Sochu rudoarmějce v Brně někdo posprejoval hanlivým symbolem

  • 80
Na pomníku rudoarmějcům na brněnském Moravském náměstí se objevil hanlivý výtvor odkazující na účast Ruska ve vrbětické kauze. Radnice jej nechala ještě týž den smazat. Pomník už jako místo pro protiruské vzkazy posloužil několikrát.

Na podstavec pod sochou rudoarmějce přibyl červeně nasprejovaný vulgární symbol ženského přirození a letopočty 1968 a 2021. První z nich odkazuje na sovětskou okupaci Československa, druhý zjevně na záškodnickou akci ruských agentů ve skladu munice ve Vrběticích, o níž se nyní dozvěděla veřejnost.

Radnice Brna-střed, pod jejíž péči památník spadá, objevila dílo v brzkém středečním ránu. „Občas se s tím samozřejmě setkáváme. V určitých situacích toto místo svádí k jisté symbolice,“ poznamenal tajemník radnice Petr Štika.

Připomněl tak třeba srdce v ukrajinských barvách nebo nadávku ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi, které se na pomníku objevily v průběhu roku 2015.

Stejně jako tehdy se radnice i nyní rozhodla rychle konat. „Už jsme na to zvyklí. Hned ráno byla domluvena odborná firma, který nápis odstraní. Jedná se o kulturní památku, takže je třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození sochy a podstavce,“ sdělil Štika. Nástřik byl odstraněn již během odpoledne.

Proti vandalismu je radnice pojištěná, takže jí akce nezpůsobila žádné náklady. K odhalení viníka může pomoci kamerový systém, který památník snímá.

Skulptura rudoarmějce od Bohuslava Fuchse a Vincence Makovského stojí v centru Brna od roku 1955, aby připomínala osvobození města Sověty. Větší vrásky však radnici přidělávají sprejeři na cennějších dílech.

„Katastrofa je, když někdo posprejuje třeba kašnu Parnas, která je z porézního materiálu a její historická hodnota je nezměrná. Podobný problém je i s morovým sloupem na náměstí Svobody. Poškození takto významných památek je vandalstvím velice hrubého typu, ale bohužel se s ním jednou či dvakrát do roka setkáváme,“ uvedl Štika.