Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 18. května 2022 Nataša

Chyba v systému. Nemocnice si neví rady s pacienty, kteří nemají kam jít

  6:28
Bohumil Chromec po mrtvici zůstal upoutaný na vozíku a ztratil obživu i bydlení. Takových lidí jsou ročně jenom v Brně desítky až stovky, jenže nemocnice neví, co s nimi. V nejhorším případě můžou skončit na ulici.

V neděli Bohumil Chromec oslavil 55. narozeniny. Těšil se, až ho do léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) v brněnských Bohunicích přijdou navštívit přátelé. Snaží se zůstat pozitivně naladěný, i když s ním život pořádně zamával.

Fotogalerie

Vystudovaný vysokoškolák až do revoluce sloužil u armády, pak ale kvůli změnám v organizaci přišel o práci. Další ránu dostal, když se s ním rozvedla žena, poté se problémy začaly nabalovat.

Musel odejít z domova a pobýval v pronajaté zahradní chatce. Na živobytí si vydělával u kamaráda, který provozuje v Brně starožitnictví. Nyní však kvůli vážné nemoci nemá nic.

Vše odstartoval infarkt. „Z toho jsem se ještě vyhrabal. Šel jsem do sebe a snažil se dodržovat životosprávu,“ vypráví Chromec. Jenže v březnu 2018 ho srazila na kolena mrtvice, po níž zůstal upoutaný na lůžku.

„Jenom díky výborné péči lékařů a fyzioterapeutů se už o sebe můžu alespoň trochu postarat. Rozcvičili mě, ale jsem na vozíčku. Snažím se chodit, jenže to moc nejde,“ smutní Chromec, jenž nyní pobývá v LDN spadající pod SurGal Clinic.

Kvůli nemoci přišel o příjem i bydlení. „A v léčebně mně řekli, že mě už propustí, protože jsem tady dlouho. Jenže domovy pro seniory jsou přeplněné a další možnosti nejsou,“ popisuje svízelnou situaci.

Zdaleka v ní není jediný. Brněnské nemocnice ročně řeší desítky až stovky případů, kdy musí po léčbě propustit pacienty, kteří se nemají kam vrátit.

Chybí jim domov a příbuzní, kteří by se o ně postarali. A není možné je přemístit ani do domovů se speciálním režimem, kde se starají o seniory nebo zdravotně postižené, protože jsou přeplněné.

Není dost návazných lůžek

Podle odborníků jde o chybu v systému, kterou je třeba konečně napravit. „S tímto problémem se setkáváme, protože máme handicapované klienty. Nemůžeme ale bohužel pomoci většímu množství lidí, protože nemáme dost bytů. Aktuálně se staráme o tři takové klienty, což je maximum, co zvládneme,“ líčí Ivana Kudělová z Armády spásy, která vede jedno z brněnských center pro lidi v nesnázích.

Podle jejích slov není řešením ani umístění lidí s handicapem do azylových domů, protože k tomu nejsou uzpůsobené.

„Skutečně jedinou možností je zažádat o místo v domovech se zvláštním režimem, ale tam mají pořadníky. V Brně již vznikl koncept sociálního bydlení, který má tuto situaci do budoucna řešit. Zatím jsme město požádali o tři byty, které mohou sloužit již zmiňovaným klientům v nesnázích,“ říká Kudělová.

Ve stejném duchu hovoří také Jitka Kellnerová, ředitelka SurGal Clinic, pod kterou spadá soukromá nemocnice v centru, kde mají lůžka následné péče, ale také LDN v Bohunicích.

„Nedořešenou sociální situaci u takových lidí vnímám jako velký problém. Neexistuje dostatek návazných lůžek, kam můžeme umístit přesně takové pacienty, kteří jsou již ve stabilizovaném stavu. Narazíme na jakýsi špunt a nemůžeme se pohnout dál,“ tvrdí Kellnerová.

Na umístění do LDN pod SurGal Clinic nyní čeká šedesát lidí. Podle Kellnerové není časově dané, jak dlouho má být pacient hospitalizovaný. „Rozhodujeme se na základě aktuálního zdravotního stavu,“ podotýká.

O problému víme a hledáme řešení, říká náměstek primátorky

Sociální lůžka nyní slouží hlavně seniorům, kteří museli ležet v nemocnici a potřebují dlouhodobější péči. Právě na tomto principu fungují domovy se zvláštním režimem.

Stále častěji ale podobná místa vznikají také v nemocnicích, protože jde o ziskový provoz, na rozdíl třeba od urgentních příjmů.

Chromec nyní s pomocí přátel zkouší najít útočiště například v brněnském centru Kociánka. „Jenže všude se musí čekat. Jestli mě teď propustí, tak opravdu nevím, kam půjdu. Navíc jsem teď bez peněz. Sociální dávky nedostanu, pokud jsem v léčebně,“ sděluje.

Příběh bezdomovce dojal Brno, zpráva na Facebooku zburcovala tisíce lidí

Jedním dechem dodává, že klinice nic nevyčítá. „Jde o systémovou chybu. Jsem vděčný za vše, co pro mě tady v čele s primářem Jiřím Vokurkou dělají,“ oznamuje.

Náměstek brněnské primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl tvrdí, že o tomto problému ví a společně s primátorkou Markétou Vaňkovou (oba ODS) hledá řešení.

„Jednou z našich priorit je zřídit právě na Kociánce 300 nových lůžek, už jsme o tom jednali i s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). Počítáme i se spoluprací s Armádou spásy,“ slibuje Kerndl.

V budoucnu by podle něj mohlo v Brně fungovat také sdílené bydlení, kdy budou handicapovaným pomáhat spolubydlící, kterým město na oplátku vyměří jen symbolické nájemné.

Může se to stát každému, upozorňuje Chromec

Na rozdíl od jiných se může Chromec spolehnout aspoň na pomoc přátel v čele se známým starožitníkem Ronaldem Baru, u kterého si mohl vydělat nějakou korunu na obživu.

„Pokud se člověk dostane prakticky na ulici, tak si za to může z větší části sám. Nechci někoho obhajovat, ale na druhou stranu, když se někdo dostane do nesnází kvůli nemoci, je správné ho na vozíčku vyvézt ke vchodu a říct: ‚Starej se?‘ To podle mě není v pořádku,“ zlobí se Baru.

Jako velký problém vnímá zajištění péče o handicapované lidi bez domova také ministerstvo práce a sociálních věcí. Navrhuje zřídit takzvaná krizová lůžka. „Každý domov poskytující sociální služby jich několik vyčlení. Bude tam možné umístit seniory nebo zdravotně postižené po dobu maximálně tří měsíců, než se podaří vyřešit následnou péči,“ nastiňuje mluvčí ministerstva Jan Brodský.

Na volné lůžko v LDN čekají Jihomoravané až dva roky, ukázala analýza

Tato novinka je obsažená v novele zákona o sociálních službách, kterou dostane vláda k projednání do konce února. Resort předpokládá, že začne platit od ledna příštího roku.

„Navrhujeme také, aby se o lidi bez domova, kteří potřebují klid na lůžku, mohly do budoucna starat také azylové domy. Novelu zákona ladíme s ministerstvem zdravotnictví,“ dodává Brodský.

Ministerstva vytvořila pracovní skupinu, která se bude danou problematikou zabývat, a projednávají zmiňovanou novelu zákona.

„Měla by obsahovat například propojení zdravotní a sociální péče, zajištění sítě potřebných lůžek prostřednictvím zástupců pojišťoven, krajů i ministerstev a další subjektů. Také se snažíme najít způsob, jak tento způsob péče hradit,“ nastínila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Chromec doufá, že jeho příběh pomůže hledání řešení alespoň trochu rozhýbat. „Osobně neznám nikoho, kdo by se do podobné situace dostal, ale stát se to může každému. Stačí, když se prostě nemáte o koho opřít,“ upozorňuje.

  • Nejčtenější

Při srážce s traktorem v norském tunelu zemřel přední český chirurg Paša

V Norsku zemřel při dopravní nehodě chirurg a traumatolog brněnské Úrazové nemocnice Libor Paša, který byl v minulosti...

Bude Hitlerova dálnice opravdu dálnicí? Obce jsou pro, stát chce třípruh

Premium Severní část silnice I/73, která povede ve stopě tzv. Hitlerovy dálnice, se nejspíš bude stavět jako třípruh. Nejen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Značka ČKD padá na dno, kvůli ruským majitelům navíc čelí vyšetřování

Blanenská strojírna přichází o miliony korun a propouští zaměstnance. Kvůli ruským vlastníkům navíc čelí vyšetřování,...

Tisíce u Znojma nalezených granátů z války odpálili pyrotechnici

V Únanově na Znojemsku se při výkopových pracích našlo velké množství munice z války, například přes 2 000 ručních...

Násilník zbil školačku do bezvědomí, útok měl podle policie sexuální podtext

Brutální napadení nezletilé dívky se sexuálním podtextem vyšetřují brněnští policisté. Neznámý agresor na ni zaútočil v...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Všichni dvacítkou, auta na provizorním mostě pohlídá úsekové měření

Dodržování snížené rychlosti na provizorním mostě u Tomkova náměstí už za pár dní pohlídá první úsekové měření v Brně....

Finanční analytický úřad zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko

Finanční analytický úřad předběžným opatřením zmrazil akcie ruského poslance Andreje Trifonova ve společnosti ČKD...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž spadl do devítimetrové studny a zranil se. Museli pro něj slanit hasiči

Hasiči v neděli dopoledne na Brněnsku zachraňovali muže, který spadl do devítimetrové studny. Na místě zasahoval...

Vraždu továrníka Löw-Beera, od jehož narození uplynulo 150 let, odhalil agent MI6

Premium Nebýt rodu textilních podnikatelů Löw-Beerů, Brno by bylo o poznání méně slavné město. Jediná jeho památka zapsaná v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...