Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Brno se chystá věnovat peníze nadaným dětem, aby ve školách nezakrněly

  13:37
Také výjimečně chytří potřebují pomoc. Až sto milionů korun chce v letech 2020 až 2022 dát Brno společně s dotací na výuku znevýhodněných dětí z mateřinek i základních škol. A vůbec poprvé nepůjdou peníze jen na sociálně slabé a zaostalé žáky, ale i na děti výjimečně nadané.

Výjimečně nadaní žáci ze základní školy na Úvoze vyžadují speciální přístup. Výuka skupin s maximálně patnácti členy stojí zhruba dvojnásobek toho, co vzdělávání běžných žáků. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tito malí talenti chodí do speciálních skupin na základní škole v brněnské ulici Úvoz. Ta je zatím jediná svého druhu ve městě.

Výuka pro nadané děti se totiž na jiných školách praktikuje spíš jen v jazycích nebo v jednotlivých předmětech.

Max Denemarek

Max Denemarek

Jdu na Lercha (Gymnázium Matyáše Lercha). Původně jsem nechtěl z Úvozu odcházet, ale protože nám zrušili skupinku, podal jsem si přihlášku na Lercha. Zdá se mi, že gymply jsou v matematice na stejné úrovni, takže nějakou dobu budu opakovat a budu se asi trochu flákat. V budoucnu bych chtěl být architektem, a kdyby ne, tak konstruktérem aut.

„Všichni si myslí, že pomoc potřebují jen slabí žáci a že ti talentovaní si pomohou sami, ale opak je pravdou. Jestli nemáme zahodit budoucí elitu národa, musíme o ni pečovat. A to v běžné třídě nejde,“ tvrdí zástupkyně ředitele školy pro první stupeň a autorka speciálního vzdělávacího programu IQáček Alena Kýrová.

Ta s mimořádně nadanými dětmi pracuje už od roku 2007. „Tehdy jsem měla ve třídě chlapečka, který neustále všechny obtěžoval, a to včetně paní kuchařek v jídelně. Nosil jim kvízy, informoval je o počasí a všechny a všude z něčeho zkoušel. V kolektivu ale byl úplný outsider. Neměl kamarády, protože zatímco spolužáci se starali o figurky z lega, on řešil černé díry a zánik dinosaurů,“ vzpomíná Kýrová.

Přemýšlela proto, jak mu pomoci. A vznikl nápad vytvořit skupinky, v nichž by se potkaly právě mimořádně nadané děti. Bylo to ale proti proudu, protože tehdy se začala razit inkluze a nadané děti nebyly podporované.

Martin Bryja

Martin Bryja

Jdu na Jarošku, protože tam jdou spolužáci a budeme tam spolu ve stejné třídě. Možná tím, že nás bude víc, zvýšíme laťku učiva matematiky. Škola mi dala to, co ostatním – kamarády, možnost naučit se víc a ještě notebook, protože jsem vyhrál logickou olympiádu. Totálně ale nevím, čím bych chtěl být. („Je chytrý, může být, čím chce,“ shodují se ostatní.)

„Zpočátku jsme výuku hradili ze svých zdrojů, pak jsme v rámci grantu získali pět milionů na dva roky na učitele a nákup pomůcek, například dataprojektorů, počítačů a laptopů. Něco nám poskytl kraj, ale nebylo to systémové,“ přibližuje ředitel školy Miloš Doležal.

Výuka skupin maximálně do 15 žáků se specifickými požadavky na učitele stojí zhruba dvojnásobek toho, co vzdělávání běžných žáků.

Na to, aby mohly skupiny fungovat, potřebuje škola ročně 1,5 milionu korun navíc. Letos vypomohlo i město, příspěvek 921 tisíc korun přiklepli škole zastupitelé na svém úterním jednání.

„Měli jsme letos obrovské úspěchy, například celostátního vítěze v logické olympiádě a na předních místech soutěží se umístili i další žáci. Šlo nejen o reprezentaci školy, ale i města,“ poznamenal ředitel školy.

Tobiáš Neugebauer

Tobiáš Neugebauer

Škola mi dala hodně, ale nic moc víc už mi nenabízí, takže chci zkusit něco jiného. Proto jdu na Jarošku (Gymnázium kpt. Jaroše, pozn. red.). Vím, že tam počítají těžké rovnice a vzorce a to je přesně to, co mě zajímá. Do budoucna mám milion plánů, ale nejvíc bych chtěl dělat v nějaké elektronické firma a vyvíjet chytré hodinky. A chtěl bych spolupracovat nějakou firmou. Už jsme psal do Škodovky, jestli spolupracují se středními školami, že bych měl zájem pro ně něco vyvíjet.

Město chce podpořit nadané děti i do budoucna, například z dotace 95 milionů od ministerstva školství na rovný přístup ke vzdělávání.

„Peníze, které jsme schválili nyní, půjdou na platy učitelů, kterých musí být víc a musejí mít speciální přípravu a školení,“ popisuje náměstek brněnské primátorky pro školství Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle něj je sice Úvoz zatím jedinou školou v Brně, která vzdělává vysoce talentované děti komplexně, do budoucna by jich však mohlo být víc.

„Zájem ze strany rodičů je obrovský. I když někdy je těžké rozlišit chytré dítě v kombinaci s ambicemi rodičů od opravdu nadaného žáka, případně ještě v kombinaci s rodiči, které talent dítěte vůbec nezajímá,“ uvedl Hladík.

S tímto problémem už Úvoz roky pracuje. „Protože jde o soukromou informaci, neznáme IQ žáků, i když spolupracujeme s Mensou (celosvětovým sdružením nadprůměrně inteligentních lidí), a i těmito testy procházejí,“ poznamenala Kýrová.

Ashok Kulkarni

Ashok Kulkarni

Chtěl bych být spisovatel. Dřív jsem chtěl být vynálezce, ale to nechám Tobíkovi (Neugebauerovi), protože mi to moc nejde. Taky bych mohl být průmyslový designér. Tobík třeba vymyslí motor auta a já navrhnu, jak bude vypadat. Ze všeho nejvíc ale chci psát knihy. Už jsem napsal dvě a se spolužákem dopisujeme třetí. Jedná se o sci-fi.

„Aby se dítě dostalo k nám, musí mít doporučení odborníků pedagogicko-psychologické poradny a splňovat předpoklady pro práci ve skupině. V ní ale nejsou jen mimořádně nadané děti, jsou namixované s nadanými bystrými žáky. To jsou totiž tmeliči kolektivu a drží výjimečné v realitě. Někdy je ale pro ně těžké tempu stačit,“ poznamenala Kýrová.

Žáci mají jiný způsob výuky, tempo udávají ti nejchytřejší. Děti se už od 1. třídy učí argumentovat, hledají vlastní postupy, rozhodují se, co budou dělat, prezentují svá řešení, vytvářejí projekty. A to na velmi slušné úrovni.

„Jako příklad můžu uvést příhodu, která se stala ve třetí třídě před dvěma lety. Dnešní páťák měl tehdy referát z teorie relativity. Přišla inspektorka a po hodině mi děkovala, že díky našemu třeťákovi teorii relativity konečně pochopila,“ líčí Kýrová.

Zuzana Pejchlová

Zuzana Pejchlová

 I když mi škola dala kamarády a hodně toho vím, jdu na Jarošku, protože se tam učí matika a ta mě baví. Je ještě možnost jít na gympl z 9. třídy, ale tam už se dostane každý. Pak už jsou k mání i ostatní gymply, ale ty jsou zaměřené na jazyky, což mě tolik nezajímá. V budoucnu bych chtěla pracovat v laboratoři ve výzkumném ústavu, který se zaměřuje na přírodní vědy.

Učivo je zpravidla o jeden rok i více napřed proti běžným třídám. Žáci mají předmět vědouka, v němž se seznamují s látkou pro střední školy, a na druhém stupni někdy i školy vysoké. Opakování je minimum, učivo jde rychle dopředu.

„Nejvíc mě bavila výuka s paní učitelkou Kýrovou, třeba jak jsme poznávali mušle nebo pitvali srdce a ledviny prasete,“ prozrazuje letošní páťák Max Denemarek, jehož skupina na škole končí.

Všichni členové se totiž dostali na víceletá gymnázia, pět z nich míří do jedné třídy na „matematické“ Gymnázium na třídě Kapitána Jaroše. A to i s rizikem, že co se tam bude probírat, už znají.

„Když se bude učivo opakovat, můžu rok či dva využít k tomu, že budu psát knížky,“ představuje si například další z odcházejících Ashok Kulkarni.

Kýrová ovšem jeho plány nesdílí. „Možná budou zklamaní. Nesnášejí opakování. Pak hrozí, že dva roky nebudou dělat nic a klesnou na úroveň běžných, byť třeba chytrých dětí. Ideální by bylo, kdyby mohly skupinky pokračovat i na gymnáziích,“ míní Kýrová.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Roman Onderka, Ivo Pojezný, Ilona Csáková, Alena Schillerová, Jan Hrnčíř, Robert Šlachta, Petr Fiala, Radek Holomčík, Vladimír Kotek

  • Nejčtenější

Slavii v poháru spasil Stanciu, Baníku pomohla sporná penalta v prodloužení

Slávističtí fotbalisté zadělali na ostudu, kterou nakonec v utkání 3. kola domácího poháru odvrátili díky velkému...

Fantazie, žasl světový chirurg Pomahač v miliardovém centru v Brně

Změnil pohled na medicínu a také osudy mnoha lidí. V pondělí se Bohdan Pomahač, světově uznávaný plastický chirurg...

Zemřela herečka Libuše Billová, Maruška ze seriálu Četnické humoresky

Ve věku 87 let zemřela herečka Libuše Billová, která svůj divadelní život spojila s rodným Brnem. Hrála ve filmu...

VIDEO: Má krátké vlasy, ale je to žena. Lidovci to zkoušejí s „vtipem“

Stereotypy kolem postavení mužů a žen ve společnosti, které provázejí předvolební kampaň lidovců, nemají zřejmě konce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kostelní píseň, znamení zvěrokruhu. ČSSD vstoupila do ostré fáze kampaně

Sociální demokraté dnes v Brně na výstavišti zahájili ostrou fázi kampaně před sněmovními volbami, které se konají za...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Na fake news zabírá slušnost, říká český výzkumník vakcíny AstraZeneca

Premium Jako nadšený přírodovědec se Matěj Hlaváč vydal z vísky Zahrada na Brněnsku do Anglie studovat buněčnou biologii na...

Brnu žádné finance neblokujeme, to by mě hanba fackovala, říká Schillerová

Přestože o sobě hnutí ANO po léta prohlašuje, že je protikorupčním uskupením, prošlo si v Brně největší korupční kauzou...

Silnice v národním zájmu jsou víc než ještěrka, říká Horák z koalice SPOLU

Stavby se u nás neposouvají na základě priorit, ale podle toho, kdo je tlačí, kritizuje krajská dvojka koalice SPOLU...

Porod záchranáři zvládli i s omotaným pupečníkem, rodiče přišli poděkovat

Příliš rychle se koncem srpna drala na svět holčička, jejíž maminka ani nestihla dojet do nemocnice. Porod proto musel...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...