Jak zvětšit malý byt či domek: vše začíná u podlahy a barev

  1:00aktualizováno  1:00
Rostoucí ceny nemovitostí i pozemků, ale také obliba „nomádského“ životního stylu přivádí stále více, zejména mladých lidí, k bydlení v malých, nejlépe mobilních domcích. V Paříži nebo Londýně představuje takzvané mikro-bydlení velmi oblíbenou formu.

Když místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina snadno udržovala a byla odolná proti skvrnám, poškrábání i vodě. | foto: Quick-Step

Čím více prostoru má člověk k dispozici, tím více schraňuje nepotřebných věcí. To je téměř pravidlo. Jenže vytvořit z nevelkého prostoru originální a estetickou záležitost není jednoduché, proto se jí věnují už i profesionálové.

I v miniaturním domku se můžete cítit dobře, nikoli stísněně. Potřebujete v něm...

I v miniaturním domku se můžete cítit dobře, nikoli stísněně. Potřebujete v něm ovšem dostatek světla a dodržet některá nepsaná pravidla o volbě barev.

Třeba firma Tiny Houses Belgium, vedená Arnem Geunesem, se zaměřuje na design a stavbu mobilních dřevěných domků pro lidi, jejichž snem je žít jednodušším a udržitelnějším způsobem života.

Co vlastně potřebujeme

„Každý malý dům je výzvou, protože musíme najít rovnováhu mezi limity prostoru a očekáváním jeho obyvatel. Na začátku se ptáme, jaké jsou jejich potřeby? Jak bude vypadat jejich každodenní život? Jaké kompromisy jsou ochotni podstoupit?“ objasňuje Arno Geunes.

A tak začíná u drobných detailů jednotlivých denních, zdánlivě banálních aktivit, jako je vstup do domu, praní nebo mytí nádobí. Tyto úvahy vedou často k překvapujícím a unikátním řešením, díky nimž vznikne například určitý kus nábytku, který slouží k více účelům.

Fotogalerie

Schod tak může fungovat také jako stůl nebo skrývat úložný prostor, postel lze během dne vytáhnout ke stropu a tak podobně. „Všechna tato řešení dodávají prostoru osobitou krásu, protože zrcadlí potřeby svého majitele,“ tvrdí zkušený designér Arno.

Základem je podlaha

Spoustu času Arno věnoval hledání cest, které pocitově zvětší malé místnosti. „Lidé mají často tendenci opomínat jednu věc, která se zdá jako nepodstatná, ale přitom hraje při vytváření dojmu z prostoru důležitou roli. A tou je podlaha.

Ve chvíli, kdy místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina snadno udržovala a byla odolná proti skvrnám, poškrábání a vodě. Rád používá světlé, studenější tóny, protože prostor provzdušní. Dalším trikem je položit prkna paralelně s nejdelší zdí.

Kromě toho je zastáncem používání velkých okenních tabulí místo jejich rozdělení do více malých okenních tabulek. Zrcadla dělají s prostorem také kouzla. U většiny realizací klade důraz na optimální rozdělení místností zdmi, někdy je nahrazuje závěsnými policemi nebo skříňkami. Tím se uvolní podlaha.

Vymalovat pokoj barvami v neutrálních tónech má rovněž pozitivní vliv na optickou velikost místnosti. Aby prostor nepůsobil příliš studeně, doporučuje Arno přidat jemné vzory a textury.

Do malého prostoru je vhodné volit podlahu s málo výraznou strukturou dřeva,...

Do malého prostoru je vhodné volit podlahu s málo výraznou strukturou dřeva, prkna by neměla být výrazná. Pokud je místnost obdélníková, opticky ji zvětšíte položením podlahy podél delší zdi.

Pět tipů, jak udělat z malého prostoru větší

I vyznavači minimalismu, kteří jsou připraveni se vypořádat s omezeními „mikro-bydlení“, ocení pocit prostoru. Zde jsou tipy, jak lze místnost opticky zvětšit:

1. Barvy

Různé barvy vyvolávají různý dojem hloubky. Například teplé odstíny mají tendenci opticky vystupovat a dělat místnost menší než je. Používejte světlo, volte světlé barvy pro vymalování zdí, nábytek nebo podlahu. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení doporučuje Arno i tmavé podlahy, ovšem v kombinaci se světlými tóny.

Nicméně je dobré udržovat nízký kontrast. Střední nebo světlé odstíny podlahy by měly být doplněné podobnými barvami zdí. Tím eliminujete „linii horizontu“ a vytvoříte iluzi rozlehlého prostoru.

2. Design podlahy

V menších prostorách platí, že čím jemnější, tím lepší. Vyhněte se dřevům s výraznou strukturou a rozdílnými prkny. Naopak použijte stejný typ podlahy v celé místnosti či domku.

Velikost prken u podlahy by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na...

Velikost prken u podlahy by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na výsledný dojem má také jejich šířka. Užší prkna opticky prostor zaplní, širší naopak vytvoří “čistší” a větší dojem.

3. Velikost podlahových prken

Velikost podlahových prken by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na výsledný dojem má také jejich šířka. Užší prkna opticky prostor zaplní, širší naopak vytvoří “čistší” a větší dojem. Ujistěte se, že je ve vašem interiéru vše v rovnováze.

4. Směr podlahových prken

Směr, kterým položíte prkna, je klíčový. Pokud je vaše místnost obdélníková, opticky ji zvětšíte položením podlahy podél delší zdi. Ujistěte se však, že je krytina položena v celém objektu stejným směrem, aby interiér působil harmonicky.

Proudí do místnosti přirozené světlo? Zjistěte, jestli můžete položit podlahu paralelně s paprsky tak, aby byly spoje mezi prkny méně viditelné. Zajímavou alternativou je instalace krytiny diagonálně, také to opticky podpoří dojem rozlehlosti prostoru.

5. „Vystavte“ podlahu a použijte závěsný nábytek

Využijte prázdné stěny a instalujte závěsné police a skříňky, abyste dali v prostoru vyniknout vaší podlaze. To platí o obývacím pokoji, ale i koupelně nebo závěsné sanitě na WC.

Autor:

Nejčtenější

Pořídili si dřevostavbu zateplenou polystyrenem. A jsou nadšeni

Dřevostavba s tepelněizolačními panely z expandovaného polystyrénu zaručila...

Na začátku bylo rozhodnutí mladé rodiny postavit dům podle vlastních představ a vejít se do rozpočtu. Sen o ideálním...

Ze dvou bytů je jeden nádherný. Vypadá uklizeně a má i zimní zahradu

Byt na telavivském sídlišti z poloviny sedmdesátých let výrazně prokoukl. Od...

Byt na sídlišti Neve Avivim v Tel Avivu od poloviny sedmdesátých let nedoznal žádné změny. Pro mladou rodinu byl...

Pořídili si byt v bývalém hotelu Ritz. Zařídili si jej retro nábytkem

K typové lince majitelé pořídili stůl na míru s deskou ze staré tovární...

Petra Kellerová a Přemysl Koudela se do apartmánu bývalého zbraslavského hotelu Ritz zamilovali poté, co v něm na...

Povodeň ho připravila o domov, pořídil si nový byt v pánském stylu

V obývacím pokoji je dost prostoru pro unikátní designový nábytek, ale i školní...

Majitel knižního nakladatelství a vydavatel Joachim Dvořák umí rozpoznat výjimečné talenty a počkat na bestseller....

Největší předností domu je jednoduchost a výhled na pasoucí se skot

Betonové podlahy se skvěle osvědčily v provozu průchozího přízemí a povedlo se...

Mladí manželé z okraje belgického města Dendermonde byli celý život zvyklí žít na dosah přírodě. Když se rozhodli...

Další z rubriky

Horkému létu se nevyhneme, na předokenní žaluzie je třeba myslet včas

Pomocí hlavního centrálního ovladače lze jednoduše ovládat několik žaluzií...

Zima pomalu končí a je třeba myslet na léto či vůbec na další roky: dlouhodobé předpovědi varují, že se horkým létům...

Hluk z ulice ohrožuje zdraví. Pomoci mohou okna s ventilačním modulem

Nové semafory za 430 tisíc korun komplikují od pátku dopravu na rušné...

Proti hluku z ulice lze bojovat „protihlukem“. Toto řešení nabízí novinka z lednového stavebního veletrhu Bau v...

Dřevěné stavby roku 2019. Podívejte se na nejlepší projekty

DOUBRAVKA, soutěžící Huť architektury Martin Rajniš, vítěz veřejného hlasování...

Anketa Dřevěná stavba roku 2019, kde vítěze určuje odborná porota i veřejnost, už zná své vítěze. Ve třech z osmi...

Najdete na iDNES.cz