Soud změnil výsledky voleb v Brně-Kohoutovicích, koalice ztratila většinu

  10:19aktualizováno  12:19
Zcela bez mandátu byla po letošních komunálních volbách KSČM v brněnské části Kohoutovice. Brněnský krajský soud ale nyní komunistům na základě jejich stížnosti jeden mandát přiřkl. Přišli o něj naopak lidovci. Tím ale ztratila většinu již dohodnutá koalice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Hynek GlosMAFRA

Do kohoutovického zastupitelstva se po verdiktu soudu dostala komunistická kandidátka Helena Sýkorová, naopak vypadl lidovec Jakub Sychra. KDU-ČSL si tak s přepočtem mandátů pohoršila na pět křesel z původní šesti, kolik jich získala i vítězná ČSSD.

Výměna v zastupitelstvu má na dohodnutou novou koalici zásadní dopad. Ztratila tím těsnou většinu jedenácti křesel z jednadvaceti.

„Povolební vyjednávání se tímto změnilo naprosto zásadně, a to v náš neprospěch. Byli jsme před podpisem koaliční smlouvy se zelenými a ODS. Takto dohoda naprosto pozbývá smyslu,“ řekl lídr tamních lidovců Jakub Hruška.

Podle Hrušky se tak v městské části začíná rýsovat blok ČSSD, ANO a TOP 09, který chce nejdříve jednat s ODS. KDU-ČSL tak podle něj pravděpodobně zamíří do opozice.

S hlasy se manipulovalo, stěžovali si komunisté

Ve stížnosti na komunální volby komunisté namítali, že počet hlasů přiznaných jejím kandidátům do zastupitelstev městských částí neodpovídá skutečnosti. Podle navrhovatelky někdo manipuloval s hlasy voličů při jejich sčítání nebo při jejich přenosu do databáze Českého statistického úřadu.

Jako příklad KSČM uvedla právě Kohoutovice, kde její kandidát obdržel pouze jeden hlas, přestože ve prospěch celé její kandidátní listiny byl počet odevzdaných volebních lístků vyšší než jeden.

Krajský soud dal straně za pravdu. Zjistil pochybení při sčítání hlasů v jednom z volebních okrsků. Podle soudu v něm strana získala o 563 hlasů více, než jak je uvedeno v zápise i jak později zveřejnil statistický úřad.

S dalšími stížnostmi na volby v Brně už komunisté neuspěli

„Chybným nezapočtením některých hlasů pro navrhovatelku v takovém rozsahu tak dle krajského soudu bezesporu došlo k porušení volebního zákona,“ konstatoval soud.

Kdo ale za chybný součet může, už asi nikdo nezjistí. „Je to nepříjemné, ale i soud konstatoval, že nešlo o úmysl. Viník se v tomto případě hledá těžko, protože se nedá zjistit, která dvojice z volební komise měla právě hromádku s těmto lístky na starosti. Protokol o sčítání ale podepsali všichni členové komise a předali ho,“ sdělil tajemník kontrolního výboru Martin Lánik.

Poučením pro příště podle něj bude důslednější kontrola a proškolování lidí. „Čekáme, že přijde pokyn z města a kraje,“ doplnil Lánik.

Předseda brněnské KSČM Martin Říha je i přes zamítnutí dalších stížností komunistů spokojen. „Jednoznačně se prokázalo, že jsme měli pravdu. Myslím, že bychom se ještě divili, kdyby se přepočítávalo celé Brno,“ prohlásil Říha, který se chce poradit s právníky a uvažuje o kasační stížnosti.

Podle mluvčí krajského soudu Evy Angyalossy ovšem kasační stížnost není v tomto případě možná. „Jedinou možností je stížnost k Ústavnímu soudu,“ doplnila. Pokud ji komunisté podají, nebude mít už však odkladný účinek na termín ustavujícího zastupitelstva.

Autoři: ,

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Slibovaní rakouští pacienti se do Znojma nehrnou, peníze půjdou jinam

Lékaři ortopedické kliniky olomoucké fakultní nemocnice využívají speciální...

Do znojemské nemocnice měly jezdit stovky rakouských pacientů. Jenže velké plány minulého vedení Jihomoravského kraje...

Na vesnicích se dýchá hůř než v Brně, můžou za to lokální topeniště

Ilustrační snímek

V zimě je v jihomoravských vesnicích horší ovzduší než v největších městech. Můžou za to lokální topeniště. V topné...

Přetíženému tahu z Brna do Svitav mají ulevit mimoúrovňové křižovatky

Otevření nového úseku dálnice D1 mezi Hulínem a Říkovicemi, kde se nachází

Vylepšené křižovatky s mimoúrovňovým křížením za miliardu korun chystají silničáři na frekventovaném tahu z Brna do...

Najdete na iDNES.cz