Designérský "Oskar" či "červený puntík", jak se někdy této ceně říká, je vstupenkou do hodně vybraného klubu. Ceny uděluje Design Zentrum Nordrhein Westfalen výrobkům s promyšleným designem v německém Essenu od roku 1955.
Český designér Petr Novague získal ocenění za celohliníkovou židli Edge. Prezentoval ji už na známé designérské akci Vienna Design Week loni v říjnu ve Vídni.
"Židli jsme prodávali přes náš web na internetu, ale teď už připravujeme pořádný prodejní kanál a showroom. Cena za jeden kus je 8 200 korun," prozrazuje Petr Novague, který teď může očekávat velký zájem klientů z celého světa.
Červený puntík totiž funguje jako skvělý marketingový nástroj, to poznala i česká firma TON, která jej loni získala za židli Merano. "Cena Red Dot ale slouží i jako indikátor kreativních služeb designérů. Podniky mohou zjistit, kteří tvůrci jim poskytnou vynikající výsledky," tvrdí profesor Peter Zec, jenž se specializuje na design a několik let vedl i ICSID (Mezinárodní rada společností průmyslového designu).
Mezinárodní porota, kde zasedají renomovaní odborníci z celého světa (letos jich bylo 30), hodnotí u produktů inovaci, funkčnost, kvalitu i vliv na životní prostředí. Letos udělila 62 cen. Není to mnoho, je třeba si uvědomit, že o poctu usilovalo téměř dva tisíce designéru z více než 70 zemí, výrobků bylo kolem čtrnácti tisíc.
Inspirace plastem
Židle Edge má hmotnost čtyři kilogramy a je vyrobena z hliníkového plechu o tloušťce tři milimetry. "Nejdůležitější prvek je vykrojení, kdy noha směřuje směrem dolů. Díky tomu lze tyto židle stohovat. Je to vlastně taková inspirace levným plastovým nábytkem," vysvětluje Petr Novague.
Konečnou podobu dostala židle po roce a půl práce, Novague pracuje vždy na více projektech. Je například autorem prvního českého smartphonu Verzo vyráběného v Číně, hodně se však zaměřuje na auta.
Porsche podle Petra Novagua
O jeho kvalitách v této oblasti svědčí nejlépe to, že v současné době "vede dialog" se značkou Porsche. Možná bude pracovat právě pro ni. To by však znamenalo vzdát se ostatních témat. A těch má mladý designér opravdu hodně, od lodí a domů až po skla, diáře, nože nebo kovové dveře.
Češi s puntíkem
Mezi českými firmami se v oblasti bydlení mohou cenou Red Dot Design Award pochlubit David Karásek a Radek Hegmon z firmy mm cité za stojan na kola Meandre, Petr Tesák (Tescoma) za dřevěnou rozkládací podložku Online a firma Techo za průmyslový design univerzálního stolového systému WOT. Techo bylo také první českou firmou, která "červenou tečku" získala, a to v roce 2003 za inovativní design stolového systému Focus.
Z českých designérů mají toto cenění Jiří Španihel (2003) za transportní lehátko pro pacienty pro společnost Schmitz und Söhne a Rony Plesl (2007) za sklenici Cleveland pro Sahm, ani jedna firma však není česká. Red Dot pak získali také designéři studia Koncern Jiří Přibyl a Martin Imrich za bezpečnostní autosedačku Aton pro hongkongskou firmu Cybex.
Nositelem ocenění se stala i firma Dvořák za svahovou sekačku Spider ILD01, Škoda auto a bruska Flexicat Swift od firmy Flexicat Tools.
Petr Novague* 1981 Ještě během studií pracoval jako web designer pro Auto Škoda, po skončení VŠUP zůstal na škole jako asistent vedoucího ateliéru. V r. 2008 se stal kreativní ředitelem firmy Logos Ltd., o rok později zakládá designové studio Novague, kde je hlavním (a jediným) projektantem. |