Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Tolerance věřících by měla unést uměleckou nadsázku, vzkázal soud Dukovi

  12:18aktualizováno  15:31
Krajský soud v Brně odmítl odvolání kardinála Dominika Duky a jeho právního zástupce Ronalda Němce v kauze loňských provokativních divadelních her v Brně. Duka požadoval omluvu za zásah do svých osobnostních práv.

Brněnský městský soud už dříve rozhodl o neplatnosti žalob podaných na hry „Prokletí“ a „Vaše násilí a naše násilí“ od chorvatského režiséra Olivera Frljiče. Diváci je zhlédli při loňském festivalu Divadelní svět Brno pod záštitou Národního divadla Brno. Hry podle Dominika Duky urážely jeho náboženskou víru.

Fotogalerie

„Zamítnutí obou žalob bylo odvolacím soudem potvrzeno v zásadě ze tří důvodů. Prvním je ten, že podané žaloby nemají žádnou zákonnou oporu, druhým, že nesledují legitimní cíl, a třetím je ten, že omezení ochrany projevu na tomto základě není v demokratické společnosti nezbytné,“ odůvodnil rozhodnutí soudce Michal Ryška.

Podle něj umělecký projev může kritizovat náboženské vyznání.

„Umělecký projev používá specifické výrazové prostředky – symboliku, nadsázku. A pokud má potenciál přispívat k diskuzi o otázkách veřejného zájmu, tak je právně přípustný i za cenu jisté oběti na náboženském sentimentu části věřících osob. A víra a tolerance věřících by měly být v rámci demokratické společnosti natolik pevné, aby toto unesli,“ míní soudce.

Dodal, že hry mohou být důvodem pro vedení veřejné diskuze i pro veřejné zavržení podobných her.

„Ale není to dostatečným podkladem pro zásah nezávislého soudu jako orgánu veřejné moci do svobodného projevu,“ zdůraznil Ryška.

Nechci tolerovat samoúčelné urážky, prohlásil Dukův právník

Dukův právník Ronald Němec s rozhodnutím nesouhlasí.

„Rozsudek respektujeme, ale nesouhlasíme s ním. Proto budeme podávat dovolání. Otázka není o tom, jestli jsou žalobci úspěšní nebo neúspěšní. Ale je otázkou to, zda chceme společnost, kde se můžeme beztrestně urážet a být k sobě neslušní, anebo chceme společnost, kde spolu můžeme nesouhlasit, ale v rámci slušných mantinelů. Budeme se dotazovat Nejvyššího soudu i Ústavního soudu, zda je správné se urážet, či ne,“ prohlásil Němec.

Kardinál Duka se odvolacího soudu neúčastnil, stejně jako nepřišel ani k jednání městského soudu.

„Je akcentována svoboda na úkor svobody druhých. Kam jsme se to za sto let posunuli? Já takovou společnost nechci. Nemám problém s tím, aby v rámci demokratické společnosti docházelo ke slušnému vyjádření názorů. Nechci však tolerovat samoúčelné urážky,“ vyjádřil Němec stanovisko, které společně s Dukou zastávají.

Chtěli dostat do právního řádu rouhačství, tvrdí obhájce divadel

Žalovaná divadla – Centrum experimentálního divadla a Národní divadlo Brno – zastupovali Michal Šalamoun a Radim Kuchta. Oba jsou s verdiktem spokojeni.

„Rozhodnutí soudu prvního stupně bylo odůvodněno velmi komplexně a fundovaně a dnes se potvrdilo. Šlo o něco jiného, než o ochranu osobnosti žalobců. Šlo o to dostat trošku oklikou do českého právního řádu delikt rouhačství, což se díky rozhodnutí soudu nepovedlo,“ shrnul Šalamoun.

Podle něj zdravý rozum zvítězil a stát se zachoval hodnotově neutrálně, když nepovyšoval jednu víru nad další.

„O ochranu osobnosti a urážky žalobců vůbec nešlo. Protože ty hry vůbec nebyly o nich, navíc se představení ani neúčastnili a nebyli omezeni ve vykonávání své víry,“ dodal Šalamoun.

„Ve věci fakticky vůbec nejde o ochranu osobnosti žalobců, ale o ochranu náboženského symbolu a ochranu památky Jana Pavla II.,“ poznamenal Kuchta.

Dostáváme se zpět do totalitního myšlení, reaguje církev

Církev odmítá argument soudu, podle nějž je v Česku křesťanů menšina, a většina lidí si přeje takovou svobodu projevu, která křesťany uráží.

„Jeden z důvodů, proč byla žaloba zamítnuta, je i ten, že žalobci nemají právo podat žalobu ve veřejném zájmu. Tak odvolací soud hodnotí ochranu dobrého jména církve a Ježíše Krista. Oprávnění hájit Ježíše Krista podle soudu nemá nikdo. To je však v rozporu se specifickým posláním kardinála - konat a chránit církev jménem papeže,“ sdělila ČTK mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.

Dalším důvodem zamítnuti bylo, ze křesťanů je v ČR málo, tedy jejich víra má menší ochranu vůči svobodě slova.

„Považujeme za neakceptovatelné, aby z důvodu, že je u nás menšina věřících křesťanů, bylo možné urážet a hanobit základ jejich víry, protože si to podle soudu demokratická většina přeje,“ uvedla mluvčí. „Dostáváme se tak zpět do totalitního myšlení a do doby, kdy u nás byli křesťané a církev pronásledováni a utlačováni,“ doplnila.

Církevní právo soud odmítl posuzovat

Odvolacímu řízení přihlížely asi tři desítky lidí z řad veřejnosti. Soudkyně Kateřina Čuhelová dokonce musela některým odepřít vstup z kapacitních důvodů.

Němec se v závěrečné řeči odkazoval i na církevní právo, to však soudní senát odmítl posuzovat.

„Jsme soudci objektivního práva, z hlediska jiných kodexů tuto věc posuzovat nemůžeme. A pokud odkazujete na vaše články k tomuto tématu, ráda bych vás upozornila, že soudní jednání není prostorem pro vaši reklamu,“ pokárala Němce Čuhelová.

Původně žaloba směřovala jen na Centrum experimentálního divadla, které však poskytlo jen prostor pro uvedení obou představení. Přehlídku pořádalo Národní divadlo Brno.

Policie brzy po uvedení obou her přijala devatenáct trestních oznámení směřujících hlavně na Národní divadlo Brno a jeho ředitele.

Vyšetřovatelé všechny podněty odložili, trestný čin nezjistili. Policie se zabývala také protestem hnutí Slušní lidé, které na několik desítek minut přerušilo představení vstoupením na jeviště. Tento protest policie předala do přestupkového řízení, radnice Brno-střed udělila 25 lidem pokutu v celkové výši 126 tisíc korun.

  • Nejčtenější

Matka musela na operaci, hoch v kómatu péči dostal až kvůli zápalu plic

Případ třináctiletého Matěje Kociána z Brna znovu řeší ministerstvo zdravotnictví. Rodiče chlapce, který po operaci...

Fenka sežrala vejce otrávené zakázaným jedem, za dvě hodiny byla mrtvá

Čtyřměsíční fenka při venčení kolem Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku sežrala na cestě pohozené vejce. To...

Místo lánů polí vytvořil oceněný farmář remízky či sady zamilovaných

Farmář Martin Smetana z Blatničky na Hodonínsku vrátil do vyprahlé krajiny život a pro své nápady nadchl další lidi....

VIDEO: Koně s Mikulášem na saních se splašili, srazili holčičku s mobilem

U vánočního stromu ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku srazili ve středu vpodvečer osmiletou dívku koně, kteří táhli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výsledky brněnských vědců na Antarktidě jsou slabší, přijdou o miliony

Ministerstvo školství sníží nebo úplně škrtne finanční podporu brněnským vědcům, kteří na Antarktidě provádějí polární...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Uzavírka Kounicovy ulice v Brně kvůli úniku plynu potrvá delší dobu

Už druhý den dnes v Brně pokračovala uzavírka části Kounicovy ulice kvůli úniku plynu. Zatímco omezení městské hromadné...

Lupič v parku přepadl ženu, když prosila o vrácení kabelky, vysmál se jí

Brněnští kriminalisté pátrají po muži, který přepadl a okradl mladou ženu. Násilník využil toho, že se vracela z...

VIDEO: Koně s Mikulášem na saních se splašili, srazili holčičku s mobilem

U vánočního stromu ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku srazili ve středu vpodvečer osmiletou dívku koně, kteří táhli...

Kolaudace na brněnském letišti je finta, tvrdí komise. Nájem navrhne ukončit

Společnost Letiště Brno nedodržela dohodu, která jí zaručuje výhodné šedesátileté podnikání na lukrativních krajských...

Najdete na iDNES.cz