Socha básníka Skácela už stojí pod Špilberkem. Portrét vznikl z trubek

  7:34aktualizováno  7:34
Jan Skácel má v Brně svou sochu. Více než dvoumetrová tvář moravského básníka a spisovatele našla místo v parku pod Špilberkem. Autorem masky z několika tisíc svařených nerezových trubek je akademický sochař Jiří Sobotka. Skrz trubky mohou lidé Skácelovýma očima pozorovat historické centrum města.

Socha básníka Skácela pod brněnským Špilberkem. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Čtvercový podstavec sochy tvoří vračanský vápenec. Ten bude ještě obložen kamenem, do kterého bude na každé straně vryto jedno ze slov krajina, ticho, dětství a smrt.

Fotogalerie

„Kdo zná Skácelovo dílo, tak ví, že to nejsou jen slova, která se v něm často vyskytují, ale vystihují i celý jeho charakter,“ řekl tvůrce sochy Jiří Sobotka. Text je součástí celého sochařova autorského záměru.

Původně měla socha nést úryvek textu z básně Jana Skácela Sonet o lásce a modrém portugalu „Dozrál vinohrad, pod tíhou hroznů čas se sklání“. Později však od této podmínky zadavatelé upustili.

Práce na samotné soše trvají od února. Komplikací při ní dle sochaře nastalo spousta. „Nikdo předtím nic podobného nedělal, tedy alespoň ne v takovém měřítku. Problematické bylo samozřejmě i prostředí pod Špilberkem,“ dodal Sobotka. Slavnostní odhalení zatím zahalené sochy se odehraje 25. října. Do té doby čeká podstavec a jeho okolí ještě několik úprav.

Pokračování projektu Sochy pro Brno

O vzniku sochy rozhodlo město již v polovině roku 2014, ale její výsledný vzhled byl zvolen až při druhé výtvarné soutěži vloni na jaře. V té první totiž nebyl dle názoru poroty i městské rady žádný z 16 předložených návrhů dostatečně kvalitní.

Při opakování soutěže byl z 44 účastníků zvolen se svým nápadem právě Jiří Sobotka. V porotě zasedl například primátor Petr Vokřál i ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press.

Portrét Jana Skácela za téměř dva a půl milionu korun je pokračováním projektu Sochy pro Brno. Navazuje tak na tři předešlá díla, sochu věnovanou Mozartovi, Edisonovi a sochu na brněnském ústředním hřbitově.

Autor:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Bál jsem se mluvit na učitele, líčí buddhistický mnich studium v Brně

Buddhistický mnich Dharmapriya Sraman při stáži na Masarykově univerzitě...

Ze Srí Lanky do Brna se vydal buddhistický mnich Dharmapriya Sraman letos v únoru. Na šestiměsíčním studijním pobytu ho...

Podvodník slíbil psa z Ukrajiny, peníze putovaly do banky v Kamerunu

Shih-tzu

Obětí podvodu se stala šestatřicetiletá žena z Hodonínska, která si na internetu vyhlédla štěně rasy Ši-tzu. Nechala se...

Rodiče nejsou schopni unést, že selhali, říká šéf dětského domova

Pod vedením Daniela Kusého se vychovatelé v brněnském Dětském domově Dagmar...

Již téměř devadesát let zajišťuje náhradní výchovu dětí, o které se nemohou postarat rodiče, Dětský domov Dagmar v...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz