To sousedé nečekali. Manželé si postavili dům na 31 metrech čtverečních

  1:00aktualizováno  1:00
Takeši Hosaka pro sebe a svou ženu postavil v Tokiu jednopokojový dům s plochou 18 metrů čtverečních. Originální bydlení vyžaduje velkou dávku odvahy. Bariéra mezi domem a ulicí je totiž minimální. Od chodníku je dělí jen malý záhonek, který majitelé vznosně nazývají „zahradou“.

Japonský architekt Takeši Hosaka dlouhá léta sní o tom, že postaví velkorysou kapli nebo chrám. Jeho vřelý vztah k okázalé sakrální architektuře vychází z pravidelných návštěv jokohamského kostela, který je shodou okolností zdoben vitrážemi s pražskými gotickými motivy. 

Fotogalerie

Rozhodnutí pojmout realizaci garsoniéry o miniaturní rozloze osmnáct metrů čtverečních jako samostatný dům, navíc jako prostor ve stylu hodném galerie nebo právě církevní stavby, si žádalo obří dávku odvahy.

Světlo klouže po šedivých betonových stěnách tokijského domku a za okny proudí chodci. Kdo nerad sedává v kavárně u okna, kde je na něj vidět, by v tomto domě štěstí nenašel. 

Čtyřiačtyřicetiletému Hosakovi a jeho ženě originální bydlení nevadí. Tvůrce, který při navrhování projektů dovede vytěžit všechny přednosti pozemku, které ostatním mohou zůstat skryté, navrhl jednopokojovým dům do jisté míry z nouze.

V dopise věnovaném této realizaci popisuje celý příběh. „Deset let jsme spokojeně žili v domě, který jsem nám navrhl v Jokohamě. Při jeho navrhování jsem hledal inspiraci v knize Genesis, řídil jsem se vyprávěním o stvoření světa. V roce 2015 jsem dostal nabídku na práci na Univerzitě Waseda a denní dojíždění, kdy jsem trávil tři hodiny ve vlaku, se ukázalo jako příliš úmorné,“ vzpomíná na chvíli, kdy začal vyučovat na jedné z nejstarších a nejprestižnějších univerzit v Japonsku.

Podařilo se mu po dlouhých měsících hledání najít ve velmi drahém Tokiu pozemek o přesné rozloze 31,41 metrů čtverečních a na něm začít stavět. Nedá se říct, že by malá rozloha architekta zarazila. 

„Manželka tehdy četla historickou publikaci o životě v sedmnáctém století, kdy čtyřčlenné rodiny žily v domcích menších než deset metrů čtverečních,“ glosuje s tím, že jejich osmnáct metrů čtverečních je oproti tomu úplný palác a dodává, že třeba i slavná Le Corbusierova chata Cabanon je rozlohou ještě menší. 

Světlo ze střešního světlíku umí vykouzlit po stěnách až duchovní atmosféru.

Světlo ze střešního světlíku umí vykouzlit po stěnách až duchovní atmosféru.

Při návrhu se tvůrce tentokrát inspiroval činnostmi, podle kterých se stavěly starověké římské paláce, jako je hudba, drama, koupele nebo studium. Ani chrámová nálada, ke které přispívá nejen výběr klasických uměleckých děl, ale i sklon střechy a světlík vedoucí vzhůru k nebi, nevznikla plánovaně. 

Takeši Hosaka si nechal udělat simulaci světelné situace na pozemku a se zklamáním zjistil, že během zimních měsíců není parcela dostatečně osvětlená přirozeným slunečním svitem. Namísto nářků si uvědomil, že stejnou problematiku řeší i všichni skandinávští architekti. Světlíky, které navrhl, neslouží jen prakticky, ale jsou také dramaticky efektní.

Interiér domu je účelně podkládán tak, aby si důležité zóny nepřekážely. Skromné vybavení domu pochází z předchozího domova. Bariéra mezi domem a ulicí je minimální – od chodníku je dělí jen malý záhonek, který majitelé vznosně nazývají „zahradou“. 

I to je důkaz toho, že spokojení obyvatelé nemovitostí vnímají své bydlení ne prostřednictvím obří rozlohy či výše stavebních a zařizovacích nákladů, ale díky radosti z maličkostí.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Dům je tak chytrý, že nás neobtěžuje, říká o svém domově jeho majitel

Na severní straně domu býval dvorek, dnes malá zahrada s terasou, kterou lemují...

Jaroslav Šuvarský si zrealizoval představu ideálního bydlení. Zrekonstruoval zchátralé stavení a naplnil ho moderními...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Další z rubriky

Seznamte se s imitacemi materiálů do interiéru. Předčí i originály

Dvířka koupelnového nábytku z Glaxxu jsou mnohem lehčí, než kdyby byla ze skla,...

Mezi módní materiály v interiéru dnes patří sklo, beton či kov. Jenže jejich některé vlastnosti nemusí každému...

Na chatu chodí po schodech. Postavili ji s terasou na střeše domu

Na první pohled se může zdát nová přístavba jako fotomontáž. Kousek Skandinávie...

Majitelům domu v centru belgického Gentu chyběla skromná chata, ve které by odpočívali a četli si. Když se rozhodli pro...

Mánes zdobí nábřeží už 90 let. Nádhernou stavbu financoval i Rothschild

Řeka působí jako magnet a přitahuje romantiky i umělce.

Ostře řezané linie, čisté bílé plochy a vysoká kamenná věž s patinovanou kupolí tvoří dominantu vltavského nábřeží a...

Najdete na iDNES.cz