Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Chyba v systému. Nemocnice si neví rady s pacienty, kteří nemají kam jít

  6:28
Bohumil Chromec po mrtvici zůstal upoutaný na vozíku a ztratil obživu i bydlení. Takových lidí jsou ročně jenom v Brně desítky až stovky, jenže nemocnice neví, co s nimi. V nejhorším případě můžou skončit na ulici.

V neděli Bohumil Chromec oslavil 55. narozeniny. Těšil se, až ho do léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v brněnských Bohunicích přijdou navštívit přátelé. Snaží se zůstat pozitivně naladěný, i když s ním život pořádně zamával.

Fotogalerie

Vystudovaný vysokoškolák až do revoluce sloužil u armády, pak ale kvůli změnám v organizaci přišel o práci. Další ránu dostal, když se s ním rozvedla žena, poté se problémy začaly nabalovat.

Musel odejít z domova a pobýval v pronajaté zahradní chatce. Na živobytí si vydělával u kamaráda, který provozuje v Brně starožitnictví. Nyní však kvůli vážné nemoci nemá nic.

Vše odstartoval infarkt. „Z toho jsem se ještě vyhrabal. Šel jsem do sebe a snažil se dodržovat životosprávu,“ vypráví Chromec. Jenže v březnu 2018 ho srazila na kolena mrtvice, po níž zůstal upoutaný na lůžku.

„Jenom díky výborné péči lékařů a fyzioterapeutů se už o sebe můžu alespoň trochu postarat. Rozcvičili mě, ale jsem na vozíčku. Snažím se chodit, jenže to moc nejde,“ smutní Chromec, jenž nyní pobývá v LDN spadající pod SurGal Clinic.

Kvůli nemoci přišel o příjem i bydlení. „A v léčebně mně řekli, že mě už propustí, protože jsem tady dlouho. Jenže domovy pro seniory jsou přeplněné a další možnosti nejsou,“ popisuje svízelnou situaci.

Zdaleka v ní není jediný. Brněnské nemocnice ročně řeší desítky až stovky případů, kdy musí po léčbě propustit pacienty, kteří se nemají kam vrátit.

Chybí jim domov a příbuzní, kteří by se o ně postarali. A není možné je přemístit ani do domovů se speciálním režimem, kde se starají o seniory nebo zdravotně postižené, protože jsou přeplněné.

Není dost návazných lůžek

Podle odborníků jde o chybu v systému, kterou je třeba konečně napravit. „S tímto problémem se setkáváme, protože máme handicapované klienty. Nemůžeme ale bohužel pomoci většímu množství lidí, protože nemáme dost bytů. Aktuálně se staráme o tři takové klienty, což je maximum, co zvládneme,“ líčí Ivana Kudělová z Armády spásy, která vede jedno z brněnských center pro lidi v nesnázích.

Podle jejích slov není řešením ani umístění lidí s handicapem do azylových domů, protože k tomu nejsou uzpůsobené.

„Skutečně jedinou možností je zažádat o místo v domovech se zvláštním režimem, ale tam mají pořadníky. V Brně již vznikl koncept sociálního bydlení, který má tuto situaci do budoucna řešit. Zatím jsme město požádali o tři byty, které mohou sloužit již zmiňovaným klientům v nesnázích,“ říká Kudělová.

Ve stejném duchu hovoří také Jitka Kellnerová, ředitelka SurGal Clinic, pod kterou spadá soukromá nemocnice v centru, kde mají lůžka následné péče, ale také LDN v Bohunicích.

„Nedořešenou sociální situaci u takových lidí vnímám jako velký problém. Neexistuje dostatek návazných lůžek, kam můžeme umístit přesně takové pacienty, kteří jsou již ve stabilizovaném stavu. Narazíme na jakýsi špunt a nemůžeme se pohnout dál,“ tvrdí Kellnerová.

Na umístění do LDN pod SurGal Clinic nyní čeká šedesát lidí. Podle Kellnerové není časově dané, jak dlouho má být pacient hospitalizovaný. „Rozhodujeme se na základě aktuálního zdravotního stavu,“ podotýká.

O problému víme a hledáme řešení, říká náměstek primátorky

Sociální lůžka nyní slouží hlavně seniorům, kteří museli ležet v nemocnici a potřebují dlouhodobější péči. Právě na tomto principu fungují domovy se zvláštním režimem.

Stále častěji ale podobná místa vznikají také v nemocnicích, protože jde o ziskový provoz, na rozdíl třeba od urgentních příjmů.

Chromec nyní s pomocí přátel zkouší najít útočiště například v brněnském centru Kociánka. „Jenže všude se musí čekat. Jestli mě teď propustí, tak opravdu nevím, kam půjdu. Navíc jsem teď bez peněz. Sociální dávky nedostanu, pokud jsem v léčebně,“ sděluje.

Příběh bezdomovce dojal Brno, zpráva na Facebooku zburcovala tisíce lidí

Jedním dechem dodává, že klinice nic nevyčítá. „Jde o systémovou chybu. Jsem vděčný za vše, co pro mě tady v čele s primářem Jiřím Vokurkou dělají,“ oznamuje.

Náměstek brněnské primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl tvrdí, že o tomto problému ví a společně s primátorkou Markétou Vaňkovou (oba ODS) hledá řešení.

„Jednou z našich priorit je zřídit právě na Kociánce 300 nových lůžek, už jsme o tom jednali i s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). Počítáme i se spoluprací s Armádou spásy,“ slibuje Kerndl.

V budoucnu by podle něj mohlo v Brně fungovat také sdílené bydlení, kdy budou handicapovaným pomáhat spolubydlící, kterým město na oplátku vyměří jen symbolické nájemné.

Může se to stát každému, upozorňuje Chromec

Na rozdíl od jiných se může Chromec spolehnout aspoň na pomoc přátel v čele se známým starožitníkem Ronaldem Baru, u kterého si mohl vydělat nějakou korunu na obživu.

„Pokud se člověk dostane prakticky na ulici, tak si za to může z větší části sám. Nechci někoho obhajovat, ale na druhou stranu, když se někdo dostane do nesnází kvůli nemoci, je správné ho na vozíčku vyvézt ke vchodu a říct: ‚Starej se?‘ To podle mě není v pořádku,“ zlobí se Baru.

Jako velký problém vnímá zajištění péče o handicapované lidi bez domova také ministerstvo práce a sociálních věcí. Navrhuje zřídit takzvaná krizová lůžka. „Každý domov poskytující sociální služby jich několik vyčlení. Bude tam možné umístit seniory nebo zdravotně postižené po dobu maximálně tří měsíců, než se podaří vyřešit následnou péči,“ nastiňuje mluvčí ministerstva Jan Brodský.

Na volné lůžko v LDN čekají Jihomoravané až dva roky, ukázala analýza

Tato novinka je obsažená v novele zákona o sociálních službách, kterou dostane vláda k projednání do konce února. Resort předpokládá, že začne platit od ledna příštího roku.

„Navrhujeme také, aby se o lidi bez domova, kteří potřebují klid na lůžku, mohly do budoucna starat také azylové domy. Novelu zákona ladíme s ministerstvem zdravotnictví,“ dodává Brodský.

Ministerstva vytvořila pracovní skupinu, která se bude danou problematikou zabývat, a projednávají zmiňovanou novelu zákona.

„Měla by obsahovat například propojení zdravotní a sociální péče, zajištění sítě potřebných lůžek prostřednictvím zástupců pojišťoven, krajů i ministerstev a další subjektů. Také se snažíme najít způsob, jak tento způsob péče hradit,“ nastínila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Chromec doufá, že jeho příběh pomůže hledání řešení alespoň trochu rozhýbat. „Osobně neznám nikoho, kdo by se do podobné situace dostal, ale stát se to může každému. Stačí, když se prostě nemáte o koho opřít,“ upozorňuje.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Za smrt chodkyně podmínka. Neomlouvá ani náhlé vstoupení do cesty, řekl soud

Krajský soud v Brně potvrdil podmíněný trest řidičce, která srazila a usmrtila ženu na přechodu. Chodkyně sice do...

Špioni z gymnázia. Dva spolužáci mohli zvrátit finále druhé světové války

Premium Příběh špiona, který mohl změnit druhou světovou válku díky spolužákovi z Břeclavi. Agent Paul Fidrmuc si některé...

Na D1 se v obou směrech srážely kamiony s auty, směr na Prahu byl zavřený

Zřejmě špatná viditelnost kvůli mlze přispěla k sérii dopravních nehod na D1 poblíž Brna. K srážkám došlo v obou...

S pistolí přepadl brněnskou banku. V igelitce si odnesl desítky tisíc

Brněnští kriminalisté pátrají od minulého pátku po muži, který přepadl v centru města banku. Obsluze na přepážce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Migréna není běžná bolest hlavy. Nepodceňujte ji, varuje neurolog

Premium Stres, velké pracovní vypětí či ostré světlo. Následuje ostrá tepavá bolest i zvracení. Prostě migréna. Mnoho lidí ji...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Rychlá jízda Znojmem stála řidiče život, auto zdemoloval o strom

Jednačtyřicetiletý řidič nepřežil ve středu večer jízdu ulicemi Znojma. Při předjíždění v rychlosti nezvládl svůj vůz a...

Na D1 se v obou směrech srážely kamiony s auty, směr na Prahu byl zavřený

Zřejmě špatná viditelnost kvůli mlze přispěla k sérii dopravních nehod na D1 poblíž Brna. K srážkám došlo v obou...

Rok s covidem na jihu Moravy přispěl k úbytku nehod i čistšímu vzduchu

Jihomoravané se už téměř rok perou s pandemií jako celý svět. První případy hygienici potvrdili 11. března, od té doby...

Zbudovali domov psím dědečkům. Manželé se starají o vodicí psy ve výslužbě

Premium Manželé Dvořákovi cvičí vodicí psy už tři dekády. Nestarají se však pouze o odrostlá štěňata, když je třeba, berou si...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...