Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách (Kamil Mrva Architects, 2017)

Výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách (Kamil Mrva Architects, 2017) | foto: Archiv soutěže

O cenu za nejlepší stavbu v Evropě soutěží i dvanáct projektů z Česka

  • 7
O prestižní architektonickou cenu Miese van der Rohe se příští rok bude ucházet 383 evropských staveb, dvanáct z nich je z Česka. Z téměř čtyř stovek nominovaných projektů vybere porota v půlce ledna čtyřicet finalistů, celkový vítěz bude vyhlášen v dubnu 2019. Představíme vám české soutěžící.

Největší zastoupení mají v nominacích stavby ze Španělska, které do soutěže vstupuje s 27 projekty, Belgii zastupuje 21 staveb a shodně 19 projektů pochází z Francie a Británie.

Kostel svatého Václava, Sazovice Autor: Ing. arch. Marek Štěpán, studio Ateliér Štěpán

Česká republika má o dvě nominace více než při posledním ročníku soutěže v roce 2017. Porotu se budou snažit přesvědčit například projekty ateliéru Petr Hájek, ateliér Sporadical, Huť architektury Martina Rajniše, ateliér Štěpán či ateliér RAW a další.

Petr Hájek se svým stejnojmenným ateliérem, který získal cenu Architekt roku 2018, má mezi dvanáctkou nominovaných hned dvě stavby, dostavbu pražské galerie DOX a rekonstrukci vodárenské věže v Praze na Letné.

Ateliér Štěpán bude o finále usilovat s novostavbou kostela svatého Václava v Sazovicích. Tuto stavbu vybral prestižní časopis Azure mezi deset nejlepších staveb roku 2017. Architekt Marek Jan Štěpán s tímto projektem zvítězil také v kategorii Veřejný interiér II v soutěži Interiér roku 2017 a získal Zvláštní cenu poroty v soutěži Best of Realty.

Sportovní hala v Dolních Břežanech získala jak cenu Stavba roku, tak i Národní cenu za architekturu, kterou uděluje Obec architektů. Jejími autory jsou architekti ateliéru Sporadical Aleš Kubalík, Jakub Našinec, Veronika Sávová a Josef Kocián.

Do soutěže Mies van der Rohe Award se dostalo i studio Kamil Mrva Architects s novým terminálem lanovky na Pustevnách. Tato stavba se stala finalistou letošního ročníku České ceny za architekturu, kam bylo zařazeno pouze osm projektů.

Architekt Martin Rajniš se svým studiem Huť architektury postoupil do soutěže s vyhlídkovou věží Doubravka vysokou dvacet metrů, stojí v lesoparku Čihadla na pražském Černém Mostě. Slavnostní otevření proběhlo v červnu 2018.

Sportovní hala Dolní Břežany (Sporadical, 2017)

Šanci budou mít i menší projekty,  například přestavba s označením Kinonekino v Plané od ateliéru XTOPIX, která obdržela Cenu ministerstva pro místní rozvoj ČR v soutěži Česká cena za architekturu. 

Ateliér RAW, finalista soutěže Česká cena za architekturu 2018, soutěží se svým projektem Apartment House Domino.

Ateliér Hoffman postoupil do soutěže s rekonstrukcí průmyslového objektu Šroubárna na multifunkční prostor Kotelna v Libčicích nad Vltavou. Architekt Stanislav Fiala ze studia Fiala+Němec prezentuje svůj polyfunkční dům Drn v Praze na Národní třídě.

V prestižní evropské soutěže chce uspět i rekonstrukce historického domu v Mikulově na penzion Štajnhaus od ateliéru ORA (vítěz kategorie Veřejný interiér I v soutěži Interiér roku 2017) nebo protestní stupínek na pražském Vítkově od slovenského ateliéru 2021 Architekti.

O soutěži

Cenu Miese van der Rohe uděluje Evropská unie a nadace nesoucí jméno průkopníka moderní architektury a autora nejslavnější moderní stavby v České republice, brněnské vily Tugendhat. Česká republika se ceny Miese van der Rohe účastní od roku 1997, stavby na území ČR se několikrát objevily mezi finalisty.

Rozhledna Doubravka od architekta Martina Rajniše.

Soutěžní přehlídka Mies van der Rohe Award představuje nejprestižnější evropské ocenění pro architekty. Snaží se předvést tvůrčí potenciál tvůrců a upozornit veřejnost na roli moderní architektury ve společnosti i na to, jak ovlivňuje kvalitu života.

Cena Evropské unie za současnou architekturu a Zvláštní cena pro začínající architekty se uděluje každé dva roky, vítěz získává 60 tisíc eur, pro mladé architekty je finanční odměna 20 tisíc eur. Podmínkou je, aby stavba (či rekonstrukce) vznikla v období hodnocených dvou let.

České stavby a čeští architekti ve finále Mies van der Rohe Award

  • 1997 - IPB Banka v Brně / Aleš Burian, Gustav Křivinka
  • 2001 - MUZO v Praze / Stanislav Fiala / D3A
  • 2003 - Palác Euro v Praze / Petr Malinský, Richard Doležal, Petr Burian, Michal Pokorný, Martin Kotík
  • 2003 - průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě / Josef Pleskot
  • 2005 - Klášter trapistů v Novém Dvoře / John Pawson
  • 2007 - Obchodní dům Selfridges and Co., Birmingham / Jan Kaplický a Amanda Levete, Future Systems

Obchodní dům Selfridges (Birmingham) od Jana Kaplického získal nominaci na cenu Miese van der Rohe.

,