Vinaři se vzdali chemie, chtěli tak zachránit vzácné druhy motýlů

  9:13aktualizováno  9:13
Přesně na tři roky se vinohradníci na území Chráněné krajinné oblasti Pálava rozloučili téměř s veškerou chemií, která se k ošetření révy běžně používá. Mezi řádky vyseli byliny typické pro zdejší kopce a vědci pak sledovali, zda ekologické hospodaření pomůže vrátit na Pálavu ohrožené druhy členovců i rostlin.

(Ilustrační snimek) | foto: Zdeněk Hájek

Před sto lety totiž žilo na Pálavě 145 druhů motýlů, ale dnes je jich o téměř čtvrtinu méně. A další byli a jsou ohroženi. "Na jednom z druhově nejbohatších a přísně chráněných území České republiky vymřelo nebo se dostalo na pokraj vymření sedmatřicet procent druhů denních motýlů," upozorňují ve sbírce Regionálního muzea v Mikulově Regio M renomovaní přírodovědci.

Motýli na Pálavě

Díky tomu, že vinohradníci používají méně chemie, anebo se bez ní obejdou úplně, se na Pálavu vracejí některé druhy motýlů. Například kriticky ohrožený okáč kostřavový či modrásek jetelový.

Před stoletím tady žilo na 145 druhů motýlů, od té doby jich tady vymřela nebo se dostala na pokraj vymření asi čtvrtina z nich.

Šéf svazu integrované produkce Milan Hluchý a univerzitní profesoři Zdeněk Laštůvka a Zdeněk Pospíšil tvrdí, že za úbytek motýlů může mimo jiné používání herbicidů, nešetrných hnojiv či eroze půdy.

Chemie se vzdalo šedesát firem

Jejich předpoklad potvrdily i výsledky projektu ECOWIN, do nějž se zapojily nejen vinařské firmy z jižní Moravy, ale i z rakouské strany hranice. Jeho cílem bylo na více než tisícovce hektarů vinic vytvořit takové podmínky, aby se do nich mohli vrátit vzácní motýli a další druhy, které v zemědělské krajině téměř vyhynuly.

Asi šedesát vinařských firem nahradilo chemické postřiky neškodnými feromonovými a řádky vinohradů se změnily v bylinné zahrady. Na nich pak vědci pozorovali postupný návrat motýlů. Vinice se podle nich staly mosty, které propojují chráněné přírodní plochy.

V biovinicích, jaké má například vinařství Marcinčák v Novosedlech, Winberg v Mikulově či Gotberg v Popicích, už zaznamenali výrazný nárůst druhové rozmanitosti motýlů. A přibylo jich i ve vinicích s integrovanou produkcí.

"Pozorovali jsme 87 druhů motýlů. Polovina druhů se v ekologických vinicích objevila v dvojnásobném počtu než ve vinicích obhospodařovaných konvenčně," tvrdí přírodovědci. Znovu v nich byl k vidění třeba kriticky ohrožený okáč kostřavový či modrásek jetelový a mnoho dalších vzácných motýlů.

Biovinaři se sešli v Mikulově

Podle Milana Hluchého se vinaři o přírodní hospodaření zajímají stále víc. "Přísně ekologická varianta pěstování má obrovský přínos pro krajinu. Navíc je velmi funkční. Letos jsme na deseti lokalitách sledovali, jak se vinice vyrovnají s plísní šedou, padlím a peronosporou. A se všemi třemi chorobami se lépe vypořádala ekologicky ošetřovaná vinice," tvrdí Hluchý.

Šetrné pěstování má dva stupně. Integrovaná produkce umožňuje jisté použití chemických prostředků a tak se dnes hospodaří na dvou třetinách vinic v Česku. Přísně ekologická varianta vylučuje jakoukoliv chemii a vyjde zatím zhruba o 10 až 15 procent dráž. Rozdíly se však stírají a je větší šance dosáhnout na evropské dotace.

Zkušenosti s pěstováním si vinohradníci předávali tento týden v Mikulově. Na dvoudenní konferenci Vino Envi řešili právě ozelenění vinic.

"Doprovodná bylinná vegetace zlepšuje kvalitu půdy a tím i kondici vinice. Má extrémně významné dopady na stabilitu a kvalitu krajiny na jižní Moravě," míní Milan Hluchý. Vinaři měli šanci se poučit, jak připravit půdu, jak se o byliny ve vinici starat a jaký vliv má ozelenění na kvalitu vína.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hoteliér si patentoval soutěž v natažení koštýře vína, konkurenti se diví

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

„Natažení koštýře vína na čas“ už by si do pozvánky na vinařské akce neměl dát jen tak leckdo. Hoteliér z Mikulova si...

Další z rubriky

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

VIDEO: Z Brna podruhé vyjel Kometa Expres, tentokrát do Ostravy

Speciální vlak Kometa Expres vyrazil s brněnskými hokejisty i jejich fanoušky k...

Přibližně hodinu trvalo „naloďování“ brněnských hokejových fanoušků do speciálního Kometa Expresu. Ten po poledni...

Na jižní Moravě chybí referenti i klíčoví úředníci, nezabraly ani příspěvky

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Jižní Morava má nouzi o úředníky. Radnicím chybí „obyčejní“ referenti i klíčoví vedoucí odborů, někde déle než rok....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz