Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Na fotovoltaiku dostanete dotaci. Slunce nabízí energii (skoro) zdarma

Energetická soběstačnost a nezávislost na dodávkách z veřejné sítě, to je dnes kapitál k nezaplacení. Jednou z nejlepších a nejdostupnějších cest k energetické soběstačnosti je fotovoltaika.
Sedlová střecha rodinného domu představuje ideální plochu pro využití...

Sedlová střecha rodinného domu představuje ideální plochu pro využití fotovoltaiky. Také v následujících letech půjde o energii dotovanou. | foto: 2030.novazelenausporam.cz

Hybridní fotovoltaický systém dokáže nejen vyrábět elektřinu, ale také zprostředkovaně (pomocí bojleru) ohřívat vodu a přebytečnou energii ukládat do baterií. Co je na výběr?

Kliknutím na tuto titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Ostrovní systémy

Představují ideální řešení, pokud nemáte možnost levného připojení k rozvodné elektrické síti. Typickými příklady jsou chatové oblasti, obytné automobily nebo lodě. Součástí ostrovních fotovoltaických systémů je speciální baterie, která uchovává vyrobenou energii.

V době, kdy není dostupné dostatečné množství slunečního záření, jednoduše využijete energii uloženou v baterii. Šetrné energetické řešení navíc podporují i státní dotace v případě, že jde o zkolaudovaný rodinný dům. Příspěvek z programu Nová zelená úsporám vám pokryje až 50 % všech nákladů.

Systémy zapojené do sítě

Fotovoltaický systém zapojený do veřejné sítě má oproti ostrovnímu systému jednu výhodu: Kdykoli vyrábí přebytek energie, dodává jej do sítě.

V době nedostatku vlastního výkonu může tento solární systém naopak odebírat energii z rozvodné sítě, takže nemusíte trnout v obavách, že by váš rodinný dům zažil energetickou nouzi. Solární systém navíc můžete využít i k ohřevu vody.

Typy panelů

Připojení k síti ovšem není jediným kritériem, podle kterého byste měli vybírat solární panely. Podle typu solárních článků lze fotovoltaické panely a kolektory rozdělit na tři typy, které se liší svými vlastnostmi, výkonem a schopností proměňovat energii z rozptýleného světla.

Nejvhodnější typ pro svůj domov byste měli vybírat například podle polohy pozemku. V lokalitě Evropy se nejčastěji využívají monokrystalické a polykrystalické panely, které za rok vyrobí srovnatelné množství elektrické energie.

Monokrystalické panely

Ostrovní systém představuje ideální řešení pro chaty, chalupy, obytné automobily či lodě. Díky bateriovému úložišti budete nezávislí na rozvodné síti.

Pokud má váš pozemek ideální sklon a orientaci ke slunci, pak naplno využijete účinnost monokrystalických článků, která se pohybuje v rozmezí 14 až 21 % a je ze všech typů fotovoltaických článků největší. 

Krystaly křemíku v těchto článcích jsou větší než 10 cm, plocha článků je stejnoměrná a panely mají většinou tmavý odstín do hněda až černa. Solární elektrárna s monokrystalickými články se pomaleji rozbíhá, ale poté dodává energii efektivněji. Vysoká účinnost je ovšem zaručena jen v místech s dobrými světelnými podmínkami.

Polykrystalické panely

O něco nižší účinnost (12 až 17 %) nabízejí solární panely s polykrystalickými články. Jejich výroba je o něco jednodušší, v minulosti se proto daly pořídit za výrazně nižší cenu. Dnes se však cenový rozdíl snížil na minimum. 

Sklon střechy a orientace ke slunci rozhodují o tom, který typ panelů bude pro danou instalaci nejvhodnější.

Polykrystalické solární panely mají typický modrý odstín a jsou tvořeny články s nerovnoměrnou plochou, které se skládají z většího počtu malých krystalů. Solární elektrárna z těchto panelů má rovnoměrnější výkon a hodí se tam, kde je určitá odchylka od ideální orientace (světlo přichází z boku a je více rozptýlené).

Amorfní panely

Když máte k dispozici velkou plochu, která však není vhodně orientovaná, měla by padnout volba na „třetího vzadu“, a to amorfní solární panely. Základem těchto panelů je tenká křemíková vrstva napařovaná na sklo nebo fólii. Účinnost amorfních panelů se pohybuje jen mezi 7 až 9 %, takže pro dosažení stejného výkonu jako u předchozích dvou typů potřebujete 2,5x větší plochu. Celoroční výnos je však až o 10 % vyšší.

Důvodem je větší citlivost amorfních panelů na rozptýlené sluneční záření. Napětí na článcích se proto udrží i při nižší intenzitě svitu. Amorfní křemík má ještě jednu výhodu. Jeho účinnost s rostoucí teplotou klesá podstatně pomaleji, a nedochází tak snadno k přehřívání jako u krystalického křemíku. Díky tomu dosáhnete v letních měsících lepší výtěžnosti.

Jak je to s dotací?

Státní dotace z programu Nová zelená úsporám vám pokryje až 50 procent všech nákladů na pořízení i samotnou instalaci fotovoltaického systému. Vašemu domácímu rozpočtu tak dokáže ušetřit leckdy více než 100 000 korun. 

Žádost o finanční podporu pomocí online formuláře, který je dostupný na webových stránkách programu, může podat každý, kdo je vlastníkem nebo stavebníkem rodinného či bytového domu. O příspěvek lze požádat do konce roku 2021 na původním webu (www.novazelenausporam.cz) nebo kdykoli později na novém webu programu (2030.novazelenausporam.cz). Dotace se vyplácí až zpětně, po kolaudaci.

Na klíč včetně dotace

Pokud se nevyznáte v podmínkách, nemáte čas na vyřizování nebo si nevíte rady s výběrem zařízení, je lepší se nejprve poradit s odborníkem. Nejsnazší cestu potom představuje řešení na klíč. V klasické domácnosti s běžnými spotřebiči se totiž může zužitkování vlastní vyrobené elektřiny pohybovat od 20 až do 100 %. 

Hybridní FVE s nulovými přetoky do sítě a efektivní akumulací přebytků z fotovoltaiky do vody pomocí tepelného čerpadla a předpovědi počasí. Elektřina slouží i jako vlastní palivo pro elektromobil. Instalovaný výkon 15 kWp, baterie 53 kWh, inteligentní systém řízení HomeGrid.

A právě toto široké rozmezí ukazuje, jak důležité je zvolit správný výkon. Většina energetických společností vám nejen ochotně vytvoří nabídku na míru, ale také vyřídí dotaci a fotovoltaický systém nainstaluje.

Elektrický ohřev vody

Také vodu dnes můžete ohřívat pomocí fotovoltaických panelů pro elektrický ohřev vody (systém s ohřívačem vybaveným elektrickým topným tělesem na stejnosměrný proud). K jednoduché základní instalaci lze přidat ještě regulátor sledování bodu maximálního výkonu (Maximum Power Point Tracking – MPPT). 

Ten může systém výrazně prodražit (nejméně o 10 000 Kč, ale klidně také o 35 000 Kč), zato vám však bude udržovat výrobu elektřiny ze slunce vždy na maximu podle proměnlivých klimatických podmínek. Účinnost systému se tím dá zvýšit až o 40 procent. Díky tomu lze pomocí fotovoltaiky opravdu zajistit energetickou soběstačnost domácnosti, protože teplou vodu (nebo elektřinu samotnou) pochopitelně můžete využít i pro hospodárný provoz otopné soustavy.

Kam s přebytky energie?

Letní přebytky energie můžete uložit na pozdější využití, buď do reálné bateriové stanice (například modulární systém AES 10 od české společnosti AERS), nebo formou tzv. virtuální baterie (pro akumulaci energie zde slouží samotná distribuční síť). 

Domácí bateriové úložiště AES 10 je vybaveno dvěma vstupy MPPT o výkonu 6 kWp a umožňuje provoz v ostrovním režimu.

Virtuální baterii lze uvést do provozu rychle a bez vysokých vstupních investic, jen za minimální měsíční poplatek pro distributora. Není třeba nic zapojovat ani instalovat. Přehled o výrobě a množství své uskladněné elektřiny najdete v přehledné aplikaci na webu. 

Fyzické bateriové úložiště je po vstupní investici (v řádu statisíců, ale s možností dotace) již bez poplatků a dává vám vysokou míru svobody, ale vyžaduje instalaci, kontroly a drobnou údržbu. Není problém oba typy baterie zkombinovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Zpěvák Vlasta Horváth se usadil s manželkou a dcerami v domě za Prahou

3. prosince 2023

Klid malé vesničky s kouzlem čisté přírody kousek od Prahy? Nic nemožného. V jedné takové bydlí i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sousedka celý den kouří na lodžii. Zápach z cigaret ničí mě i mé dítě

1. prosince 2023

Premium Bydlím v panelovém domě a velmi mě trápí sousedka, která ustavičně kouří na lodžii. Mám miminko,...

Byt pro dva muže a dva psy se musel celý předělat, developer šetřil

5. prosince 2023

Všechno v bytě se muselo měnit. Takové řešení očekáváte u rekonstrukce starého interiéru, nikoli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panelákový byt byste po rekonstrukci nepoznali, nechybí tu ani graffiti

1. prosince 2023

Majitelka bytu si přála zrekonstruovat dětský pokoj pro svého dospívajícího syna, aby vznikl...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Vánoční pečení se může hodně prodražit. Jak ušetřit na energiích

7. prosince 2023

Vánoce mohou být náročné psychicky i energeticky. Nejde jen o vytápění, ale také o kuchyňské...

V řadovce vychovali pět dětí. Teď se vrhli na generální přestavbu

7. prosince 2023

Rozhodně není pro každého. Tak se o svém domově v australském Melbourne vyjadřují manželé, kterým...

Dárky, které potěší ještě za řadu let. A nejen o Vánocích

6. prosince 2023

Dárky do bytu mohou být ideálním řešením. Zejména pokud znáte vkus obdarovaného a sáhnete po...

Z kravína mají nádherné bydlení s bazénem a velkým pozemkem

6. prosince 2023

Usedlost byla postavená v roce 1930 pro ustájení skotu. V roce 1999 došlo k rekonstrukci na...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...