Soud změnil výsledky voleb v Brně-Kohoutovicích, koalice ztratila většinu

  10:19aktualizováno  12:19
Zcela bez mandátu byla po letošních komunálních volbách KSČM v brněnské části Kohoutovice. Brněnský krajský soud ale nyní komunistům na základě jejich stížnosti jeden mandát přiřkl. Přišli o něj naopak lidovci. Tím ale ztratila většinu již dohodnutá koalice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Hynek GlosMAFRA

Do kohoutovického zastupitelstva se po verdiktu soudu dostala komunistická kandidátka Helena Sýkorová, naopak vypadl lidovec Jakub Sychra. KDU-ČSL si tak s přepočtem mandátů pohoršila na pět křesel z původní šesti, kolik jich získala i vítězná ČSSD.

Výměna v zastupitelstvu má na dohodnutou novou koalici zásadní dopad. Ztratila tím těsnou většinu jedenácti křesel z jednadvaceti.

„Povolební vyjednávání se tímto změnilo naprosto zásadně, a to v náš neprospěch. Byli jsme před podpisem koaliční smlouvy se zelenými a ODS. Takto dohoda naprosto pozbývá smyslu,“ řekl lídr tamních lidovců Jakub Hruška.

Podle Hrušky se tak v městské části začíná rýsovat blok ČSSD, ANO a TOP 09, který chce nejdříve jednat s ODS. KDU-ČSL tak podle něj pravděpodobně zamíří do opozice.

S hlasy se manipulovalo, stěžovali si komunisté

Ve stížnosti na komunální volby komunisté namítali, že počet hlasů přiznaných jejím kandidátům do zastupitelstev městských částí neodpovídá skutečnosti. Podle navrhovatelky někdo manipuloval s hlasy voličů při jejich sčítání nebo při jejich přenosu do databáze Českého statistického úřadu.

Jako příklad KSČM uvedla právě Kohoutovice, kde její kandidát obdržel pouze jeden hlas, přestože ve prospěch celé její kandidátní listiny byl počet odevzdaných volebních lístků vyšší než jeden.

Krajský soud dal straně za pravdu. Zjistil pochybení při sčítání hlasů v jednom z volebních okrsků. Podle soudu v něm strana získala o 563 hlasů více, než jak je uvedeno v zápise i jak později zveřejnil statistický úřad.

S dalšími stížnostmi na volby v Brně už komunisté neuspěli

„Chybným nezapočtením některých hlasů pro navrhovatelku v takovém rozsahu tak dle krajského soudu bezesporu došlo k porušení volebního zákona,“ konstatoval soud.

Kdo ale za chybný součet může, už asi nikdo nezjistí. „Je to nepříjemné, ale i soud konstatoval, že nešlo o úmysl. Viník se v tomto případě hledá těžko, protože se nedá zjistit, která dvojice z volební komise měla právě hromádku s těmto lístky na starosti. Protokol o sčítání ale podepsali všichni členové komise a předali ho,“ sdělil tajemník kontrolního výboru Martin Lánik.

Poučením pro příště podle něj bude důslednější kontrola a proškolování lidí. „Čekáme, že přijde pokyn z města a kraje,“ doplnil Lánik.

Předseda brněnské KSČM Martin Říha je i přes zamítnutí dalších stížností komunistů spokojen. „Jednoznačně se prokázalo, že jsme měli pravdu. Myslím, že bychom se ještě divili, kdyby se přepočítávalo celé Brno,“ prohlásil Říha, který se chce poradit s právníky a uvažuje o kasační stížnosti.

Podle mluvčí krajského soudu Evy Angyalossy ovšem kasační stížnost není v tomto případě možná. „Jedinou možností je stížnost k Ústavnímu soudu,“ doplnila. Pokud ji komunisté podají, nebude mít už však odkladný účinek na termín ustavujícího zastupitelstva.

Autoři: ,

Nejčtenější

Rakušané otevřeli poslední část dálnice do Vídně, na D52 se ještě nekoplo

Na příjezdových cestách k obchvatu Drasenhofenu jsou okružní křižovatky.

Obchvat Drasenhofenu, který se řidičům otevřel minulý víkend, vyřešil poslední dopravní špunt na rakouské straně při...

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Další z rubriky

Brexit žene studenty do jiných zemí, bezstarostné cestování skončí

Odpůrci brexitu před britským parlamentem (26. 3. 2019)

Za poslední tři roky odjelo 450 studentů Masarykovy univerzity v Brně studovat do Velké Británie. Popularita země a...

Při nárazu auta do betonového mostku se u Pohořelic zranili čtyři lidé

Ilustrační snímek

Při nárazu osobního auta do betonového mostku se v pondělí nad ránem u Pohořelic na Brněnsku zranili čtyři lidé, z toho...

Dva roky oprav i problém s azbestem. Brněnské kino Art už znovu promítá

Kino Art čeká rekonstrukce.

Maratonem filmů v pátek otevírá zmodernizované kino Art v Cihlářské ulici. To bylo kvůli problémům s azbestem a...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz