Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na fotovoltaiku dostanete dotaci. Slunce nabízí energii (skoro) zdarma

Energetická soběstačnost a nezávislost na dodávkách z veřejné sítě, to je dnes kapitál k nezaplacení. Jednou z nejlepších a nejdostupnějších cest k energetické soběstačnosti je fotovoltaika.
Sedlová střecha rodinného domu představuje ideální plochu pro využití...

Sedlová střecha rodinného domu představuje ideální plochu pro využití fotovoltaiky. Také v následujících letech půjde o energii dotovanou. | foto: 2030.novazelenausporam.cz

Hybridní fotovoltaický systém dokáže nejen vyrábět elektřinu, ale také zprostředkovaně (pomocí bojleru) ohřívat vodu a přebytečnou energii ukládat do baterií. Co je na výběr?

Kliknutím na tuto titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Ostrovní systémy

Představují ideální řešení, pokud nemáte možnost levného připojení k rozvodné elektrické síti. Typickými příklady jsou chatové oblasti, obytné automobily nebo lodě. Součástí ostrovních fotovoltaických systémů je speciální baterie, která uchovává vyrobenou energii.

V době, kdy není dostupné dostatečné množství slunečního záření, jednoduše využijete energii uloženou v baterii. Šetrné energetické řešení navíc podporují i státní dotace v případě, že jde o zkolaudovaný rodinný dům. Příspěvek z programu Nová zelená úsporám vám pokryje až 50 % všech nákladů.

Systémy zapojené do sítě

Fotovoltaický systém zapojený do veřejné sítě má oproti ostrovnímu systému jednu výhodu: Kdykoli vyrábí přebytek energie, dodává jej do sítě.

V době nedostatku vlastního výkonu může tento solární systém naopak odebírat energii z rozvodné sítě, takže nemusíte trnout v obavách, že by váš rodinný dům zažil energetickou nouzi. Solární systém navíc můžete využít i k ohřevu vody.

Typy panelů

Připojení k síti ovšem není jediným kritériem, podle kterého byste měli vybírat solární panely. Podle typu solárních článků lze fotovoltaické panely a kolektory rozdělit na tři typy, které se liší svými vlastnostmi, výkonem a schopností proměňovat energii z rozptýleného světla.

Nejvhodnější typ pro svůj domov byste měli vybírat například podle polohy pozemku. V lokalitě Evropy se nejčastěji využívají monokrystalické a polykrystalické panely, které za rok vyrobí srovnatelné množství elektrické energie.

Monokrystalické panely

Ostrovní systém představuje ideální řešení pro chaty, chalupy, obytné automobily či lodě. Díky bateriovému úložišti budete nezávislí na rozvodné síti.

Pokud má váš pozemek ideální sklon a orientaci ke slunci, pak naplno využijete účinnost monokrystalických článků, která se pohybuje v rozmezí 14 až 21 % a je ze všech typů fotovoltaických článků největší. 

Krystaly křemíku v těchto článcích jsou větší než 10 cm, plocha článků je stejnoměrná a panely mají většinou tmavý odstín do hněda až černa. Solární elektrárna s monokrystalickými články se pomaleji rozbíhá, ale poté dodává energii efektivněji. Vysoká účinnost je ovšem zaručena jen v místech s dobrými světelnými podmínkami.

Polykrystalické panely

O něco nižší účinnost (12 až 17 %) nabízejí solární panely s polykrystalickými články. Jejich výroba je o něco jednodušší, v minulosti se proto daly pořídit za výrazně nižší cenu. Dnes se však cenový rozdíl snížil na minimum. 

Sklon střechy a orientace ke slunci rozhodují o tom, který typ panelů bude pro danou instalaci nejvhodnější.

Polykrystalické solární panely mají typický modrý odstín a jsou tvořeny články s nerovnoměrnou plochou, které se skládají z většího počtu malých krystalů. Solární elektrárna z těchto panelů má rovnoměrnější výkon a hodí se tam, kde je určitá odchylka od ideální orientace (světlo přichází z boku a je více rozptýlené).

Amorfní panely

Když máte k dispozici velkou plochu, která však není vhodně orientovaná, měla by padnout volba na „třetího vzadu“, a to amorfní solární panely. Základem těchto panelů je tenká křemíková vrstva napařovaná na sklo nebo fólii. Účinnost amorfních panelů se pohybuje jen mezi 7 až 9 %, takže pro dosažení stejného výkonu jako u předchozích dvou typů potřebujete 2,5x větší plochu. Celoroční výnos je však až o 10 % vyšší.

Důvodem je větší citlivost amorfních panelů na rozptýlené sluneční záření. Napětí na článcích se proto udrží i při nižší intenzitě svitu. Amorfní křemík má ještě jednu výhodu. Jeho účinnost s rostoucí teplotou klesá podstatně pomaleji, a nedochází tak snadno k přehřívání jako u krystalického křemíku. Díky tomu dosáhnete v letních měsících lepší výtěžnosti.

Jak je to s dotací?

Státní dotace z programu Nová zelená úsporám vám pokryje až 50 procent všech nákladů na pořízení i samotnou instalaci fotovoltaického systému. Vašemu domácímu rozpočtu tak dokáže ušetřit leckdy více než 100 000 korun. 

Žádost o finanční podporu pomocí online formuláře, který je dostupný na webových stránkách programu, může podat každý, kdo je vlastníkem nebo stavebníkem rodinného či bytového domu. O příspěvek lze požádat do konce roku 2021 na původním webu (www.novazelenausporam.cz) nebo kdykoli později na novém webu programu (2030.novazelenausporam.cz). Dotace se vyplácí až zpětně, po kolaudaci.

Na klíč včetně dotace

Pokud se nevyznáte v podmínkách, nemáte čas na vyřizování nebo si nevíte rady s výběrem zařízení, je lepší se nejprve poradit s odborníkem. Nejsnazší cestu potom představuje řešení na klíč. V klasické domácnosti s běžnými spotřebiči se totiž může zužitkování vlastní vyrobené elektřiny pohybovat od 20 až do 100 %. 

Hybridní FVE s nulovými přetoky do sítě a efektivní akumulací přebytků z fotovoltaiky do vody pomocí tepelného čerpadla a předpovědi počasí. Elektřina slouží i jako vlastní palivo pro elektromobil. Instalovaný výkon 15 kWp, baterie 53 kWh, inteligentní systém řízení HomeGrid.

A právě toto široké rozmezí ukazuje, jak důležité je zvolit správný výkon. Většina energetických společností vám nejen ochotně vytvoří nabídku na míru, ale také vyřídí dotaci a fotovoltaický systém nainstaluje.

Elektrický ohřev vody

Také vodu dnes můžete ohřívat pomocí fotovoltaických panelů pro elektrický ohřev vody (systém s ohřívačem vybaveným elektrickým topným tělesem na stejnosměrný proud). K jednoduché základní instalaci lze přidat ještě regulátor sledování bodu maximálního výkonu (Maximum Power Point Tracking – MPPT). 

Ten může systém výrazně prodražit (nejméně o 10 000 Kč, ale klidně také o 35 000 Kč), zato vám však bude udržovat výrobu elektřiny ze slunce vždy na maximu podle proměnlivých klimatických podmínek. Účinnost systému se tím dá zvýšit až o 40 procent. Díky tomu lze pomocí fotovoltaiky opravdu zajistit energetickou soběstačnost domácnosti, protože teplou vodu (nebo elektřinu samotnou) pochopitelně můžete využít i pro hospodárný provoz otopné soustavy.

Kam s přebytky energie?

Letní přebytky energie můžete uložit na pozdější využití, buď do reálné bateriové stanice (například modulární systém AES 10 od české společnosti AERS), nebo formou tzv. virtuální baterie (pro akumulaci energie zde slouží samotná distribuční síť). 

Domácí bateriové úložiště AES 10 je vybaveno dvěma vstupy MPPT o výkonu 6 kWp a umožňuje provoz v ostrovním režimu.

Virtuální baterii lze uvést do provozu rychle a bez vysokých vstupních investic, jen za minimální měsíční poplatek pro distributora. Není třeba nic zapojovat ani instalovat. Přehled o výrobě a množství své uskladněné elektřiny najdete v přehledné aplikaci na webu. 

Fyzické bateriové úložiště je po vstupní investici (v řádu statisíců, ale s možností dotace) již bez poplatků a dává vám vysokou míru svobody, ale vyžaduje instalaci, kontroly a drobnou údržbu. Není problém oba typy baterie zkombinovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve špindlerovském paneláku nemá chatu či chalupu, ale obytné auto. Slouží jí jako pojízdná...

28. listopadu 2024

Zpěvák Davide Mattioli se s přítelkyní přestěhoval do Písku. Na kočky si zvyká

Kouzlu jižních Čech definitivně propadl italský zpěvák Davide Mattioli (57). Svůj dřívější byt nedaleko Sušice prodal a spolu s přítelkyní Oli (33) se po více než dvouleté známosti přestěhovali do...

27. listopadu 2024

Ze suterénní odpudivé hrůzy pro řemeslníky vykouzlil skvělý byt

V době, kdy ceny bytů stále rostou a úroky z hypoték jsou i nadále poměrně vysoko, není divu, že si lidé pořizují malé byty. A dokonce neváhají sáhnout po nebytových prostorách včetně suterénních. To...

26. listopadu 2024

Soused močí na můj balkon. Udělal si z něj WC, plivátko i popelník

Premium

Soused, když se opije, močí z balkonu na ten můj. Také hodně kouří a neustále plive. Můj balkon mu slouží jako WC, plivátko i popelník, popisuje Katka problémy pro seriál Sousedské války.

29. listopadu 2024

Kuchyň mají v bývalé třídě, ložnici v kabinetě. Skvělá proměna obecné školy

Manželé Ilona a David Karáskovi sháněli chalupu na Vysočině. Nakonec koupili bývalou obecnou školu v Javorku. Památkově chráněný objekt zrekonstruovali a zařídili pro rekreaci. Dům pod jejich péčí...

30. listopadu 2024

Zatékalo do něj, trhal se a praskal. Dům skelmistra je špičkově opravený

Z kdysi slavné a úspěšné sklářské huti v Českých Milovech na Vysočině toho mnoho nezbylo, jen zchátralá budova skelmistra. Zásluhou osvíceného investora je z ní dnes skvěle zrekonstruovaná galerie...

2. prosince 2024

Narodil se bez jedné nohy, přesto surfoval a je i špičkovým architektem

Architekt Pip Cheshire je hodně tvrdohlavý. Opravdu hodně. Možná i proto, že se narodil bez jedné nohy. „Byla to náhodná chyba,“ říká s pokrčením ramen. Možná vše, co si umanul, dokázal. Vystudoval...

2. prosince 2024

Vzácné torzo ovčína fascinuje svou totální proměnou. Je z něj nádherné bydlení

Podivná stavba sloužila v minulosti jako ovčín. Z krajiny nizozemského venkova v průběhu let vymizely, dochoval se jen jediný, z kterého se stala časem ruina. Architekti a osvícený majitel jej znovu...

1. prosince 2024

Kuchyň mají v bývalé třídě, ložnici v kabinetě. Skvělá proměna obecné školy

Manželé Ilona a David Karáskovi sháněli chalupu na Vysočině. Nakonec koupili bývalou obecnou školu v Javorku. Památkově chráněný objekt zrekonstruovali a zařídili pro rekreaci. Dům pod jejich péčí...

30. listopadu 2024

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Náhle zemřela produkční legenda Kamil Šír. Před týdnem se stal otcem

V jednapadesáti letech nečekaně zemřel jeden z produkčních pražské kulturní scény. Kamil Šír léta provozoval slavný...

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního...