Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stará Pekárna i s nositeli Oscara Irglovou a Hansardem

  11:02
Právě před týdnem zahájil hudební klub Stará Pekárna desátý rok své existence. Když její vedoucí a dramaturg Tomáš Kytnar na počátku roku 1999 začal připravovat jeho projekt, zřejmě nemohl tušit, že zdejší genius loci budou spoluvytvářet osobnosti jako Radůza, Zuzana Navarová, Sestry Steinovy a také v budoucnosti Oscarem oceněné duo Glen Hansard a Markéta Irglová.

Brněnská Stará pekárna. Vedoucí Tomáš Kytnar s pekárenským vláčkem | foto: MF DNES

"Sen o klubovém prostředí, které by dávalo prostor pro setkávání příznivcům zajímavé muziky, jsme měli s bratrem Pepou už dávno," vzpomíná Tomáš Kytnar, "a od určité doby nás začal podporovat i můj syn Lukáš coby zástupce mladší generace. A později i Milan Páleš z hudebního vydavatelství Indies."

Původně bylo naplánováno, že půjde o klub pouze poslechový, kde by se kromě jídelního lístku používal i lístek s nabídkou různých skladeb a určitým dnům v týdnu by byly přiděleny i konkrétní hudební žánry. Když se pak ale naskytla možnost upravit sklepní prostory v domě ve Štefánikově ulici a léty zanedbávaná statika domu si vyžádala rozsáhlejší stavební úpravy, do projektu bylo zahrnuto i pódium pro živou muziku, a klub byl tedy od počátku budován v podobě, v jaké jej známe dnes.

Kdo to zaplatí
"Spoustu věcí jsme dělali vlastními silami," pokračuje ve vzpomínkách Tomáš Kytnar, "dodnes když vstoupím do klubu, brní mě ruce při vzpomínce na škrabání tisíců cihel a ze zdí cítím náš rodinný pot." Začátky byly pro klubové nadšence ovšem těžké hlavně z jiných důvodů. Museli se seznámit s tím, co je Ochranný svaz autorský, s nutností různých poplatků, odvodů, ohlašovacích povinností a dalších administrativních úkonů. "Podle mého názoru organizátory podobných zařízení tyhle věci spíše zdržují a odrazují, místo aby jim pomáhaly a podporovaly je," míní Tomáš Kytnar.

Je to tedy už devět let, kdy se přesně 26. září 1999 uskutečnil ve Staré Pekárně první oficiální koncert, na kterém kromě Dady Klementové a skupiny Afrodité zahrála i skupina -123 minut, v Brně tehdy ještě ne moc známá.

Asi o dva měsíce později vystoupila pak ve Staré Pekárně opravdu velká ryba, muzikant Ivan Král, který si po své emigraci získal jako muzikant světový věhlas.

"S Ivanem Králem mě dal dohromady Ivo Pospíšil z Garáže, který s ním na šňůrách po republice hrál," vysvětluje Kytnar, "znám se s ním ostatně také, už z osmdesátých let, kdy jsme se setkávali na různých koncertech, vystoupení v Pekárně jsme si domluvili prakticky za pivo."

Pekárna tehdy fungovala asi dva měsíce, pořadatelé všechno ještě hodně prožívali – a po půl hodině hraní odešlo basové kombo. Tomáš Kytnar byl na mrtvici, ovšem slavný muzikant Ivan Král k němu přišel a chlácholivým hlasem povídá: "Tomáši, buď v klidu, dáme si pivko a všechno bude dobrý, o nic nejde." "Tohle řekl člověk, který hrával s Patti Smith!" komentuje to Kytnar. "Když dnes slyším umělce, jak peskuje zvukaře, že mu dal židli o deset centimetrů dál od mikrofonu, musím se pousmát."

Televize v Pekárně
V roce 2002 pak ve Staré Pekárně poprvé natáčela Česká televize. Prý tomu předcházel nedůvěřivý smích spolupořadatele Milana Páleše, který coby zakládající člen Otaartu (občanské sdružení zabezpečující dramaturgii klubu) považoval tuto myšlenku za nereálnou a z důvodu velkého pracovního vytížení se už na provozu klubu podílel stále víc spíše zpovzdálí. Došlo tedy ke střetu dvou koncepcí, neboť Milan Páleš byl pro profesionalizaci celé dramaturgie, zatímco Tomáš Kytnar nadále sázel na nadšení a dobrovolnost jednotlivých členů.

Přes dramaturga České televize Pavla Jiráska se Kytnar seznámil s režisérem Vojtou Fatkou, který v jeho klubu natočil už přes šedesát pořadů. Křest ohněm prodělal celý štáb hned při prvním natáčení, kdy Juraj Turtev z Bratislavy přivezl neplánovaně vynikajícího kytaristu Andreje Šebana. V Pekárně byli sice na rozmary bluesmanů zvyklí, ale naštěstí dokázala improvizovat i televizní parta.

