Střelec v Žebětíně měl zbraň, kterou koupí každý. Upravená může zabíjet

  8:54aktualizováno  8:54
Policistům se už čtvrtý den nedaří dopadnout střelce z brněnského Žebětína. Zbraň, se kterou střílel, je přitom běžně dostupná. O dvacetiletém podezřelém přitom okolí mluví jako o tichém mladíkovi, který se nijak nelišil od svých vrstevníků.

Dvacetiletý Lukáš Minařík, po kterém policie pátrá v souvislosti s pondělní střelbou v Žebětíně. | foto: Policie ČR

V pondělí podle policie tento tichý mladík v Žebětíně střílel po autě a zranil řidiče, následně v sousední Bystrci přepadl večerku. Už čtvrtý den se skrývá. Kriminalisté upozorňují, že mladík vlastní revolver.

Podle odborníka na zbraně Jaroslava Pekaříka se pravděpodobně jedná o typ flobert, který je volně prodejný i bez zbrojního průkazu.

„Nedá se s ním přímo zabíjet, protože je málo výkonný. Usmrtit s ním lze jen velmi malé dítě. To se ale může změnit, pokud si majitel zbraň nelegálně upraví,“ tvrdí Pekařík, který revolver rozpoznal na kamerových záznamech z bystrcké večerky.

Mladík podle slov policejní mluvčí Petry Vedrové nevlastní zbrojní průkaz.

Nebylo to ovšem poprvé, co byla Žebětínem slyšet střelba z běžně dostupné zbraně. V září 2010 opilý sedmačtyřicetiletý muž z Brna nejprve vulgárně nadával skupince mladých lidí na autobusové zastávce, poté na ně vytáhl zbraň a dvakrát vystřelil do vzduchu. A to revolverem značky KORA ráže 6 milimetrů, na kterou stejně jako na flobert není potřeba zbrojní průkaz.

Černý trh se zbraněmi nejde zničit, říká odborník

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je trh se zbraněmi opravdovou hrozbou.

„V souvislosti s několikanásobným zabitím v Uherském Brodě se řeší legálně držené zbraně, rizikové jsou ovšem i ty volně prodejné. Dají sehnat například i vojenské samopaly, na které nestačí ani zbrojní průkaz. Pokud jdou do prodeje, musí se zneškodnit, aby z nich nebylo možné střílet. Když se ale dostanou do rukou šikovného zbrojíře, dokáže je plně zprovoznit. To se nesmí stávat,“ upozornil Šándor.

Podle něj však neexistuje způsob, jak černý trh zastavit. Podle policejních statistik má přes 31 tisíc Jihomoravanů zbrojní průkaz, legálně držených zbraní je přes 84 tisíc.

V pátrání po Minaříkovi ve středu pokračovaly desítky policistů, ve střehu jsou také strážníci a psovodi. Zvýšená ostraha stále platí v Žebětíně i Bystrci. Policisté také prohledávali les v sousedních Kohoutovicích.

„Volala nám žena, která tam slyšela ránu. Prověřili jsme, co se děje. Nesmíme nic podcenit. Podobných hlášení jsme dostali více,“ informovala Vedrová. Více neprozradila kvůli probíhajícímu vyšetřování.

Do Žebětína se Minařík přistěhoval

Lidé z Minaříkova okolí ho popisují jako zvláštního kluka, i když se jeho chování nijak zvlášť nevymykalo ostatním dětem. „Do naší školy chodil před šesti lety. Byl slušný a choval se normálně,“ uvedl Lumír Sedláček, ředitel Základní školy Pavlovská v Kohoutovicích.

Několik měsíců hrál Minařík fotbal za SK Žebětín. „Byl to podivín. Díval se většinou do země. Rozhodně nepatřil mezi opory družstva. Nepochází původně ze Žebětína, přestěhoval se sem s rodinou,“ řekl místopředseda klubu Jaroslav Rejda.

Pokud se policistům podaří mladíka zadržet, bude pravděpodobně čelit také obžalobě z ublížení na zdraví. Řidiče, na kterého v pondělí střílel v Žebětíně, zranil. Muž leží ve Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

„Vzhledem k policejnímu vyšetřování nebudeme zdravotní stav zraněného komentovat,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Jižní Moravu sužuje „nebeský strom z pekel“. Kvůli teplu se rychle šíří

Pajasan Žláznatý u dálnice D1 ve směru od Vyškova.

Dříve exotická okrasná dřevina, dnes invazivní hrozba. Nejen v Podyjí se bojí, že pajasan žláznatý vytlačí původní...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Muzikantům z Brna shořela dodávka i s nástroji za více než 140 tisíc

Požár auta zničil brněnské kapele Acute Dose při cestě na koncert většinu...

Cesta brněnské kapely Acute Dose na koncert se nedávno změnila v drama. Její dodávka začala za jízdy hořet a plameny...

Jižní Moravu sužuje „nebeský strom z pekel“. Kvůli teplu se rychle šíří

Pajasan Žláznatý u dálnice D1 ve směru od Vyškova.

Dříve exotická okrasná dřevina, dnes invazivní hrozba. Nejen v Podyjí se bojí, že pajasan žláznatý vytlačí původní...

Z parkování v modrých zónách teče Brnu méně peněz, než odhadovalo

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Příliv peněz z rezidentního parkování a z pokut od motoristů, který měl pokrýt další rozvoj modrých zón v Brně, vázne....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz