Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Medvěd spal v postýlce, pak devastoval byt. Brněnská zoo slaví 65 let

  15:36aktualizováno  15:36
Spal v dětské postýlce a krmili ho z lahve. První uměle odchovaný lední medvěd v Československu se narodil v roce 1976 v brněnské zoologické zahradě. Ta dnes slaví 65. výročí od otevření. MF DNES se zaměřila na méně známé příběhy zvířat z historie nejnavštěvovanějšího turistického cíle v Brně.

Manželům Tilčovým se v roce 1976 podařilo odchovat první mládě ledního medvěda v historii brněnské zoologické zahrady. Lenka Tilčová v zoo pracovala jako chovatelka, její muž Karel jako veterinární lékař. | foto: archiv Zoo Brno

Medvěd Kukulín se stal legendou. Za přežití vděčil manželům Tilčovým, kteří v 70. letech pracovali v zoo a medvídě si vzali domů. První měsíc žil v inkubátoru, pak jim ale začal devastovat byt.

„Zpřevracel vědra s vodou, odpadkový koš si narazil na hlavu a plazil se s ním po bytě. Když jsem mu ho vzala, rozmazal zbytky makrel po podlaze. Vytrhl mi hadr z ruky a napěchoval ho pod skříň. Potom se vrátil pro smeták a rozkousal ho. Dostal naplácáno a hodila jsem ho do vany. Tam trucuje a vrčí na mne, když se přiblížím,“ zapsala si Lenka Tilčová do chovatelského deníku.

Tříměsíční medvěd musel zpět do zoo. Veterinář Karel Tilč za ním chodil do výběhu a hrál si s ním.

K třetím narozeninám dostal Kukulín dárek – lední medvědici. Potomky ale neměl a uhynul v sedmi letech na zákeřnou chorobu. I tak jeho odchov znamenal významný úspěch.

Fotogalerie

Velkou událostí pro Brno bylo ale už samotné otevření zahrady 30. srpna 1953. Lidé toužili vidět novou atrakci a jen do konce roku přišlo téměř 35 tisíc návštěvníků.

Zoo je dnes neodmyslitelně spjatá s Mniší horou v Bystrci. Přitom zpočátku nebylo vůbec jasné, že vznikne zrovna tady.

Tehdy se uvažovalo i o pozemcích v Pisárkách, Medlánkách nebo Králově Poli.

Těší se na nová medvíďata

Největší lákadlo pro návštěvníky představují medvědi a lvi. Ve výběhu ledních medvědů je teď ale osamocená medvědice Cora, které před dvěma týdny zemřel její partner Umca. Právě s Umcou strávil ošetřovatel Jaroslav Jasínek nejdelší dobu, staral se o něj 19 let.

„Dělal jsem mu společnost, než do zoo přišla Cora. Když byl malinký, mohl jsem za ním a drbal jsem ho. I v dospělosti mu zůstala dětská povaha,“ zavzpomínal Jasínek, který v zoo pracuje už 25 let.

Zvířecí osobnosti

7 nej brněnské zoo

 • 1. Nejstarším obyvatelem je šimpanz Fáben, který v pondělí 27. srpna oslavil 39. narozeniny. U některých zvířat ale zoo přesné datum narození nezná, protože pocházejí ze zabavené pašované zásilky. Takto se sem dostalo šest želv pavoukovitých, které mohou být starší.
 • 2. Titul největších jedlíků drží medvědi kamčatští – Jelizar, Kamčatka a mládě Bruno. Jeden sežere týdně až 120 kilogramů potravy.
 • 3. Nejtěžší je samec bizona Gemini, který váží kolem jedné tuny.
 • 4. K největším samotářům patří pár levhartů cejlonských, kterým se v listopadu narodila dvojčata, a divoké dlouhosrsté kočky manulové, kterých v zoo žije deset.
 • 5. Největší šoumeni jsou pávi, kteří žijí v areálu volně a rádi se předvádějí návštěvníkům. Po zoo se jich prochází šest, dvě letošní mláďata jsou ještě v zázemí.
 • 6. Nejvíc se schovává rosomák, který ožívá až navečer a přes den není skoro vidět. Rádi se schovávají i rysové kanadští. Chovatelé doporučují návštěvníkům hledat v pravé části výběhu u stromu nebo vlevo na kopečku.
 • 7. Nejmladší je malá vikuňa Tania, která se narodila letos 18. srpna.

Cora ale nejspíš dlouho sama nebude. Podle ošetřovatelů je na cestě další medvídě. A přírůstek se očekává i u kamčatských medvědů. Kamčatka by mohla porodit na konci ledna.

I s Kamčatkou má Jasínek spojenou jednu příhodu. Když byla březí, měla nachystaný porodní box, nakonec ale vyšoupla svého partnera Jelizara z jeho brlohu a ten skončil v porodním boxu.

„Jelizar je totiž dobračisko, takže se nechal vyhnat,“ dodal Jasínek.

První československý šimpanz

Kromě medvědů se zahrada může pochlubit i dalším úspěchem. V 60. letech tady přišlo na svět první mládě šimpanze narozené v československé zoo.

První šimpanzí pár Batul a Bibina přišel do zoo z Konga v roce 1961.

„Žili v těsném kontaktu s chovateli a byli krotcí natolik, že mohli chodit s chovatelem na procházky i mimo expozici. Samec ale o samici nejevil zájem. O pět let později zoo koupila statného jedenáctiletého samce Ponga,“ popsal mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Pongo a Bibina spolu zplodili samečka Bipa, který se narodil v roce 1967. Matka ale jako nezkušená prvorodička mládě nepřijala a jeho výchovy se ujali dva chovatelé, kteří v pavilonu přespávali na lehátku a co dvě hodiny ho krmili umělým dětským mlékem.

K Bipovi v roce 1968 přibyla samice Dadyna z Kamerunu, která v zoo žila až do roku 2010. Bipův život byl bohužel krátký, v pěti letech uhynul.

Novinky: opičí výběh, žraloci i zoo ve sklepě

Stráň mezi výběhem surikat a opičincem už je v brněnské zoo rozkopaná. Staví se tady nový výběh pro šimpanze. Hotový má být příští rok v dubnu. Kromě něj chystá zoo i další novinky.

„Z nových druhů už teď mohou návštěvníci vidět šest tahrů himálajských. V následujících týdnech se pak podívají na želvy dlouhokrčky nebo žraloky krátkoocasé,“ vyjmenoval ředitel zahrady Martin Hovorka.

Už příští léto by se také mohl vyřešit dlouhodobý problém, který trápí návštěvníky zoo – nedostatek parkovacích míst. S novým parkovištěm pro dvě stě aut město počítá v ulici Palcary. Netradiční zážitek chystá zoo v domě číslo 6 v Radnické ulici, jehož část má v pronájmu.

„Jsou tu krásné sklepy, kde bývala akvária. Po úpravě vznikne prostor pro virtuální zoo. Kromě muzea útrpného práva tak v Brně bude další zajímavý podzemní komplex přístupný veřejnosti,“ pochvaluje si nápad objevitel brněnského podzemí Aleš Svoboda. Lidé se tak virtuálně podívají do hlubin moře, proletí se s tažnými ptáky nebo navštíví africkou divočinu.

V zoo dnes pobíhají i zvířata, která jsou v přírodě vyhubená. Třeba vzácní jeleni milu, kteří v polovině 19. století žili už jen v císařském loveckém parku blízko Pekingu. Tam je objevil francouzský misionář páter Armand David. Díky němu se jeleni dostali do evropských obor a následně do zoo.

Veterináři brněnské zoo se ale nestarají jen o zvířata v Brně. Pomáhají je zachraňovat i ve světě.

„Podařilo se nám kompletně vybudovat záchranné centrum pro mořské želvy na ostrově Nusa Penida v Indonésii. Funguje od loňského května a veterináři v něm pomáhají zachraňovat tyto krásné živočichy a zdravé je vracet zpět do jejich přirozeného prostředí,“ uvedl příklad ředitel zoo Martin Hovorka.

Brněnští veterináři posilují i populaci jeřábů na Dálném východě a účastní se mezinárodního výzkumu na záchranu orla východního. Kromě toho zachraňují i zvířata u nás – sysly, sýčky nebo dudky chocholaté.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

 • Nejčtenější

S rouškami, ale bez ohledů. Brňané mířili do přírody, dostávali pokuty

Roušku přes obličej a batoh na záda. Tisíce Brňanů vyrazily o víkendu do přírody. Někteří i na kole. Zamířili do...

Karanténa odřízla narkomany od drog. Bez náhražek mohou umřít, varují experti

Opatření proti šíření nákazy koronaviru zasáhla i do života lidí závislých na drogách. Kvůli uzavření hranic vyschly...

Firma nabízí lék na COVID-19. Není otestovaný, odmítá ho ministerstvo

Národní centrum tkání a buněk nabídlo ministerstvu zdravotnictví lék pro boj s koronavirem. Resort zdravotnictví však o...

Na jihu Moravy se testuje chytrá karanténa, projekt řídí armáda

Na jižní Moravě začalo testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti šíření nemoci COVID-19....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koronavirus může způsobovat záněty varlat a neplodnost, upozorňuje biolog

Už v únoru s neuvěřitelnou přesností předpověděl koronavirový vývoj v Itálii a upozorňoval na to, co se řítí do Česka....

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

 • Další z rubriky

Bezdomovec přespal v obchodním centru, v uzavřené kavárně si vařil kávu

Omezený provoz v částečně uzavřených obchodních centrech využil bezdomovec v Brně. V jednom z nich nepozorovaně...

Nemocné musí hledat rychle, chytrá karanténa poběží 24 hodin denně

Získat souhlasy se zpracováním osobních údajů, data od bank a mobilních operátorů, vyslat odběrový tým. S tím vším si...

Sociální pracovníci shánějí bezkontaktní teploměry, jsou také vykoupené

V sociálních službách je kritický nedostatek bezkontaktních teploměrů. Přestože poskytovatelé těchto služeb mají podle...

Karanténa odřízla narkomany od drog. Bez náhražek mohou umřít, varují experti

Opatření proti šíření nákazy koronaviru zasáhla i do života lidí závislých na drogách. Kvůli uzavření hranic vyschly...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz