Kyjov, XX. ročník festivalu Slovácký rok, 15.-18. srpen. Vrchol festivalu,...

Kyjov, XX. ročník festivalu Slovácký rok, 15.-18. srpen. Vrchol festivalu, nedělní Jízda králů v podání chasy ze Skoronic a krále Jakuba Neničky. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Po čtyřech letech se vrací Slovácký rok, na oslavě folkloru vystoupí i sprejer

  • 0
Pojedenadvacáté v historii letos roztančí a rozezpívá desetitisíce návštěvníků kyjovský Slovácký rok. Do města na Hodonínsku se velká folklorní událost vrací opět v plné kráse po čtyřech letech. Svébytnou slavnost, kde řada pořadů nabízí přímou účast diváků, naposledy navštívilo přes 30 tisíc lidí.

„Slovácký rok je hlavně o energii, která je s folklorem spjatá. Atmosféra se přelévá z pódia přímo do hlediště. Lidé se zapojují, nemusí jen sedět a dívat se,“ přibližuje mluvčí festivalu Slovácký rok Filip Zdražil.

Letošní slavnost se koná od čtvrtka 10. do neděle 13. srpna. Zapojí se do ní obce z kyjovského správního obvodu i pár dalších z okolí. Program festivalu v průběhu čtyř dnů nabídne více než třicet pořadů rozprostřených v širším centru města.

Moravské hody se vracejí, a to ve velkém. Folklor zažívá boom

Chystaným folklorním vystoupením předchází několikaměsíční nacvičování, s blížícím se festivalem čím dál intenzivnější. „Široko daleko snad nenajdete kulturák, který by nebyl v podvečerních hodinách obsazený zkoušejícími na Slovácký rok,“ usmívá se Zdražil.

I když je festival postavený především na tradicích, nechybí na něm tentokrát ani několik novinek. Jednou z nich je vinařské městečko v areálu bývalé mlékárny, které nabídne návštěvníkům produkty místních vinařů a klidné posezení s občerstvením. Zaujme také umělec, který ve svém díle spojí graffiti s folklorem a před zraky diváků sprejem vytvoří lidové motivy.

V provozu je stanové městečko

Program kyjovské slavnosti si drží i své stálice. „Minulost prověřila, že několik pořadů má u návštěvníků obrovskou odezvu, a na žádném Slováckém roku tak nesmí chybět,“ podotýká Zdražil. Patří mezi ně třeba stavění máje bukovanskou chasou, sobotní krojovaný průvod či nedělní skoronická jízda králů zapsaná na seznamu UNESCO.

Na věhlasnou akci se sjíždějí lidé z Česka i ze zahraničí. Nejvíc cizinců vždy dorazí ze Slovenska, objevují se ale také lidé z Německa nebo anglicky mluvících zemí.

28. května 2017

Organizátoři pro zájemce připravili stanové městečko, kde si mohou návštěvníci rozložit stan a strávit v něm festivalové noci. „Když přijede takové množství lidí, zdejší ubytovací kapacity na to logicky nemohou stačit. Hned po skončení festivalu bývají většinou už všechny předběžně rezervovány na období dalšího Slováckého roku,“ vysvětluje Zdražil.

Většina z pořadů je pro návštěvníky zdarma, na ty zpoplatněné si mohou koupit zájemci vstupné zvlášť, nebo se na ně dostanou s celofestivalovou vstupenkou, která platí po celé čtyři dny.

Folklorní slavnost má více než stoletou tradici. První Slovácký rok uspořádali kyjovští sokolové už v roce 1921 na podporu lidových tradic. Později konání festivalu narušila válka a totalitní režim. Pravidelně jednou za čtyři roky se akce pořádá od roku 1971. Ke stému výročí slavnosti organizátoři plánovali mimořádný ročník, do příprav, které trvají téměř rok, ale vstoupila pandemie a rozsáhlá opatření. Z nevšední slavnosti se tak nakonec stala menší připomínková akce.

Praktické informace

  • Jak se tam dostat: Kyjov leží na jižní Moravě na Hodonínsku, 40 kilometrů jihovýchodně od Brna a 18 kilometrů severně od Hodonína. Do města se dá dostat autem po silnici I/54, ale také autobusem a vlakem.
  • Informační centrum města Kyjova: Říjen–květen: po–pá 9.00 až 17.00, so 9.00 až 11.30 Červen–září: po–pá 9.00 až 17.00, so–ne a svátky 9.00 až 15.00
  • Vstupné na Slovácký rok:
    Celofestivalová vstupenka od 1. 2. 2023 (prvních 200 ks): 700 Kč
    Celofestivalová do 31. 7.: 750 Kč
    Celofestivalová od 1. 8.: 850 Kč
    Děti do 12 let, ZTP/P i doprovod: zdarma
    Dále je možné zakoupit vstupenky na konkrétní pořady, k dispozici jsou i na místě. Lístky se prodávají v pokladně Městského kulturního střediska Kyjov, v Informačním centru města Kyjova a také na stránkách Ticketportalu.
  • Co jiného v Kyjově: Jedenáctitisícové město nabízí vyžití nejen milovníkům folkloru, ale také například turistům, fotografům nebo cyklistům. Zájemci mohou navštívit například Vlastivědné muzeum v místním renesančním zámečku. „Před pár lety prošlo rekonstrukcí. Díky tomu máme teď nové expozice s interaktivními prvky, které poutavě vyprávějí místní historii,“ láká návštěvníky Zdeňka Sotulářová z Informačního centra města Kyjova, které v současnosti nabízí také komentovanou prohlídku města. Milovníky fotografování potěší především kyjovská krajina připomínající italské Toskánsko, která nabízí krásné záběry ve všech ročních obdobích. Cykloturisté zase mohou vybírat z velkého množství zdejších stezek pro kola.
  • Vlastivědné muzeum Kyjov: Otevřeno celoročně po až pá vždy 8.00–12.00 a 13.00–16.00, ne 13.00–17.00, v červenci a srpnu také so 13.00–17.00, objednávky prohlídek na tel. 725 058 810. Ceník: stálé expozice (dospělí 100 Kč, důchodci, studenti, ZTP, děti 3–18 let 50 Kč, děti do 3 let zdarma), výstava (dospělí 30 Kč, důchodci, studenti, ZTP, děti 3–18 let 20 Kč, děti do 3 let zdarma)