(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Snímky z družice pomáhají vědcům odhadnout, jaká bude v Česku úroda

  • 5
Pšenice bude na jižní Moravě aspoň o pětinu víc než loni a kukuřice naroste větší než v předchozím roce. Nejméně řepky čekají na Znojemsku a dobrá úroda žita bude jen na jih od dálnice D1. Vědci Akademie věd a Mendelovy univerzity v Brně předpovídají výnosy hlavních plodin pro celou ČR s přesností na okresy.

Jejich tým už má za sebou projekt Intersucho, který dlouhodobě analyzuje stav sucha v krajině. A nyní na něj navazují s unikátní předpovědí úrody na webu vynosy-plodin.cz, kde lze najít predikce sklizně pro všechny okresy České republiky.

Data vychází ze zpráv sesbíraných od agronomů v terénu, ale třeba i z družicových snímků stavu vegetace. Ty vědci sledují už od roku 2000 a analyzují díky nim obsah chlorofylu, což je zelené barvivo rostlin. Podle toho poznají, v jaké kondici je vegetace na úrovni krajů i okresů. A na rozdíl od loňského roku, který zemědělci označují jako krizový, to letos vypadá mnohem lépe.

„Nyní se sklízí plodiny, které byly nejvíce urychleny teplým počasím. Byla vysoká teplota, chyběla vláha. První sklizňová hodnocení nebudou nejspíše příliš příznivá, ale celkově by rok měl být v jižní polovině území, zvláště na jižní Moravě, výrazně lepší než ten loňský,“ uvedl bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a profesor Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Trnka, který tým vede.

Podle něj má nový web do budoucna dávat s předstihem jednoho nebo dvou měsíců před sklizní výstrahu v případě negativního vývoje. Může také ukázat, kde budou problémy největší, podobně jako tomu bylo v krizovém roce 2015 nebo 2017.

Zemědělci mají podle Trnky poměrně jasnou představu o situaci na svých polích, chybí jim ale srovnání v celorepublikovém měřítku. „Nový portál je nástroj pro agronomy i pro zemědělské podniky v celé republice. Bude brzy doplněn i o středoevropský pohled,“ podotkl Trnka.

Se znalostí rizik mohou zemědělci lépe reagovat

Riziko mimořádných situací ve střední Evropě roste. Patří mezi ně třeba i zmíněné sucho. Když se objem úrody špatně odhadne, komplikuje se uplatnění produkce na trhu. Když zemědělci rizika znají, můžou zareagovat třeba záměrným snižováním produkce, zastavit zbytečnou aplikaci hnojiv a pesticidů a podobně. Projekt umožní mimo jiné i popsat trendy vývoje výnosů v budoucnosti.

Z podkladových map je patrné, že i letos trápí zemědělce sucho. Jenže letos se problémy přesunuly spíše do východních Čech a na sever republiky, zatímco jižní kraje jsou na tom ve srovnání s loňskem podstatně lépe.

Důvod k radosti mají i ovocnáři. První čísla odhadu sklizní ovoce ukazují podobnost s rokem 2015. „Po dvou chudších letech, které byly zapříčiněny jarními mrazy, letos očekáváme dobrou sklizeň ovoce. Oproti pětiletému průměru bude o 22 procent vyšší,“ říká Ivana Kršková, mluvčí Ústředního zkušebního ústavu zemědělského.

Odhad se týká jablek, švestek či hrušní, u kterých je nárůst nejvyšší, proti průměru činí 68 procent. „Toto navýšení není zapříčiněno jen dobrým letošním rokem, ale i věkovou strukturou tohoto druhu. V případě hrušní je převážná část sadů na počátku plodnosti a v plné plodnosti,“ vysvětluje Kršková.

Nakolik letošní sklizeň ovoce ovlivní velké sucho nebo další rozmary počasí v průběhu vegetace, se ale ukáže až v září před finálním vyhodnocením úrody.