Jak zvětšit malý byt či domek: vše začíná u podlahy a barev

  1:00aktualizováno  1:00
Rostoucí ceny nemovitostí i pozemků, ale také obliba „nomádského“ životního stylu přivádí stále více, zejména mladých lidí, k bydlení v malých, nejlépe mobilních domcích. V Paříži nebo Londýně představuje takzvané mikro-bydlení velmi oblíbenou formu.

Když místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina snadno udržovala a byla odolná proti skvrnám, poškrábání i vodě. | foto: Quick-Step

Čím více prostoru má člověk k dispozici, tím více schraňuje nepotřebných věcí. To je téměř pravidlo. Jenže vytvořit z nevelkého prostoru originální a estetickou záležitost není jednoduché, proto se jí věnují už i profesionálové.

I v miniaturním domku se můžete cítit dobře, nikoli stísněně. Potřebujete v něm...

I v miniaturním domku se můžete cítit dobře, nikoli stísněně. Potřebujete v něm ovšem dostatek světla a dodržet některá nepsaná pravidla o volbě barev.

Třeba firma Tiny Houses Belgium, vedená Arnem Geunesem, se zaměřuje na design a stavbu mobilních dřevěných domků pro lidi, jejichž snem je žít jednodušším a udržitelnějším způsobem života.

Co vlastně potřebujeme

„Každý malý dům je výzvou, protože musíme najít rovnováhu mezi limity prostoru a očekáváním jeho obyvatel. Na začátku se ptáme, jaké jsou jejich potřeby? Jak bude vypadat jejich každodenní život? Jaké kompromisy jsou ochotni podstoupit?“ objasňuje Arno Geunes.

A tak začíná u drobných detailů jednotlivých denních, zdánlivě banálních aktivit, jako je vstup do domu, praní nebo mytí nádobí. Tyto úvahy vedou často k překvapujícím a unikátním řešením, díky nimž vznikne například určitý kus nábytku, který slouží k více účelům.

Fotogalerie

Schod tak může fungovat také jako stůl nebo skrývat úložný prostor, postel lze během dne vytáhnout ke stropu a tak podobně. „Všechna tato řešení dodávají prostoru osobitou krásu, protože zrcadlí potřeby svého majitele,“ tvrdí zkušený designér Arno.

Základem je podlaha

Spoustu času Arno věnoval hledání cest, které pocitově zvětší malé místnosti. „Lidé mají často tendenci opomínat jednu věc, která se zdá jako nepodstatná, ale přitom hraje při vytváření dojmu z prostoru důležitou roli. A tou je podlaha.

Ve chvíli, kdy místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina snadno udržovala a byla odolná proti skvrnám, poškrábání a vodě. Rád používá světlé, studenější tóny, protože prostor provzdušní. Dalším trikem je položit prkna paralelně s nejdelší zdí.

Kromě toho je zastáncem používání velkých okenních tabulí místo jejich rozdělení do více malých okenních tabulek. Zrcadla dělají s prostorem také kouzla. U většiny realizací klade důraz na optimální rozdělení místností zdmi, někdy je nahrazuje závěsnými policemi nebo skříňkami. Tím se uvolní podlaha.

Vymalovat pokoj barvami v neutrálních tónech má rovněž pozitivní vliv na optickou velikost místnosti. Aby prostor nepůsobil příliš studeně, doporučuje Arno přidat jemné vzory a textury.

Do malého prostoru je vhodné volit podlahu s málo výraznou strukturou dřeva,...

Do malého prostoru je vhodné volit podlahu s málo výraznou strukturou dřeva, prkna by neměla být výrazná. Pokud je místnost obdélníková, opticky ji zvětšíte položením podlahy podél delší zdi.

Pět tipů, jak udělat z malého prostoru větší

I vyznavači minimalismu, kteří jsou připraveni se vypořádat s omezeními „mikro-bydlení“, ocení pocit prostoru. Zde jsou tipy, jak lze místnost opticky zvětšit:

1. Barvy

Různé barvy vyvolávají různý dojem hloubky. Například teplé odstíny mají tendenci opticky vystupovat a dělat místnost menší než je. Používejte světlo, volte světlé barvy pro vymalování zdí, nábytek nebo podlahu. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení doporučuje Arno i tmavé podlahy, ovšem v kombinaci se světlými tóny.

Nicméně je dobré udržovat nízký kontrast. Střední nebo světlé odstíny podlahy by měly být doplněné podobnými barvami zdí. Tím eliminujete „linii horizontu“ a vytvoříte iluzi rozlehlého prostoru.

2. Design podlahy

V menších prostorách platí, že čím jemnější, tím lepší. Vyhněte se dřevům s výraznou strukturou a rozdílnými prkny. Naopak použijte stejný typ podlahy v celé místnosti či domku.

Velikost prken u podlahy by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na...

Velikost prken u podlahy by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na výsledný dojem má také jejich šířka. Užší prkna opticky prostor zaplní, širší naopak vytvoří “čistší” a větší dojem.

3. Velikost podlahových prken

Velikost podlahových prken by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na výsledný dojem má také jejich šířka. Užší prkna opticky prostor zaplní, širší naopak vytvoří “čistší” a větší dojem. Ujistěte se, že je ve vašem interiéru vše v rovnováze.

4. Směr podlahových prken

Směr, kterým položíte prkna, je klíčový. Pokud je vaše místnost obdélníková, opticky ji zvětšíte položením podlahy podél delší zdi. Ujistěte se však, že je krytina položena v celém objektu stejným směrem, aby interiér působil harmonicky.

Proudí do místnosti přirozené světlo? Zjistěte, jestli můžete položit podlahu paralelně s paprsky tak, aby byly spoje mezi prkny méně viditelné. Zajímavou alternativou je instalace krytiny diagonálně, také to opticky podpoří dojem rozlehlosti prostoru.

5. „Vystavte“ podlahu a použijte závěsný nábytek

Využijte prázdné stěny a instalujte závěsné police a skříňky, abyste dali v prostoru vyniknout vaší podlaze. To platí o obývacím pokoji, ale i koupelně nebo závěsné sanitě na WC.

Autor:

Nejčtenější

Manželé mají kuráž. Obehnali dům betonovými truhlíky a experimentují

Manželé v domě i v jeho okolí pěstují pro vlastní potřebu na čtyřicet druhů...

Manželská dvojice seniorů nechala svůj dům v malajsijské metropoli Kuala Lumpur zarůst zelenými stěnami. V betonových...

Dům s nádhernými výhledy je plný dřeva, díky sklu má i spoustu světla

Velká rohová pohovka je dominantou odpočinkového prostoru, lze z ní obdivovat...

Někteří architekti řeší stavbu i interiér, ale to jsou spíš výjimky. Majitelé se proto obracejí na interiérové...

Horská chata zvenčí respektuje historii, uvnitř nabízí luxusní pohodlí

Původní část má fasádu z tradičního opalovaného dřeva.

České i moravské hory dohánějí letitý dluh. Přibývají moderní horské hotely a apartmány, staré se rekonstruují. Autoři...

Jak se staví sen rok poté. Nové bydlení změnilo život mnoha rodinám

Příběh babičky a jejích dvou vnoučat: z úzké kuchyně a ložničky vznikla obytná...

Další ročník televizní show Jak se staví sen – extra začal návratem do rodin, kterým pořad pomohl v předchozím roce....

Sen o srubu si dovezli z Ameriky. Jejich ranč je láskou na celý život

Až romanticky působí ve srubu bílá kuchyně a jemné záclonky.

Inspiraci pro stavbu srubu nedaleko Třebíče načerpali Josef a Vladimíra při své návštěvě Spojených států amerických....

Další z rubriky

Dům, jehož pomyslné srdce tvoří atrium. Je to druhý obývací pokoj

Atrium nabízí příjemný odpočivný prostor včetně letní kuchyně.

Navrhnout dům, který nabídne dostatek prostoru pro setkávání celé rodiny a zároveň poskytne i dnes tak ceněnou...

Jak zvětšit malý byt či domek: vše začíná u podlahy a barev

Když místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina...

Rostoucí ceny nemovitostí i pozemků, ale také obliba „nomádského“ životního stylu přivádí stále více, zejména mladých...

Jak postavit dům, abyste ho zbytečně nepřeplatili a ušetřili za provoz

Už při projektu počítejte s vnějším stíněním, například přesahem střechy či...

Jak postavit dům tak, abyste jej zbytečně nepřeplatili ve fázi realizace a abyste zároveň měli později co nejnižší...

Najdete na iDNES.cz