Kukuřice nahoru, řepka dolů. Zemědělci z Brněnska radí, jak na erozi

  15:52aktualizováno  15:52
Sucho a následné přívalové deště. To jsou dva největší problémy, které dlouhodobě trápí zemědělce. Jak v takových podmínkách úspěšně hospodařit, správně pěstovat obiloviny i řepku a k tomu ještě chránit půdu před erozí, radí odborníci ze zemědělského družstva Pooslaví v Nové Vsi na Brněnsku.

Kukuřičné pole nad Oslavany protínají pásy jiné barvy. Jde o takzvané přerušení odtokových linií – metodu, která zabraňuje erozi půdy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hodinový seminář u kávy a koláčků, ale i následná debata přímo na poli s kukuřicí nebo nad čerstvě posečeným strništěm čeká na účastníky projektu Demonstrační farmy. První letní setkání měli farmáři minulou středu, na termíny 15. srpna a 13. září se ještě mohou hlásit.

Fotogalerie

Co se naučí? Třeba že proti erozi pomůže setí kukuřice do vymrzlé meziplodiny. Zjistí, které hospodářské plodiny stečení vody zabrání nebo jak pracovat s pásy rostlin. A dobrý i špatný příklad si prohlédnou zblízka na poli. „Už jsem podobné semináře absolvoval a pokaždé jsem byl spokojený,“ říká Milan Hrůza, účastník kurzu, který navštívila i MF DNES.

V Pooslaví pěstují především pšenici, ječmen, kukuřici, řepku olejku, žito a vojtěšku. A například u kukuřice doporučují zmiňované meziplodiny. „Používáme technologii setí kukuřice do vymrzlé plodiny. Loni jsme takto zaseli hořčici,“ vysvětluje agronom Leoš Chalupa.

Na jaře pak hořčici ošetřili postřikem, jenž měl zabránit zadušení nově zaseté kukuřice.

„Měsíc poté ale vůbec nepršelo, proto nevyrostla do dostatečné výšky,“ ukazuje ředitel družstva Lukáš Jurečka na lán s nízkými rostlinami a srolovanými listy. „Shodli jsme se na tom, že letos zkusíme hořčici postříkat herbicidem už začátkem prosince, aby z půdy nevyčerpala všechnu vodu pro kukuřici,“ doplňuje ředitel.

Pásy jako od mimozemšťanů

Rozhodnout, kam a které plodiny umístit, občas vyžaduje znalosti zemědělské alchymie. „Řídíme se především protierozními vlastnostmi. Proto běžně kombinujeme na jednom poli více plodin,“ poznamenává Jurečka.

Svažitá oblast, na kterou se farmáři přijeli podívat, se totiž nachází nad Oslavany. Eroze půdy tady trápí nejen zemědělce, ale také obyvatele města a okolních obcí. Kvůli dešti se narušená půda snadno splavuje a končí v domech a zahradách.

„Riziko si dobře uvědomujeme, proto jsme půdní blok rozdělili na dvě části. V té spodní máme řepku, která má dobré protierozní vlastnosti. A protože potřebujeme někam zasadit také kukuřici, rozhodli jsme se pro vrchní část pole,“ objasňuje systém Jurečka.

Tam kukuřici protínají pásy jiné barvy a náhodný pozorovatel pravidelné pruhy rozhodně nemusí považovat za dílo mimozemšťanů. Ve skutečnosti i tady jde o metodu, která zabraňuje erozi půdy, jedná se o takzvané přerušení odtokových linií.

Na polích u Nové Vsi zemědělci použili pás jařiny, tedy jarního ječmene, na jiném místě zase ozim, tedy ozimé žito. „Ječmen ale pro náš účel příliš nezafungoval. Ozimé žito se osvědčilo mnohem lépe,“ shrnuje Jurečka.

Autor:

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Chybným měřením úřad mění pozemky o metry. Lidé se bojí, že o ně přijdou

Jan Zavrtálek ukazuje hranice pozemků zakreslené ve starých a nových...

Majitelé pozemků ve Skryjích na Tišnovsku bojují s pozemkovým úřadem. Mají obavu, že kvůli jeho chybám přijdou o...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Další z rubriky

Po zásahu bleskem bude výjimečná lávka na vranovskou pláž znovu průchozí

Vodní nádrž Vranov

Po ukončení téměř tříleté opravy hráze Vranovské přehrady letos na jaře se blíží i znovuotevření lávky spojující hráz s...

Žena, která zamkla psy v rozpáleném autě, nesmí dva roky na žádné psí akce

Chovatelka nechala psy v rozpáleném autě. Jeden z nich nepřežil

Českomoravská kynologická unie potrestala ženu, která o víkendu na výstavě psů v Brně nechala své mazlíčky zavřené v...

Brňan měl v těle smrtelnou dávku alkoholu, nadýchal 5,5 promile

Opilec měl lehká zranění, záchranáři ho převezli do Úrazové nemocnice.

Apatického muže polehávajícího na chodníku u nákupního centra v Bednaříkově ulici v brněnské části Líšeň si v sobotu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz