Vzácné listiny se vrátily do Rájce-Jestřebí. Anonym je poslal poštou

  17:23aktualizováno  17:23
Před pár dny přišla na radnici v Rájci-Jestřebí poštou ztracená vzácná archiválie z období protektorátu. Kniha protokolů ze schůzí obecní rady zmizela někdy po roce 1986 a historici se domnívali, že spisy ukradl někdo, kdo chtěl kompromitovat rod Salmů. Balíček přišel anonymně ze Znojma.

Potomci Huga Salma už dvacet let bojují o vrácení rozsáhlého majetku včetně zámku v Rájci-Jestřebí. | foto: Lukáš Malý

"Jsme rádi, že se kniha objevila a navíc touto cestou. Dokazuje to, že za její zmizení opravdu neneseme žádnou vinu. Teď už je bezpečně ukrytá v archivu a historici ji konečně mohou začít zkoumat," řekl starosta Rájce-Jestřebí Pavel Perout (KDU-ČSL).

Podle něj po převratu v roce 1989 vedení obce knihu nikdy oficiálně nepřevzalo. "Poslední záznamy o knize jsou na úřadě z roku 1986. Domnívám se proto, že tady v devadesátých letech už ani nebyla," uvedl.

S knihou protokolů ze schůzí obecní rady z let 1937 až 1946 z úřadu záhadně zmizela i kniha ze schůzí obecního zastupitelstva z let 1929 až 1946. Po obou začala před šesti lety pátrat policie.

"V roce 2005 jsme dostali trestní oznámení na neznámého pachatele ohledně ztráty dvou knih protokolů z období protektorátu z Městského úřadu Rájec-Jestřebí. Knihy měl údajně dokazovat kolaboraci rájeckého hraběte Huga Salma s Němci. Tehdy jsme jen zjistili, že knihy existují. Nenašli jsme ale ani je ani nikoho, kdo by je měl ukrást," popsal David Chládek z blanenské policie.

Před dvěma roky se jedna z knih na úřadě záhadně objevila. Letos začali policisté na základě trestního oznámení Moravského zemského archivu znovu prošetřovat ztrátu druhé cenné archiválie.

"Kniha se sice objevila, ale nebyl nalezen pachatel, který ji ukradl. Případ jsme ještě neuzavřeli," dodal Chládek.

Potomci jsou na knihu zvědaví, pošpinění jména se ale nebojí

Nalezenou knihu nyní pracovníci Moravského zemského archivu převádějí do digitální podoby, poté ji uloží do Okresního archivu v Blansku.

Domněnky, že by archiválie mohla přinést důkazy ke kauze rodu Salm-Reifferscheidt-Raitzů, se však podle ředitelky archivu Kateřiny Smutné nepotvrdily. "Když se kniha našla, velmi se nám ulevilo. Podle zběžného prozkoumání nepřináší nové informace v kauze Salmů, což jsme ani nepředpokládali. Důležitá je ale pro uchování historie obce," řekla Smutná.

Stejný názor zastávají i potomci Huga Salma, kteří už dvacet let bojují o vrácení rozsáhlého majetku včetně osmi tisíc hektarů lesů a polí, zámku v Rájci-Jestřebí či zámeckého parku v Blansku.

"Na knihu jsem zvědavá, když byl kolem jejího zmizení takový poprask. Rozhodně ale nepředpokládám, že by přinesla nějaké údaje, které by pošpinily mého otce," prohlásila dcera zesnulého šlechtice Maria Alžběta Salm-Reifferscheidtová.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Horník je pořád jednou nohou v hrobě, smiřují se vdovy se smrtí manželů

Osm příběhů zachytila autorka Kamila Hladká z Želešic do knihy Hornické vdovy. Prostřednictvím životních osudů žen...

Půlmiliardový projekt nefunguje, lednické jízdárny tak zaplní turisté

Půl miliardy korun stála velkolepá přeměna zámeckých jízdáren v Lednici na multifunkční centrum. Ze zchátralého objektu...

Mikrobus na Vyškovsku sjel ze silnice, zranilo se deset lidí

Deset zraněných lidí si vyžádala havárie mikrobusu před obcí Nesovice na Vyškovsku. Mikrobus s ukrajinskou poznávací...

Chráněná Pálava se zbaví své jizvy, elektrické vedení schovají pod zem

Zastaralé elektrické vedení je ošklivou jizvou na tváři jihomoravské Pálavy už přes šest desítek let. Teď konečně...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz