Nákup stromečku není třeba odkládat, na jižní Moravě jsou už k mání

  18:55aktualizováno  18:55
Na jižní Moravě se už začaly objevovat vánoční stromečky na prodej. Odborníci radí, že s jejich nákupem nemusejí lidé otálet. Přestože prodejci ještě neberou města v kraji útokem, na stromky už lze narazit třeba v hobbymarketech či v zahradnictvích.

Prodej vánočních stromků na Komenského náměstí v brně. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Podle místopředsedy Sdružení pěstitelů vánočních stromečků Františka Valdmana ceny stoupnou o zhruba deset procent. Tradičně nejdražší bude jedle. "V nejprodávanější kategorii od sto padesáti centimetrů do dvou metrů výšky přijde na 550 korun a více," přiblížil.

Mimo velká města je však jedli možné koupit levněji. Třeba v jednom ze znojemských hobbymarketů ji lze již nyní zakoupit za 369 korun s velikostí do půldruhého metru, do dvou metrů výšky pak za 449 korun. Asi sto osmdesát centimetrů vysoký smrk lze nyní ve Znojmě koupit za 249 korun.

Ceny stromků

Znojmo
Baumax:
jedle 100 - 150 cm 369 Kč
jedle 165 - 200 cm 449 Kč
jedle 200 - 250 cm 899 Kč
smrk do 180 cm 249 Kč

Mikulov
Břeclav Tesco:
smrk od 350 Kč
borovice od 390 Kč
jedle 500 - 1 500 Kč

Školní lesní podnik Křtiny
smrk do 100 cm 100 Kč
smrk 100 - 200 cm 200 Kč
smrk 200 - 250 cm 250 Kč
smrk 250 - 300 cm 300 Kč

Vánoční stromky míří i do mikulovské či břeclavské prodejny řetězce Tesco. Smrček tam přijde na minimálně 350 korun, ceny borovice budou od 390 korun. Jedli nabízí řetězec za 500 až patnáct set korun.

Není proč otálet

I když je to do Štědrého dne ještě tři týdny, podle odborníků není důvod s nákupem stromků otálet. Stromky nabízené těsně před Vánocemi jsou totiž většinou řezané ve stejné době jako ty, které se prodávají už nyní.

"Všechny jsou většinou z holandských plantáží. Je to velkoprodukce a sklízí se v jeden den, pak se postupně distribuují," nastínil revírník z Bukovinky na Blanensku Karel Černý.

Například Školní lesní podnik Křtiny má letos připravených osm prodejních míst, kde budou lesáci nabízet čerstvě řezané stromky ze zdejších lesů.

Zhruba v polovině prosince se tak budou prodávat třeba v hájovně ve Vranově u Brna, v Myslivně lišky Bystroušky v Polesí Bílovice nad Svitavou, v jedovnické lesovně či u kostela ve Křtinách. Metrový smrček tam přijde na stovku, dvoumetrový na dvě stě korun.

"Tyto naše ceny zůstávají na stejné úrovni jak loni," podotkl Karel Černý. Konkrétní místa i prodejní dny jsou uvedeny na webu školního podniku (na web se dostanete zde).

Pokuta v lese je až pět tisíc korun

Lesníci budou i letos připraveni na ty, kteří si svůj stromek budou chtít sami a nezákonně uříznout v přírodě. To se jim tak nemusí vyplatit. Budou-li chyceni, může na ně lesník zavolat policii a pokuta se může vyšplhat na pět tisíc korun.

A kromě pravidelných kontrol se navíc stromky stříkají speciálním postřikem, který má nejen odradit lesní zvěř od okusování.

"U mladých stromků se používají postřiky, které sice nejsou vidět a za chladu většinou ani cítit. Při pokojové teplotě ale tato látka silně zapáchá," upozornil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Do cestovního ruchu pronikají roboti, představí se v Brně na výstavišti

V Brně začal veletrh Regiontour.

Brněnské výstaviště od pátku ožije cestováním. Až do neděle bude hostit veletrhy cestovního ruchu. Na české luhy a háje...

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz