Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Becherovka, mattonka i pivo. Co dokáže správná lahev či sklenice

  1:00
Za slávou známých českých nápojů nestojí jen jejich kvalita a tradice, ale také vzhled a tvar jejich obalů a etiket. Tedy design. Ten dokonce v případě plastových lahví pomáhá snižovat spotřebu materiálu.
Limitovaná sběratelská edice Becherovky používá na etiketách karikatury tří...

Limitovaná sběratelská edice Becherovky používá na etiketách karikatury tří nejdůležitějších mužů své historie. | foto: Archiv

"Za posledních deset let klesla spotřeba plastů na výrobu lahví díky jejich ergonomickému tvaru o čtvrtinu," říká Jan Čapek, jeden z nejlepších českých designérů a také autor proslulé lahve Mattoni sport, sklenic pro Kozla, Radegast, ale také 1,5 l PET lahví opět pro Velkopopovického Kozla či pivo Gambrinus.

Sice odmítá názor, že za pětinovým nárůstem spotřeby v prvním případě je i jeho asymetrická lahev připomínající řídítka (jak by také ne, Jan Čapek je milovník kol), ale přesto měla zejména u mladých spotřebitelů obrovský úspěch. Pro jeho designový návrh se rychle nadchli.

Mattoni Sport od Jana Čapka

Obal z roku 2004 pro lahev mattonky od Jana Čapka vycházel z automobilového designu studia Pininfarina.

Pokud se vytvoří dobrý design lahve, je to totiž pro výrobek ta nejlepší reklama, která vydrží desítky i stovky let. Amerika má svou Coca-Colu, Česko zase Becherovku. Typická "placatá" lahev pochází z roku 1867,  kdy ji navrhl Karel Laube, švagr Johanna (Jana) Bechera.

Johann se o slávu a podobu lahve i etikety zasloužil z rodiny snad nejvíce, dodnes nese i jeho podpis. Narodil se před 200 lety, 5. dubna 1813, i proto letos vznikla limitovaná sběratelská edice Becherovka Original se třemi různými etiketami, které zdobí karikatury tří potomků rodiny Becherů: Jana, jeho otce Josefa Vituse a syna Gustava. Receptura se ovšem používá už od roku 1807.

Mattoni slaví designem

Vedle becherovky je minerálka Mattoni "mladice", je jí pouze 140 let.  Firma spolupracuje s předními českými i světovými designéry. Výrazně s tímto trendem začala před osmi roky, kdy svěřila návrh třetinkové skleněné lahve světově proslulému studiu Pininfarina, které mnozí spojují hlavně s designem vozů Ferrari, Maserati, Rolls-Royce, Alfa Romeo, Ford či Cadillac.

Skleněná lahev Mattoni se v průběhu let výrazně změnila.

Pokud tato láhev putovala k VIP klientům, měla svůj speciální obal: "Polystyrenové vejce jsem navrhl jako perfektní elipsoid přímo ve stylu automobilových karoserií značky Pininfarina. Vejce dynamicky trčelo ze stolu a zároveň symbolizovalo zrod něčeho nového," popisuje Jan Čapek. Úspěch obalu mu pomohl právě k zakázce na Mattoni Sport.

Nová skleněná lahev pak otevřela Mattoni dveře luxusních hotelů a restaurací i na trzích prakticky po celém světě, od Číny, Izraele a arabských zemích až po Belgii nebo Rusko. A to včetně speciálních sklenic, v nichž se podávala. Jejich autorem byl další proslulý český designér, Rony Plesl. Jeho elegantní sklenice na hranaté noze byly jedním z klíčových nástrojů, jak na přelomu milénia vytvořit z lokální firmy společnost evropské úrovně.

"Mattonka byla tehdy v uvažování o designu u nás obrovsky napřed a chtěla už tehdy to, co si většina klientů umí představit až dnes. Totiž odvážný design v italském stylu. Jednání se vedla nikoliv pouze marketingově, ale s vážným zájmem o design, a to vše v době, kdy zbytek českého nápojového trhu ještě zůstával při zdi," vzpomíná na svou spolupráci s Karlovarskými vodami designér Rony Plesl.

Pro Mattoni pak vytvářeli sklenice i další návrháři, Olgoj Chorchoj či Bořek Šípek.

Své 140. výročí oslaví Mattoni opět italským designem. Číslovku 140 a hrdého orla z historických vinět vtělila do nové grafické podoby Chiara Pomati z proslulého milánského studia Future Brand.

"Nápad na novou etiketu vznikl při pohledu na tu historickou, pravděpodobně z dvacátých let minulého století. Orel představuje symbol přírody, ale i síly, logo Mattoni vychází z prvků a písma použitých v původním logu," vysvětluje Chiara Pomati.

Prodejna "třináctého pramene" v Karlových Varech

Historie se vrací

Inspiraci původními etiketami a hlavně historií nezapře ani první sběratelská edice Becherovky Original, která se na trhu objevila letos v březnu. Nezaměnitelná zelená lahev je patentovaná, Gustav Becher nechal dokonce zaregistrovat obchodnický kryptogram rodiny Becherů jako jednu z ochranných známek.

Víte, že

Slavná receptura, kterou znají pouze dva lidé (proto spolu nesmí nikdy společně cestovat), vznikala postupně, ale za její "rok narození" je pokládán rok 1807, kdy začal Josef Becher prodávat své žaludeční kapky pod názvem English Bitter (Anglická hořká) nebo Becherova žaludeční hořká.

Jenže zatímco zelená lahev se nemění, návrhy sklenek určených pro pití slavného likéru  jsou již řadu let velkou přehlídkou českých designérů. Pravidelně vypisované soutěže dávají vzniknout originálním tvarům i nápadům.

Becherovka má sice svůj typický porcelánový kalíšek (i za ten "může" Gustav Becher), ale mladí čeští designéři vytvořili už desítky originálních návrhů, z nichž ty nejlepší šly do sériové výroby.

Vítězný návrh Petra Mikoška z 3. ročníku soutěže o nejlepší sklenku na becherovku

Vítězný návrh Veroniky Černé z 2. ročníku soutěže o nejlepší sklenku na becherovku

Vítězný návrh Marcela Mochala z 1. ročníku soutěže o nejlepší sklenku na becherovku

Na etiketách sběrateské edice lahví  jsou kromě karikatur tří potomků rodiny Becherů také ikony jejich odkazu, jimiž ovlivnili historii a vývoj karlovarského bylinného likéru, a rodinný kryptogram.

Dodnes se spekuluje o jeho významu a symbolice. Skládá se z iniciál JB a tzv. Merkurovy hole, zvané cadeceus, jež je prý obrazem životní moudrosti, zapomenutého vědění starověku a zpodobněním polarit tohoto světa a jeho protikladů.

Design lahve byl naposledy modernizován v roce 2003 britským designérem Martinem Bluntem, který mimo jiné využil žlutomodrou etiketu z roku 1929.

Autor:
  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Módní návrhářka má s manželem hotel. Začínali od nuly ve zchátralém domě

16. června 2024

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová vybudovala s manželem Tomášem Pipkem v Kutné Hoře hotel a...

Zůstaly jen nosné zdi. Tříčlenná rodina má za 1,5 milionu příjemné bydlení

19. června 2024

Byt v pražských Vršovicích velký 63 metrů prošel kompletní rekonstrukcí. Z původní dispozice...

Skvělý surfař byl jen samouk, přesto navrhl skvělé domy. Podívejte se

19. června 2024

V Los Angeles mají majitelé a spolumajitelé nemovitostí možnost si navrhnout i postavit rodinný dům...

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

18. června 2024

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou...

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...