Slíbili 300 nových lůžek, když bylo zle. Zatím nevzniklo ani jedno

  11:25aktualizováno  11:25
Za poslední rok nevzniklo v krajských nemocnicích jediné lůžko pro dlouhodobě nemocné pacienty. Jde přitom o klíčové opatření, které má v budoucnu zabránit možným potížím s přijímáním pacientů ze sanitek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Když loni v březnu odmítly přeplněné jihomoravské nemocnice přijmout pacienty ze sanitek, sliboval náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula po schůzce se zástupci hejtmanství, brněnského magistrátu i jednotlivých zdravotnických zařízení, že zavedou potřebná opatření. Tím hlavním bylo, že do roka zřídí 300 speciálních lůžek pro dlouhodobě nemocné. Ti totiž leží na plně vytížených internách určených právě pro pacienty s akutními problémy, které přivážejí záchranáři. 

Že je potřeba situaci v nemocnicích systémově řešit, aby v budoucnu opět nedocházelo ke komplikacím, uvedla nedávno pro MF DNES i ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová. Za poslední rok však v krajských zařízeních nepřibylo žádné lůžko pro lidi, kteří mají dlouhodobé zdravotní potíže. „Řešení musí hledat kraj,“ poznamenal aktuálně Prymula.

Konkrétní vize mají jen dvě krajská zařízení – v Břeclavi a Hodoníně. V břeclavské nemocnici plánují nové oddělení ošetřovatelské péče. „Ministerstvo zdravotnictví požádáme o povolení nasmlouvat 20 lůžek. Půjde o mezistupeň mezi specializovanou akutní péčí a léčebnou pro dlouhodobě nemocné. Předpokládáme, že provoz zahájíme od ledna příštího roku. V návaznosti na to zpracováváme podklady pro získání akreditace na vzdělávací kurz ošetřovatelství,“ přiblížil ředitel břeclavské nemocnice Petr Baťka.

Ošetřovatelská lůžka slouží pacientům po úrazech, operacích i prodělaných infekcích, kteří trpí chronickými bolestmi a ještě nejsou dostatečně soběstační, aby mohli být propuštěni domů.

Konkrétní plány mají také v Hodoníně. „Chtěli bychom vytvořit čtyři stanice, každou se 30 lůžky pro dlouhodobě nemocné. Nové prostory plánujeme v místech, kde dnes máme starou kotelnu. Tím bychom konstrukčně vyřešili i problémy se skleníkem, kde se nachází vzácné cykasy. Jednotlivé objekty bychom mohli propojit krčkem. Zatím ale jde jen o záměr, vše bude záležet na jednání s krajem a pojišťovnami,“ uvedl ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

Ostatní nemocnice podobná lůžka neplánují. Například v Kyjově nemají v areálu dost místa. Někteří ředitelé vyčkávají, až kraj předloží koncepci, která určí směr jihomoravského zdravotnictví. Na klíčovém dokumentu pracuje nová koalice už od nástupu do vedení hejtmanství na podzim 2016. Kvůli pomalému postupu dokonce krajského radního pro zdravotnictví před rokem v březnu nahradil Milan Vojta (ANO). „Zatím nová lůžka následné péče neplánujeme. Skutečně chceme počkat na podobu koncepce krajského zdravotnictví,“ uvedl například ředitel ivančické nemocnice Jaromír Hrubeš.

Koncepce v polovině roku

Vojta slibuje, že klíčový dokument předloží k projednání v polovině letošního roku. „Společně s nemocnicemi plánujeme letos vyjednávat s některými zdravotními pojišťovnami o nových smlouvách. Tím se nám otevře i cesta k vyjednávání o úpravě lůžkových kapacit v jednotlivých zařízeních. Nápomocná k tomu bude právě i vznikající koncepce, která poskytne na krajské zdravotnictví ucelený pohled,“ informoval Vojta.

Tvrdí, že nyní je situace stabilizovaná a za posledních dvanáct měsíců nebyly problémy s umisťováním pacientů ze sanitek. „Pomáhá online aplikace, prostřednictvím které nemocnice a záchranka sdílí aktuální informace o volných lůžkách,“ podotkl Vojta.

Na nedostatek lůžek naopak už zareagovalo soukromé brněnské zařízení SurGal Clinic. Loni otevřelo pavilon se 100 lůžky následné péče. Nachází se ve vnitrobloku na místě, kde dříve bylo parkoviště. Pavilon má vlastní stravovací provoz a 80 krytých parkovacích míst. Další léčebnu plánuje město na Červeném kopci poblíž Nemocnice Milosrdných bratří. Počítá se s kapacitou kolem 200 míst. „Musíme vybrat projektanta. Předpokládáme, že stavět se začne v roce 2021 s tím, že práce potrvají do konce následujícího roku,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Zavřený Husovický tunel v Brně vyžene desetitisíce aut do okolních ulic

Husovický tunel v Brně

Husovický tunel v Brně se přesně za týden kvůli velkým opravám na dva měsíce zcela uzavře. Půjde o největší dopravní...

Chovatelka nechala psy v rozpáleném autě. Jeden z nich přehřátí nepřežil

Chovatelka nechala psy v rozpáleném autě. Jeden z nich nepřežil

Dva psi doplatili na to, že je jejich majitelka o víkendu zamkla v černém autě, které stálo na přímém slunci. Jeden z...

Výzdoba v jeskyni na Mikulovsku je unikátní. Připomíná třpytivé korály

Jiří Kolařík stál u znovuzpřístupnění jeskyně Na Turoldu a dnes vede její...

Složitý sedmipatrový labyrint chodeb, síní a dómů tvoří jeskyni Na Turoldu na okraji Mikulova. Právě ona dala jméno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz