Nůž jsem si vzal na obranu, tvrdil u soudu muž, který ubodal svého věřitele

  18:02aktualizováno  18:02
Lukáš Humbrich splácel dluh dluhem, dokud se mu situace úplně nevymkla z rukou. Místo peněz si totiž podle obžaloby loni v březnu přichystal na schůzku s věřitelem ve Vyškově útočný armádní nůž, kterým jej několikrát bodl do krku. Nyní mu za vraždu hrozí dvacet let ve vězení.

Čtyřiatřicetiletý Lukáš Humbrich loni v březnu ve Vyškově ubodal muže, kterému dlužil peníze. U Krajského soudu v Brně se k vraždě přiznal, hrozí mu dvacetiletý trest. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Měl řeči na moji manželku. Tvrdil, že jsem ji už úplně odepsal. Zařval jsem na něj, ať drží hubu. Stoupli jsme si proti sobě, on udělal nějaký pohyb, já jsem vytáhl nůž a dal jsem mu s ním několik ran,“ přiblížil čtyřiatřicetiletý Humbrich u Krajského soudu v Brně okolnosti činu, po němž se sám přihlásil policii.

Podle lékařské zprávy sahaly některé rány nožem až do hloubky třinácti centimetrů. Třiapadesátiletému napadenému se i přes četná poranění podařilo dostat před budovu, kde se snažil dovolat pomoci.

„Čekala jsem zrovna na zastávce na autobus do práce. V tom jsem uslyšela zoufalý výkřik, načež jsem si všimla pána v kaluži krve. Okamžitě jsem volala policii, “ popsala incident svědkyně. Kvůli vážnosti zranění však přivolaná odborná pomoc nemohla prakticky nic dělat.

„Úplně jsem v tu chvíli podlehl panice. Nůž jsem si s sebou původně vzal jenom na případnou obranu. Protože jsme na schůzce měli být jenom my dva, tak mě napadlo asi tisíc scénářů, co by se mi mohlo stát, “ hájil se Humbrich.

Vždycky rád pomáhal slabším, uvedl syn oběti

Podle svých slov měl totiž se zavražděným násilné konflikty už v minulosti. „Když jsem mu pár dní před incidentem oznámil, že peníze nemám, tak na mě vystartoval a shodil mě ze židle. Dokonce mi vyhrožoval, že mi šlápne na obličej,“ líčil obžalovaný.

Fotogalerie

Tato verze se ovšem značně liší od výpovědi ostatních předvolaných svědků. Ti oběť líčili především jako samaritána, který peníze půjčoval pouze výjimečně, a to z nezištných důvodů. „Neumím si vysvětlit, proč mu ty peníze půjčil. Ale vždycky byl takový, že rád pomáhal slabším,“ popsal ve výpovědi syn oběti.

„Táta byl chlap s velkým Ch. Štve mě, co se stalo. Neublížilo to jenom mně, ale celé rodině včetně psů, se kterými rád trávil skoro všechen svůj volný čas. Když se o smrti dozvěděli jeho obchodní partneři, tak doslova brečeli u stolu, “ přidala dcera zavražděného.

Humbrich, jenž se kvůli nepovedenému podnikání dostal do exekuce a jeho pohledávky dosahují šesti milionů korun, u soudu svého činu litoval. „Násilí je nejvyšší ubohost, které jsem se mohl dopustit, omlouvám se,“ prohlásil.

Slíbil, že vyvine maximální úsilí, aby vyrovnal závazky a škodu za svůj čin. Pozůstalí po něm chtějí jako nemajetkovou újmu necelé čtyři miliony korun.

Autor:

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Někdejší přeběhlík Pohanka chtěl být ředitelem nemocnice, ministr ho odmítl

Exposlanec Michal Pohanka

Výběrová komise nominovala na ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně staronového šéfa s kontroverzní minulostí...

V Brně se hlasuje o zákazu cirkusů, jejich majitelé pohrozili soudem

Ilustrační snímek.

Až do konce června mohou lidé na portálu BrnoID hlasovat o tom, zda chtějí ve městě zakázat cirkusy. Pokud skutečně...

Stavba koncertního sálu v Brně může začít za rok, žaloba je zažehnána

Novinky kolem nového koncertního sálu oznámilo  vedení Brna na ploše mezi...

Radní Brna ohlásili, že zmizela poslední právní překážka, která od loňského podzimu zkomplikovala výstavbu nového sídla...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz