Soud změnil výsledky voleb v Brně-Kohoutovicích, koalice ztratila většinu

  10:19aktualizováno  12:19
Zcela bez mandátu byla po letošních komunálních volbách KSČM v brněnské části Kohoutovice. Brněnský krajský soud ale nyní komunistům na základě jejich stížnosti jeden mandát přiřkl. Přišli o něj naopak lidovci. Tím ale ztratila většinu již dohodnutá koalice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Hynek GlosMAFRA

Do kohoutovického zastupitelstva se po verdiktu soudu dostala komunistická kandidátka Helena Sýkorová, naopak vypadl lidovec Jakub Sychra. KDU-ČSL si tak s přepočtem mandátů pohoršila na pět křesel z původní šesti, kolik jich získala i vítězná ČSSD.

Výměna v zastupitelstvu má na dohodnutou novou koalici zásadní dopad. Ztratila tím těsnou většinu jedenácti křesel z jednadvaceti.

„Povolební vyjednávání se tímto změnilo naprosto zásadně, a to v náš neprospěch. Byli jsme před podpisem koaliční smlouvy se zelenými a ODS. Takto dohoda naprosto pozbývá smyslu,“ řekl lídr tamních lidovců Jakub Hruška.

Podle Hrušky se tak v městské části začíná rýsovat blok ČSSD, ANO a TOP 09, který chce nejdříve jednat s ODS. KDU-ČSL tak podle něj pravděpodobně zamíří do opozice.

S hlasy se manipulovalo, stěžovali si komunisté

Ve stížnosti na komunální volby komunisté namítali, že počet hlasů přiznaných jejím kandidátům do zastupitelstev městských částí neodpovídá skutečnosti. Podle navrhovatelky někdo manipuloval s hlasy voličů při jejich sčítání nebo při jejich přenosu do databáze Českého statistického úřadu.

Jako příklad KSČM uvedla právě Kohoutovice, kde její kandidát obdržel pouze jeden hlas, přestože ve prospěch celé její kandidátní listiny byl počet odevzdaných volebních lístků vyšší než jeden.

Krajský soud dal straně za pravdu. Zjistil pochybení při sčítání hlasů v jednom z volebních okrsků. Podle soudu v něm strana získala o 563 hlasů více, než jak je uvedeno v zápise i jak později zveřejnil statistický úřad.

S dalšími stížnostmi na volby v Brně už komunisté neuspěli

„Chybným nezapočtením některých hlasů pro navrhovatelku v takovém rozsahu tak dle krajského soudu bezesporu došlo k porušení volebního zákona,“ konstatoval soud.

Kdo ale za chybný součet může, už asi nikdo nezjistí. „Je to nepříjemné, ale i soud konstatoval, že nešlo o úmysl. Viník se v tomto případě hledá těžko, protože se nedá zjistit, která dvojice z volební komise měla právě hromádku s těmto lístky na starosti. Protokol o sčítání ale podepsali všichni členové komise a předali ho,“ sdělil tajemník kontrolního výboru Martin Lánik.

Poučením pro příště podle něj bude důslednější kontrola a proškolování lidí. „Čekáme, že přijde pokyn z města a kraje,“ doplnil Lánik.

Předseda brněnské KSČM Martin Říha je i přes zamítnutí dalších stížností komunistů spokojen. „Jednoznačně se prokázalo, že jsme měli pravdu. Myslím, že bychom se ještě divili, kdyby se přepočítávalo celé Brno,“ prohlásil Říha, který se chce poradit s právníky a uvažuje o kasační stížnosti.

Podle mluvčí krajského soudu Evy Angyalossy ovšem kasační stížnost není v tomto případě možná. „Jedinou možností je stížnost k Ústavnímu soudu,“ doplnila. Pokud ji komunisté podají, nebude mít už však odkladný účinek na termín ustavujícího zastupitelstva.

Autoři: ,

Nejčtenější

Brněnské Židenice zaplnily vraky, podnikatel si z ulic udělal autodílnu

Vrakoviště, které Radim Kačírek stvořil ze své zahrady v ulici Na Lukách, je...

Desítky nepojízdných aut parkuje v brněnských Židenicích podnikatel, který má půjčovnu dodávek. Vedení radnice chce...

Doba po Zábranském. Kometa vsadí na nového kouče, šéf má jinou výzvu

Trenér Komety Libor Zábranský se raduje ze zisku extraligového titulu.

Libor Zábranský coby generál hokejové Komety Brno nenechal od konce sezony uběhnout ani jeden týden, než oznámil...

Zábranský končí jako trenér Komety, nahradit by ho měl Petr Fiala

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Klubový šéf hokejistů Brna Libor Zábranský už nebude v Kometě působit na pozici hlavního kouče. Nahradit by ho měl Petr...

Proslulý továrník zavedl nemocenskou a svým dělníkům postavil kolonii

Friedrich Wannieck patřil k nejvlivnějším brněnským továrníkům.

Patřil k nejvýznamnějším brněnským průmyslníkům a postavil známý komplex továrních budov Vaňkovka, stopu však zanechal...

Kvůli nepozornému řidiči dodávky v Brně kolaboval provoz tramvají

Špatně zaparkovaná dodávka na zhruba půl hodiny znemožnila tramvajím průjezd...

Až tisíce cestujících doplatily po poledni na jednu špatně zaparkovanou dodávku v centru Brna, kvůli které nemohly...

Další z rubriky

Ropákem roku se stal šéf Vodních cest za prosazování „Zemanova“ kanálu

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jan Skalický a Petr Štěpánek

Anticenu Ropák roku 2018 dostal Jan Skalický, předseda představenstva společnosti Vodní cesty a vytrvalý propagátor...

Zdrogovaný motorkář ujížděl policistům dvoustovkou. Na objezdu naboural

Při zběsilé jízdě vybočil motorkář z kruhového objezdu do příkopu

Policisté pronásledovali v noci na středu motorkáře, který nechtěl podstoupit běžnou kontrolu. Hlídce začal ujíždět v...

Policisté mají podezřelého, který v bance rozptýlil dráždivou látku

Hasiči a záchranáři zasahovali ve Znojmě, kde se šest lidí nadýchalo dráždivé...

Policie už ví, kdo v březnu ve znojemské bance do vzduchu vypustil dráždivou látku. Mohlo se jednat o pepřový sprej. Na...

Najdete na iDNES.cz