Ve Znojmě poteče víno proudem, v průvodu se objeví známé rodačky

  12:00aktualizováno  12:00
Až do neděle zaplní Mikulov, stejně jako Znojmo, tisíce turistů. Ti si nechtějí nechat ujít dvě nejslavnější vinobraní v zemi - znojemské a Pálavské. Na davy, které do Mikulova a Znojma o víkendu přijedou, se připravují i policisté. Zatímco ve Znojmě vše končí v sobotu, v Mikulově poteče víno až do neděle.

Tak jako loni, i letos bude ústřední postavou historického průvodu o znojemském vinobraní mýtický Bakchus. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V souvislosti s bujarým veselím a pitím alkoholu očekávají znojemští policisté kapesní krádeže a další delikty. "Chceme vyloučit pouliční kriminalitu a zabránit tomu, aby někdo řídil opilý," uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

vinobraní v mikulově

Na pořádek bude dohlížet téměř 200 strážců zákona. V ulicích bude dopravní a pořádková policie, psovodi se psy, jízdní oddíl na koních, kriminalisté i strážníci.

Ve Znojmě chystají dvě velká parkoviště

Policie také upozorňuje řidiče, že během znojemského vinobraní budou ve městě platit dopravní omezení a uzavírky. Hlavní tah Znojmem ze směru od Jihlavy na hranici s Rakouskem bude odkloněn. Zcela uzavřena bude rovněž Rooseveltova. Další uzavírky se týkají městské památkové rezervace.

Dějištěm Znojemského historického vinobraní bude takřka celé centrum města. V jeho okolí proto vyrostou dvě velkokapacitní záchytná parkoviště.

První bude v areálu bývalé Fruty na Dobšické, druhé pak v areálu školního statku na Přímětické. K oběma budou kyvadlově zajíždět autobusy MHD (čtěte více).

Historický průvod na znojemském vinobraníZnojemské vinobraní

Ústřední postavou vinobraní bývá král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Město pro něj tehdy připravilo bohatý program. I o téměř sedm set let později připraví Znojemští velkolepý historický průvod čítající na pět set postav v kostýmech.

Z natáčení seriálu Přešlapy - Jitka SchneiderováKrálovskou korunu tento rok ponese herečka Jitka Schneiderová, kterou si filmoví diváci mohou pamatovat ze Samotářů, komedie Jak se krotí krokodýli či seriálu Přešlapy. Především je však znojemskou rodačkou.

Stejně jako Veronika Chmelířová, druhá vicemiss České republiky z roku 2007, které připadla role první dámy.

Módní přehlídka na ruzyňském letišti - misska Veronika Chmelířová

"Moc se na letošní vinobraní těším. Jitka bude určitě skvělá královna. Před několika lety jsem si užívala Vinobraní jako dvorní dáma v průvodu. Ne to nikdy nezapomenu. Bylo to nádherné i z toho důvodu, že kdysi jezdívala jako dvorní dáma i moje maminka," svěřila se na diskuzním fóru ke Znojemskému vinobraní návštěvnice Magda.

Od historie se hosté mohou odklonit díky koncertům kapel Kryštof, Děda Mládek Illegal Band, Gipsy.cz, zpěváků Michala Davida, Petra Koláře a Petra Nagy. Multižánrový hudební program bude doplněn i o tradiční a historická hudební vystoupení. Program budou moderovat baviči Michal Suchánek, Richard Genzer a Zdeněk Izer.

Mimo dění na tribuně nebudou samozřejmě chybět ani nefalšovaná středověká tržiště, rytířské turnaje, pravá vojenská ležení, nezapomenutelná laserová show, gastronomické speciality, nesčetné mázhauzy a v nich lahodný burčák a víno od znojemských vinařů.

Zdejší vinobraní je největší slavností vína v České republice. Loni sem přijelo na osmdesát tisíc lidí.

Znojmo sází na děti, otevře i hrad

Organizátoři Znojemského historického vinobraní se letos zaměřili více na rodiny s dětmi. Svátek vína si mají užít i ti nejmenší, proto jim přizpůsobili program a připravili pro ně různé výhody.

"Děti budou mít nové atrakce a věnován jim bude i sobotní program na hlavním pódiu," řekl Oto Mašek ze spolupořádající Znojemské besedy. Vystoupí pro ně třeba hvězdy z Kouzelné školky Michal Nesvadba či Magda Reifová.

Rodiny s dětmi mohou využít k odpočinku klidové zóny. "Děti do 140 centimetrů výšky budou mít vstup na vinobraní zdarma," uvedl Mašek.

Na hlavním pódiu postaveném na znojemském náměstí T. G. Masaryka na vinobraní vystoupí kromě kapel Kryštof, Děda Mládek Illegal Band, či Gipsy.cz také Lenka Filipová nebo Katapult.

Program bude ale připraven i na dalších osmi místech. Letos se bude nově odehrávat také v areálu Znojemského hradu, kde vyrostou hudební pódia a k dostání budou různé pochoutky včetně burčáku.

Rozšířena by měla být i nabídka vín. Spousta turistů totiž přijede nejen kvůli burčáku, ale i kvůli kvalitním vínům. Připravena je proto například vinařská stezka po mázhausech nebo ochutnávka místních vín certifikovaných značkou VOC.

"V historickém centru města můžete navštívit tradiční mázhausy, kde na milovníky, znalce i neznalce skvělých moravských vín čeká úkol: řešení netradiční hádanky. Při zakoupení pohárku vína obdržíte indicii v podobě přísloví ovíně. Vaším úkolem je navštívit všech sedm městských mázhausů, projít tedy celou vinařskou stezku Znojemského historického vinobraní, získat sedm indicií a sestavit tajenku," zvou organizátoři.

Hektolitry burčáku, které se budou nalévat, zřejmě nebudou stát víc než vloni. "Cena našeho burčáku bude na vinobraní stejná jako vloni, tedy 60 korun za litr," uvedl šéf Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

znojemské a pálavské vinobraní

Znojemské historické vinobraní
Pátek: 180 Kč
Sobota: 200 Kč
Permanentka: 280 Kč

Vystoupí: Kryštof, Děda Mládek Illegal Band, Gipsy.cz, Michal David, Petr Kolář, Peter Nagy, Michal Suchánek, Richard Genzer, Zdeněk Izer. K vidění bude i středověké tržiště, rytířské turnaje, pravé vojenské ležení, laserová show.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Podvodník slíbil psa z Ukrajiny, peníze putovaly do banky v Kamerunu

Shih-tzu

Obětí podvodu se stala šestatřicetiletá žena z Hodonínska, která si na internetu vyhlédla štěně rasy Ši-tzu. Nechala se...

Díky technologiím z Brna se na evropské raketě objeví i česká vlajka

Speciální zařízení pro vrchní část rakety Vega vyvinuli v brněnských...

Vůbec poprvé se vlajka České republiky objeví na evropské raketě, která na podzim zamíří do vesmíru. Bude to díky...

Rodiče nejsou schopni unést, že selhali, říká šéf dětského domova

Pod vedením Daniela Kusého se vychovatelé v brněnském Dětském domově Dagmar...

Již téměř devadesát let zajišťuje náhradní výchovu dětí, o které se nemohou postarat rodiče, Dětský domov Dagmar v...

Najdete na iDNES.cz