Hokej a věda spojily v Brně síly, chtějí pomoct dětem s autismem

  12:10aktualizováno  12:10
Autismus, jednu z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, lékaři neumějí vyléčit. Masarykova univerzita se teď kvůli ní spojila s hokejovou Kometou Brno. Zatímco psychologové vyvíjejí počítačové hry, které autisty naučí například lépe opětovat city svých rodičů, hokejisté na to nastřádají peníze.

Fanoušci Komety v hale Rondo. ilustrační snímek | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Rodiče si všimnou, že jejich dítě nereaguje vůbec - nebo jen málo - na své jméno. Mívá záchvaty vzteku. Ostatní lidi dokáže ignorovat, nerado s nimi navazuje kontakt. Lékařská diagnóza potom může znít krutě: autismus.

„Jednou z potíží dětí s touto poruchou je, že špatně rozeznávají lidské emoce. Za den potkají třeba dvacítku lidí, jimž se na tváři zrcadlí různé emoce, ale nikdo jim neřekne, co znamenají. V projektu Newron si na tabletu nebo pomocí pohybového senzoru děti zahrají počítačovou hru, v níž uvidí za den třeba pět set radujících se obličejů. Snáze se tak naučí pocity jiných lidí rozpoznávat,“ dal příklad vedoucí Psychologického ústavu Masarykovy univerzity Pavel Humpolíček, který se na projektu podílí.

Psychologové ve spolupráci s informatiky na Masarykově univerzitě už vyvinuli patnáctku her, které vypadají na první pohled o něco jednodušeji než běžné hry pro děti. Aktuálně už software využívá dvanáct rodin a tři instituce. Akademici ale chtějí, aby jejich počet byl podstatně vyšší.

Software Newron

Terapeutický software Newron je sadou her, které podporují rozvoj lidí s různými psychosociálními obtížemi. Je šířen pod svobodnou licencí a je k dispozici zdarma na webu www.newron.cz. Program funguje na počítačích se systémem Windows 7 nebo novějším. K plné funkčnosti je potřeba také pohybový snímač Kinect.

„Úkolem univerzity naší velikosti a významu je nejen kvalitně učit a posouvat hranice lidského poznání, ale současně napomáhat tomu, aby nové poznatky sloužily lidem a pomáhaly tam, kde je to potřeba,“ vysvětlil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Na jednoho terénního pracovníka připadá 50 rodin, zní z Komety

Pomůže k tomu rozjíždějící se Nadační fond Kometa, který odstartoval loni s cílem zastřešit dobročinné aktivity extraligového hokejového klubu. Peníze chtějí hokejisté získávat z pořádaných sportovních a společenských setkání pod značkou Kometa.

Například charitativní golfový turnaj takto loni utržil více než 360 tisíc korun. Na pomoc autistickým dětem v pondělí putovalo prvních symbolických sto tisíc korun.

Kometa ale nechce zaměřit pomoc jen na jednotlivé rodiny s autistickým dítětem.

„Chceme vytvořit pro rodiny a rodiče co nejlepší podmínky a zejména zvýšit počet odborných terénních pracovníků, kterých je v tuto chvíli na jižní Moravě velký nedostatek - jeden přibližně na padesát rodin,“ uvedl marketingový manažer hokejového klubu Lukáš Bajer.

Snadnějšímu zviditelnění počinu přitom pomůže herec a brněnský rodák Tomáš Matonoha, jenž se stal tváří nadačního fondu.

V péči o děti je Kometa v tuzemsku jedničkou, myslí si koordinátor

Kometu s dětmi pojí nezvykle silný vztah. Brněnský klub organizuje desítky projektů pod hlavičkou Jsme jedna rodina a po každém domácím utkání například do kabiny zamíří dvacítka malých fanoušků z dětských domovů, výchovných ústavů či s postižením.

„Ale ty děti neberou Kometu tak, že je někdo zadarmo pozval na hokej. Dostávají to za odměnu, což je podle mě to nejcennější,“ popisuje hlavní koordinátor těchto akcí Michael Svoboda.

Právě děti podle něj přispěly ke vzedmutí týmu v kritické první sezoně po návratu do extraligy. „Na Kometu tehdy vtrhla armáda dětí a donesla sem něco úplně jiného než hokej. Řekl jsem, ať jdou pomoct našim hráčům, ti je otevřeně přijali a učili se od nich různé věci,“ líčí Svoboda.

Kromě rozptýlení a inspirace hokejistů jsou děti zapojeny i do dalších činností, jako třeba pořádání Dortiády. „Kometa jim dává důvěru a děcka se cítí potřebná a důležitá, což je velká věc. To je úplně jiná písnička než jen nějaká fotka.“

Právě v péči o děti je podle Svobody brněnský klub jedničkou v republice. „To je pro mě největší zlato, co Kometa má, vždycky ho budeme chránit a můžeme na něj být hrdí. Z toho přirozeně vznikl nadační fond Komety a jsem rád, že do toho naskočily i děti s autismem,“ podotýká muž, který se sám nazývá nejnadšenějším dobrovolníkem.

Autoři: ,

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

Další z rubriky

Mandloně v Hustopečích rozkvetly v den slavností, přišly tisíce lidí

Slavnosti mandloní v Hustopečích (23. 3. 2019)

Nekončící procesí lidí se v sobotu celý den lopotilo do vysokého kopce nad Hustopečemi u Brna. Všichni chtěli vidět...

Změny v přírodě mohou pozorovat i laikové, vědci je zvou do projektu

Zapojit se do projektu Fenofaze.cz může kdokoliv, kdo má rád přírodu a dokáže...

Kde jsou které pyly aktivní a na jakém poli se vyskytují škůdci? I to se dá zjistit díky monitoringu vývojových fází...

Po dceři vážně onemocněla i matka, díky rakovině však začala znovu žít

S vážným onemocněním dcery Kristýnky, o kterém se dozvěděli po jejím narození,...

Když Denisa Krkošková z Brna čekala své druhé dítě, zjistili lékaři, že dcerka bude mít srdce posunuté na pravou...

Najdete na iDNES.cz