Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Vody stále ubývá, šetřit s ní je nejen ekologické, ale i ekonomické

I zhýčkaný obyvatel Prahy si začíná uvědomovat, že vždy tekoucí voda z kohoutku je luxus. Voda sice pokrývá 71% zemského povrchu, jenže z toho je 96,5 % slané vody a jen 3,5 % vody sladké. A z ní pouze 0,5 procenta lze využít jako vodu pitnou. Je tedy jasné, že úspory vody v domácnosti mají smysl.

PowderRain je velmi efektivní vodní proud například při vymývání šamponu, přispívá také k úspoře vody, protože snižuje její spotřebu téměř o třicet procent. | foto: Hansgrohe

Dnes už žije osm procent světové populace v zemích, kde se projevuje silný nedostatek pitné vody, dalších dvacet pět procent v zemích, kde je situace jen o málo lepší. Pokud budou tyto trendy pokračovat, budou v roce 2025 žít v zemích s vážným nedostatkem pitné vody dvě třetiny lidí.

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Dostupné pitné vody přitom stále ubývá, ve srovnání s rokem 1950 poklesly její stavy na méně než polovinu. Společnost sice denně řeší úmrtí běženců na moři, ale o tom, že kvůli nedostatku pitné vody umírá ročně 1,8 milionu dětí, se příliš nemluví. Není to asi dostatečně „akční“.

Kromě ekonomických problémů představuje nedostatek pitné vody především zdravotní problém: přes 2,5 miliardy lidí trpí špatnými hygienickými podmínkami. Na průjmová onemocnění a malárii umírá ročně asi 3,1 milionu lidí. Z nich by 1,6 milionu mohlo být zachráněno, pokud by měli přístup k dostatku nezávadné vody a žili v lepších hygienických a zdravotních podmínkách.

Úspory vody nejsou jen problémem subsaharské Afriky, i když ta bývá označována za místo, kde je tento problém nejpalčivější. I v Česku se začíná bojovat s nedostatkem vody. Zákazy napouštění bazénů a zalévání zahrad pitnou vodou jsou už běžné, vesnic, do nichž je nutné dovážet pitnou vodu v cisternách, stále přibývá. A jak se říká, bude hůř…

Fotogalerie

Rady, jak šetřit vodou v domácnosti, by se měly brát konečně brát vážně. Byť mezi nimi nelze objevit převratné nápady.

Tipy na úsporu

Tlačítko na WC

Velký podíl vody spotřebované v domácnosti (asi 35 l na osobu a den) připadá na splachování záchodu. Montáž zastavovacího tlačítka pro splachováni nebo splachování dvojím množstvím vody se v tomto případě zvláště vyplatí, protože na „malé“ spláchnutí většinou postačují 3 l vody. Ročně lze tedy ušetřit až 10 000 l pitné vody na osobu.

Pro muže pisoár

V domácnostech s více muži (a to i malými syny) rozhodně stojí za úvahu pořízení pisoáru. Proti klozetům vyžadujícím až šest litrů vody na jedno spláchnutí pisoáru postačí většinou jediný litr vody. Existují i pisoáry zcela bezvodé, kde stačí jednou denně použít speciální přípravek na opláchnutí, případně menší množství vody.

Ušetřit lze i při mytí rukou

Při mytí rukou, čištění zubů nebo holení nenechávejte vodu téct. Podle typu armatury tak promarníte za minutu sedm až třináct litrů vody. Používejte kalíšek na čištění zubů. Pro holení za mokra stačí malé množství vody, které před holením napustíte do umyvadla.

Kapající nebo ledabyle (ne)zavřená baterie může z rodinného rozpočtu vzít za...

Kapající nebo ledabyle (ne)zavřená baterie může z rodinného rozpočtu vzít za rok částku ve stokorunách, ale i tisících.

Standardem by měly být už pákové baterie, které šetří v porovnání s kohoutkovými (dvourukojeťovými) kolem třiceti i více procent nejen za vodu, ale i její ohřev.

„Běžná umyvadlová baterie spotřebuje přibližně třináct litrů vody za minutu. .... Díky příměsi vzduchu a speciálnímu omezovači průtoku je spotřeba vody v umyvadlových bateriích s technologií EcoSmart redukována až o šedesát procent. Všechny naše umyvadlové baterie mají standardně průtok 5 l/min.,některé dokonce jen 3,5 l/min., “ vysvětluje Radka Nováková ze společnosti Hansgrohe.

Vanu nahraďte sprchou

Na koupel ve vaně je potřeba přibližně 100 až 140 l vody. Při sprchováni se oproti tomu spotřebuje vody daleko méně, vystačíte klidně s 20 litry.

U sprchování si chce ovšem každý „užít“ příjemný pocit. Proto byl vyvinutý inovativní druh sprchového proudu s označením PowderRain. Je mnohem jemnější než běžné sprchové proudy, místo jednoho proudového otvoru má totiž u každé trysky hned šest malých otvorů, které proud díky nové technologii přeměňují na tisíce mikrokapek.

Žádné kohoutky ani páčky – nové termostatické baterie ovládáte pouhým...

Žádné kohoutky, ani páčky - nové termostatické baterie ovládáte pouhým stisknutím tlačítka, což přináší další úsporu vody, není třeba čekat, až odteče několik litrů a voda měla požadovanou teplotu.

