Na Brněnsku plánují bydlení pro osoby s autismem, část místních je proti

  4:02aktualizováno  4:02
Chráněné bydlení pro čtyři lidi s autismem by mohlo do pár let vyrůst hned vedle domu s pečovatelskou službou v obci Mokrá-Horákov na Brněnsku. Proti projektu, jenž nyní čeká na schválení dotace, se ale staví část místních. Jde hlavně o lidi žijící v těsném sousedství a tamní seniory.
V obci Mokrá-Horáko na Brněnsku by mohlo do tří let vyrůst chráněné bydlení pro čtyři osoby s autismem (ilustrační snímek).

V obci Mokrá-Horáko na Brněnsku by mohlo do tří let vyrůst chráněné bydlení pro čtyři osoby s autismem (ilustrační snímek). | foto: ahr

S myšlenkou vybudovat v okolí Šlapanic chráněné bydlení pro lidi s autismem přišlo občanské sdružení Centrum komunitního plánování. Vstříc sdružení vyšli ve dvouapůltisícové obci Mokrá-Horákov.

"S obcí jednáme od loňského roku. Hledali jsme vhodný pozemek pro postavení chráněného bydlení rodinného typu v klidné lokalitě, která je součástí obce. V Česku jsou zatím chráněná bydlení dvě a ta jsou celoživotně obsazená," uvedla předsedkyně Centra komunitního plánování Jana Hubová.

Klientkám pomohou osobní asistenti

Projekt počítá s vybudováním jednopatrového domku na zatravněném místě hned vedle domu s pečovatelskou službou. V patře budou čtyři ložnice s vlastním sociálním zařízením, v přízemí pak společné prostory včetně kuchyně a dalšího zázemí.

Chráněné bydlení má podle Hubové sloužit čtveřici žen ve věku od šestnácti let. S provozem domácnosti i dalšími potřebami budou obyvatelkám pomáhat asistenti. V chráněném bydlení budou mít navíc možnost dalšího vzdělávání i různých aktivit.

Stavba domu vyjde přibližně na třináct milionů, z 85 procent by měla náklady pokrýt dotace Evropská unie. "Zbytek by zaplatilo Centrum komunitního plánování, na spolufinancování by se podíleli i budoucí klienti," doplnila Jana Hubová.

Projekt je ve fázi schvalování dotace. Zastupitelstvo zatím odsouhlasilo jen záměr prodat pozemek vedle domu s pečovatelskou službou. Pokud by projekt dotaci dostal, bude muset ještě získat stavební povolení. Klientky se do domku nastěhují nejdřív v roce 2015.

Senioři se bojí, že přijdou o zahradu

Ne všem se však projekt chráněného bydlení zamlouvá. Proti záměru se už postavila část obyvatel obce. Jde hlavně o seniory, kteří bydlí v domě s pečovatelskou službou a kteří dosud měli okolní pozemek jen pro sebe. Nápad se nelíbí ani některým lidem žijícím v těsném sousedství parcely.

"Kam budou chodit senioři? Seberou jim místo, kde se mohli procházet," zlobil se jeden z místních na setkání s vedením obce, kde byl projekt představen. "Vždyť nám vezmete zahradu," navázala starší obyvatelka domu s pečovatelskou službou.

Podle obce senioři o zahradu nepřijdou. V současné podobě je velká část pozemku nevyužívaná a na jeho úpravu nejsou peníze. V případě, že se projekt chráněného bydlení uskuteční, zbylá část pozemku se podle starosty Aleše Ryšánka dočká úpravy, aby potřebám starších lidí vyhovovala.

Ryšánek odmítá i stížnosti lidí, že by obec o projektu jednala za jejich zády a záměrně je neinformovala. Pozemek vedle domu s pečovatelskou službou je podle něj v územním plánu vedený jako stavební. O setkání zastupitelstva, kde se záměr ho prodat schválil, navíc lidé věděli a mohli přijít.

"Ani my, ani obec nemáme v úmyslu sahat někomu na jeho práva a brát mu pozemek," dodala Hubová. Podotkla, že sdružení všechny sousedy pozemku osobně navštívilo, a až na jednu výjimku nebyl nikdo proti záměru vedle domu s pečovatelskou službou stavět.

Odmítavá reakce ji tak nyní překvapila. "Takovou ostrou negativní reakci jsem nečekala. Nikoho jsme neobcházeli, slušně jsme požádali na obci, jestli by byla možnost vyjednávat o nějakém pozemku."

Jana Hubová z Centra komunitního plánování i starosta Ryšánek doufají, že se i přes odpor části obyvatel, nakonec podaří neshody urovnat. "Myslím, že schůzka splnila svůj účel, a že se rozběhla diskuse, která by mohla problém vyřešit," nechal se starosta slyšet po schůzce s obyvateli obce.

Autor:

Nejčtenější

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary v Tipsport extralize poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal Liberec...

Plekancův vynález na buly teď pomáhá Kometě

Mistr vhazování v akci. Tomáš Plekanec zlepšuje buly Komety svými radami i...

Často přehlížené, přesto mimořádně důležité jsou v hokeji souboje na buly. V Kometě mají na jejich pilování unikátního...

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

Další z rubriky

Kraj nekoupí akcie Technologického parku, teď ho chce získat Brno

Krajský zastupitel Petr Vokřál (vpravo) debatoval s náměstkem Janem Vitulou....

Jihomoravští zastupitelé definitivně odmítli půlmiliardový nákup akcií Technologického parku v Brně. Do jednání se nyní...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Koncert Mae se blíží, chce letenku pro psa i nahrávací studio v hotelu

Vanessa Mae

Světoznámá houslistka Vanessa Mae po třech letech vystoupí v Brně. Organizátoři mají s blížím se termínem plné ruce...

Olympia slaví dvacet let. Teď cílíme na gastronomii, říká ředitel Pazour

Jan Pazour šéfuje od roku 2011 brněnské Olympii za provozovatelskou firmu ECE...

Už dvě dekády chodí zákazníci za nákupy i zábavou do obřího obchodního centra Olympia. Od otevření se drží na špici...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz