Štít chrání svého nositele i ze stran obličeje. | foto: Authentica, archiv

Štíty vyrobíme rychleji než na 3D tiskárně, hlásí z Brna chráněná dílna

  • 6
Nedostatek ochranných pomůcek sužuje zdravotnická zařízení napříč republikou. Ačkoli Jihomoravský kraj už přerozdělil 125 tisíc respirátorů třídy FFP2 a 320 tisíc roušek z centrální distribuce, poptávka ve zdravotnictví pokrytá není. K dobrovolníkům, kteří šijí bavlněné roušky, se tak nově přidávají firmy, které zhotovují ochranné štíty.

Plexisklo a k němu připojený pásek, kterým se obepíná hlava. Jednoduchý štít, který má v první řadě ochránit zdravotníky, začali vyrábět v chráněné dílně Craftwork v brněnské Lazaretní ulici. 

„Na projektu se podílí asi dvacet lidí napříč obory. Některé firmy vyrábějí štíty pomocí 3D tisku, ale to není náš případ. Ačkoli sami vlastníme farmu 3D tiskáren, rozhodli jsme se jít jinou cestou, protože je ekonomicky efektivnější, v kratší době jsme schopni vyrobit výrazně větší množství štítů než při využití 3D tisku,“ vysvětlila Štěpánka Pivovarníková ze skupiny Authentica, která vývoj štítu iniciovala. 

Za vývojem stojí kromě Authenticy a Craftworku také GRD servis. Vývojáři se pak spojili se společností Waterdrop, která nabídla pro prodej štítu svůj e-shop. 

Výrobci doporučují ochranný štít kombinovat také s textilní rouškou, aby se účinnost ještě zvýšila. Prozatím je výrobek necertifikovaný. 

„Stále se učíme, improvizujeme. Ale snažíme se pomoci, jak to jen jde. A protože štíty nám jdou líp než roušky, pustili jsme se do nich,“ řekla Pivovarníková. Aktuálně zvládají v chráněné dílně vyrobit asi 15 tisíc štítů denně, podle dostupnosti materiálu. 

Štíty si lidé mohou i koupit. Ochrannou pomůcku najdou na stránkách firmy Waterdrop, k vyhledání produktu na nich postačí zadat slovo štít. Právě množství prodaných štítů pak ovlivní velikost dodávky pro zdravotníky. 

„Štíty prodáváme za co nejnižší cenu, jeden kus stojí 69 korun. V balení posíláme čtyři štíty. Právě zisk z prodeje pokryje i náklady na výrobu štítů pro zdravotníky. Zdarma jim zasíláme deset procent z toho, co se prodá na e-shopu,“ vysvětlila Pivovarníková. 

Prvních pět set ochranných štítů už zdravotníci v Jihomoravském kraji obdrželi. Podle Pivovarníkové je jen otázkou dnů, kdy dodají další zásilku. 

Ústenky z čínských skladů už jsou v Brně

Zdravotníci i sociální pracovníci v terénu nejspíš získají také ústenky brněnské firmy Respilon. „Po dlouhých týdnech se nám podařilo získat z Číny část ústenek z našich skladů pro asijský trh,“ oznámil manažer marketingu Tomáš Feňo. 

V čínských skladech měl Respilon okolo 750 tisíc kusů ústenek. Dostat se k nim však kvůli karanténním opatřením nemohl. 

V současné situaci je však firma už nechce prodávat, jak dříve avizovala. „Nebudeme je prodávat, ale zdarma je darujeme tam, kde jsou nejvíce potřeba,“ dodal Feňo. Plány, kam přesně ústenky ze skladů poputují, představí firma ve středu.