Kukuřice nahoru, řepka dolů. Zemědělci z Brněnska radí, jak na erozi

  15:52aktualizováno  15:52
Sucho a následné přívalové deště. To jsou dva největší problémy, které dlouhodobě trápí zemědělce. Jak v takových podmínkách úspěšně hospodařit, správně pěstovat obiloviny i řepku a k tomu ještě chránit půdu před erozí, radí odborníci ze zemědělského družstva Pooslaví v Nové Vsi na Brněnsku.

Kukuřičné pole nad Oslavany protínají pásy jiné barvy. Jde o takzvané přerušení odtokových linií – metodu, která zabraňuje erozi půdy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hodinový seminář u kávy a koláčků, ale i následná debata přímo na poli s kukuřicí nebo nad čerstvě posečeným strništěm čeká na účastníky projektu Demonstrační farmy. První letní setkání měli farmáři minulou středu, na termíny 15. srpna a 13. září se ještě mohou hlásit.

Fotogalerie

Co se naučí? Třeba že proti erozi pomůže setí kukuřice do vymrzlé meziplodiny. Zjistí, které hospodářské plodiny stečení vody zabrání nebo jak pracovat s pásy rostlin. A dobrý i špatný příklad si prohlédnou zblízka na poli. „Už jsem podobné semináře absolvoval a pokaždé jsem byl spokojený,“ říká Milan Hrůza, účastník kurzu, který navštívila i MF DNES.

V Pooslaví pěstují především pšenici, ječmen, kukuřici, řepku olejku, žito a vojtěšku. A například u kukuřice doporučují zmiňované meziplodiny. „Používáme technologii setí kukuřice do vymrzlé plodiny. Loni jsme takto zaseli hořčici,“ vysvětluje agronom Leoš Chalupa.

Na jaře pak hořčici ošetřili postřikem, jenž měl zabránit zadušení nově zaseté kukuřice.

„Měsíc poté ale vůbec nepršelo, proto nevyrostla do dostatečné výšky,“ ukazuje ředitel družstva Lukáš Jurečka na lán s nízkými rostlinami a srolovanými listy. „Shodli jsme se na tom, že letos zkusíme hořčici postříkat herbicidem už začátkem prosince, aby z půdy nevyčerpala všechnu vodu pro kukuřici,“ doplňuje ředitel.

Pásy jako od mimozemšťanů

Rozhodnout, kam a které plodiny umístit, občas vyžaduje znalosti zemědělské alchymie. „Řídíme se především protierozními vlastnostmi. Proto běžně kombinujeme na jednom poli více plodin,“ poznamenává Jurečka.

Svažitá oblast, na kterou se farmáři přijeli podívat, se totiž nachází nad Oslavany. Eroze půdy tady trápí nejen zemědělce, ale také obyvatele města a okolních obcí. Kvůli dešti se narušená půda snadno splavuje a končí v domech a zahradách.

„Riziko si dobře uvědomujeme, proto jsme půdní blok rozdělili na dvě části. V té spodní máme řepku, která má dobré protierozní vlastnosti. A protože potřebujeme někam zasadit také kukuřici, rozhodli jsme se pro vrchní část pole,“ objasňuje systém Jurečka.

Tam kukuřici protínají pásy jiné barvy a náhodný pozorovatel pravidelné pruhy rozhodně nemusí považovat za dílo mimozemšťanů. Ve skutečnosti i tady jde o metodu, která zabraňuje erozi půdy, jedná se o takzvané přerušení odtokových linií.

Na polích u Nové Vsi zemědělci použili pás jařiny, tedy jarního ječmene, na jiném místě zase ozim, tedy ozimé žito. „Ječmen ale pro náš účel příliš nezafungoval. Ozimé žito se osvědčilo mnohem lépe,“ shrnuje Jurečka.

Autor:

Nejčtenější

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce

Ilustrační snímek

Základní škola v Boskovicích na Blanensku vyhlásila úplný zákaz používání mobilů, jenže podle České školní inspekce to...

Další z rubriky

Muž strhl ženě kabelku, druhý ji zdržoval při pronásledování zloděje

Dvojice cizinců, která sebrala ženě kabelku

Jen kousek od policejní budovy ve Vyškově si dva cizinci vyhlédli ženu, které jeden z nich strhl kabelku z ramene. Po...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Mikulovský kostel ukrýval tajemný sklep. Dosud o něm nikdo neměl tušení

V mikulovském kostele svatého Jana Křtitele při rekonstrukci objevili tajemnou...

Pocity podobné těm, jaké měli archeologové při vstupu do neprobádaných útrob pyramid, mohli nyní zažít vědci v...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz