Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Písemnou výpověď z nájmu stačí od ledna vsunout pod dveře bytu

  • 28
Nový občanský zákoník přináší řadu změn v oblasti nájmů. Od ledna se změní i varianty doručení výpovědí. Doručením se nově rozumí pouhé doručení do "sféry dispozice" adresáta. Tedy hození do schránky či podsunutí pod dveře bytu.

Nájemní vztah k domu či bytu končí nejčastěji dohodou, uplynutím sjednané doby nebo jednostrannou výpovědí. Výpověď z nájmu bytu může podat jak pronajímatel, tak nájemce.

Může se hodit

Sháníte byt k pronájmu? Nabízíme vám stovky bytů různých velikostí po celé ČR. Vyberte si na Reality.iDNES.cz.

Výpověď musí být písemná a musí být doručena druhé smluvní straně. Doručením se rozumí pouhé doručení do "sféry dispozice" adresáta. Tedy hození do schránky, podsunutí pod dveře bytu a tak podobně. Pokud adresát při fyzickém pokusu o doručení odmítne zásilku převzít, je tím okamžikem doručena.

Výpověď ze strany nájemce

Zásadně lze vypovědět nájem na dobu neurčitou. Smlouva na dobu určitou může být vypovězena, pokud si to strany ve smlouvě dojednají, nebo v případě, že se změní okolnosti, z nichž nájemce a pronajímatel vycházeli při uzavření smlouvy, do takové míry, že od nájemce nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

Příklad: Pan Jiří uzavřel s pronajímatelem nájemní smlouvu na pět let. Po dvou letech byl ale v práci povýšen, takže bude pracovat v londýnské centrále. Nelze od něj rozumně požadovat, aby za takových okolností dojížděl za bydlením do Česka. Smlouvu na dobu určitou bude moci předčasně jednostranně vypovědět, i pokud se na tom s pronajímatelem nedohodnou.

Co se změní

Výpověď ze strany pronajímatele

Ve stávajícím i novém zákoníku může pronajímatel k výpovědi přistoupit, pouze když má k tomu zákonem stanovený důvod. Patří sem například hrubé porušení povinnosti ze strany nájemce nebo potřeba zajistit bydlení pro samotného pronajímatele nebo jeho blízkého příbuzného.

Novým výpovědním důvodem je odsouzení nájemce pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází.

Některé stávající výpovědní důvody zbytečně omezují nájemcovu svobodnou vůli. Nová úprava s nimi proto už nepočítá. Patří sem například výpověď z důvodu, že má nájemce více bytů nebo že byt dostatečně nevyužívá.

Když nájemce poruší své povinnosti zvlášť závažným způsobem, umožňuje nový občanský zákoník pronajímateli vypovědět smlouvu dokonce bez výpovědní doby. Podle zákona patří mezi závažné prohřešky například nezaplacení nájemného a nákladů na služby za dobu alespoň tří měsíců či závažné nebo nenapravitelné poškozování bytu nebo domu.

Pronajímatel ale nejdřív musí vyzvat nájemce, aby v přiměřené době zjednal nápravu. Až když neuposlechne, může přistoupit k výpovědi, v níž konkrétně uvede, jakých zvlášť závažných porušení povinností se nájemce dopustil.

Soudní ochrana

Pronajímatel už nově nebude mít povinnost žádat soud o předchozí přivolení k výpovědi - podmínkou platnosti výpovědi ovšem bude poučení nájemce o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem.

Zrušení bytových náhrad

Pronajímatel již nebude muset zajišťovat bytové náhrady, tedy hledat nájemci náhradní byt či ubytování, v případě skončení nájmu výpovědí - v době fungujícího trhu s nájemními byty ztratily bytové náhrady (samozřejmě za tržní ceny) jakýkoli rozumný smysl. Náhradní byt si raději vyhledá a pronajme sám nájemce podle svých potřeb.