a v koupelně. Dne 22. března se...

I na splachování stolice existují normy. Evropa na Ameriku nemá

Evropská unie má normy na vše, tedy i na lidskou stolici. Předepsat její velikost a hmotnost jedincům samozřejmě nelze,...

Laminátové podlahy mohou díky speciálně úpravě už i do koupelny

Podlahové krytiny v koupelnách byly řadu let doménou keramické dlažby. Před pár lety je začaly doplňovat speciální...

Vody stále ubývá, šetřit s ní je nejen ekologické, ale i ekonomické

I zhýčkaný obyvatel Prahy si začíná uvědomovat, že vždy tekoucí voda z kohoutku je luxus. Voda sice pokrývá 71%...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...