Okresní soud ve Znojmě zahájil hlavní líčení v případu týrání zvířat na jatkách...

Okresní soud ve Znojmě zahájil hlavní líčení v případu týrání zvířat na jatkách v Hraběticích, 14. března 2024. Před soudem se sešlo několik demonstrantů s plakáty. | foto: ČTK

Selata tloukli tyčí do hlav, viní pracovníky jatek. Před soud přišli i aktivisté

  • 44
Okresní soud ve Znojmě se ve čtvrtek začal zabývat případem špatného zacházení se zvířaty na jatkách v Hraběticích na Znojemsku. Žalobce z trestného činu týrání zvířat viní tři lidi. Trestní oznámení na majitele jatek podala v roce 2022 Státní veterinární správa. Reagovala tak na brutální záběry aktivistů ze spolku Zvířata nejíme. Soud bude pokračovat 18. dubna výslechem svědkyně, poté by měl dokazování uzavřít a vyhlásit rozhodnutí.

Na zveřejněném záznamu je vidět, jak zaměstnanci jatek při vykládce z nákladních aut do prasat či krav kopali, dávali jim elektrošoky a radili si, jak seleti šlápnout na hlavu.

Obžalobě čelí Jakub Krnáč, který tehdy na jatkách pracoval podle žalobce bez zaměstnaneckého poměru, a tehdejší zaměstnanci jatek Karel Chytka a Martin Sion. Krnáčovi a Chytkovi hrozí podle žalobce v přísnější sazbě až šest let vězení, Sionovi tři roky. K soudu se dostavil pouze Krnáč, kterého přivedla eskorta, muž je ve vězení v nesouvisející věci. Zbylí dva se omluvili a požádali o konání jednání v jejich nepřítomnosti.

Státní zástupce v obžalobě popsal skutky trojice z let 2020 až 2022. „V rámci své pracovní činnosti surovým a trýznivým způsobem zacházel se zvířaty, a to s jedinci prasete domácího a tura domácího,“ popsal v případě Krnáče i Chytky. V Chytkově případě uvedl, že muž kvůli nahnání zvířat dovnitř objektu jatek začal prasata tlouct tyčí nebo trubkou přes horní část těl a do hlavy.

„Takto uhodil nejméně pět kusů prasat, přičemž po skončení naháňky prasat, která byla schopna pohybu, pak zůstala na zemi ležet dvě prasata, která nebyla schopna pohybu, kdy jedno z nich začal mlátit do oblasti hlavy tyčí nebo trubkou a kopal je do oblasti břicha a druhé zvíře kopl do břicha,“ popsal žalobce. Obdobných skutků spáchal muž podle obžaloby několik, stejně jako Chytka, někdy spolu či se Sionem.

Krnáč uvedl, že se cítí vinen, nerozporoval ani žádný důkaz. K věci se jinak blíže nevyjádřil. Zbylí dva obžalovaní v přípravném řízení vinu popřeli.

Vypovídali tři svědci, podle svých slov týrání na jatkách nezaznamenali. „To zvíře má stres, může zaútočit, chlapi byli v permanentním ohrožení, není to lehká práce. Že bych viděla, že by ty zvířata týrali, to nemůžu říct,“ uvedla žena, která pracovala v kanceláři.

Státní veterinární správa, která tady neměla kvůli menší velikosti jatek stálý dozor, už dříve sdělila, že šlo o porušení zákona.

„Zacházení se zvířaty a chování personálu zachyceného na videu je v příkrém rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům. Osoby zachycené na videu se jednoznačně dopustily porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a to zejména způsobem vykládání zvířat z vozidla, manipulací se zvířaty či nevhodným používáním elektrického pohaněče,“ sdělil mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Zaměstnanec jatek, který se do telefonu odmítl představit, už v minulosti řekl, že se jedná o dva roky staré záběry, vše je vyřešeno a víc k tomu nemá co říct. Poté zavěsil telefon.

Vyjádření v minulosti chtěli získat i aktivisté, kteří předloni v květnu vyrazili k jatkám protestovat. „Žádali jsme vyjádření majitele jatek k záběrům, ale odmítal se s námi bavit a nechtěl se ani podívat na to video. Poté jsme s notebooky vyrazili do vesnice, abychom místním lidem ukázali, co se u nich děje,“ uvedla pro iDNES.cz účastnice protestu, která si nepřála uvést jméno.

Jatka v Hraběticích provozovala firma Intramo Znojmo, zhruba půl roku po zveřejnění záběrů ale ukončila provoz.

Hlavní líčení začalo ve čtvrtek v 8:30, aktivisté měli už o půl hodiny dříve před soudem sraz kvůli protestu. „Upozorníme našim tichým protestem na závažnost tohoto skutku, který musí být potrestán. Zároveň vyjádříme soucit se zvířaty, která na těchto jatkách zemřela,“ uvedli.

,