Od té doby zde vznikají na střídačku pořady Blues ze Staré Pekárny a Sólo pro..., které představují sesterský cyklus koncertních záznamů. Jeden měsíc se představí blues, další měsíc zase v pořadu Sólo pro... některý originální interpret z žánrového pomezí populární hudby, například alternativní folk, big beat, folk-rock, šanson, world music a podobně.

"Přátelství se zmíněným Jurajem Turtevem považuji za jakousi odměnu práce pro klub," vrací se ke jménu slovenského muzikanta Tomáš Kytnar, "jednou zkrátka zazvonil telefon a on nesměle nabídl vystoupení. Člověka, kterého Ondra Bezr označuje jako srdce slovenského blues, jsem tehdy, přiznám se, skoro neznal. Má nabídka tedy zněla jako vždycky v takovém případě: jaká bude tržba na vstupném, taková bude hostina. Chvilku přemýšlel a řekl: Bereme! V Chomutově máme sice slíbených pět tisíc, ale já bych to rád zkusil u vás."

Nyní s Jurajem Turtevem hrává syn Tomáše Kytnara Lukáš, slovenský muzikant se podílí i na několika projektech Staré Pekárny. "Nebýt klubu, byl bych o všechny tyto věci ochuzen," dodává Kytnar.

Ve Staré Pekárně se uskutečnilo do dnešního dne kolem dvou tisíc vystoupení a pořadů, k desátému výročí jich ještě řada přibude. Hráli zde Glen Hansard s Markétou Irglovou, jejichž později Oscarem oceněná filmová balada Falling Slowly měla na Pekárně téměř premiéru.

Vystoupila tady i v Americe žijící zpěvačka a skladatelka Marta Töpferová, která se do Pekárny dostala díky náhodné návštěvě svého otce. Ten sem zavítal v přestávce natáčení v nedalekém areálu bývalých kasáren, kde ztvárnil roli velitele Karla Arazíma z Četnických humoresek.

Ve Staré Pekárně dále pravidelně vystupuje fyzický básník a hudebník Petr Váša, minimálně jednou ročně si najde čas Jan Spálený, byli zde Prokop – Hrubý – Andršt, dále třeba Radim Hladík, Pavol Hamel, Mňága a Žďorp, Jana Koubková, Peter Lipa a mnozí další.

Novinky v Pekárně
"Na deváté narozeniny klubu jsme naplánovali kvalitnější pivo z tanků," prohlásil Tomáš Kytnar, "taky jsme vylepšili kávový servis, jsme přece jenom, jak z názvu vyplývá, hudební kavárna. Jednadvacátého srpna jsme slavnostně odhalili nové pozadí za legendárním pekárenským vláčkem, který teď vozí panáky kolem surrealistické krajiny Tomáše Oprchala, nazvané Čtvero pivních období. A snad i naše zvuková aparatura a světelný park mohou v současnosti uspokojit i umělce s vyššími požadavky."

Jisté zadostiučinění cítí majitel klubu při vzpomínce na rozhovor, který vedl s přítelem hudebníkem Petrem Vášou na podzim 1999, kdy Pekárna vznikala. Váša tehdy řekl: "Doba je těžká, Tomáši, dávám vám tak rok." Tato předpověď se však ukázala lichá.

Autor:
  • Nejčtenější

Vrátili se problémoví Romové, zmínila starostka. Komunita chce její rezignaci

26. dubna 2024  16:13

Vlnu nevole a odsouzení rozpoutala svými výroky na adresu Romů poslankyně a starostka brněnských...

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Problém Drnovic si uvědomujeme. Americký šéf o budoucnosti Vyškova

26. dubna 2024

Premium Ještě před půl rokem o americké společnosti Blue Crow Sports Group nevěděli ani fanoušci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rivalové z finále v jedné šatně: Do neděle bychom se zabili, hlásil Sedlák

1. května 2024  15:24

Ještě v neděli by si během finále extraligy nejraději vyškrábali oči, do prodloužení sedmého zápasu...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Evropská unie posunula jižní Moravu mezi technologické lídry sedmadvacítky

2. května 2024

Jižní Morava se dlouhodobě pyšní tím, že je regionem inovací. A právě za to může děkovat Evropské...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Hrál na počítači a nechodil ven. Policisté u něj doma našli varnu pervitinu

1. května 2024  15:51

V bytě na okraji Brna našla policie varnu pervitinu, podezřelý muž skončil ve vazbě. Stíhaná je i...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...