Když si chce maturující vědkyně odpočinout, tančí. Je talentem Brna

  12:30aktualizováno  12:30
Středoškolské práce Michaely Krákorové by nadaná vědkyně mohla obhájit na vysoké škole. Když se osmnáctiletá dívka nenoří do anorganické chemie, závodně tančí. Krákorová je jedním ze sedmi talentů Brna, které představilo květnové vydání magazínu CITY DNES Brno.

Vědkyně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Míšu prostě už jako malou zajímalo tak nějak víc do hloubky, jak věci fungují. "Učitelky na základní škole ze mě byly docela nešťastné. Učili jsme se třeba o fotosyntéze. Spolužáci se spokojili s tím, že se proces odehrává ve dne, já se ptala, jestli by to fungovalo, i když budu na květinu svítit v noci lampou," vykládá zapálená vědkyně.

Téma magazínu CITY

Ultrarychlý motocyklový závodník. Vědkyně, která miluje chemii i tancování. Vynikající klavírista pouštějící se třeba i do fyziky. Modelka, která fotila pro slavný Vogue.

Všichni mají společné dvě věci. Jsou z Brna a ještě jim nebylo osmnáct let.

Květnový magazín CITY představuje talenty Brna. Sedm příběhů těch, kdo si za svým snem jdou už odmalička a tvrdě při tom dřou, postupně vyjde i na brno.iDNES.cz.

Další, červnové vydání magazínu CITY vyjde už 28. května.

V osmnácti má rok do maturity, ale s podobnými pracemi, které přihlašuje do středoškolských soutěží, jiní promují na vysoké škole.

Koordinační sloučeniny lanthanoidů a jejich luminiscenční vlastnosti - tak se jmenovala ta loňská. Michaela s ní postoupila až do mezinárodní přehlídky Intel ISEF, která bude v americkém Phoenixu.

Vždycky se najde Asiat lepší než vy, říká Míša

Kdo by ale čekal nafrněnou sebevědomou vědátorku, dost by se spletl. O vlastních schopnostech neustále pochybuje. Navíc ví, že v dnešním propojeném světě vědy konkurenci zdaleka nemá pouze ve svých spolužácích ze třídy, ale ani jen v českých studentech. Vidí ji v celém světě.

"Mám jedno takové rčení. Cokoliv děláte, vždycky je tady Asiat, který je lepší než vy," usmívá se Míša.

Její záběr se ale na přírodní vědy neomezuje. "Profesorka za mnou přišla, jestli bych si nechtěla do nějaké soutěže něco přeložit. A najednou jsem se dozvěděla, že to byl nejlepší překlad v Česku," vysvětluje jeden ze svých dalších úspěchů Míša.

Jak se něco dá říct stokrát jinak, ji vždycky fascinovalo. I ve vědecké kariéře je znalost jazyků velkou výhodou. Nejvíc si ale stejně užívá laboratoř. "Slévám dohromady věcičky, vařím je a doufám, že z toho vyleze to, co chci," směje se Míša.

V Brně je spokojená. "Je to město ke studentům mimořádně přívětivé. Máme tu kampus, CEITEC, veřejné knihovny. Pro vědu je to ideální. Dovedu si představit, že tu zůstanu. Po vysoké bych ale každopádně ráda vyjela na zkušenou. Třeba v Cambridge jsou velmi dobrá výzkumná centra," plánuje si Míša.

Sbírání kreditů jako na vysoké škole

Studentka gymnázia v Řečkovicích je v programu podpory nadaných studentů, který spravuje Jihomoravské centrum mezinárodní mobility. A v tom to funguje trošku jako na vysoké škole. "Za rok musíme splnit určitý počet kreditů. Dostáváme je za olympiády, soutěže, semináře nebo výjezdy," vysvětluje princip talentovaná vědkyně.

Nesměle přiznává, že ona potřebnou kvótu překročila čtyřikrát. Za to dostává peníze na odbornou literaturu, jazykové kurzy i kontakty na akademiky i podobně nadané. Až jednou děti z programu zaměřené na fyziku, chemii nebo biologii budou dělat špičkovou vědu, snadno budou moci navzájem uzavírat spolupráci.

Co ale Michaele tak docela nejde, je jen tak vypnout. Sama o sobě říká, že je snaživec. "Ráda čtu sci-fi. Většinou ale v němčině nebo angličtině, abych si zároveň procvičila jazyk," vykládá.

Odpočinek? Vrcholový tanec

Jinak ale odpočívá jedině aktivně, ač se to může zdát už téměř nadlidské. "Společně s partnerem tancujeme už deset let standardní a latinské tance. Byli jsme rádi třeba za desáté místo na univerzitním mistrovství Evropy," popisuje.

To, že to obnáší tři hodiny tréningu každý den, už doplňuje jen potichu. "Rodiče mi někdy říkají, že bych měla občas trošku přibrzdit. Ale já se jen tak flákat nedokážu," předestírá studentka.

Do maturity za rok má nemalé plány. Chtěla by ještě složit zkoušku z angličtiny a mezinárodní zkoušky z biologie. "Příští rok bych ráda dala zkoušku z němčiny a přijímačky na vysokou. Jinak si ale následující měsíce plánuju trošku volnější," směje se Michaela.

Až bude mít zkoušku dospělosti za sebou, chce na medicínu. "A pokud se zadaří, budu studovat i nějakou další vysokou školu. Buď biochemii nebo molekulární biologii," uzavírá.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

V obci u Tišnova jako jediní na Moravě vaří pivo v klášteře

V klášteře Porta Coeli v Předklášteří na Tišnovsku po 77 letech obnovili výrobu...

V klášteře cisterciaček v Předklášteří u Tišnova se po staletí vařilo pivo, jenže za druhé světové války výroba...

Někteří mají potřebu mě přesvědčovat, že toho vědí víc, líčí průvodkyně

Kristýna Nováková na rájeckém zámku vodí turisty po čtyřech různých okruzích.

Už šestou sezonu provádí brigádnice Kristýna Nováková skupinky turistů po zámku v Rájci nad Svitavou na Blanensku....

Změnou pruhů na Údolní v Brně zmátli řidiče. Část z nich jezdí špatně

Přechodem zrušili pruhy pro auta. Přesto nimi některá auta stále jezdí.

Na Údolní ulici v Brně sice namalovali chybějící přechod, kvůli nutnému zúžení silnice ale změnili i další pruhy....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz