Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Jak zvětšit malý byt či domek: vše začíná u podlahy a barev

  1:00
Rostoucí ceny nemovitostí i pozemků, ale také obliba „nomádského“ životního stylu přivádí stále více, zejména mladých lidí, k bydlení v malých, nejlépe mobilních domcích. V Paříži nebo Londýně představuje takzvané mikro-bydlení velmi oblíbenou formu.
Když místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina...

Když místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina snadno udržovala a byla odolná proti skvrnám, poškrábání i vodě. | foto: Quick-Step

Čím více prostoru má člověk k dispozici, tím více schraňuje nepotřebných věcí. To je téměř pravidlo. Jenže vytvořit z nevelkého prostoru originální a estetickou záležitost není jednoduché, proto se jí věnují už i profesionálové.

I v miniaturním domku se můžete cítit dobře, nikoli stísněně. Potřebujete v něm ovšem dostatek světla a dodržet některá nepsaná pravidla o volbě barev.

Třeba firma Tiny Houses Belgium, vedená Arnem Geunesem, se zaměřuje na design a stavbu mobilních dřevěných domků pro lidi, jejichž snem je žít jednodušším a udržitelnějším způsobem života.

Co vlastně potřebujeme

„Každý malý dům je výzvou, protože musíme najít rovnováhu mezi limity prostoru a očekáváním jeho obyvatel. Na začátku se ptáme, jaké jsou jejich potřeby? Jak bude vypadat jejich každodenní život? Jaké kompromisy jsou ochotni podstoupit?“ objasňuje Arno Geunes.

A tak začíná u drobných detailů jednotlivých denních, zdánlivě banálních aktivit, jako je vstup do domu, praní nebo mytí nádobí. Tyto úvahy vedou často k překvapujícím a unikátním řešením, díky nimž vznikne například určitý kus nábytku, který slouží k více účelům.

Schod tak může fungovat také jako stůl nebo skrývat úložný prostor, postel lze během dne vytáhnout ke stropu a tak podobně. „Všechna tato řešení dodávají prostoru osobitou krásu, protože zrcadlí potřeby svého majitele,“ tvrdí zkušený designér Arno.

Základem je podlaha

Spoustu času Arno věnoval hledání cest, které pocitově zvětší malé místnosti. „Lidé mají často tendenci opomínat jednu věc, která se zdá jako nepodstatná, ale přitom hraje při vytváření dojmu z prostoru důležitou roli. A tou je podlaha.

Ve chvíli, kdy místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina snadno udržovala a byla odolná proti skvrnám, poškrábání a vodě. Rád používá světlé, studenější tóny, protože prostor provzdušní. Dalším trikem je položit prkna paralelně s nejdelší zdí.

Kromě toho je zastáncem používání velkých okenních tabulí místo jejich rozdělení do více malých okenních tabulek. Zrcadla dělají s prostorem také kouzla. U většiny realizací klade důraz na optimální rozdělení místností zdmi, někdy je nahrazuje závěsnými policemi nebo skříňkami. Tím se uvolní podlaha.

Vymalovat pokoj barvami v neutrálních tónech má rovněž pozitivní vliv na optickou velikost místnosti. Aby prostor nepůsobil příliš studeně, doporučuje Arno přidat jemné vzory a textury.

Do malého prostoru je vhodné volit podlahu s málo výraznou strukturou dřeva, prkna by neměla být výrazná. Pokud je místnost obdélníková, opticky ji zvětšíte položením podlahy podél delší zdi.

Pět tipů, jak udělat z malého prostoru větší

I vyznavači minimalismu, kteří jsou připraveni se vypořádat s omezeními „mikro-bydlení“, ocení pocit prostoru. Zde jsou tipy, jak lze místnost opticky zvětšit:

1. Barvy

Různé barvy vyvolávají různý dojem hloubky. Například teplé odstíny mají tendenci opticky vystupovat a dělat místnost menší než je. Používejte světlo, volte světlé barvy pro vymalování zdí, nábytek nebo podlahu. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení doporučuje Arno i tmavé podlahy, ovšem v kombinaci se světlými tóny.

Nicméně je dobré udržovat nízký kontrast. Střední nebo světlé odstíny podlahy by měly být doplněné podobnými barvami zdí. Tím eliminujete „linii horizontu“ a vytvoříte iluzi rozlehlého prostoru.

2. Design podlahy

V menších prostorách platí, že čím jemnější, tím lepší. Vyhněte se dřevům s výraznou strukturou a rozdílnými prkny. Naopak použijte stejný typ podlahy v celé místnosti či domku.

Velikost prken u podlahy by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na výsledný dojem má také jejich šířka. Užší prkna opticky prostor zaplní, širší naopak vytvoří “čistší” a větší dojem.

3. Velikost podlahových prken

Velikost podlahových prken by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na výsledný dojem má také jejich šířka. Užší prkna opticky prostor zaplní, širší naopak vytvoří “čistší” a větší dojem. Ujistěte se, že je ve vašem interiéru vše v rovnováze.

4. Směr podlahových prken

Směr, kterým položíte prkna, je klíčový. Pokud je vaše místnost obdélníková, opticky ji zvětšíte položením podlahy podél delší zdi. Ujistěte se však, že je krytina položena v celém objektu stejným směrem, aby interiér působil harmonicky.

Proudí do místnosti přirozené světlo? Zjistěte, jestli můžete položit podlahu paralelně s paprsky tak, aby byly spoje mezi prkny méně viditelné. Zajímavou alternativou je instalace krytiny diagonálně, také to opticky podpoří dojem rozlehlosti prostoru.

5. „Vystavte“ podlahu a použijte závěsný nábytek

Využijte prázdné stěny a instalujte závěsné police a skříňky, abyste dali v prostoru vyniknout vaší podlaze. To platí o obývacím pokoji, ale i koupelně nebo závěsné sanitě na WC.

Autor:
  • Nejčtenější

Enčev z Agrometalu má křiklavě žlutý dům. Po návratu z dovolené to byl šok

Každý mu před sedmi lety, kdy se stěhoval z hlavního města, říkal, že se zbláznil. Milan Enčev však na názory svých...

Mladý pár si zařídil byt v retro stylu, přesto mu nechybí moderní komfort

Veronika Kacz miluje design a pracuje v Bonami, firmě zabývající se designem. Oblíbila si Prahu a byt, s jehož proměnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused svým chováním ohrožuje sebe i nás. Navenek hraje roztomilého staříka

Premium Sousedovi je přes devadesát let, dosud fungoval normálně, ale poslední měsíce se jeho zdraví zhoršilo, hlavně po...

Na vysněná kachlová kamna čekal šest let. Ohřejí celý velký dům i vodu

Když Martin stavěl rodinný dům pro svou ženu, sebe a dvě děti, chtěl, aby centrem jejich společného prostoru byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při rekonstrukci domu se odstranily staré nánosy, zůstaly obnažené cihly

Dům z padesátých let minulého století si postupně prošel několika rekonstrukcemi, včetně nekoncepční přístavby a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Špaletová okna poslouží jako lednice i skleník. Levná ovšem nejsou

Historické objekty, starší činžovní domy, chalupy a roubenky, to jsou stavby, u nichž se nejčastěji setkáte se...

Svůj splněný sen o dřevostavbě doplnili ještě o přírodní jezírko

Dřevěný dům uprostřed lesa určený pro víkendovou rodinnou pohodu, to si přáli majitelé nového srubu. Dlouho jej měli...

Daň z prodeje luxusních domů má pomoci výstavbě bydlení pro bezdomovce

Daň z luxusu vstoupila v Los Angeles v platnost k prvnímu dubnu a nejde o žádný aprílový žert. Jde o novou vyhlášku...

Takové chodby pod městem závidí Praze celý svět, přežijí i své tvůrce

V Praze máme celou řadu unikátních „neviditelných“ staveb, přitom by se bez nich město neobešlo. Dokonce u nich patříme...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....