PowderRain je velmi efektivní například při vymývání šamponu a také přispívá k úspoře vody, protože snižuje spotřebu vody u ručních sprch téměř o třicet procent, jen na dvanáct litrů za minutu. Je i méně hlučný.

Nebp zkuste sprchu Crometa 85 Green, která má průtok 6 l/min. Přitom pocit ze sprchování je díky technologii EcoSmart stejný, jako kdybyste se sprchovali pod sprchou s mnohem větším průtokem.

Nádobí patří do myčky

Ve srovnání s ručním mytím nádobí a v myčce dojdete k velmi podstatným úsporám, u úsporných programů vám vystačí dokonce pouze pětina vody v porovnání s mytím pod tekoucí vodou.

„Problém s vodou a jejím nedostatkem výrazně nahrává myčkám. Studie univerzity v Bonnu, která hodnotila mimo jiné různé zvyklosti při mytí nádobí napříč Evropou, shromáždila zajímavá čísla. Pokud zapnete myčku, až když je naplněná – testovalo se dvanáct sad nádobí –, ani ten ’nejúspornější umývač’ nádobí ji ve spotřebě vody nedokáže překonat. Zatímco myčka si na jeden mycí program bere maximálně panáct litrů vody, některé programy myjí ještě s výrazně nižší spotřebou, nejúspornější kvalitní ruční umytí nádobí spotřebovalo 60 l,“ vysvětluje Jiří Šeba ze společnosti Miele.

Kvalitní myčky už sice umí přizpůsobit spotřebu vody množství znečištěného nádobí, přesto je nejlepší pouštět spotřebič zaplněný. S tím souvisí i pečlivé ukládání nádobí tak, abyste její objem maximálně využili.

U baterií se běžně používají perlátory omezující spotřebu vody.

U baterií se běžně používají perlátory omezující spotřebu vody.

Pračky šetří vodu i energii

Při výběru pračky se vždy vyplatí sledovat energetický štítek včetně spotřeby vody. Pokud nemáte pračku s takzvanou množstevní automatikou, která si sama řídí množství vody a tím i spotřebu energie, měli byste prát až po jejím naplnění. Pračky vybavené přímým vstřikováním mají nižší spotřebu vody a tím i energie na její ohřev.

„Pokud je pračka vybavena funkcí Time manager, můžete si sami určit délku doby praní nebo množstevní automatiku. Není tak nutné využít celou kapacitu bubnu pračky, spotřeba vody a energie je výrazně nižší,“ vysvětluje René Kubaník z firmy Electrolux.

Pozor na protékání záchodu

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste...

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste doma, můžete vytopit celý dům.

Závada na splachovači toalety bývá příčinou zbytečně vysoké spotřeby vody. Pokud se průtok vody nezastaví správně ihned po spláchnutí, protéká dál přibližně 25 litrů vody za hodin. Za jeden den je to v penězích kolem 50 Kč a více.

Kdyby zůstala toaleta rozbitá celý rok, například v delší dobu neobývaném bytě, proteklo by zhruba 220 m³ vody. Jestliže jeden krychlový metr vody přijde třeba na 83 Kč (včetně DPH), roční ztráta může být 18 000 Kč.

I kapající kohoutek totiž může způsobit výrazný růst nákladů za vodu. Pokud by jeden kohoutek v bytě silně kapal celý rok, je to bezmála 9 000 Kč. A takových kapajících kohoutků může být v domě či bytě samozřejmě víc.

Autor:
  • Nejčtenější

Herec Pyško si bydlení v paneláku pochvaluje. Dům je tichý a sousedé fajn

Kousek stranou od velkého pražského sídliště obývá už pátým rokem třípokojový byt herec Alexej Pyško (64) s manželkou....

Moderátorka Eva Borská žije s přítelem a dětmi ve vysněné novostavbě

Dům na okraji Prahy si zpěvačka a televizní moderátorka Eva Borská (45) vysnila spolu se svým přítelem Jiřím. Nyní se...

Šikovní architekti navrhli byty téměř za třetinu toho, co stojí v Praze

Průměrné ceny bytů za metr čtvereční stále rostou, v Praze jsou už na 125 tisících. Přesto lze stavět kvalitně a...

Když v Americe nesehnal Čech velké stropní okno, sám si ho vyrobil

Pokud máte rádi experimentálnější design, můžete být fanouškem postmoderního stylu. Zatímco někteří designéři jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krásná chata pro rodinu a přátele vyrostla u jezera v liduprázdné přírodě

Když se řekne norský přístřešek pro turisty, představíme si tři dřevěné stěny, mezi nimi dvě pryčny, na střeše vřes a...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Čtrnáct let stará koupelna po proměně aneb co dokáže mozaika

Zatímco dům či byt bývá po deseti letech „v plné kondici“, o jeho vybavení to platit nemusí. I když věci fungují,...

Dům plný koupelen aneb když majitelé milují vodu ve sprše i víno

Josef a Milada hledali pro svůj dům klidné místo, které jim nabídne krásný výhled a prostornou zahradu. Na rozdíl od...

I na splachování stolice existují normy. Evropa na Ameriku nemá

Evropská unie má normy na vše, tedy i na lidskou stolici. Předepsat její velikost a hmotnost jedincům samozřejmě nelze,...

Dešťové sprchy v koupelnách už nabízejí i vodopády místo masáže

V horkých dnech, které nyní panují, mnozí sní o osvěžujícím dešti. Zatímco venku se jej jen tak nedočkáme, dešťové...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...