Vysílač Kojál slaví padesát let, byl nejvyšší stavbou Československa

  8:07
Dnes je tomu přesně padesát let, kdy začal provoz televizního vysílače Kojál. Měla to být velká sláva, na kterou rozesílal pozvánky dokonce tehdejší ministr spojů Alois Neuman, ale ve skutečnosti to byl docela trapas.

Vysílač Kojál | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Důvod k oslavě přitom byl, protože Kojál byl tehdy nejvyšší stavbou Československa a byl jen o dva metry nižší než Eiffelova věž. Slavilo se však skromně,  místo  rautu se podával ohřívaný párek. A když pak ministr slavnostně zmáčkl tlačítko, aby ten zázrak techniky spustil, vysílač vypadl z provozu.

"Kolega duchapřítomně skočil a vrazil na signál monoskop. Všichni mysleli, že se vysílá, ale ve skutečnosti tomu tak nebylo. A místo nějakého oslavování se začalo rychle opravovat," vzpomíná František Zouhar, který v té době pracoval na Kojálu jako směnař.

"Vysílač měl mnoho konstrukčních chyb a byl dost poruchový. V prvních letech vypadávalo všechno a dost často. Tak jsme často pouštěli hudbu z magnetofonu," říká František Zouhar. Pak se ovšem například stalo, že při vysílání tragédie Othello najednou diváci z televizorů uslyšeli Olé olé, kupte si zas, olé olé, náš ananas, tedy refrén známého šlágru Tam kde je Caracas.

Lidé si pak stěžovali, že na vysílači slouží barbaři, a po hodinové poruše při vysílání francouzského filmu Bídníci se v brněnských novinách dokonce objevil článek s titulkem Bídníci na Kojále.

"Bylo to hrozný, ale přesto na začátky vysílání z Kojálu vzpomínám moc rád. Hlavně proto, že tam byla parta jako hrom," říká dnes již pětasedmdesátiletý František Zouhar.

Tenkrát však službu v polích kousek od Krásenska brali spíš jako trest. "Nikdo tam nechtěl jít. I proto, že vysílač spadal pod spoje a u nich byly tenkrát nejhorší platy. Když brněnští průmyslováci vyšli ze školy, brali přes dvanáct set korun. My jsme však měli jen 850 korun měsíčně," říká.

Na vysílač raději dojížděli

V Krásensku mu nabídli služební byt, ale stejně jako mnozí ostatní ho odmítl. "V okolí nebyla pro manželky žádná práce, snad jen v Podomí na poště nebo v družstvu. Raději jsme dojížděli. Zpočátku na motorkách a pak nás sem vozili roburem od brněnského nádraží," vzpomíná.

V prvních měsících tady žili v dost nuzných podmínkách. Kromě jedné velké místnosti, ve které byl umístěn vysílač, byla budova ještě staveniště. Spali sice na postelích, ale všichni pohromadě a občas z toho soužití měli i ponorkovou nemoc.

"Vstávali jsme v sedm hodin ráno, jeden z nás postavil na čaj a ostatní spouštěli zařízení. Obědy jsme si zpočátku vařili sami a později nám je sem dováželi z Podomí."

Nakupovat chodili do Krásenska, jenže v místním obchodě na ně často nezbylo ani pečivo, a tak si chleba raději vozili z Brna. A často jedli i konzervy. "Třeba ptáčky na divoko, ty byly výborné, konzervy vůbec tenkrát chutnaly úplně jinak než dnes," tvrdí František Zouhar.

Jedli jsme hříbky a někdy i psy

V létě chodívali do okolních lesů na hříbky a dělali si z nich smaženici. "Zdejší hajný nám také občas donesl psa, kterého zastřelil. Jeden kolega ho uměl výborně upravit, naučil ho to jeho otec, který byl řezníkem. Naložil ho na týden do česneku, a když ho pak pekl, vonělo to po celém baráku," vzpomíná.

Jednou prý pečínka zavoněla také inspektorovi vyslanému z ministerstva spojů. Namluvili mu, že dostali od hajného srnu, a teprve za dva dny mu prozradili, že na Kojálu vlastně jedl psa.

Nejpopulárnějším zvířetem na vysílači byl však kocour Markup. Pořídili si ho tady kvůli myším, které se na podzim stěhovaly z polí a jejich drzost neznala mezí. Nejen, že obsluze vysílače konzumovaly zásoby jídla, ale dvakrát dokonce zavinily i poruchu zvuku.

Z legendárního Markupa se pak stal nejen úspěšný hubitel hlodavců, ale i nepostradatelný pomocník. Když bylo potřeba někde protáhnout nový kabel, technici mu přivázali na ocas provázek, strčili ho do kanálu a pak už jen s napětím čekali, jestli kocour vyleze tam, kde potřebovali. Jeho nástupce Ludva byl úplný žabař. Chytat myši ho sice po čase technici naučili, ale protahování kabelů mu absolutně nešlo.

František Zouhar na Kojálu strávil tři roky. "Pak jsem dělal vedoucího dispečera v brněnské televizi. S bývalou partou jsme se tam však později potkávali. Vždycky nás tam pustili, oslavili jsme tam naše setkání a společně zazpívali, za rok se vrátíme," vzpomíná.

Velké setkání se chystá i letos v červnu, pozvaných je asi sto osmdesát lidí, kteří Kojálem postupně prošli. Techniků, kteří tam byli jako první, už však podle Františka Zouhara, bohužel, moc nežije.

V osmašedesátém byl Kojál poslední nadějí

Na Kojál přijel i v osmašedesátém, ale to už bylo za hodně dramatických událostí. Jednadvacátého srpna, krátce poté, co Kamila Moučková z pražského studia do éteru oznámila, že všechna studia jsou již obsazená a že mají už jen Kojál.

"Chtěli jsme ještě odvysílat prohlášení novinářům z celého světa, které připravil Luboš Popelka. Tehdejší obsluha nám otevřela bránu, nacouvali jsme s přenosovým vozem do areálu, a protože jsme věděli, kam co natáhnout, do deseti minut se mohlo vysílat," vzpomíná.

Dlouho se tady ale nezdrželi. V okolí začaly létat helikoptéry. "Hledali nás a tenkrát šlo už o kejhák. Jak Rusi viděli u někoho fotoaparát nebo kameru, začali hned střílet," říká František Zouhar. Jen co prohlášení odvysílali, zajeli s přenosovým vozem do nedalekého Krásenska a čeští vojáci jim pomohli zaházet přenosový vůz slámou, až vypadal jako stoh.

Vysílač prý stojí na kopci, kde matky kojily své děti

Nevlídný kopec, o kterém se říká, že na něm naříká vítr, má však zajímavou historii i z doby, kdy na něm vysílač ještě nestál. Podle písemných pramenů ho začali němečtí kolonisté osidlovat počátkem 14. století za panování Karla IV.

Zhruba v té době tudy vedla stará cesta z Olomouce do Brna a později se tady dokonce vybíralo mýtné.  Obchodovali na ní obyvatelé z hlubokých lesů Drahanské vysočiny s rolníky z úrodné Hané. Putovaly po ní i rodiny, aby směnily kožešiny, zvěřinu, nástroje a různé další předměty za mouku a jiné potřeby. A právě na Kojálu se zastavovali, odpočívali a matky kojily své děti. Tak prý, jak udávají historické prameny, vznikl název Kojál.

Už půlstoletí je však kopec spjatý s vysílám televizního signálu, který pokrývá střední Moravu, část východních Čech a dokonce i kousek západního Slovenska.

Říká se, že velkou zásluhu na tak velkém dosahu signálu má nejen proutkař, jemuž se virgule ohnula právě v místech, kde ze země vyčnívá mohutný železobetonový patní blok, ale i stožár, který na něm stojí. Jeho ocelovou konstrukci navrhl profesor Josef Wanke, známý vědec nejen u nás, ale i v zahraničí. V době, když se vysílač stavěl, mu bylo už přes sedmdesát let.

Nejčtenější

Životy horníků zmařily výbuch i povodeň, tisk raději velebil záchranné práce

Jižní Morava si připomíná dvě temná výročí důlních tragédií. Před 165 lety zahynulo třiapadesát havířů v dole Františka v Padochově na Brněnsku, před pětapadesáti lety se 34 dělníků utopilo v...

Další rozruch kolem radějovské obory, miliardář nelegálně postavil ubytovací sruby

Premium

Dostal stavební povolení s tím, že v oboře v Radějově na Hodonínsku, která mu patří, může vybudovat zařízení pro myslivecké a lesnické potřeby. Podnikatel Leoš Novotný starší místo toho postavil osm...

Hledá se ideální nájemník. Značka: bílý Čech bez dětí, psa a návštěv

Premium

Studentka Magdaléna Kolářová prostřídala v Brně několik bytů, o desítky dalších se jako nájemnice ucházela. A zažila si při tom své. „Když jsem byla na prohlídce kousek od Bratislavské ulice, majitel...

Brno přikleplo Polívkovu divadlu rekordní dotaci. Odměna za kampaň, tvrdí opozice

Velkého potlesku se při nedávném zahájení celostátní předvolební kampaně koalice SPOLU dočkal známý herec Bolek Polívka. Jeho jméno se probíralo i na úterním brněnském zastupitelstvu. Město schválilo...

Střecha bytovky v Brně zřejmě vzplála kvůli nedbalosti, škoda za 120 milionů

Až do večera bojovali ve středu hasiči v brněnských Chrlicích s požárem, který vypukl na střeše bytového domu. Zasaženo bylo i dvanáct bytů pod střechou, na vině je podle policie pravděpodobně...

Návštěvníci chodili na pivo, dům hořel několikrát. V Brně ožil slavný seriál

Bráfovou ulicí v Brně včera znovu zněla houkačka a hasiči se pustili do hašení požáru domu, v němž shořel unikátní sešit geniálního chlapce Adama Bernaua. Tak si místní připomněli slavný televizní...

13. června 2025

V Bohémě už se Pohlreich nerozčílí. Místo restaurace bude edukační centrum

Do legendární brněnské restaurace Bohéma pod Janáčkovým divadlem, známé i díky natáčení pořadu šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha, se gastronomický provoz přes snahu vedení města nevrátí. Poté, co se...

12. června 2025  17:34

Dům plný kouře a schody v plamenech. Odvážný senior si ale dokázal zachránit život

Skokem z balkonu v prvním patře si při požáru domku ve středu zachránil život senior v Bzenci na Hodonínsku. K zoufalému činu ho dohnaly plameny na schodišti uvnitř domu. Záchranáři ho zraněného...

12. června 2025  15:20

Majetek v bedýnkách, měsíce bez domova. Lidé se podívali na místo požáru

Až několik měsíců budou bez domova lidé, jimž ve středu odpoledne vyhořely byty při požáru střechy a horního patra domu v brněnských Chrlicích. Převážná většina z nich si náhradní bydlení našla sama,...

12. června 2025  14:56

Ptáčková naposledy škrtala, nominace na domácí EuroBasket je kompletní

Trenérka Romana Ptáčková představila konečnou dvanáctičlennou nominaci českých basketbalistek pro EuroBasket, jehož základní skupinu odehraje národní tým v Brně. Mezi vybrané hráčky se z členek...

12. června 2025  14:52

Finský trenér brankářů, česká konkurence, farma. Co může Postava čekat v zámoří?

Ve hře byly dva kluby s výraznou historií. Hned po první sezoně v české extralize si třiadvacetiletý brněnský gólman Michal Postava mohl vybírat, zda jeho první štací v NHL bude kanadský Edmonton,...

12. června 2025  11:42

Střecha bytovky v Brně zřejmě vzplála kvůli nedbalosti, škoda za 120 milionů

Až do večera bojovali ve středu hasiči v brněnských Chrlicích s požárem, který vypukl na střeše bytového domu. Zasaženo bylo i dvanáct bytů pod střechou, na vině je podle policie pravděpodobně...

11. června 2025  15:12,  aktualizováno  12.6 11:10

Bití býkovcem, hlad a beznaděj. Brněnská „Osvětim“ proslula utrpením

Premium

Do historie Brna se v období druhé světové války mimo jiné zapsaly dva internační tábory. První Pod kaštany založili nacisté v červnu 1940 z bývalých armádních kasáren, kromě něj ale vznikl ještě...

12. června 2025

Netransparentní, zmatečný, nejasný. Verdikt v kauze Stoka soud rozcupoval

Zhruba půl roku dával Vrchní soud v Olomouci dohromady dokument, jímž vrátil na začátek brněnskou korupční aféru kolem expolitika Jiřího Švachuly známou jako Stoka. Po zrušení verdiktu tvrdě...

12. června 2025  8:10

Skelet s pletivem v Brně nebude, firma po kritice změnila projekt parkovacího domu

Mohutně kritizovaná podoba plánovaného parkovacího domu Skořepka v centru Brna doznala výrazných úprav. Budova dostala výrazně estetičtější podobu, projekt se nyní připravuje jako polyfunkční dům s...

11. června 2025  17:30

Bystrčtí se bouří proti polyfunkčnímu domu, bojí se další dopravní zátěže

Více než dvanáct stovek podpisů už má petice proti stavbě polyfunkčního domu v brněnské Bystrci, kterou připravuje developer. Lidé se obávají dalšího zhoršení už tak napjaté dopravní situace, až by...

11. června 2025  14:21

Další rozruch kolem radějovské obory, miliardář nelegálně postavil ubytovací sruby

Premium

Dostal stavební povolení s tím, že v oboře v Radějově na Hodonínsku, která mu patří, může vybudovat zařízení pro myslivecké a lesnické potřeby. Podnikatel Leoš Novotný starší místo toho postavil osm...

11. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.