Radní Jihomoravského kraje pro kulturu Tomáš Soukal (vlevo) a starosta Znojma Jan Grois odhalili 4. srpna 2020 ve Znojmě unikátní 19,3 kg těžký železný kotel z období Velké Moravy, který se do města vrátil z rukou restaurátorů. | foto: ČTK

Ve Znojmě vystavují obří železný kotel, kdysi patřil Velkomoravanům

  • 1
Po náročném několikaletém restaurování se do sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě dostal železný kotel z velkomoravského období. Zájemci jej mohou vidět do konce října.

Archeologové kotel našli před třemi lety ve známé archeologické lokalitě Hradiště u Znojma, kde existovalo velkomoravské sídliště. „Lidé kotel uvidí zhruba do konce října v mázhauzu Domu umění,“ uvedla mluvčí Jihomoravského muzea Renata Hurníková. 

Kotel z nýtovaných plátů má průměr 80 centimetrů a objem až 120 litrů. Výzkum, při němž ho archeologové objevili, byl záchranný před stavbou domu. V době Velkomoravské říše, jejíž historie se datuje do 9. století, byla v místě dřevohlinitá hradba, u jejíž paty byl zasypaný sklípek. 

V něm archeologové našli kotel obrácený dnem vzhůru a pod ním uschované mlýnské kameny a keramické nádoby.

Na záchraně a restaurování kotle se podílely Ústav archeologické památkové péče Brno a Národní památkový ústav ve spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd v Brně. 

Odborníci nejprve zjistili stav kotle a technologické řešení, zkoumali jej rentgenem, poté jej odsolili, vysušili a vyčistili a následně natřeli roztokem, který brání další korozi, a ještě vrstvou ochranného laku.

Archeologické výzkumy v Hradišti začaly už koncem 19. století a pokračovaly s různými přestávkami i ve 20. století.

Systematický a nepřerušený výzkum se v místě dělá od roku 1986 pod vedením katedry historie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.