Společnost České štěrkopísky uvádí, že těžba zdroj vody neohrozí a může být vodě naopak prospěšná. Mluvčí firmy Petr Dušek dnes v reakci na rozhodnutí soudu uvedl, že rozsudek je prohrou pro všechny.
U soudu uspěla společnost Vodovody a kanalizace Hodonín spolu s několika obcemi jako například Moravský Písek nebo Hodonín. „Obávaly se zejména snížení kvality nebo vydatnosti zdroje vody v důsledku těžby a namítaly, že nebyly dostatečně posouzeny potenciální negativní vlivy těžby,“ uvedla Pavla Hloušková z kanceláře Frank Bold Advokáti, která obce zastupuje.
Podle ní soud konstatoval, že vyhotovené znalecké posudky jsou nedostatečné. Týká se to i těch, ze kterých vycházelo vyhodnocení vlivu na životní prostředí (EIA). „V praxi to znamená, že bude potřeba vliv těžby opětovně řádně posoudit,“ podotkl advokát Pavel Černý z Frank Bold.
Dochází štěrkopísek. Těžaři se upínají ke sporné lokalitě na Hodonínsku |
V minulosti na nesrovnalosti poukazovala i bývalá ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), která z Hodonínska pochází a v boji proti těžbě uspořádala i pochod.
Úřad i vedlejší účastník České štěrkopísky mohou podat kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu. „O dalším postupu Český báňský úřad rozhodne po vrácení spisu a napadeného rozhodnutí soudem,“ sdělil mluvčí úřadu Bohuslav Machek.
Podle něj však z rozsudku vyplývá, že úřad dodržel zákonem stanovený procesní postup a správně vymezil okruh účastníků. „Krajský soud zejména zpochybnil znalecká posouzení a jeden z podkladů pro vydání rozhodnutí,“ poznamenal.
Surovinu nelze získat jinak, upozorňuje firma
Soud nezrušil rozhodnutí úřadu o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu u Moravského Písku poprvé. Vodovody a kanalizace i obce byly se žalobou úspěšné i v roce 2020. Stanovení dobývacího prostoru přitom neznamená povolení k těžbě. O té musí úřad rozhodnout v dalším řízení až poté, co bude platné rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru.
Firma České štěrkopísky trvá na tom, že je těžba nezávadná. Připomněla příklad z nedaleké Ostrožské Nové Vsi, kde vzniklo jezero, které je podle ní rekreačním rájem. „Z druhé strany je z něj čerpaná pitná voda téměř kojenecké kvality,“ uvedla už dřív společnost v prohlášení.
„Ani po osmnácti letech stále není jasné, zda se u Uherského Ostrohu bude těžit, či nikoliv. Bavíme se přitom o surovině, kterou nelze získat jinak než těžbou a které má region již nyní kritický nedostatek,“ upozornil mluvčí firmy Dušek.
Za pozitivní má to, že soud učinil rozhodnutí kvůli nedostatkům v odborné, rozsáhlé a složité dokumentaci, aniž přisvědčil mnoha argumentům odpůrců těžby o údajném ohrožení zdroje pitné vody. „Navíc soud naznačil, že i těžené ložisko štěrkopísku o šířce 620 metrů by samo o sobě mělo být dostatečnou ochranou bariérou jímacích vrtů,“ doplnil Dušek, který dodal, že po doručení odůvodnění firma zváží další postup.