Znojemské a Pálavské vinobraní přemýšlejí o „pendlu“, mluví se i o vlaku z Prahu

  16:11aktualizováno  16:11
Znojemské a Pálavské vinobraní chystají výraznou novinku. Jelikož se i letos uskuteční obě největší oslavy vína v zemi ve stejném termínu, budou mít turisté možnost mezi oběma akcemi "pendlovat", jak někteří činili už loni. Města zvažují, že by mezi nimi jezdil po dobu slavností speciální vlak.

Pálavské vinobraní - Bakchus - Na Pálavské vinobraní do Mikulova se každoročně sjíždí davy lidí | foto: Radek Miča, MAFRA

"Mezi Znojmem a Mikulovem sice vlaky normálně jezdí, v minulých letech ale Mikulov vyzkoušel speciální vlak z Brna na své vinobraní. A my bychom chtěli tento vlak protáhnout až do Znojma. A pak udělat ještě jeden podobný z Prahy," nastínil znojemský starosta Petr Nezveda.

O společném nápadu ještě města musí jednat s Českými drahami.

Pracovnu znojemského starosty Petra Nezvedy zdobí lampa od Tiffaniho

Obě města se rozhodla, že vinobraní spustí v pátek 11. září. Ve Znojmě bude jako vždy dvoudenní, v Mikulově třídenní, tedy do 13. září. Stejně jako vloni obě města trvají na tom, že jiné datum je pro ně s ohledem na další tradiční akce konané v průběhu září nemožné.

Oproti loňské "studené válce", která se kvůli tehdejšímu shodnému termínu obou vinobraní mezi oběma radnicemi rozhořela, však letos vedoucí představitelé obou měst zvolili jiný přístup. Lákat k co největší účasti půjdou společně ruku v ruce.

Propagace obou akcí bude společná

Starosta Mikulova Rostislav KoštialKromě propojení měst speciálními spoji se tak dohodli i na společné propagaci a uvažují i o společné vstupence na obě akce. "Řekli jsme si, že nemá smysl si jakkoliv konkurovat nebo se snažit ukrást diváky tomu druhému. Vždyť jižní Morava je malá a naše města jsou jen nějakých padesát kilometrů od sebe," zdůvodnil starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Loňský rok podle něho ukázal, že společný termín obou vinobraní neznamenal pro žádné město úbytek turistů oproti jiným rokům. Možná naopak. "Měli jsme signály, že návštěvníci Znojemského vinobraní se u nás zastavovali a chtěli vidět i část našeho mikulovského," kvitoval mikulovský starosta.

A jelikož i Znojmo bylo s účastí návštěvníků na své akci maximálně spokojeno, vznikla myšlenka obě akce letos propojit. Podle prvních jednání by jednotné vstupné na obě vinobraní mohlo činit zhruba 360 korun.

"Vše je ale stále v jednání," upozornila mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová s tím, že tradiční vstupenky zůstanou zachovány.

Program letošních vinobraní je u obou již téměř hotov. Kvůli rozjednaným smlouvám s umělci však zatím obě města ještě nechtějí být konkrétní. "Program Znojemského vinobraní bude každopádně hodně podobný minulému roku. Nebude chybět laser show a i protagonisté jednotlivých vystoupení budou na stejně vysoké úrovni," slíbila Šipošová.

největší vinobraní v zemi

I když se loni termínem Historické vinobraní ve Znojmě a Pálavské vinobraní v Mikulově po dlouhé době střetly, na obou místech zaznamenali nebývale vysokou účast.
Na Pálavské vinobraní se sjelo rekordních 30 tisíc lidí, ve Znojmě napočítali přes 50 tisíc platících.
Letošní společnou propagací chtějí města takový úspěch zopakovat.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Úřednice si odpykala trest za podvod, na radnici řeší investice dál

Ilustrační snímek

Referentka pro investice na úřadě v brněnském Starém Lískovci Renata Weisová dostala před čtyřmi lety dvouletou...

OBRAZEM: Zetory, jak je neznáte. V pásovém provedení i jako autobus

Zetorbus je speciální model, který byl určený k přepravě zaměstnanců uvnitř...

Zatímco některé modely traktorů z dílny brněnského Zetoru se vyráběly po tisících, z jiných bylo do světa vypuštěno jen...

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz