Secesní dům Tivoli na Konečného náměstí nechalo Brno v minulosti draze opravit, proto si jej chtělo nechat. ODS však má jiné plány. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnská ODS tlačila na prodej domu, zastupitelstvo privatizaci neschválilo

  • 74
Po delší době oživený návrh na privatizaci cenného secesního komplexu Tivoli v centru Brna spustil bouři. V jedné z budov totiž bydlí mimo jiné exministr a poslanec ODS Pavel Blažek. Návrh na prodej nakonec neprošel přes zastupitelstvo městské části Brno-střed, kde se domy nachází.

Před šesti lety nová brněnská koalice v čele s ANO stopla privatizaci městských bytů i proto, aby se k majetku nedostali za „hubičku“ politici z ODS.

Ti totiž těsně před volbami plánovali rozprodat mimo jiné komplex domů Tivoli na Konečného náměstí, do kterých město investovalo 40 milionů korun.

Prostory si tam dlouhodobě pronajímá například poslanec občanských demokratů a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek s manželkou.

Poté, co se do vedení Brna-střed vrátili jeho spolustraníci, stará záležitost se znovu otevřela. Dnes se probírala i na jednání zastupitelstva městské části, která nakonec prodej zamítlo. 

Shoda ohledně rozprodávání majetku přitom nepanuje ani v její koalici. Rada proto rozhodnutí o prodeji celkem devíti domů na zmiňovaném náměstí a v přilehlých ulicích přehodila na zastupitele. Na prodej tlačí především ODS, přestože ji obestírá kontroverzní minulost právě kvůli čachrům s obecními byty.

„Snahy o privatizaci byly už několikrát a podařilo se jim zabránit. Myslím, že zrovna ve chvíli, kdy se zjistilo, že v Tivoli má exekuční kancelář manželka Pavla Blažka. Myslela jsem si, že tím je tato věc vyřešená, ale evidentně ne. I z toho důvodu privatizaci nepodpořím,“ oznámila bývalá místostarostka Brna-střed a nyní opoziční zastupitelka Jasna Flamiková (Zelení).

ODS jen plní svůj slib, reaguje Blažek

Proti plánu ODS jsou i někteří politici z koalice, například místostarosta za ANO Martin Landa. „Privatizace pomohla Brnu v 90. letech zachránit do značné míry bytový fond. Nyní by se ale město mělo o byty starat tak, aby mohlo dělat svou bytovou politiku,“ míní bývalý starosta Brna-střed Landa.

Podle Flamikové je nutné, aby město za současné situace vlastnilo co nejvíc bytů. „Developeři tak nemohou libovolně šponovat ceny, když vědí, za jakých podmínek se pronajímají obecní byty. Příkladem může být Vídeň,“ podotkla.

Podobně argumentuje také další opoziční zastupitel Gabriel Kurtis za Žít Brno. Ani on si nepřeje, aby se díky privatizaci dostali k obecním bytům politikové ODS či jejich přátelé.

„Blažek evidentně těží ze smluv ještě z dob staré vlády ODS v Brně, kdy mohl získat dotyčný do nájmu obecní byt, přestože již vlastnil nějakou nemovitost, což už dnes není možné. Navíc se nedávno objevily zprávy o možných machinacích s byty ze strany politiků ODS, kde figuruje dům Tivoli a Blažkovo jméno. Pro mě je to jeden z důvodů, proč s prodejem nesouhlasím,“ připomněl Kurtis vyšetřování, které spustila výpověď obžalovaného exstarosty Rojetína Pavla Hubálka.

Blažek tvrdí, že o privatizaci domu Tivoli sám nežádal. „Pokud vím, žádost podepsalo mnoho jiných nájemníků z domu. ODS před volbami deklarovala, že podpoří privatizaci domů, když bude zájem, takže jen plní svůj slib. Kritizují opět takoví, kteří jsou striktně proti prodeji obecních bytů. A proč do toho pletou mě, se musíte zeptat jich,“ reagoval Blažek.

Prodej je výhodnější, tvrdí starosta

Politici z ODS si ovšem stojí za svým. „Žádost o privatizaci podepsalo přes osmdesát lidí a musíme zaujmout stanovisko. Jestli je mezi nimi i pan Blažek, opravdu nevím. Budu hlasovat pro, jelikož se skutečně nevyplatí domy do budoucna vlastnit. U jednoho jsme spočítali, že během následujících patnácti let budou činit výnosy necelých 19 milionů, ale náklady na opravy 25 milionů. Z toho jasně plyne, že je výhodnější prodej,“ vysvětlil starosta Brna-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Opozice ale s tímto argumentem nesouhlasí. „U několika domů dochází ke kouzlení s čísly. Podle mě jsou nadsazená, do předpokládaných nákladů na opravy si totiž můžeme započítat ledacos,“ upozornila Flamiková.

Radní pro oblast dopravy a bydlení Jan Mandát (za ODS) odmítá zmanipulování předložených čísel.

„Nechápu, kdo na úřadě by měl zájem něco zkreslovat. Na mě se v minulosti obrátilo jako na zastupitele několik nájemců z Tivoli a ani jednoho z nich jsem osobně neviděl. A jak někteří píší na sociálních sítích, že tam bydlí fanklub ‚ódéesky‘ a podobně, tak to je hodně mimo realitu. Ani z hlavy nevím, jestli je mezi žadateli o privatizaci pan Blažek. Přiznám se, že seznam jsem nečetl. Zajímal jsem se především o technický stav jednotlivých domů, o kterých jednáme,“ řekl Mandát.

Přestože privatizace neprošla přes zastupitelstvo městské části Brno-střed, měli by o ní ještě jednat zastupitelé Brna. Ti v takových případech mají konečné slovo.