Výprava do pravěku. Archeopark v Pavlově zavede k Věstonické venuši

  18:40aktualizováno  18:40
Devět měsíců bude trvat výstavba unikátního archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Jedinečná expozice za bezmála 96 milionů korun přiblíží život lovců mamutů i práci archeologů. Právě na jihu Moravy totiž našel Karel Absolon legendární Věstonickou venuši.

Výprava do pravěku. Takhle by měl vypadat archeopark v Pavlově na Břeclavsku. | foto: Vizualizace architektonické kanceláře Radko Květ

Pravěké naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem díky malé sošce znají lidé minimálně v celém Česku. Jenže na místě samotném význam lokality zatím nepřipomínalo téměř nic.

Po dvanácti letech plánování teď začíná konečně růst moderní archeopark. Ten by měl výsledky mnoha let vědeckého bádání archeologů představit lidem formou hodnou 21. století.

Fotogalerie

Už jen stavba archeologického parku je jedinečná. Výstavní prostor je prakticky celý skryt v terénní vlně.

„Ze země budou vystupovat pouze jednotlivé asymetrické věže, kterými bude do podzemních prostor vstupovat světlo. Inspirovali jsme se bílým vápencem, typickým pro oblast Pálavy. A tak jsou tyto věže z bílého betonu, který evokuje právě pálavské skály,“ popisuje netypickou stavbu její autor, architekt Radko Květ.

Budete si připadat jako v jeskyni, líčí architekt

Světlíky jsou natočeny do různých směrů. Jak bude postupovat během dne slunce po obloze, bude i do vnitřních prostor pronikat světlo.

Ačkoli stavba bude z velké části podzemní, právě z jednotlivých věží bude možné vyhlédnout ven a pokochat se půvabnými výhledy na Děvičky či novomlýnská jezera. Uvnitř pak návštěvníci najdou potřebné zázemí, školicí prostory, kinobox a jednotlivé části expozic, včetně dvou galerií.

„Celý prostor má v návštěvnících vyvolat dojem, jako by vstoupili do jeskyně,“ vysvětluje architekt. Stavba vyroste přímo na archeologickém nalezišti. A právě to bude expozici činit jedinečnou.

„Archeologické nálezy, které v průběhu výstavby objevíme, do objektu zakomponujeme. Nebudeme s nimi hýbat, stanou se součástí budovy právě v takovém stavu, v jakém je archeologové objeví,“ popisuje Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které je investorem expozice.

Právě originální zpracování bude podle něj na archeoparku divácky nejpřitažlivější. „Expozice, která je součástí architektury, originální nálezy a využití genia loci, to je něco, co návštěvník jinde nenajde. Nikde jinde se nebude moci procházet prostorem, v němž před dvaceti pěti tisíci lety chodili lovci mamutů,“ dodává.

Stavba za 96 milionů, otevírat by se mělo v září

Libreto samotné expozice připravil profesor Jiří Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd. On také vybral artefakty, které by měly být vystaveny. Půjde většinou o originály.

Pouze nejvzácnější exponáty, které jsou celoročně ukryty v trezorech, nahradí v expozici kopie. Lidé se z archeologických nálezů starých tisíce let dozví něco o tehdejší krajině, způsobu obživy, lovu, životě a smrti, rituálech i umění.

Stavba archeoparku stojí bezmála 96 milionů korun. Muzeum ji financuje z evropských dotací i příspěvku kraje, otevírat by se mělo v září 2015. Hlavní budova je řešena jako železobetonový monolit. Interiér bude utvářen kombinací pohledového betonu s reliéfními otisky nehoblovaných prken, dubového dřeva a skla.

Na naleziště v Dolních Věstonicích a Pavlově dosud upozorňovala pouze malá expozice v jednom z dolnověstonických domů. Tu si Regionální muzeum také ponechá. Čekají ji ale změny.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Další z rubriky

Nevím, proč tady jsem, a ani mě to nezajímá, zní v dětském domově

Dětský domov Dagmar v brněnských Žabovřeskách sídlí ve funkcionalistické budově...

Dětský domov Dagmar v Brně letos slaví 90 let existence. Je místem, kam své děti poslali mladé matky na drogách nebo...

U Ostrovánek začal při sklizni hořet kombajn. Škoda je 9 milionů korun

Na pole už vyjely kombajny několika společností.

Ve čtvrtek krátce po čtrnácté hodině zasahovali hasiči u požáru kombajnu na poli u obce Ostrovánky (okres Hodonín)....

Do Brna se vrátilo první české zlato z olympiády, má i svou ochranku

Do Brna se vrátilo první československé olympijské zlato, které v roce 1924 v...

Historicky první zlatá olympijská medaile československého sportu, vybojovaná Bedřichem Šupčíkem ve šplhu v roce 1924 v...

Najdete na iDNES.cz